BALI saarest teise pilguga.

Kaugel Aasias, Indoneesia riigis nüüdseks käidud. Sihtkohaks oli nn. paradiisi saar BALI.
Nii kuulsate, kui kummaliste erinevate külastajate arvamusi ja arvustusi selle unistuste saare kohta sai loetud ja vaadatud, ning ootused olid suured. Vahendeid selleks investeeringuks sai kogutud päris pikka aega. Ja lennupiletid vaat, et aasta ette ostetud.
Soovin valgustada ehk mõndagi reisiselli, kel plaanis oma puhkust sinna veetma minna, selle saare mitte just kõige meeldivamate tahkude poole pealt. Ei pea ennast pessimistiks, ega puhtuse friigiks ja kalmistul näen ristide asemel pigem plusse, kuid nüüd - vaielge vastu, rääkige kaasa, trampige maa alla või nõustuge, aga BALI saar pole neid ülistusi ja „ilusaid ja uhkeid“ tiitleid kindlasti mitte väärt!
See üleüldine räpasus, korralagedus ja laga, mis teid seal vastu võtab, on ikka väga sõnuseletamatu. Prügi vedeleb kõikjal. Maanteede ääres, metsade all, inimeste kodude ees, kõrval, jne. Näiteks külastades mitut erinevat randa, kohtasime ainult 1, mida saaks nimetada puhtaks. Vaatamata sellest, et rannaäärne on rämpsu täis, jagub seda ka ookeani. Snorgeldamas käies, imestasime, et kuidas selle teenuse pakkujad veel turiste sellisesse kohta julgevad ujuma tuua. Siinkohal ei soovita külastada ilusa nimega Blue Lagoon randa.
Hulkuvaid koeri ja kasse jagub igale poole.
Tundus täiesti tavaline kui õhtupoolikul tänaval jalutades, ristuvad teie teed mõne roti perekonnaga. Seda ka välirestoranis nt õhtust süües. Nii suuri tarakane või prussakaid, pole ma varem veel kusagil kohanud, kui Balil. Poleks ealeski arvanud, et need satikad nii priskeks võivad kasvada. Disgusting!
Soovitan suure kaarega mööda kõndida kõiksugustest transpordi pakkujatest, eesotsas Bali TAXI. Head lugejad, ettevaatust lennujaamas!!! (Ja meie arvame, et Tallinnas on korralagedus ja maffia otsustab) Paaril sõidul sai ikka tõsiselt tülli mindud taksojuhiga, sest selle asemel, et taksomeeter sõidu alguses tööle panna, küsitakse su käest „how much?“ Kui palusin ikkagi taksomeeter käivitada, ütles ca 1,5km hinnaks 100 000rp. Kui lõpuks kella tööle pani, näitas masin kohale jõudes 13 500rp. Sama moodi üritatakse tüssata turiste ka fikseeritud tasudega kauplustes. See mõni null ees või taga – mis vahet seal on …….. Kogu aeg pead valvel olema. Nagu mõni keskaegne mustlasturg.
Ja kui mõnda FIE „boutique“ sisse astusid ja pärast mõne hinna pärimist ilma ostuta ikkagi väljuda, pandi küll vist needus meile peale. No ei olnud meeldiv ja pigem vältisime neisse sisse astumist.
Bali elatub turismist, kuid mulje jäi, et saare elanikud teevad küll kõik selleks, et neid „sissetuleku allikaid“ võimalikult kaugele peletada.
Meie 2,5 nädalane puhkus sel saarel oli meeldejääv, kuid olen 100% kindel, et maailmas on kaunimaid, puhtamaid ja turiste soosivamaid puhkuse veetmisi kohti, kui on seda BALI.
See ujuv maa on tõsine turistilõks. Kahju 

Võrdlusmomendi mõttes - millistes Aasia riikides sa veel oled käinud? Ega see juhtumisi esimene Aasia või üldse Kolmanda Maailma kogemus polnud?

Ma arvan ka, et tõelised halvad kogemused a la Egiptus ja India ootavad kuuuurijat veel ees. Kulla laps, sa ei ole maailma näinudki, kui Balit nõmedaks pead. Enamus eestlaste ihaldatud sihtkohti on räpasemad ja kohalikud petavad- varastavad rohkem, Bali on ikka suht paradiis, päriselt ka.

Siinkohal, kedagi solvamata, natuke peab ise oidu olema. Ilmselt olid neile turist 101% ja nii nad sind siis ka kohtlesid :) Ise käisin Balil 3 talve tagasi, sinu kirjeldatud olukordadesse ei sattunud. V.a hulkuvaid loomi oli tõesti liialt palju....Aga hoidsin ka eemale kõigist turismiga seotud kohtadest :) Aga,kes tahab midagi hingele ja seda õhkavat ootust (mille kaudu balit müüakse), soovitan Myanmari. Yangon!!!, Huvitav nähtus on ka pealinn Nypydaw ( terve linna ülesehitus, suur kivimuusem - teemanteid kamalaga, pärleid veel suurema kamalaga), rahvusmuuseum ala ERM, ja kõige suurem ootus Old bagan - vanad telmblid , jah ilusad aga ka kõige turistikam koht riigis, siiski soovitan minna ja käima omapäi neid templeid-saad selle sisemise rahu :) Müstiline maa. Kunst on ka väga kõrgel kohal neil.

Olen ka nõus eelpool vastanutega. Olen ise ka hetkel Balil ja liigume ringi omal käel, turistilõksusid väldime igal maal reisides ja reisinud oleme me ilmselt võrreldes Kuuuurijaga kordades kordades rohkem. Natukene rohkem soovitan maailmas ringi käia (v.a. pakettreisid) enne, kui sel moel arvamust avaldada.

Lisan veel ühe mõttetera... Nii Toots kui Kiir käisid mõlemad Venemaal põllumeesteks õppimas! Võrdleme mõttes nende reise ja saadud kogemust.

Eelpool vastajad on juba põhimõtteliselt kõik ära öelnud, aga kuna ma olen Baliga väga tihedalt seotud, siis tahan veelkord toonitada. Kes esimest korda siia tulevad, siis tehke eeltööd. See kehtib kõigi sihtkohtade puhul. See, et Balil on niiölda taksomaffia, on teada tuntud tõde ja tõenäoliselt ka siin foorumis läbi räägitud teema. Prügi on siin tõesti palju, aga selle eest ka palju kaunist loodust. Ilmselt sattusite väga valedesse kohtadesse.

Võrdluse või teisele pilgule kolmanda lisamiseks lugege läbi:
Jiří Marek
"Maa ekvaatori all"
ehk Täielik ja üksikasjaline kirjeldus reisist Jaava ja Bali saarele, mis sai teoks sel issanda aastal 1955
https://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?23593

Jäi meilegi arusaamatuks, mis on Balil sellist, et sinna tagasi peaks tahtma. Meeletu ülerahvastatus, punktist A punkti B jõudmine võtab tohutult palju aega, toit vilets ( võrrreldes Taiga), rannad keskpärased.....Jäime reisiga väga rahule, aga tagasi küll ei kipu.

@Mati Ei saa võrrelda kahe maa sööke, et üks on vilets võrreldes teisega. Kui ma nüüd järgi mõtlen, miks nii palju Balil peatun, siis on söök kindlasti üks neist põhjustest. Olen käinud juba kolm korda kokandusklassis ja lähen veelgi. Sama olen teinud Tais ja Indias. Ikka selleks, et kodus ise ka neid sööke teha. Neid kolme maa kööke võrreldes ei oska ma ühtegi eelistada. Igal maal söön kohalikku toitu, kuna see on kõige parem just seal.
Tean, et paljud eestlased ei saa sellest aru ja olen kohanud inimesi, kes ei salli ühegi Aasia riigi toitu. Olin olude sunnil reisiseltskonnas, kus üks eestlane keeldus Tais kohaliku sööki proovimast, kuna see haises vastikult ja virises kõik päevad, et nad ei oska seal isegi "lääne" toitu teha, kuna lisavad oma vastikuid maitseaineid igale poole.
Korra põrkasin Delhi lennujaamas kokku tuttava eestlasega, kes seal esimest ja viimast korda käis. Imestas, et kuidas ma seal üldse käia saan, kuna seda vastikut söögihaisu on kõik kohad täis. Samamoodi on mul ka häid sõpru, kes Balil valivad menüüdest ainult rahvusvahelise köögi lehelt. Kuid kõige suurem osa sõpradest hindavad just Aasia sööke. Nii et ma pole ainuke ;)

Kes Balile tuleb ainult randa otsima, on tõesti vales kohas. Kuigi, kui omale ilus kohakene otsida, siis võib ka terve puhkuse hotellis ja rannas mööda saata. Mina näen siin väga kirevat kultuuri kohaliku hinduismi näol. Need pidevad tseremooniad templites, kõik need bambusest kaunistused ja puuviljavaagnad, igapäevased annetused jumalatele. See on ainulaadne ja kaunis. Lisaks see käsitöö, mida siin tehakse. Puidust ja kivist graveeringud jne. Kaunis, väga kaunis. Just see on see, mis teeb Balist Bali. Kahju, et kõik ei oska seda näha ega hinnata.

Kui küsida võib, siis kus te peatusite?
Ja veel- milline see 1 puhas rand oli? :D
Meil 5 nädala pärast minek ja ühe osakese oma puhkusest tahaks ranna lähedal olla, siis teaks millist valida :D

Eeldan, et ju siin nats tõetera sees on. Pole see esimene selline postitus Bali kohta. Näiteks Tai v mõne muu riigi kohta selliseid eriti ei kohta...

@Kiku90 Minu käest ei ole mõtet võtta soovitusi ei hotellide ega randade kohta, kuna ma ei ole puhkusereisil, vaid tööasjus ja seetõttu valin majutusi selle järgi, kus mul parasjagu vaja olla ja et oleks odav. Kui pikemalt peatun, siis üürin toa, mis oluliselt odavam hotellist. Kuna suhtlen enamasti kohalikega, siis siin tähendab rannas käimine seda, et minnakse päikeseloojangu ajaks sööma või niisama istuma. Päevitamine ei tule kõne allagi ja oh seda häbi, kui niigi tõmmu nahk on veel jumet juurde saanud. Läheb raisku kogu valgendavatele kreemidele raisatud raha ;). Päevitunud nahk tähendab seda, et oled lihttööline, kes peab päikese käes põldu harima või kala püüdma. See teema on kõigis Aasia maades. Vahel, kui olen tänaval käies näo ära põletanud, ahhetab mõni kohalik, et ei tohi nii lasta juhtuda.
Kui esimest korda siin käisin aastaid tagasi, siis see oli puhkusega pooleks ja mäletan üht ilusat randa kuskil Uluwatu kandis. Sinna jõudmiseks tuli mööda kaljuserva alla ronida. Rohkem ei mäleta ;) Paar aastat tagasi sai üks fotosessioon tehtud Suluban'i rannas Uluwatu lähistel ja see oli omaette huvitav koht kõrge kaljuseinaga, kus liivariba ka (vt googlest). Lembonganil on üks kena koht Secret Beach. Aga parem küsida soovitusi neilt, kes rannaelust lugu peavad. Ma olen praegu üle kahe nädala juba Balil, aga randa pole jõudnud. Kui töötad Pärnus, siis ei eeldata ju, et iga päev rannas käid ;)
Üldiselt on praegusel vihmaperioodil rand sodi täis tahes-tahtmata. Lained toovad igasugu prahti merest kaldale ja seda ei jõuta väga ära koristada. Pole ka tipphooaeg. Vahel on suured traktorid rannas, mis roikaid ja sodi kokku lükkavad.
Praegu käib siin palju eestlaseid puhkamas, mida on näha ka aktiivsuse järgi facebooki grupis Eestlased Balil. Kindlasti oskab keegi ranna suhtes adekvaatsemat nõu anda. Samuti on siin trip.ee's hotellide kohta juttu.

Ma hiljem taipasin, et Kiku90 küsimus oli ilmselt teema algatajale mõeldud, aga see selleks ;)

Ei, no muidugi Tais ei ole taksomaffiat, eriti Phuketis:) Kedagi ei peteta kunagi, inimesed on ilusad ja head. Ja prügi ka looduses ei ole. Samuti hulkuvaid koeri ja kasse ei näe prügikottide juures maiustamas, mkmm..

Mul endal Balil küll majutuse ümbruses kusagil prügi ei olnud vedelemas. Restoranid, kus ma käisin, olid korralikud ja puhtad. Tänavaid, kus ma jalutasin, pesti hommikuti lausa mopiga. Väga hea mulje jäi. Kusagil väljasõidul ühe tee ääres nägin veidi prügi, see oli kõik. Sõitsin ametlike Bluebird Group taksodega ja arvega ei olnud kunagi probleeme. Uber, muide, on odavam ja veel turvalisem.

See on sama, et võtad Tallinnas majutuse kusagile, ma ei tea, Paljassaare räämas piirkonda või Kopli liinidesse, sõidad piraattaksodega, ja siis pärast kurdad, et kõik oli crap.

@poegkaru Ikka on Tai kohta ka neid negatiivseid postitusi küllaga. Bali on ju vaid üks pisike Indoneesia saareke, aga miskipärast saanud nii kuulsaks. Kui Taisse minekul räägitakse, et lähen Taisse puhkama, siis tavaliselt Balile tulles ei öelda, et lähen Indoneesiasse puhkama (kes just ringreisi ei tee). Selles mõttes on vahe vahel, kui rääkida Taist või Balist, kuna Tais on vaatamata asukohale seadused ja religioon ühesugused, kuid Bali on Indoneesia mõistes erand, kuna domineeriv religioon on hinduism keset maailma suurima rahvaarvuga islamiriiki. Siin müüakse näiteks alkoholi vabalt igal pool ja isegi 24h, kui mujal Indoneesias seda praktiliselt üldse ei müüda.

Tõetera on teemaalgatajal muidugi sees. Kes pole asjadega kursis, võib siin väga haledalt lüpsta saada juba alates lennujaamast, kust ei tohi odavad taksoteenuse pakkujad kliente peale võtta ja ülehinnatud teenusepakkujad koorivad mitmekordset hinda. Igas suveniiripoes võid maksta toote eest 10 korda rohkem tavahinnast, sest igaks juhuks viskab müüja sulle prooviks ette mingi absurdse summa. Igaks juhuks. Äkki loll maksabki. Öösel Legiani peal baarides käies võid kergelt rahakotist ilma jääda, kui valest kohast läbi lähed.
Kuna siin käib palju turiste, on see kohale meelitanud hulgaliselt õnneotsijaid üle terve Indoneesia. Tõenäoliselt ronivad ka suuremad pätid siia. Kuhu mujale vargile minna, kui ikka sinna, kus liigub raha.
Need tüübid, kes Legianis tänavanurgal narkootikume ja prostituute pakuvad, ei ole mitte kohalikud balilased, vaid õnneotsijatest sisserändajad. Ma ei ole väga kohanud balilast, kes üritab sul nahka üle kõrvade tõmmata. Paar erandit siiski on olnud.
Ülerahvastatus on siin tõesti probleem ja sellest põhjustatud liiklusummikud teatud saare osades. See on paratamatus millega tuleb leppida. Olen nõus, et seda ei saa 100% paradiisisaareks nimetada. Kes Euroopas puhtusega harjunud, sellel võib kindlasti esmapilgul pildi sassi lüüa see prügi, mida siin tõepoolest vedeleb kohati liiga palju. Ega mujal Aasias puhtam pole. Jaapan on muidugi üks erand, Singapur kindlasti ka ja mõni koht vast veel. Mis aga puutub Taisse, siis samamoodi on siin foorumis räägitud mõnede tuntud puhkepaikade negatiivsetest külgedest. Kuulsat Phi-Phi saart, mille pani kaardile film The Beach, on kõvasti maha tehtud. Ühte tuntud puhkepaika on nimetatud katuseta bordelliks jne. Kui vaatad pildilt näiteks Bangkoki pilvelõhkujate siluetti, siis ei kujuta nagu ette, et sealsamas suurte kõrghoonete vahel elavad inimesed põhimõtteliselt pilpakülas ja ka kesklinnas võib restoranis süües akna all suur rott einestada. Sama ka Hong Kongis näiteks. Aga pildilt paistavad kõik ilusad.

Samas saab kõike seda ebameeldivat vältida, kui end enne asjaga kurssi viia. Pole mõtet ka kohe seda saart lihtsalt maha teha, kuna endal olid ebameeldivad kogemused. Mul on ka siin igasugu asju juhtunud ja vahel olen mõne tüübi pärast terve saare maapõhja kirunud, kuid samas juhtub kohe midagi meeldivat ja siis saan aru, kui ebaõiglaselt ma käitusin. Tallinnas võid samuti rahakotist või telefonist ilma jääda päise päeva ajal kasvõi Mere puiesteel ja öösel taksoga sõites maksta mitmekordset hinda, kui ei vaata, mis taksosse istusid.
Kõigele vaatamata on Balil siiski väga palju seda, mille pärast tasub siia tulla

Eks toit ole maitse asi, kuid meie nautisime Bali kohalikku kööki 101%, eriti Bebeki (ehk parti)! Toidu ja võrratute riisiväljade pärast võiks sinna täitsa tagasi minna!

Kohati oli prügine küll, eriti Jimbarani ja Kuta rannad+meri, kuid tol ajal (märtsis) võis see olla tingitud vihmaperioodist. Seminyaki rand pidi olema puhtam, ise seal ei käinud (kaugelt tundus ok olevat). Kes ei kannata grammigi prügi, siis tuleb minna ja puhata 5* hotellide regioonis Nusa Duas - ilus, puhas, avar, vähe inimesi - ilmselt eestlane tunneb end seal hästi (keegi ei hinga kuklasse) :) Kuid Nusa Dua ei peegelda tegelikku Balit.

Ilusad puhtad rannad on veel Gili saartel, kuid sealgi on hotelli välisel alal üsna palju prügi, kuid vähemalt meri oli puhas.

Lennujaama taksojuhid olid naglad küll - küsisid 3km sõidu eest 250tuhat (ehk ~18 euri). Võrdluseks, et hiljem oli meil terveks päevaks võetud taksojuht, kes sõitis meiega kella 8st kuni 20ni ja võttis selle eest 50€!

Et vältida ebameeldivaid üllatusi ja olukordi, siis soovitan soojalt korralik kodutöö ära teha! Ja see kehtib igasuguse reisisihtkoha kohta! ;)

Ilmselge postitus inimeselt kelle maailmas reisimiskogemusi vähe ja vähe näinud....ning kokkuvõttes kehtib ikka vanasõna" loll saab kirikus ka peksa"
Kui meil tuleb siia venemaa kodanik või jaapanlane või hiinlane siis imestame miks ta ei saa aru kui tore siin meie juures kõik on.... ja ameeriklane ei saa aru milline delikatess .praetud maks....
Mida kallis kuuurija sinna otsima läks? piltpostkaardi randa? aga need on olemas.. mitte ainult Balil...küll aga Indoneesias... ja sellest on siin foorumis korduvalt kirjutatud.. ka sellest toidust jms. Kahjuks pean tõdema ,et minu jaoks on Indoneesia koos sinna kuuluva Baliga väga huvitav ja külastamist väärt....
PS! Prügi mis Kuta randa uputab mingil konkreetsel ajatekel uputab ei ole pärit mitte üksi Balilt vaid tervest aasiast mille ookean on sinna tassinud.... ja võin saata novembrikuiseid pilte Kuta rannast mis sugugi selline välja ei näe kellel huvi. Minge google mapsiga sinna randa kõndima..näete suhteliselt tõetruud pilti..

Minu meelest jagunevad inimesed täpselt kaheks - need, kes Balit armastavad ja need, kes sinna tagasi ei läheks. Mina ka viimaste hulgas, jättis samamoodi suhteliselt külmaks ja oma kohta ma seal ei leidnud. Prügi sai nähtud ja isegi selle sees ujutud, sest vajadus merre saada oli suur :), Vahemaad küll distantsilt lühikesed, kuid väga tüütult aeganõudvad. Loomulikult teadsin seda kõike ette, aga ei arvanud, et emotsioon on pigem selline. Ei oskagi kirjeldada, mis siis täpselt tunde negatiivse jättis, aga ilmselt kombo rahakoti tundest, musta liivaga rannast Canggus, hiljem prügi täis rannast Amedis. Aga ega kõik kohad maailmas ei saagi meeldida.

Eks ta nii ole jah, inimesed on erinevad. Ma olen käinud ca 20 "soojal maal" ja Bali meeldis neist kõige rohkem. Jättis parema mulje kui Mauritius, Seišellid, Tai või Sri Lanka. Nagu ütlesin, majutus oli mul sellises kohas, kus prügi eriti ei märganud. Seal on selliseid piirkondi. Ja isegi Kuta rannaga jäin täiesti rahule, 2016 oktoobris oli see puhas.

Täiesti nõus teema algatajaga, suht mõttetu saar ja ka minu esmakülastus sinna oli eelnevalt üles pushitud ja kohal olles oli pettumus suur. Mida enamus sealt leiab ma aru ei saa - meeletu hulk inimesi kes kõik kuhugi suunduvad ja lisaks liiklus kus lihtsalt istud ja ootad. Räpasusest rääkimata. Kuid sellegipoolest olen sinna nõus veelkord minema et veenduda kas eksin või mitte.

Olime ka detsembris 3 nädalat Balil. Ei tekkinud kohe mingit sidet selle kohaga. Käisime jala Kuta algusest kuni Cangguni (Kuta, Legian, Seminyak, Canggu) mööda randa ja see oli kohutav, mis seal toimus mähkmetest plastiktopsideni, mida kõik seal ei olnud. Nendest neljast oli Canggu kõige puhtam, kus prügi oli kõige vähem. Olen käinud Indias, mis on ise prügimägi, aga isegi pearand ,kus on palju inimesi + koerad ja lehmad, ei olnud nii must kui Bali rand. Mõni isegi võttis päikest prügimäel...Eestis ka ei lähe ju prügimäele päikest võtma. Algul oli plaan surfamist õppida, kuna eelmisel aastal sain maigu suhu Sri Lankal ja väga meeldis, aga nähes randa kadus igasugune isu ära. Ainuke puhas ja ilus rand on Nusa Dua, kus on puhas ja korralik...oli näha,et inimesed koristavad. Sanur oli ka puhas, aga tundus selline vanainimeste koht. Käisime ka Uluwatu lähedal mingis rannas, mis oli tasuline, iseenesest ilus koht, aga jälle räpane. Sellel ajal kui mees ujumas käis korjasin ma rannas klaasikilde kokku. Olime nädal aega Ubudis, siis sai ise rolleriga ringi sõidetud. Kui telefon poleks töödanud, oleks vist siiani seal kuskil ringi seigelnud - väga minimaalselt viitasi põhja pool ja mägedes, lõuna pool oli olukord natuke parem. Mina lugesin kaarti ja mees sõitis, aga oli näha ka teisi turiste kes kinni pidasid ja uurisid kaarti. Totaalne segadus, mis seal toimub. Kohati tundus see taotluslik, et turist ise hakkama ei saaks ja võtaks takso. Rolleriga sõites igasugused haagivad sappa, tahavad sind jälle kuhugi poodi või luwaki kohvi jooma viia. Tais sõidad rolleriga oled nagu oma ja keegi ei tüüta enam. Balis kõnnid kiiver käes mööda tänavat ja nad pakuvad sulle transporti - nad kas on lollid või mängivad lolli. Maksu süsteemidest ka aru ei saanud see kõikus 10-21%ni ja mõnes kohas jälle ei olnud makse. Viimane nädal olime Seminyakis kuna tuttavad olid ka seal. Võtsime paaril päeval tripid autoga, esimene kord põhja ja teisel korral Uluwatusse. Seminyakist Uluwatusse on 30 km ja me sõitsime seda 3 tundi, tagasitulles meil lihtsalt kannatus katkes ja me astusime taksost kilomeeter enne hotelli välja. Nendest trippidest jäi meelde ainult autosõit, 2 raisatud päeva. Ma ei tea, mis see peaks olema, et ma sinna tagasi läheksin - mul ei ole varem sellist ämbrit reisidega olnud. Elu halvim reis!

Kahte head korraga ei saa. Eesti talvest soojale maale ja et siis oleks Balil rannad puhtad. Meie kõige külmem aeg aastast langeb kokku Balil vihmahooajaga. Sel ajal on meri tormisem ja toob kogu prahi randa kaugelt ookeanist. Tipphooaeg on Balil juuli-august. Keegi ei kurda selle üle, et näe, läksin juunis Taisse puhkama ja oh häda, sadas paduvihma ja keegi randa ei koristanud. Siis lihtsalt pole seal reisihooaeg. Tais on hooaja tipp just nimelt detsembrist kuskil märtsini. Peale seda läheb väga kuumaks ja lõpuks hakkab lõputult sadama. Keegi ei sõida sinna meie suvel ju. Või mine Goasse oktoobris. Rannas pole isegi söögikohad avatud (kallid kuurortid ilmselt välja arvatud). Turiste ka pole. Ma olin pikemal tuuril ja mõtlesin, et põikan läbi Goa rannast paariks päevaks novembri alguses (mõned aastad tagasi). Elu seisis. Öeldi, et järgmisest esmaspäevast hakkab ametlik hooaeg ja siis hakatakse tasapisi alles kohti avama.
Detsembrit loetakse Balil samuti tipphooajaks, aga seda vaid seetõttu, et austraallased tulevad siia jõule ja aastavahetust veetma. Neil omal randa seal küll ja Bali rand pole oluline. Tullakse pidutsema. Kes tahab puhast randa, tulge Augustis Balile.
Liiklusummikud on muidugi suur probleem. Tuleb lihtsalt kohe sellest eemale kolida. Sellest on küll kirjutatud, et kes suurt pidu ei taha, sõitku otse lennujaamast kaugele ära. Jätke see Kuta (Legian, Seminyak) üldse vahele. Ummikud on enamasti Kutas ja Denpasaris. Paraku jah, kui tahad põhja poolt tulles Uluwatusse minna, siis pead ummikud läbima. Ubudi lähiümbrus ka tiheda liiklusega.
Mis puutub nendesse tüütajatesse tänaval, siis see on ka ainult Kuta piirkonnas. Kutas peatuvad ka paljud austraallased, kes pole just kõige haritumad tüübid. Minu ees on vabandanud paar viisakamat austraallast, et neil on piinlik oma kaasmaalaste pärast, kes siin lällamas käivad. See pidi olema suht põhjakiht. Isegi suveniiripoodidest võid leida neile spetsiaalselt tehtud kleebiseid labaste tekstidega. Viisakamad on lihtsalt „Jim is gay“ ja umbes selles stiilis, aga roppusi ma ei hakka siia ümber kirjutama, kes mille või kellega seksib. Kui suur osa klientuurist on väga labased tüübid, siis peavad müügimehed ka vastavad olema. Nii võid igasugu lollust kuulda ja mõeldagi, et balilane on loll või mängib lolli. Ubudis sellist labasust ei kohta. Ma olen ka kiiver käes jalutanud, kui mõni tüüp hõikab tee äärest transport-transport. Viibutan talle kiivriga, mille peale kordab sama uuesti. Mõtlesin ka, et no on loll. Näitasin siis ükskord ühele tüübile, et see on kiiver. Selle peale hakkas tüüp naerma ja vabandas, et ei vaadanud mis mul käes on.

Maksusüsteemist söögikohtades. Odavates warung’ides ei ole varjatud makse. Hind on väljas ja nii maksad. Kallimates kohtades, mis ongi ainult turistile suunatud, on reeglina hind ilma maksudeta. Menüüdes on maksude % väikeses kirjas üldjuhul välja toodud. Sama ka hotellide restoranides. Seda tehakse nii mõneski teises Aasia riigis, kus näiteks teenindustasu lisatakse arvele. Mõnel pool ka käibemaks.

Mulle tundus Bali üsna puhas - aga ma olin nädala Jaaval veetnud. Ja hoopiski ei valinud külastamiseks Kutat. Netis on ju palju kirjeldusi ja saab valida marsruuti oma maitse järgi. Ranna mõttes käisin Candidasas. Mulle jäi Balist toredaid mälestusi, kohti, mida võiks teist korda külastada ja veelgi rohkem, mida üldse ei jõudnud vaadata.

Toetan teemaalgataja mõtet. Käisin ise 4 aastat tagasi. Lootused olid muidugi üles kruvitud. Koju tulles olin ka pettunud, need "paradiisisaared ja rannad" neid ei leidnud kusagilt. Tavaline Aasia, räpasus mind ei seganud. Seda WAU efekti ei tekkinud kuskil. Loomulikult oli reis huvitav ja nägime palju uut ja oli palju ägedaid mälestusi. Näiteks see, kuidas Uluwatu rannal olles rannarätik ümber, kübar peas, tekkis filmistaari tunne, sest hetkega oli parv kooliõpilasi ümber autogrammi nurumas ja hiljem hiinlaste grupp soovis minuga pilti teha. Soovitan raftingut, matka mägedesse loodusparki jpm. Saar on huvitav ja külastamist väärt, aga hoidke oma lootuste latt allpool, siis on pettumused väiksemad.

Käidud 2 korda - esimene kord märtsis, teine kord oktoobris. Oktoobris ei tundnud randa äragi - nii puhas oli võrreldes märtsi käiguga. Kuta rannast jutt - täpselt CityWalk kaubamajast üle tee. Kuna ennegi mõnes Aasia riigis käinud, siis prügi tee ääres ei üllatanud, samuti liiklus. Puhtust üritatakse ikka hoida seal. Nägin sellist pilti, kuidas hobukaariku teenust pakkuv onuke hoidis oma suksu ... khm ... tilli all ämbrikest, et hobune mitte tänavale ei pissiks. Iseasi, kuhu see ämbri sisu hiljem rändas :)

Kuna pole Balil käinud ei saa kogemust jagada, kuid nähtus väga tervitatav ehk siis peale ülistuslaulude on hea lugeda ka pisut realistlikumaid lugusid. Meil kõigil on erinevad ootused ja ka vaatenurgad ning iga reisiselli kogemus on respekteeritav sellisena nagu ta on ilma vajaduseta aasida vähese reisikogemuse üle. Aitäh Kuuuurija!

Sellised ausad postitused on head. Ise lähen veebruaris ja olen küll mures natuke nüüd et pettun... Kuna osa oli plaanis rannas olla ja seda nautida...selle jutu peale tundub et Balil see võimalik ei olegi nii nagu piltidel näha ilusaid randu mida tegelikkuses katab prügi :(
Juba käisin igasugu mõtteid peast läbi muda teha, kas ehk paar päeva kuskil kõrval saatel veeta ja kas see sõit ära tasub? On seal üldse parem olukord?

No eespool ju kirjutati, et Nusa Dua hotellide rannad on kindlasti suht puhtad. Kindlasti on neid veel.
Mis teemaalgataja "ausat" postitust puutub, siis inimesel oli endal kodutöö totaalselt tegemata ja siis ongi nii, et väljamõeldud ootused ja reaalsus ei lähe kokku, eriti kui minnakse valel ajal.
Ma koguaeg imestan, et mida need massid sinna talvel ronivad, kui Bali on muule Aasiale pigem alternatiiv just sügisel kui mujal Aasias ja Kariibidel jne vihma või orkaaniperiood. Talvel on ju mõistlikum minna mujale Aasiasse, kus siis ka hea ilm ja kuhu vihmaperioodil ei ole jälle mõtet ronida kui pettuda ei taha.
Jah kindlasti on Bali räpane, aga selline see kolmas maailm on, kõik mis käes on , kukub lihtsalt maha, parimal juhul siis pühitakse maja eest kõrvalpöösasse.
Põrutasin ise kunagi sügisel Balile kuna Malaisias sadas mitu päeva ja seal oli ilmateate järgi päike. Ei pidanud pettuma, päikest oli, ujuda sai, ringi sai sõita jne. Ma ei tea, mis "paradiisi" inimesed neist massitursimi kohtadest ootavad, kui koht on popp ja kõik käivad, siis loogiliselt keerab seal parajaks turistilõksuks ära ja turiste on palju. Ei ole paraku nii, et tahad moodsat infrat ja samas üksi rannas istuda, tuleb valida, kas üks või teine.
Teemaalgatajele ja mõnele veel soovitaks siis edaspidi vältida Indiat, Sri Lankat, Kambodzat , Aafrikast rääkimata, raudselt on igal pool prügi ja turiste üritatakse igal sammul pügada kui selleks valmis ei ole.

Nii siin teemas kui kümnetes teemades varem on öeldud palju kordi, et vihmahooajal on rannad prügi täis. Mina tegin eeltöö ära ennem minekut ja läksin oktoobris, kui rannad on puhtamad. Ei pidanud pettuma ja pärast kiruma, et mida helli, märtsis oli rannas prügi.
Aga jah, ega paljud inimesed ei saa ka päris vabalt puhkuse aega valida. Mul on selles suhtes lihtne, teen enda graafiku ise.

Nagu siin mõnes varasemas Bali postitustes on märgitud, siis vihmahooajal on soovitatav valida saare idaküljel olevate randade seast.
Käisime Balil esimene kord veebruaris ja olime põhilise aja Sanuris. Teisel korral olime Balil jaanuaris ning olime mõned päevad Nusa Duas ja hiljem jälle Sanuris. Kummagil korral ei olnud need rannad prügised.

Mittemeeldimise põhjuseks ei pea kindlasti olema tegemata kodutöö. Tore, et inimene avaldas arvamust ja kahju kui see osadele ei meeldi. Ei ole ka minu tutvusringkonnas inimest, kes Balist vasikavaimustuses oleks. Konkreetset põhjust ei oskagi esile tuua. Samas Filipiinide kohta analoogne teema ja kedagi ei löödud risti, kui midagi negatiivset ütles. Erinevalt Balist, meeldisid mulle Filipiinid väga, kuigi ei oodanud sealt kuigi palju. Baliga oli just vastupidi. Ootused olid kõrged, aga reaalsus paraku pettumus.

Teemaalgataja siis: vahva ja põnev, et teema on kirgi kütnud. Erinevaid arvamusi on väga kihvt lugeda. Lisan siia nii palju, et polnud meil Bali sugugi esimene Aasia riik, kuhu Eesti Jõuluhulluse eest peitu sai poetud. Ja ka eeltööd sai tehtud. Postituse mõte aga ei olnud selles, et saaks kiunuda ja vinguda, vaid oma arvamust avaldada. Ja ehk on sellest mõnelegi Bali reisi planeerivale eestlasele abiks. Püsige terved!

Eks nende osade palet näitavad ka laotud miinused objektiivsetele küsimustele, sest ma küll omaarust ei üritanud väita, et mulle inimese arvamus ei meeldi.
Bali on koht nagu iga teine, ei midagi erilist, eriti kui oled rohkem ringi sõitnud, aga veelkord sõita sinna vihmaperioodil, siis ikka oli vast kodutöö tegemata@Kuuuurija.
Minu postitus ei olnud absoluutselt selle vastu, et kellegile Bali ei meeldinud peale üleskõetud võltsootusi. Mulle endale näiteks ei meeldinud Sri Lanka kuigi enamus siin vaimustuses. Kõik kena ja loodus ilus jne, aga see pidev giidide rahanuiamine ja turistidele parkida jne hidadega kirve väänamine hakkas vastu. Ei teagi miks, aga jäi sitt maitse suhu, kuigi ei välista, et seljakotiga läheks uuesti kunagi.
Eks inimeste huvid ja maitsed olegi erinevad, aga väga palju sültub ka sellest millal minna ja kus liikuda jne.

Siin mitmel korral tulnud kasutusse sõna vihmaperiood.
No meil on nt tähtpäev just sellel vihmasel ajal ja sügisel sellist võimalust reisida ei ole. Tahame just enda jaoks õigel ajal minna. Omaarust tegin piisavalt kodutööd ja erinevad foorumid praeguse teemakohast pilti küll silme ette ei maalinud..ainus millega nö leppima pidin oli see et võib olla vihmasem...
Kui lennupiletid ostsin, oli see soodne valik ja võimalik valik arvestades ka seda et kohapeal soodne. Oli ka muidugi veidi selline hetke ajel ost, kuna oli pakkumine ja olin alati tahtnud minna... Vast ei saa väga suure pettumuse osaliseks :)

No kui ootused ei ole üleliia suured, siis vaevalt, et pettumuse osaliseks saad. Palju loeb kokkuvõttes oma emotsioon ja reisikaaslane samuti. Võimalus olla kahekesi ja nautida puhkust on juba omaette väärtus. Seega hea tuju kaasa ja kõik läheb korda :)

Kus juures olime väga hästi kursis, et Balil on dets kuni märts vihmaperiood. Ja erinevad ilmaportaalid näitavad ka kogu aeg äikest ja vihma. Aga see sugugi ei heidutanud. Sest mõnusalt soe on koguaeg. Vihma sajab põhiliselt õhtuti ja öösiti. Vihmaseid päevi saime tunda ainult 2x kahe ja poole nädala jooksul.
Ja olen seda meelt, et võõrasse kohta reisides, peab alati jääma ka avastamise rõõmu.

Kiku90, ma arvan, et valige majutus endale kohapeal. Oma silm on kuningas ja siis te ei satu kogu puhkuse ajaks kuskile prügi sisse.
Mina käisin seal koos väga nõudliku naisterahvaga, kes on harva millegagi rahul ja tema oli Balist absoluutselt vaimustuses.

Meie reisiseltskond 10 inimest jagunes Balil olles kaheks. Neli jäi Kutasse ja kuus Nusa Duasse.Minule Kuta rand väga meeldis just lainete pärast. Sõpradel külas käies Nusa Duas ei saanud pealelõunal ujuma minna mõõna tõttu, sest vett lihtsalt polnud. Vedelesime siis lihtsalt baseeinis.Hotellid olid Nusa-Duas muidugi megad.

Mainin nii igaks juhuks, et võrreldes lähiaastatega sajab praegu rohkem. Mulle vähemalt tundub. Ei mäleta, et varem oleks vihm päeval pidevalt välja minekut seganud. Praegu on nii, et hakkan välja minema, kiikan korraks õue ja ilm ok, 5 min hiljem paduvihm. Ja seda keset päeva. Loodame, et see on ajutine.
Eile käisin Kuta randa kaemas, et näha, mis olukord on ja suht korras tundus. Mitte selline, nagu nendel fotodel, mis siin ajakirjandusest jagati. Muidugi ei saa öelda, et oleks täiesti puhas olnud, aga surfikoolitused töötasid ehk siis õpilased olid laudadega vees. Aga üldiselt oli rahva poolest väga lage. Söögikohad ka tühjad võrreldes varasemate aastatega samal ajal. Vulkaan on ikka palju turiste eemale peletanud.
Juhuslikult kohtasin ka rõõmsaid eestlaseid ;)

Ei tea, kelle töö see on aga mulle on kogu aeg tundunud, et Bali on ülehinnatud selle paradiisiteemaga. Ilmselt tegu legendiga, mis arenes sellest ajast, kui kuldsel hipiajastul esimesed surfarid siia saabusid. Sama juhtus ka Goa rannaga Indias. Masside saabudes tuli ka prügi ja muud sellega kaasnevad ebameeldivused. Aga legend jäi. Vaatamata sellele on kindel see, et ringi liikudes saate kogeda fantastilisi vaateid saare eri osades. Riisiterrassid, vulkaanid, džungel, pankrannik, templid jne. Tegevusi ja vaatamist on siin nii palju, et paar nädalat lendab siuhti mööda. Facebooki grupis on praegu mitmeid esmakülastajaid, kes tahavad rolleritega tiiru peale teha, või otsivad muudeks tegevusteks kaaslaseid. Vaadake järgi ja lööge kampa, kel ajad klapivad ja sarnased huvid.

Tais hiljuti käies tormiste ilmadega viskas ka (Koh Samui saar) korralikult saasta randa, päris nii õudne pilt nagu siin postimehe lingil viidatud küll olukord ei olnud, aga veidi rõve ikka. Kui elaks ainult Eestis ja reisimas ei käiks, siis ausalt öeldes ilmselt ei usuks seda kui s*tane kogu meri võib olla.

Kui üleüldse sellest prügiteemast rääkida, mis paistav olevat Aasias vägagi tõsine teema, siis kõik algab sellest, minu meelest, et juba Suvarnabhumi lennujaama saabudes ei leia sa esimese 5min jooksul mitte ühtegi prügikasti.
Ja minu meelest terves Tais oli sama probleem, et prügikaste lihtsalt ei ole, või on nad kusagile X kohta ära paigutatud.

Muide kusagilt on kõrva jäänud, et Indoneesia ja Hiina ongi maailma esireostajad (kust plast ja prügi ookeani satub).

Kui vaadata seda, kuidas nii Tais kui Indoneesias kõike kilesse pakitakse, siis pole ka ime. Ostad poest väikese pudeli vett ja see pannakse ilma küsimata kilekotti ja lisatakse kõrs, mis on omakorda kiles. Annan need alati poes tagasi või üritan neid kohe peatada, kui nad pakkima hakkavad. Alati nad ei saa aru.
Või teine asi see, kuidas toitu pakitakse. Kui kohalikud ostavad omale warungist süüa, siis pannakse kaste kilekotti, samuti jook. Supp ka. Kui Tais mõnda poodi sisse astuda, siis ikka on kuskil leti nurgas töötajal söögid kilekottides. Indias kasutavad kõik söögitermoseid, mis hommikul kodust kaasa võetakse ja tänaval süües serveeritakse puulehtedes pressitud ühekordsetele taldrikutele. Seal on kilekotid juba mõnda aega keelatud. Kasutatud saridest õmmeldakse pakkekotte. Sellele vaatamata on India vähemalt välise vaatluse põhjal kõige prügisem.

See on juba pagasis näha, et kui olen Indias, siis saavad mõne nädalaga kilekotid otsa, mille sisse mul olid riided pakitud. Iga kord riideid pessu andes panen musta pesu kilekotti, aga tagasi saan tsellofaanis, mis iseenest on ka ju kile, aga kasutada enam ei saa. Kusagilt kilekotte juurde ei teki. Taist või Indoneesiast lahkudes on alati toas hunnik kilekotte, mida tekib ikka, kui pikemalt ühes kohas paigal olla.

Tõenäoliselt puudub väga paljudel inimestel üldse mõtlemine selles plaanis, et mida see üks maha visatud tühi pudel või kilekott tekitab. Mida see üks ikka teeb?
Olin kord Indias ühes kaunis kohas kohaliku perega Himaalaja vaadet nautimas, kui perenaine pakkus mulle kommi. Harutasin selle paberist lahti ja pistsin paberi taskusse. Seda nähes ütles naine, et anna see paber mulle. Arvasin, et ehk on tal mingi kotike prügi jaoks käekotis. Ta viskas selle järsakust alla hoopis. Hakkasin õiendama, et miks sa reostad. Ta ei saanud aru, sest kõik ju viskavad sinna.
Balil oli juhus, kus ühel tuttaval tuli vend Jaava saarelt külla. See oli esimene kord tema jaoks. Küsisin, et kuidas siiani meeldib. Vastas, et meeldib väga, kuna siin on nii puhas...
Kord saatsin suvel ühele hiinlasele foto oma koduaiast ja selle asemel, et kiita kujundust, nägi ta seal pildil puhast õhku ja kirjutas, kuidas ta üritab seda ette kujutada, mis tunne on seal hingata.
Mul on palju sõpru ja tuttavaid Aasias, kellega ikka suhtleme aastaringselt ja praktiliselt iga kord, kui ma mõne pildi kodust saadan, siis esimene kommentaar on "nii puhas" ja siis tuleb küsimus, kus on inimesed ;)
Samas, kõik keda ma tunnen, on ise väga puhtust armastavad inimesed. Aga seda ainult toas. Kogu aeg käib üks koristamine. Ise käivad ka 5 korda päevas dušši all ja õuest tulles pestakse alati. Põhiline probleem on ilmselt puudulik jäätmekäitluse süsteem või siis pole seda üldse...
Selles osas on meid ikka korralikult koolitatud puhtust hoidma ja peame õnnelikud olema vaatamata halvale suusailmale ;)

@siddharta, täpselt samasugused kogemused nende kilekottidega :D Aga eriti tüütu oli kord, kui taksojuht püüdis mulle selgeks teha, et MA EI PEA turvavööd kinni panema ja ei suutnud uskuda, et miks ma seda endale peale panen. Vähe sellest, oli ta nii järjekindel, et klõpsas seda mul pidevalt lahti ja hakkas jälle uuesti seletama, et see ei pea kinni olema. Eks see teadlikkuse tase on ikka aastakümneid maas kohati.

Aga jah, teemaalgataja jutus midagi valesti pole. Rotte ja paska on nii Vietnamis kui Goas kui Balil. Mingis olukorras, seltskonnas ja meelestatuses on see nauditavam kui mõnes teises. Ise olin üllatunud kõige rohkem Filipiinide puhtuses, olles rännanud mujal Aasias. Kui paljudes kohtades ehitavad vaesed oma onnid kilest ja muust prügist, siis Filipiinidel bambusest ja palmilehtedest. Vähemalt minu mulje jäi selline.