Gruusia suusareis oma käe peal

Peas on mõte minna naisega kahekesi Gruusiasse suustama. Kuna kodus väiksed lapsed, siis ei raatsi kaua ära olla ning hetkel tundub mugav Tallinn-Kutaisi lend näiteks 19-23 veebruar (maandumine 16.35 ning tagasilend kell 8 hommikul). Saaks 2 päeva mäel olla.Olen aru saanud, et autorent on kallis ning talvisel ajal võõras kohas ilmselt pole ka väga lust sõita.Aga mis alternatiive oleks Kutaisist saada Gudauri suusakeskusesse?Ning kui keegi Gudauris käinud, siis kuidas seal on lood varustuse rendiga?Ja kui see plaan tundub üldse ebamõistlik, siis võite ka seda julgelt öelda.

Eelmine aasta käisin Riia kaudu Kutaisis. Iga lennu maandumisega Kutaisis ootavad bussid, mis viivad Batumisse/ Tbilisisse/ Gudauri.https://georgianbus.com/Kell 17:45 väljub buss Kutaisi lennujaamast ning eeldan, et enne kella 23 olete Gudauris. Kuna mina sõitsin ainukesena Gudaurisse, siis mind pandi Tbilisi bussi peale ning teede ristumiskohas ma istusin ümber autosse. Kõik väga planeeritud neil. Rente seal jätkub, oleneb, kus peatute. Paljudes hotellides omad laenutupunktid, aga ka tõstukite juures neid on piisavalt. 

Tere

Võibolla on kavalam hoopis Bakuriani sõita, reis on lühem u 3h (180km).

Ise sihin sinna kanti.

hr.john, eelmine aasta samal ajal olin nii Gudauris kui Bakurianis. Oli veidi sulailm, Gudauris sai suusatada, Bakurianis ei läinudki mäele, oli sulailm. Kahetsesin veidi, et Gudaurisse pikemaks ei jäänud.

Kui kohaloleku aega nii vähe, siis pigem tuleks Bakuriaanisse sõita.  Ise julgeksin tagasisõitu alustada 23.02. ca 2 paiku öösel mõne kohaliku taksoga, et viiks otse lennujaama, nii saaks veel ühe päeva lisaks mäel olla.

Plaan paigas. Algsest mõttest minna kahekesi kasvas välja 10 inimesega reis 12-16 veebruar Wizzairiga Kutaisisse (5-6h tundi sõitu siis lisaks mäele...). Aega küll vähe aga kauem ei saa - mäel olekuks jääb 2 täispäeva ning üks päev Tbilisis.

Lend, hotell (koos hommiku ja õhtusöögiga), transfeer Gudaurisse, mäepiletid ja varustuse rent, linnaekskursioon viimasel päeval Tbilisis ning tagasi lennujaama kõik kokku hetkel läheks maksma 370 euri nägu. 

Polegi nii väikeste numbritega reisi varem planeerinud. Mitu korda arvutasin üle, et kas tõesti nii saab. Hetkel tundub et jah...

Hetkel Bakurianis lund pole, mäed kinni. Gudauris mõned rajad avatud. Polegi aru saanud,  miks nad tehislund ei tee. Aasta alguse oli probleemiks ka see, et mõlemast keskusest kadus vesi. Nüüd vist  vesi tagasi. Endal ka veebruari lõpuks lennupiletid olemas, nii et jälgime olukorda.

Märtsi alguses Gudaurisse minemas. Hetkel tundub lume seis suht nukker, aga lähi nädalatel lubab 50cm lund.

Gismeteo ennustab veebruari lõpuks korralikku külma ja lund Gudauri
https://www.gismeteo.com/weather-gudauri-11050/month/
Bakuriani ennustus siin:
https://www.gismeteo.com/weather-bakuriani-5276/month/
Käisin ise jaanuari keskel Kutaisis ja nende jaoks oli harjumatult soe talv. Okatse kanjoni juures aga oli paar päeva varem tulnud korraga 50 cm lund, nii et meil jäi seekord kanjon nägemata, kuna oli olnud lumelaviin ja öeldi, et võib minna 3 tundi, enne kui teed on puhastatud. Saime siis Jeep'iga tehe elamusreisi 6 km kaugusel asuva Kinchkhara joa juurde. Aga Jürimaal on ilm mägedes väga erinev, sügisel 22. septembril tuli Bakhmaro kuurortis 30 cm lund maha.

Oleme just Gudaurist tulnud Kutaisisse. Neljapäevast sajab lund. Paksus ca 1 m. Suuskada saab nii et vähe. Probleem vast selles et hetkel ei lasta transfeeribusse Gudaurisse sisse. Teeolud halvad.

Bakurianis enamus radu avatud, Didveli on küll tuule tõttu kahel päeval kolmest suletud. 10 m/s tuult tundub olevat juba palju gondeltõstukile, sama oli ka Ylläsel, Soomes. Paljudel radadel liiv ja kivid väljas, oma suuskade ja lauaga ei tahaks sõita.

Jah, ärge sel aastal Gruusiasse oma varustust kaasa võtke.

Tere.

Tulin just Bakurianist.

Lumelauda renditakse väga vähestes kohtades, üks nendest on Crystal SPA hotel, mis on avatud 10-18.
Päev laua/suusa renti maksab 25 GEL e u 8 € päev, kiivri/prilli rent on 5 GEL, aga need on tavaliselt väikesed laste mudelid :(. Kuna mul olid omad lauasaapad, siis taheti ainult 10 GEL päeva eest.

Päevapilet ei kehti Tartas, seal on 3 GELi sularahas üks tõus. Mujal ( Mitarbi, Kokhta, Didveli) saab maksta ka kaardiga. Multicardiks kõlbab iga mujal suusakeskustes kasutuses olnud mäekaart, kuigi saab ka kasutatud multikaardid tagasi müüa, aga see on väga ebamugav protseduur ja selleks nõutakse passi.

Didveli ja Kokhta vahel käib tasuta suur rohekas buss, mis võtab ka poole marsruudi peal peale, kui kätt tõsta.

Didveli on tõesti tugeva tuulega tihti suletud, samuti Panorama vaateplatvorm ja Tobbogan kelgutamine, nii et algul tasub seal aega veeta, seal on ka lumekahurid, mujal on ainult looduslik lumi.

Oma käe peal tundub ebamõistlik. Omal käel, tundub parem :D

Alles ühes reisifoorumis küsisin ühe proua käest, kes tuli Gudaurist ja soovitas. Aga miks peaks sinna minema suusatama?Seda ta muidugi seletada ei osanud. 35 km radu vikipedia andmetel ja 20 km tõstukeid. Paar päeva nühkida on ok aga tavaline suusapuhkus on 6 päeva. Algajatele? Oma varustust kasutades läheks säästulennukitega lendamine kalliks niikuinii. Ja olles suusatanud 10 riigis üle paarikümne aasta, siis parim on ikkagi Alpid ja viimase avastusena Andorra oma ülihea hinna ja kvaliteedi suhtega. (210km radu, tax free tsoon, väga head toidud). Alpides (ja Andorras) on radu igale maitsele, igasuguse oskusega sõitjatele. Suurepärane kvaliteet ja hinnatasemetelt leiab erinevaid keskusi.

Skandinaaviasse ja Soome pärast alpe lihtsalt ei suuda minna- polaaröö ja kohati olnud metsik külm, Norras sõitnud ka 35 miinuskraadiga.

Kui satud Gudaurisse lumerohkel aastal, siis peale ärakäimist sul ilmselt küsimusi ei teki. Peale ametlike radade, mille asukoht vahetevahel ajas muutub, on freeraidi võimalused, paraplaaniga ka tore lennata.  Ei pea tingimata säästulennukitega lendama, nt. Tyrkish pakub vahel väga hea hinnaga, suusapagasi pealt midagi ei lisandu. Aeroflot ka. Airbalticul, Wizzairil jah lisandub oma varustusega päris palju. Mäepiletid (ca 16 EUR päev), söök/jook odavad. Võimalik süüa "eurotoitu" või tutvuda Gruusia köögiga.

P.S. Andorras mulle ka meeldis, Alpides kuidas kunagi, vahel totaalselt ülerahvastatud.

Tere,

Just pühapäeval tulime Mestiast. 

Kõige pealt mainin, et Mestia on super suusatamise koht. Üli vähe rahvast, hinnad on suhteliselt OK, lund oli küll ja küll. Ilm - fantastiline!

Mis puudutab sõitmist siis nähes neid mägesid ja teid, mina ei julgeks ise roolis olla. Kord on kivid teele kukkunud (päris suured) või udu nagu piim. Vahepeal kiirus oli 20-30km/h, aga pean ütlema, et turvaline tunne oli. Teine sõit tuleb Mestia külast suusakuurordile. Selle jaoks kindlasti peab olema 4x vedu. Meil nädala alguses tuli palju lund maha ja nägime küll ja küll, kuidas autod jäid kinni. Peab arvestama, et teede hooldus ei ole nagu meil ja vara hommikul keegi traktoriga teed ei lähe puhastama. 

Mina soovitan küsida transfeeri kohast, kust te elama hakkate. Meie peatusime Larda apartmentdis, väga OK. Kõik transfer oli nende poolt. Liikusime uue Land cruiseriga. Meil hinnad sellised: Kutaisi airport - Mestia 300 lari per auto; mestia -suusakuukort 100 lari per auto. Üldiselt küla peal on palju, kes pakkuvad transfeeri suusakuurordile (Tetnuldi) ja auto hind on 120 lari (nad küsivad auto eest, mitte inimese kohta). Selge see, et kui kamp on 5-6 inimest siis tuleb veidi soodsam. Meie olime 3sti. 

PS! mis puudutab suusavarustust siis ma just oleksin soovitanud, et võtke ikka kaasa. Mina oma suurust ei saanud - suht väike valik (Mestias).

Head reisi :)