El Caminito Del Rey jalgrada (Malaga, Hispaania)

Mnjah, see on midagi enamat kui Tartus Kaarsillast täis peaga üle kõndida ...

Väga pikalt on plaanitud Caminito del Rey restaureerida, küll vormis- korralikud piirded ja piletimüügiputka, nii et kes tahab, peaks nüüd kiirelt ära käima, sest paistab, et nüüd lõpuks tõepoolest läheb lähiajal remondiks.

Midagi hirmsat seal ei ole, kui paaniliselt kõrgust ei karda. Füüsiliselt raske ka ei ole. Eriti, kui võtta üks kanjon, mitte kaks.
Kui vahel mõni küsib, et kuidas seal on, siis meenub kohe seltskond- noormees ja tema vanemad. Poiss ei jõudnud ära imestada, kuidas tema pensionärist ema ja haigete põlvedega isa ei paistnud ennast sellises kohas üldse mitte ebakindlalt tundvat, samas kui noormehe jalg ikka kõvasti värises :)

Surmajuhtumite tõttu on rajale minek ametlikult keelatud, trahv 6000 kuni 30 000 eurot.

Olin nädala eest seal kohapeal ja polnud näha, et renoveerimistöödega peale hakataks. Tööde valmimise kohta olen näinud aastaarve 2014-2016. Kas seal ka trahv on, seda ma ei tea.. vähemalt kohalikust mägironijate poest (aventurelchorro.com), kust saab turvavarustust rentida (6,50EUR/päev), selle kohta ei öeldud midagi. Keelatud on minna rongi tunnelisse ja selle eest on trahv kuni 6k EUR, samas kohalikud panid sealt koguaeg läbi ja kedagi kontrollimas näha polnud.

Kel huvi minna, siis odavaim variant on Malaga lennujaamast rongiga Alora-sse (2,55EUR) ja sealt bussiga El Chorro-sse (1,45EUR). Kaks korda päevas käib ka rong algusega "Maria Zambrano" rongijaamast El Chorro-sse (5,70EUR). Kohapeal on toidupood, mis lahti iga päev ja nägin vähemalt kuute erinevat söögikohta. Ise ööbisin 12EUR/öö kämpingus (alberguecampingelchorro.es) aga seal on ka teisi majutusasutusi.

rongi ajad: http://www.renfe.com
bussi ajad: http://siu.ctmam.ctan.es/en/horarios_lineas_tabla.php?linea=121

Kui saaks kellegi kaasa, siis vöiks lähima 2-3 kuu jooksul seal ära käia.
Väikene adrenaliinilaks oleks hea algus uuele aastale.

Käisin ka seal nii nädalake tagasi kolamas. võimas paik. kel mahti võiks käia ära ka mitte kaugel asuvas Ronda linnas.

Äkki oskad natukene anda nöu, et mis kus ja kuidas ?

Ma ise käisin matkabussiga. Aga kust sa ka ei sõidaks ja millega igane, siis sihtpunktiks El Chorro. Seal kohapeal saab inffi igast kõrtsist või campingust. Need asuvad väiksel alal ning eksimine võimatu. Ehk kui oled El Chorros, siis muu pole oluline ))
Mart andis ka juba põhjaliku ülevaate.
Ise kulgen veel pikemalt siin lähialal. Ehk kui plaanid paigas, siis pole ka välistatud trehvamine. Tahtsin neil päevil tagasi minna, aga läks vähe jahedaks. Vaatame mis ilm veel toob.

Kuidas seal üldse jaanuar-märts ilmadega on ? Väga jahe või enamvähem ? Vaatasin siit natukene hindasid, et edasi-tagasi oleks lennupiletid sinna 200.- auku (momondo.com) ja siis kohapeal muud kulutused.Kuna ma pole iial kuskil ronimas käinud, siis oleks hea, kui saaks kellegi teadjama mehe kaasa.Aga hetke plaanidesse on see võetud.Pean nüüd veel teada saama, kus mul sugulane elab.Saaksin äkki tema juures ööbida mõned päevad.Seal see 12.- öö pole ka teab mis palju.Et saab ka mitu ööd olla, kui vaja.Et oleks hea ilm ronimiseks ja vaatamiseks.

14-21.01 külastamas seda kanti, põhieesmärgiga El Camino Del Rey. Kui aus olla siis pole peale selle rohkem huviväärsusi välja valinud. Tegemist puhta egotripiga, pole mingi mägironija, tavaliselt sedavõrd ebakindlaid objekte väldin.
Transa osas pole veel kindlat otsust teinud, aga rongiga tundub muigugi väga mugav olla sinna sõita, autoga rabelemist tunduvalt rohkem.
Eelkirjutajatele küsimus, millele pole seni vastust saanud - kui rada läbida, kuidas kulgeb tagasitee? Mingit lihtsamat matkarada mööda või siis pöörad otsa ümber ja turnid tagasi?
http://blog.thecheaproute.com/el-camino-del-rey-unknown-second-half/ kirjutab selle raja ülejäänud osast, mis olla tunduvalt vähem külastatav, sest vähesed teavad. Kuidas sealt tagasi saamisega on?
Huvitaks ka ronimisrakmete saadavus (rent) kohapeal. Jutt käinud, et renditakse vaid mõnda paari. Targem äkki kodust kaasa võtta.

speedsta, anna siis teada, kui tagasi oled, mis seis seal praegu on.

Hea oleks oma küsimustele ka vastust saada raja osa, aga küllap pean need vastused ise leidma. Rakmed võtan ise kaasa.

Käidud, tehtud, nähtud.
Kuna teekond sai planeeritud ümber, läksin siiski autoga kohale, ei miskit hullu, mõnusad kitsad mägiteed.
Rohelise silla juures (alguses) kohtasin üht paarikest, kes polnud kindlad rajale mineku osas, endal oli ka kõhklusi, kui alguse ära nägin. Siis läbisime hoopis üheskoos 5-6 tunnelit, kogusime julgust :) Lõpuks ei viitsinud ise enam edasi minna vaid läbisin oru ja jõudsin vana maja juurde välja ehk sisuliselt raja lõppu. Lõpuks tekkis õige tunne ka sisse ja läbi ma selle käisin. Karabiinide klõpsimist suht palju, ohtlik polnud. Samas oli meeletu tuul, tahtis küll lendu viia. Lõpuks tõdesin et raja algus (ehk minu jaoks raja lõpp) oligi ronimise mõttes kõige huvitavam, ei midagi keerulist, ei olnud aega alla vaadatagi. Järgmine hommik tekkis mõte, et teeks ühe tiiru veel, aga läksin hirmudest võitu saamiseks ühte ida suunas asuvasse külasse kaljudele ronima, hea sai.
Rakmed võtsin ise kaasa, ei jäänud lootma kohalikele oludele.

Rada nüüd renoveeritud. Kas keegi on juba sinna jõudnud? Koduleht annab teada, et rajale pääseb ainult piletiga aga hetkel müüakse pileteid vaid kuni maikuu lõpuni. Suviseid pileteid veel ei ole. Endal plaanis juuli lõpus minna. Oskab keegi oma kogemustest juba rääkida?

Käisime renoveeritud rajal 2015. novembris. Muljed on väga head, loodus on seal hingematvalt kaunis ja rajalt suurepärane vaade mägedele. Läbisime raja põhjast lõunasse, so Ardales - El Chorro. Sedasi hoiab rada pigem mäest alla ja piletid olid tookord ka ainult sellesuunalised. Kohale sõitsime Ardalesi kaudu, parkimine on Guadalhorce reservuaari lähedal enne Restaurante el Kiosko ja selle lähiümbruses. Rada alustasime parkla vastas olevast, läbi mäe minevast vahvast tunnelist (sildid näitavad), kust oli 1, 5 km kontrollpunktini Gaitanejo vana hüdroelektrijaama juures. Kontrollpunktis tuli esitada pilet ja tookord ka pass, jagati välja kiivrid ning moodustati grupp. Jõudsime oma kellaajast pool tundi varem ja meil lubati lahkesti liituda varasema grupiga. Samas, kuna rada on väga populaarne, siis ilma eelnevalt Internetist piletit ostmata te kohapeal rajale ei saa. Grupp lubatakse korraga rajale, kuid ei pea liikuma kõik ühes tempos, on täiesti oma teha, kui kaua aega rajal olla soovid - kasvõi terve päeva, ära keegi ei aja. Uus rada on ehitatud mäekülgedele vana raja kohale ja vana rada on paljudes kohtades näha. Mäekülgedele ehitatud puidust rada, mis pakub kõige suuremaid elamusi, on siiski ainult põhja- ja lõuna kontrollpunktide lähedal, aga vahepeal on päris tükk maad ka tavalist metsarada, mis kulgeb kõrvuti vana hüdroelektrijaama ehitistega, samuti näeb üle kuristiku, kuidas rongid raudteel liiguvad. Ma ei saa küll aru, miks veebilehel rada raskeks nimetatakse - meile kui keskmistele 50-stele tundus rada pigem kerge, ei olnud seal mingeid suuri tõuse. Ka kohtas rajal mitmeid (turva)töötajaid. Kõige ilusamad vaated on raja lõpupoole, kui rada kulgeb taas mäekülgedel El Chorro poole. Raja lõpus tuleb anda kontrollpunktis kiivrid ära. Edasi liigute kohalikku bussijaama (või tulete jala sama rada tagasi), kust saab transfeerbussiga autoparklasse kenasti tagasi. Novembris oli rajal ca 26 kraadi ja päris soe, juulis võib olla väga palav. Kokkuvõttes, soovitan väga kõigile kauni looduse, ka hüdroelektrijaamade, huvilistele - meeldejääv elamus on garanteeritud.

Tänan Annaleena väga põhjaliku vastuse eest. Tuleb ikka hakata pileteid jahtima. EI saagi kodulehelt täpselt aru mitu kuud ette pileteid müüakse. Nõudlus tundub olama päris suur.