Tere! Augusti alguses on plaanis sõita marsruudil Eesti – Poola - Tšehhi – Austria – Sloveenia – Horvaatia – Montenegro - Albaania.
Plaanime Albaaniasse sõita 3 päevaga ning kohapeal olla 7-8 päeva.
Ja siis tagasi sõita 3 päevaga marsruudil Albaania – Põhja-Makedoonia – Serbia – Ungari – Slovakkia – Poola – Eesti.
Kokku siis 12-13 päeva. Veel on lahtine kas saame teele minna 30.07 või 31.07. Tagasi peame olema 11.08.
Küsiks alustuseks nõu mis on kindlasti must see sellel marsruudil? Või kas üldse 3 päevaga sõites jõuab suuri peatusi teha, va ööbimispeatusi? Või äkki ei tasugi ööbimispeatusi teha?
Ise tahaksin Ungaris Budabesti sisse sõita ja seal ringi vaadata ning võimalusel teha peatus Poolas Aushwitzi koonduslaagris.
Kuid põhi nõu vajaks Albaania tripi kohta. Kus peaks kindlasti ära käima?
Meile pakuvad huvi ilusad ja erinevad vaated, loodus, arhitektuur, kultuur, meri ja päris elu.
Leidsin netist sellise marsruudi, mis tundub tore:
· Day 1: explore Tirana
· Day 2: drive to Vlorë, spend the afternoon and evening there
· Day 3: drive over the Llogara Pass, check out Dhërmi beach, stay in Himarë
· Day 4: spend the day exploring the local beaches (Gjipe is my favourite)
· Day 5: drive to Sarandë, look around, then drive to Gjirokaster (via the Blue Eye, if you have time)
· Day 6: explore Gjirokaster
· Day 7: drive back to Tirana (via Berat, if you have time)
Mis te arvete sellest? Kui on muid mõtteid, siis olen suur kõrv :)
Kahjuks ajaga on nagu on ja päris kõike ei jõua läbi käia. Liiga hullu ei taha ka panna, soovime ikkagi Albaanias olemist ka nautida ja natuke niisama chillida.
See on rohkem nagu selline rannareis mõne külastusega..
Võtan eelduseks, et Albaania mõistes päeval 0 olete ööseks näiteks Shkoderis.
1. päev Shkoderi kindlus ja sõit Komani (see väiksem tee on jätkuvalt lagunenud ja võtab aega). Kell 12.00 Komani praam Fierzesse. https://www.alpin.al läheb päeval. Autole peaks kindlasti tegema meili teel broneeringu kohe, kui sõiduplaan paigas. Edasi Valbona orgu, kui plaan natuke piki orgu matkata, siis tasuks seal või lähedal ööbida. Kui ei taha, siis edasi näiteks Kosovosse Prizrenisse ja öö seal.
2. päev Kosovosse Prizrenisse ja selle külastus (kui Valbona ümbruses magate). Edasi kiirteed mööda Albaaniasse ja Kruje, Tirana.
3. päev Kohe hommikul võib veel käia köisteega Dajtil. Edasi Berat ja öö seal.
4. päev Ajaloolistest paikadest näiteks Apolonia. Edasi läbi Vlore (arenev rannakuurort, aga minu arvates pole küll poolt päeva väärt) üle Llogara kuru rannikule. Öömaja kuskil, kus veel kohti on.
5. päev Võite teha siis puhkepäeva ja randu vaadata.
6. päev Butrint, Blue Eye (?), Gjirokaster.
7. päev Kuumavee allikas Petrani lähedal, tee Korcesse (ilus, aga võta aega), võite jätkata Ohridi või Prespa järve äärde.
See tundub kiirelt mõeldes selline minimaalne nädalane tutvus. Eelduseks ikka see, et päevad algavad hommikul kell 8-9 ja mitte poolest pealelõunast ;)
Augustiks soovitaks muidugi majutuse kohe peale programmi lukku saamist ära võtta. Tõenäoliselt on praeguseks normaalsemat (hinna ja ka kvaliteedi poolest) saada oluliselt vähem. Kohal otsima hakates võib päris keeruliseks minna mõnes kohas (või mõttetult kalliks).
Miks on vaja Poolas koonduslaagrisse minna? Sõitke otse läbi. Ungaris ööbige Egeris- ja käige enne veinikeldrites läbi. Albanias peale Butrinti ja Blue Eyes võtke siht Sarandesse - puhake seal paar päeva või trippige 1 päev laevaga Korfule.
Tagasiteel tasub teha peatus Krakovis kui seal varem pole käinud. Võimalusel ka Wieliczka.
Tegelikult ka Varssavi vägagi peatust väärt.
Krujes võib kiirpilgu heita Skanderbegi muuseumile. See selline ca tunnine vahepala. Kruje linnapiiri lähedal otse mäenõlval on ka kenasid vaateid alla orgu pakkuv restoran.
Tiranas ja rannikul tasub minna mereande pakkuvatesse restoranidesse. Need võivad Albaanias vägagi head ja tasemel olla (kui ma ei eksi siis põhiline importartikkel Albaaniast Eestisse on just nimelt mereannid).
Kui huvi, siis enne Dajti tippu köisraudteega minekut sealsamas nõlva all ka Bunker 1. Ma ise sinna ajapuudusel ei jõudnud, seega ei oska öelda kas külastust väärt, aga logistiliselt see lihtne kui Dajtile minek.
Sarandele on jah Korfule väga lähedal.
Aga üldiselt on sellel marsruudil väga palju vaadata, kui muidugi vaid aega oleks.
Ja Auschwitz ei kuuluks kindlasti minugi valikute hulka, eriti arvestades mis kõik muu teele jääb,
Mõte äge aga võta arvesse, et kirjeldatud marsuudil Tallinn-Tirana on distants ca 3k (mis on kolme päevaga teostatav), siis aega teepeal midagi vaadata sul ei jää. Pärast päevaga 1k läbimist on hea õhtusöök ja pehme voodi kõik mida hing ihkab. Lisaks mingite punktide läbmine lihtsalt selleks, et enda jaoks kirja saada märge "tehtud" ei ole mõtekas ning ei paku emotsiooni mida hiljem meenutada.
Olen teinud nädalase tripi Poola: Auschwitz, Krakov jne.
Olen sõitnud kolme päevaga Splitti ja seejärel nädal aega mööda rannajoont Dubrovnikuni ning teise nädala sisemaal tagasi.
Olen sõitnud Ungarisse Balatonini ja tagasi Budapest ning läbi Zarkopane
Kõik need on olnud ägedad ja tiheda graafikuga tripid kus pigem jääb ikka ja jälle hinge kahetsus, et sina oleks ka taht veel minna või kauem olla aga aega polnud. Seega minu soovitus- kui just pole elu viimane autotripp siis prioriteedid üle vaadata. Kui plaan Albaania, siis sõita need 3k ära ja veeta mõnus puhkus Albaanias ning tagasi tulles võib proovida kas kannatab Ungaris vahepeatus teha.
Albaanias ringi sõites pidage silmas, et Gjirokasteri ja Berati vahelist teed EI OLE OLEMAS, ehkki Google Mapsist mõnevõrra teistsugune mulje võib jääda. Püsige nendel teedel, mis streetview jaoks üles on pildistatud.
Teel Montenegrost Albaanias olevasse Duka veinimõisa saatis maps.me meid üle sellise silla. Vein ja söögid olid igati head, seega soovitan nii mõisat kui silda :)
Kuna tegin eelmisel aastal 10-päevase Poola-Ungari tripi ja koostasin ise marsruudi, siis annaksin veidi nõu.
1. Kui aeg on limiteeritud, siis pange täpselt prioriteedid paika. Kui soov Albaaniat külastada, siis keskenduge sihtriigile.
2. Hoiduge sõites sihtriiki suurtest linnadest ja üldtuntud rahvarohketest vaatamisväärsustest- need on ajakulutajad. Tehke tee peal väiksemaid elamusrikkaid "kultuuriampse". Vahel mõni kohaliku tähtsusega vaatamisväärsus annab emotsiooni ja ülevaate selle riigi elust.
3. Kui siiski on soov vaadata mingit konkreetset objekti mõnes linnas, vaadake ööbimiskoht võimalikult lähedal sellele objektile. Uurige eelnevalt ka parkimisvõimalusi.
Niisiis- mina ei läheks läbi Krakowi ja Zakopane- need on ahvatlused, millest raske mööduda. Pöörake Varssavi juurest kagu suunas ja minge läbi Košice Ungarisse. Tee on hea ja pole vaja mägede vahel seigelda.
Meie sihtriik oli Ungari, aga tahtsime ka natuke Poolat teise nurga alt vaadata. Marsruut oli selline: Tallinn- Suwalki- Jaslo- Aggtelek- Egeri piirkond (Szomolya, Noszvay, Eger, Demjen)- Nyíregyháza- Tokaj- Tarcal- Mád- Boldogkő- Bardejov- Sękowa-Zalipie- Augustów - Tallinn.
Põhikohad olid Ungaris, aga Slovakkias saime toreda ampsu Bardejovi vanalinnast. Kodutee marsruudi valisime läbi Väike-Poola ehk Małopolska, mis asub Lõuna- ja Kagu-Poolas. Uudishimu ajas vaatama Madalate Beskidide sügisesi mägivaateid, lemkode puitarhitektuuri ja maalitud Zalipie küla. Ma väga soovitan sellist Lõuna-Poolas marsruuti: te saate Poolast palju parema mulje, kui koonduslaagrit või soolakaevandust külastada. Srartisime Bardejovist 9.15 ja Augustowis 23.00.
Kui aga soovite Ungaris päevakese veeta, siis võtke Tokaj marsruut (tegin tumedaks). See ei jää põhiteedest väga kaugele ja saate päevaga väga hea elamuse ning Madis eriliselt head veini osta. Kui on huvi Tokaj piirkonna vastu, võin Teile saata kontakte ja vaatamisväärsuste nimed. Szomolyas elab eestlasest sepp Anti. Ka tema aitab majutuse jms läbirändavaid eestlasi.
Kunagi elas see eestlasest sepp Anti Noszvays Egeri lähedal. Ega ta ometi elukohta pole vahetanud? Tal naine õpetas meid head suppi keetma.
Käisin eelmisel aastal Albaanias autoga. Meie teekond Tartust 1 öö Gorski hotell Poolas, siis Budapest, edasi Kraljevos öö käisime Sika kloostris, see ligidal. Edasi läbi Kosovo ,( külastasime Prizeni linna ) Valbone orgu. Olime seal kaks ööd, käisime matkamas ja siis tulime Fierzest- Komani laevaga. Väga soovitan, Komanist maha tulles 20 km väga halba teed. Edasi sõitsime Shkoderisse, vaatasime üle Rozafa kindluse ja ööseks Krujesse. Järgmine päev edasi 2 ööks Beratti. külastasime muistset linna Apollooniat, siis Llogara kuru kaudu Sarandasse. Sealt käisime Bly Eyesja Gjirokasteris, Butrinti linna varemeid vaatamas. Tegime ühepäevalise sõidu ka Kreekasse Meteora kloostreid vaatamas. Koju tulime läbi Montenegro, Horvaatia, Sloveenia kaudu. Reis kestis 18 päeva. Tirana jätsime välja kuna on kirjutatud et seal liiklus hull ja suurt vaadata pole. Albaania väga meeldis. Sel aastal lähme kohe Põhja -Makedooniasse ja siis ka mõneks päevaks Sarandasse mere äärde.
Jaa, Anti vahetas küla. Nii Noszvay kui Szomolya on mõlemad Egeri lähedal. Kui Egeri poolt sõita, siis umbes 10 km Egerist on kõigepealt Noszvay ja mööda teed 4-5 km edasi sõites Szomolya. Anti elas enne Noszvays, umbes 5-6 aastat tagasi kolis Szomolyasse. Olen sealkandis kolm korda käinud, Anti kaudu saanud mõnusaid külamajutusi ja vahvaid Ungari küla elamusi. Sügisel olime seal kolm ööd ja liikusime külade ümbruses ringi. Vaadata oli väga palju.. Ja muidugi kuulus sinna juurde hea söök ja jook. Kui Egeri ümbrusest tuleb punane vein, siis Tokaj ümbuse viinamarjamägedelt valge vein. Eelistangi selliseid reise, kus saab kogeda rohkem sellele maale omast: kultuur, maitsed, kohalik eluolu. Vahel mingi väike põgus kohtumine kohaliku kitsekasvatajaga annab rohkem teadmisi ja elamust kui tuntud turismiobjekti külastamine. Mitte et mul midagi turismiobjektide vastu oleks- need on ka väga huvitavad.
Stardime ka Tallinnast 21.07 peale lõunat Albaania poole.Teeme ringi poola-tsehhi-austria-sloveenia-horvaatia-montenegro-albaania-kreeka-bulgaaria-rumeenia-ungari-slovakkia-poola. Aadria mere ääres mõned ööd,albaanias vähe pikemalt ja siis edasi vaatame jooksvalt.Ilmselt ka kreekas mõned ööd siin ja seal.
Selge siis. Muideks, kunagi tundis Anti maja ilmeksimatult ära kogu küla ainukese sinise katuse järgi. Ju siis jäi talle tegutsemisruumi väheks. Sepikoda oli küll kõrval aga veinikelder kaugemal.
Selle tripi kohta on nõusid siin juba küllaga jagatud. Aga ma jagaks tulevaste reiside jaoks.
Käisin mitu korda ka auto ja väikese matkabussiga sealkandis, aga siis sai siiber raisata iga kord terve nädal läbi kogu euroopa ed- tag sõidule.
Nüüd olen suure osa Balkanist ja mitmes teiseski Vahemere riigis käinud nii, et lennukiga lendan sinna või lähedale ja seal odava rendiautoga riigi risti-rästi läbi ja ringi peale sõitnud, nii poole kui ka terve perega. Ja iga kord min 10 kuni 14 p sellele riigile pühendanud. Näed, saad ja koged oma reisil ropult rohkem, saad ka tegelikult PUHATA, ei pea hakkama pärast puhkust kodus puhkusest puhkama.
https://www.billiger-mietwagen.de/ olen leidnud autod tavaliselt kõige soodamalt.
Ja oleme eelistanud ka septembrit- okt algust, sest turistidehordid on jalga lasknud, söögikohtade- ja majutushinnad kolinal kukkunud ning kohalikud puuviljad valmis ja üliodavad, nii õhk kui ka meri veel soojad nii päeval kui ka öösel.
Muidugi tuleb varakult hakata igapäevaselt lennukipileteid passima, kui tahad kokkuhoidlikumalt lennata. Majutusteks olen bronninud enamasti vaid esimese ja viimase öö. Väljaspool tipphooaega leiad igas linnas, asulas ja külas või suvalises karupeeski sinna kohale jõudes odavaid majutusi, kohalikud tänavalt suunavad ilusatesse ja külalislahketesse kohtadesse või kellegi koju.
Olen tihti ka kerge ja lihtsa 2- 4in telgi, lebomatid ja suvised väikesed magamiskotid ja ka gaasipriimuse kaasa võtnud. Odavad elemetaarsed sööginõud ja muud matkapudi-padi saab ka kohapealt osta, ka gaasiballooni.
Siis saad ööbida pmst seal, kuhu õhtuks jõudsid, kas kuskil tühjas ja metsikus rannas, jõekaldal, miljonivaatega kanjoniserval või kõrgel kaljusel merekaldal, talumehe aias küpsete viljadega viigipuu ja suure, puuoksa külge riputatava sääsevõrgu all või kämpingus, isegi kloostriõues, jne. Kogu viimane loetelu on koos poole või terve perega läbi tehtud (pubekad on sillas ja lapsevanemate reiting paneb geomeetrilises progressioonis raketina taevasse).
Olen eelnevalt läbi tudeerinud ja vean ka kaasas kas Lonely Planeti või Bradti gaidbukki.
Lisan veel saladuse- Dubrovnikus on autorent, mida olen kasutanud juba 3 korral- Horvaatia, Montenegro ja Albaania (koos Korfuga) reisidel. Olen seda ka oma tuttavaile ja Tripiski soovitanud ning olen kuulnud vaid head tagasisidet.
Odav, väga usaldusväärne, uued ja peaaegu uued korralikud autod. Lubab lisatasuta, vähemalt seni on nii olnud, ka naaberriikidesse sõita (võtsin Dubrovnikust ja otse läbi Montenegro tegin Albaaniale siksakilise ringi peale). Sama Montenegro reisil.
Peuget Club, http://www.peugeot-rentacar.hr/ , boss on Ivica Barkidija (leiate ta ka FBst), siit Tripist peaks ka tagasisidet leidma.
Seniks kõik.
Oleme hetkel nüüd Sarandes ja meile väga meeldib siin.Siia sõit muidugi midagi lihtsat pole kui Horvaatia rannikult tuled.Kuni Horvaatia- Montenegro piirini nagu unistus sõita aga siis kõik muutub kardinaalselt. Lootsin ,et asjad nii ongi nagu inimsed siin kirjutavad,et ah mis te seal kallis Horvaatias käite,minge parem odavamasse Montenegrosse.
Aga ei ole see mitte nii...kui oled Horvaatias kordi rannikul puhkamas käinud siis see Montenegro rannik on üsna suur pettumus...lägane,hoolitsemata venelasi täis,ulme liiklus ja hinnad samad nagu igalpool mujalgi.Kütus kallim kui Horvaatias.
Montenegro-Albaania piirist muutus asi veelgi...kohutavad teeolud...näiteks keset kiirteed lambist suur auk ilma ühegi tähise või liiklusmärgita.Õnneks asi muutus Tiranast pisut Sarande poole jõudes ning siin ümbruskonnas väga head teed...kiirteid siit pole mõtet loota leida,neid siin polegi.
Sarandest mööda rannikuäärt natuke Kreeka poole sõites Ksamil'is väga kenad rannad peene kiviklibuga ja helesinise veega.Hinnad muidugi kuurortile kohased aga puhkus ikkagi.Rannatoole pead enamasti ikka rentima kuna vaba pinda kuhu oma rätik laotada lihtsalt ei olegi ning oma kaasatoodud joogid/söögid pead kotti jätma ning neid rannabaarist soetama.
Mõtlesime ka plaane erinevaid kuhu ja millal minna miskit vaatama aga pole veel jõudnud vaid oleme rannamõnusid nautinud ning homme juba stardime Kreeka poole.