trip-krainetrip-ukraine-dark
BALI saarest teise pilguga.

Kaugel Aasias, Indoneesia riigis nüüdseks käidud. Sihtkohaks oli nn. paradiisi saar BALI. Nii kuulsate, kui kummaliste erinevate külastajate arvamusi ja arvustusi selle unistuste saare kohta sai loetud ja vaadatud, ning ootused olid suured. Vahendeid selleks investeeringuks sai kogutud päris pikka aega. Ja lennupiletid vaat, et aasta ette ostetud. Soovin valgustada ehk mõndagi reisiselli, kel plaanis oma puhkust sinna veetma minna, selle saare mitte just kõige meeldivamate tahkude poole pealt. Ei pea ennast pessimistiks, ega puhtuse friigiks ja kalmistul näen ristide asemel pigem plusse, kuid nüüd - vaielge vastu, rääkige kaasa, trampige maa alla või nõustuge, aga BALI saar pole neid ülistusi ja „ilusaid ja uhkeid“ tiitleid kindlasti mitte väärt! See üleüldine räpasus, korralagedus ja laga, mis teid seal vastu võtab, on ikka väga sõnuseletamatu. Prügi vedeleb kõikjal. Maanteede ääres, metsade all, inimeste kodude ees, kõrval, jne. Näiteks külastades mitut erinevat randa, kohtasime ainult 1, mida saaks nimetada puhtaks. Vaatamata sellest, et rannaäärne on rämpsu täis, jagub seda ka ookeani. Snorgeldamas käies, imestasime, et kuidas selle teenuse pakkujad veel turiste sellisesse kohta julgevad ujuma tuua. Siinkohal ei soovita külastada ilusa nimega Blue Lagoon randa. Hulkuvaid koeri ja kasse jagub igale poole. Tundus täiesti tavaline kui õhtupoolikul tänaval jalutades, ristuvad teie teed mõne roti perekonnaga. Seda ka välirestoranis nt õhtust süües. Nii suuri tarakane või prussakaid, pole ma varem veel kusagil kohanud, kui Balil. Poleks ealeski arvanud, et need satikad nii priskeks võivad kasvada. Disgusting! Soovitan suure kaarega mööda kõndida kõiksugustest transpordi pakkujatest, eesotsas Bali TAXI. Head lugejad, ettevaatust lennujaamas!!! (Ja meie arvame, et Tallinnas on korralagedus ja maffia otsustab) Paaril sõidul sai ikka tõsiselt tülli mindud taksojuhiga, sest selle asemel, et taksomeeter sõidu alguses tööle panna, küsitakse su käest „how much?“ Kui palusin ikkagi taksomeeter käivitada, ütles ca 1,5km hinnaks 100 000rp. Kui lõpuks kella tööle pani, näitas masin kohale jõudes 13 500rp. Sama moodi üritatakse tüssata turiste ka fikseeritud tasudega kauplustes. See mõni null ees või taga – mis vahet seal on …….. Kogu aeg pead valvel olema. Nagu mõni keskaegne mustlasturg. Ja kui mõnda FIE „boutique“ sisse astusid ja pärast mõne hinna pärimist ilma ostuta ikkagi väljuda, pandi küll vist needus meile peale. No ei olnud meeldiv ja pigem vältisime neisse sisse astumist. Bali elatub turismist, kuid mulje jäi, et saare elanikud teevad küll kõik selleks, et neid „sissetuleku allikaid“ võimalikult kaugele peletada. Meie 2,5 nädalane puhkus sel saarel oli meeldejääv, kuid olen 100% kindel, et maailmas on kaunimaid, puhtamaid ja turiste soosivamaid puhkuse veetmisi kohti, kui on seda BALI. See ujuv maa on tõsine turistilõks. Kahju 

Võrdlusmomendi mõttes - millistes Aasia riikides sa veel oled käinud? Ega see juhtumisi esimene Aasia või üldse Kolmanda Maailma kogemus polnud?

Ma arvan ka, et tõelised halvad kogemused a la Egiptus ja India ootavad kuuuurijat veel ees. Kulla laps, sa ei ole maailma näinudki, kui Balit nõmedaks pead. Enamus eestlaste ihaldatud sihtkohti on räpasemad ja kohalikud petavad- varastavad rohkem, Bali on ikka suht paradiis, päriselt ka.

Siinkohal, kedagi solvamata, natuke peab ise oidu olema. Ilmselt olid neile turist 101% ja nii nad sind siis ka kohtlesid :) Ise käisin Balil 3 talve tagasi, sinu kirjeldatud olukordadesse ei sattunud. V.a hulkuvaid loomi oli tõesti liialt palju....Aga hoidsin ka eemale kõigist turismiga seotud kohtadest :) Aga,kes tahab midagi hingele ja seda õhkavat ootust (mille kaudu balit müüakse), soovitan Myanmari. Yangon!!!, Huvitav nähtus on ka pealinn Nypydaw ( terve linna ülesehitus, suur kivimuusem - teemanteid kamalaga, pärleid veel suurema kamalaga), rahvusmuuseum ala ERM, ja kõige suurem ootus Old bagan - vanad telmblid , jah ilusad aga ka kõige turistikam koht riigis, siiski soovitan minna ja käima omapäi neid templeid-saad selle sisemise rahu :) Müstiline maa. Kunst on ka väga kõrgel kohal neil.

Olen ka nõus eelpool vastanutega. Olen ise ka hetkel Balil ja liigume ringi omal käel, turistilõksusid väldime igal maal reisides ja reisinud oleme me ilmselt võrreldes Kuuuurijaga kordades kordades rohkem. Natukene rohkem soovitan maailmas ringi käia (v.a. pakettreisid) enne, kui sel moel arvamust avaldada.

Lisan veel ühe mõttetera... Nii Toots kui Kiir käisid mõlemad Venemaal põllumeesteks õppimas! Võrdleme mõttes nende reise ja saadud kogemust.

Eelpool vastajad on juba põhimõtteliselt kõik ära öelnud, aga kuna ma olen Baliga väga tihedalt seotud, siis tahan veelkord toonitada. Kes esimest korda siia tulevad, siis tehke eeltööd. See kehtib kõigi sihtkohtade puhul. See, et Balil on niiölda taksomaffia, on teada tuntud tõde ja tõenäoliselt ka siin foorumis läbi räägitud teema. Prügi on siin tõesti palju, aga selle eest ka palju kaunist loodust. Ilmselt sattusite väga valedesse kohtadesse.

Võrdluse või teisele pilgule kolmanda lisamiseks lugege läbi: Jiří Marek "Maa ekvaatori all" ehk Täielik ja üksikasjaline kirjeldus reisist Jaava ja Bali saarele, mis sai teoks sel issanda aastal 1955 https://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?23593

Jäi meilegi arusaamatuks, mis on Balil sellist, et sinna tagasi peaks tahtma. Meeletu ülerahvastatus, punktist A punkti B jõudmine võtab tohutult palju aega, toit vilets ( võrrreldes Taiga), rannad keskpärased.....Jäime reisiga väga rahule, aga tagasi küll ei kipu.

@Mati Ei saa võrrelda kahe maa sööke, et üks on vilets võrreldes teisega. Kui ma nüüd järgi mõtlen, miks nii palju Balil peatun, siis on söök kindlasti üks neist põhjustest. Olen käinud juba kolm korda kokandusklassis ja lähen veelgi. Sama olen teinud Tais ja Indias. Ikka selleks, et kodus ise ka neid sööke teha. Neid kolme maa kööke võrreldes ei oska ma ühtegi eelistada. Igal maal söön kohalikku toitu, kuna see on kõige parem just seal. Tean, et paljud eestlased ei saa sellest aru ja olen kohanud inimesi, kes ei salli ühegi Aasia riigi toitu. Olin olude sunnil reisiseltskonnas, kus üks eestlane keeldus Tais kohaliku sööki proovimast, kuna see haises vastikult ja virises kõik päevad, et nad ei oska seal isegi "lääne" toitu teha, kuna lisavad oma vastikuid maitseaineid igale poole. Korra põrkasin Delhi lennujaamas kokku tuttava eestlasega, kes seal esimest ja viimast korda käis. Imestas, et kuidas ma seal üldse käia saan, kuna seda vastikut söögihaisu on kõik kohad täis. Samamoodi on mul ka häid sõpru, kes Balil valivad menüüdest ainult rahvusvahelise köögi lehelt. Kuid kõige suurem osa sõpradest hindavad just Aasia sööke. Nii et ma pole ainuke ;)

Kes Balile tuleb ainult randa otsima, on tõesti vales kohas. Kuigi, kui omale ilus kohakene otsida, siis võib ka terve puhkuse hotellis ja rannas mööda saata. Mina näen siin väga kirevat kultuuri kohaliku hinduismi näol. Need pidevad tseremooniad templites, kõik need bambusest kaunistused ja puuviljavaagnad, igapäevased annetused jumalatele. See on ainulaadne ja kaunis. Lisaks see käsitöö, mida siin tehakse. Puidust ja kivist graveeringud jne. Kaunis, väga kaunis. Just see on see, mis teeb Balist Bali. Kahju, et kõik ei oska seda näha ega hinnata.

Kui küsida võib, siis kus te peatusite? Ja veel- milline see 1 puhas rand oli? :D Meil 5 nädala pärast minek ja ühe osakese oma puhkusest tahaks ranna lähedal olla, siis teaks millist valida :D

Eeldan, et ju siin nats tõetera sees on. Pole see esimene selline postitus Bali kohta. Näiteks Tai v mõne muu riigi kohta selliseid eriti ei kohta...

@Kiku90 Minu käest ei ole mõtet võtta soovitusi ei hotellide ega randade kohta, kuna ma ei ole puhkusereisil, vaid tööasjus ja seetõttu valin majutusi selle järgi, kus mul parasjagu vaja olla ja et oleks odav. Kui pikemalt peatun, siis üürin toa, mis oluliselt odavam hotellist. Kuna suhtlen enamasti kohalikega, siis siin tähendab rannas käimine seda, et minnakse päikeseloojangu ajaks sööma või niisama istuma. Päevitamine ei tule kõne allagi ja oh seda häbi, kui niigi tõmmu nahk on veel jumet juurde saanud. Läheb raisku kogu valgendavatele kreemidele raisatud raha ;). Päevitunud nahk tähendab seda, et oled lihttööline, kes peab päikese käes põldu harima või kala püüdma. See teema on kõigis Aasia maades. Vahel, kui olen tänaval käies näo ära põletanud, ahhetab mõni kohalik, et ei tohi nii lasta juhtuda. Kui esimest korda siin käisin aastaid tagasi, siis see oli puhkusega pooleks ja mäletan üht ilusat randa kuskil Uluwatu kandis. Sinna jõudmiseks tuli mööda kaljuserva alla ronida. Rohkem ei mäleta ;) Paar aastat tagasi sai üks fotosessioon tehtud Suluban'i rannas Uluwatu lähistel ja see oli omaette huvitav koht kõrge kaljuseinaga, kus liivariba ka (vt googlest). Lembonganil on üks kena koht Secret Beach. Aga parem küsida soovitusi neilt, kes rannaelust lugu peavad. Ma olen praegu üle kahe nädala juba Balil, aga randa pole jõudnud. Kui töötad Pärnus, siis ei eeldata ju, et iga päev rannas käid ;) Üldiselt on praegusel vihmaperioodil rand sodi täis tahes-tahtmata. Lained toovad igasugu prahti merest kaldale ja seda ei jõuta väga ära koristada. Pole ka tipphooaeg. Vahel on suured traktorid rannas, mis roikaid ja sodi kokku lükkavad.
Praegu käib siin palju eestlaseid puhkamas, mida on näha ka aktiivsuse järgi facebooki grupis Eestlased Balil. Kindlasti oskab keegi ranna suhtes adekvaatsemat nõu anda. Samuti on siin trip.ee's hotellide kohta juttu.

Ma hiljem taipasin, et Kiku90 küsimus oli ilmselt teema algatajale mõeldud, aga see selleks ;)

Ei, no muidugi Tais ei ole taksomaffiat, eriti Phuketis:) Kedagi ei peteta kunagi, inimesed on ilusad ja head. Ja prügi ka looduses ei ole. Samuti hulkuvaid koeri ja kasse ei näe prügikottide juures maiustamas, mkmm..

Mul endal Balil küll majutuse ümbruses kusagil prügi ei olnud vedelemas. Restoranid, kus ma käisin, olid korralikud ja puhtad. Tänavaid, kus ma jalutasin, pesti hommikuti lausa mopiga. Väga hea mulje jäi. Kusagil väljasõidul ühe tee ääres nägin veidi prügi, see oli kõik. Sõitsin ametlike Bluebird Group taksodega ja arvega ei olnud kunagi probleeme. Uber, muide, on odavam ja veel turvalisem.

See on sama, et võtad Tallinnas majutuse kusagile, ma ei tea, Paljassaare räämas piirkonda või Kopli liinidesse, sõidad piraattaksodega, ja siis pärast kurdad, et kõik oli crap.

@poegkaru Ikka on Tai kohta ka neid negatiivseid postitusi küllaga. Bali on ju vaid üks pisike Indoneesia saareke, aga miskipärast saanud nii kuulsaks. Kui Taisse minekul räägitakse, et lähen Taisse puhkama, siis tavaliselt Balile tulles ei öelda, et lähen Indoneesiasse puhkama (kes just ringreisi ei tee). Selles mõttes on vahe vahel, kui rääkida Taist või Balist, kuna Tais on vaatamata asukohale seadused ja religioon ühesugused, kuid Bali on Indoneesia mõistes erand, kuna domineeriv religioon on hinduism keset maailma suurima rahvaarvuga islamiriiki. Siin müüakse näiteks alkoholi vabalt igal pool ja isegi 24h, kui mujal Indoneesias seda praktiliselt üldse ei müüda.

Tõetera on teemaalgatajal muidugi sees. Kes pole asjadega kursis, võib siin väga haledalt lüpsta saada juba alates lennujaamast, kust ei tohi odavad taksoteenuse pakkujad kliente peale võtta ja ülehinnatud teenusepakkujad koorivad mitmekordset hinda. Igas suveniiripoes võid maksta toote eest 10 korda rohkem tavahinnast, sest igaks juhuks viskab müüja sulle prooviks ette mingi absurdse summa. Igaks juhuks. Äkki loll maksabki. Öösel Legiani peal baarides käies võid kergelt rahakotist ilma jääda, kui valest kohast läbi lähed. Kuna siin käib palju turiste, on see kohale meelitanud hulgaliselt õnneotsijaid üle terve Indoneesia. Tõenäoliselt ronivad ka suuremad pätid siia. Kuhu mujale vargile minna, kui ikka sinna, kus liigub raha. Need tüübid, kes Legianis tänavanurgal narkootikume ja prostituute pakuvad, ei ole mitte kohalikud balilased, vaid õnneotsijatest sisserändajad. Ma ei ole väga kohanud balilast, kes üritab sul nahka üle kõrvade tõmmata. Paar erandit siiski on olnud. Ülerahvastatus on siin tõesti probleem ja sellest põhjustatud liiklusummikud teatud saare osades. See on paratamatus millega tuleb leppida. Olen nõus, et seda ei saa 100% paradiisisaareks nimetada. Kes Euroopas puhtusega harjunud, sellel võib kindlasti esmapilgul pildi sassi lüüa see prügi, mida siin tõepoolest vedeleb kohati liiga palju. Ega mujal Aasias puhtam pole. Jaapan on muidugi üks erand, Singapur kindlasti ka ja mõni koht vast veel. Mis aga puutub Taisse, siis samamoodi on siin foorumis räägitud mõnede tuntud puhkepaikade negatiivsetest külgedest. Kuulsat Phi-Phi saart, mille pani kaardile film The Beach, on kõvasti maha tehtud. Ühte tuntud puhkepaika on nimetatud katuseta bordelliks jne. Kui vaatad pildilt näiteks Bangkoki pilvelõhkujate siluetti, siis ei kujuta nagu ette, et sealsamas suurte kõrghoonete vahel elavad inimesed põhimõtteliselt pilpakülas ja ka kesklinnas võib restoranis süües akna all suur rott einestada. Sama ka Hong Kongis näiteks. Aga pildilt paistavad kõik ilusad.

Samas saab kõike seda ebameeldivat vältida, kui end enne asjaga kurssi viia. Pole mõtet ka kohe seda saart lihtsalt maha teha, kuna endal olid ebameeldivad kogemused. Mul on ka siin igasugu asju juhtunud ja vahel olen mõne tüübi pärast terve saare maapõhja kirunud, kuid samas juhtub kohe midagi meeldivat ja siis saan aru, kui ebaõiglaselt ma käitusin. Tallinnas võid samuti rahakotist või telefonist ilma jääda päise päeva ajal kasvõi Mere puiesteel ja öösel taksoga sõites maksta mitmekordset hinda, kui ei vaata, mis taksosse istusid. Kõigele vaatamata on Balil siiski väga palju seda, mille pärast tasub siia tulla

Eks toit ole maitse asi, kuid meie nautisime Bali kohalikku kööki 101%, eriti Bebeki (ehk parti)! Toidu ja võrratute riisiväljade pärast võiks sinna täitsa tagasi minna!

Kohati oli prügine küll, eriti Jimbarani ja Kuta rannad+meri, kuid tol ajal (märtsis) võis see olla tingitud vihmaperioodist. Seminyaki rand pidi olema puhtam, ise seal ei käinud (kaugelt tundus ok olevat). Kes ei kannata grammigi prügi, siis tuleb minna ja puhata 5* hotellide regioonis Nusa Duas - ilus, puhas, avar, vähe inimesi - ilmselt eestlane tunneb end seal hästi (keegi ei hinga kuklasse) :) Kuid Nusa Dua ei peegelda tegelikku Balit.

Ilusad puhtad rannad on veel Gili saartel, kuid sealgi on hotelli välisel alal üsna palju prügi, kuid vähemalt meri oli puhas.

Lennujaama taksojuhid olid naglad küll - küsisid 3km sõidu eest 250tuhat (ehk ~18 euri). Võrdluseks, et hiljem oli meil terveks päevaks võetud taksojuht, kes sõitis meiega kella 8st kuni 20ni ja võttis selle eest 50€!

Et vältida ebameeldivaid üllatusi ja olukordi, siis soovitan soojalt korralik kodutöö ära teha! Ja see kehtib igasuguse reisisihtkoha kohta! ;)

Minu meelest jagunevad inimesed täpselt kaheks - need, kes Balit armastavad ja need, kes sinna tagasi ei läheks. Mina ka viimaste hulgas, jättis samamoodi suhteliselt külmaks ja oma kohta ma seal ei leidnud. Prügi sai nähtud ja isegi selle sees ujutud, sest vajadus merre saada oli suur :), Vahemaad küll distantsilt lühikesed, kuid väga tüütult aeganõudvad. Loomulikult teadsin seda kõike ette, aga ei arvanud, et emotsioon on pigem selline. Ei oskagi kirjeldada, mis siis täpselt tunde negatiivse jättis, aga ilmselt kombo rahakoti tundest, musta liivaga rannast Canggus, hiljem prügi täis rannast Amedis. Aga ega kõik kohad maailmas ei saagi meeldida.

Eks ta nii ole jah, inimesed on erinevad. Ma olen käinud ca 20 "soojal maal" ja Bali meeldis neist kõige rohkem. Jättis parema mulje kui Mauritius, Seišellid, Tai või Sri Lanka. Nagu ütlesin, majutus oli mul sellises kohas, kus prügi eriti ei märganud. Seal on selliseid piirkondi. Ja isegi Kuta rannaga jäin täiesti rahule, 2016 oktoobris oli see puhas.

Täiesti nõus teema algatajaga, suht mõttetu saar ja ka minu esmakülastus sinna oli eelnevalt üles pushitud ja kohal olles oli pettumus suur. Mida enamus sealt leiab ma aru ei saa - meeletu hulk inimesi kes kõik kuhugi suunduvad ja lisaks liiklus kus lihtsalt istud ja ootad. Räpasusest rääkimata. Kuid sellegipoolest olen sinna nõus veelkord minema et veenduda kas eksin või mitte.

Olime ka detsembris 3 nädalat Balil. Ei tekkinud kohe mingit sidet selle kohaga. Käisime jala Kuta algusest kuni Cangguni (Kuta, Legian, Seminyak, Canggu) mööda randa ja see oli kohutav, mis seal toimus mähkmetest plastiktopsideni, mida kõik seal ei olnud. Nendest neljast oli Canggu kõige puhtam, kus prügi oli kõige vähem. Olen käinud Indias, mis on ise prügimägi, aga isegi pearand ,kus on palju inimesi + koerad ja lehmad, ei olnud nii must kui Bali rand. Mõni isegi võttis päikest prügimäel...Eestis ka ei lähe ju prügimäele päikest võtma. Algul oli plaan surfamist õppida, kuna eelmisel aastal sain maigu suhu Sri Lankal ja väga meeldis, aga nähes randa kadus igasugune isu ära. Ainuke puhas ja ilus rand on Nusa Dua, kus on puhas ja korralik...oli näha,et inimesed koristavad. Sanur oli ka puhas, aga tundus selline vanainimeste koht. Käisime ka Uluwatu lähedal mingis rannas, mis oli tasuline, iseenesest ilus koht, aga jälle räpane. Sellel ajal kui mees ujumas käis korjasin ma rannas klaasikilde kokku. Olime nädal aega Ubudis, siis sai ise rolleriga ringi sõidetud. Kui telefon poleks töödanud, oleks vist siiani seal kuskil ringi seigelnud - väga minimaalselt viitasi põhja pool ja mägedes, lõuna pool oli olukord natuke parem. Mina lugesin kaarti ja mees sõitis, aga oli näha ka teisi turiste kes kinni pidasid ja uurisid kaarti. Totaalne segadus, mis seal toimub. Kohati tundus see taotluslik, et turist ise hakkama ei saaks ja võtaks takso. Rolleriga sõites igasugused haagivad sappa, tahavad sind jälle kuhugi poodi või luwaki kohvi jooma viia. Tais sõidad rolleriga oled nagu oma ja keegi ei tüüta enam. Balis kõnnid kiiver käes mööda tänavat ja nad pakuvad sulle transporti - nad kas on lollid või mängivad lolli. Maksu süsteemidest ka aru ei saanud see kõikus 10-21%ni ja mõnes kohas jälle ei olnud makse. Viimane nädal olime Seminyakis kuna tuttavad olid ka seal. Võtsime paaril päeval tripid autoga, esimene kord põhja ja teisel korral Uluwatusse. Seminyakist Uluwatusse on 30 km ja me sõitsime seda 3 tundi, tagasitulles meil lihtsalt kannatus katkes ja me astusime taksost kilomeeter enne hotelli välja. Nendest trippidest jäi meelde ainult autosõit, 2 raisatud päeva. Ma ei tea, mis see peaks olema, et ma sinna tagasi läheksin - mul ei ole varem sellist ämbrit reisidega olnud. Elu halvim reis!