Plaanis siis lennukiga Tel Avivi, rendiautoga Haifasse, kus peatume kolm päeva. Tahaks käia Jeruusalemmas, Petlemmas ja Surnumere ääres. Kuidas Jeruusalemmas, Petlemmas parkimisega ja kas Surnumere ääres tasulised rannad? Kaasas 10- aastane laps, sellepärast pikki vahemaid kõndida ei taha, aga tahaks võimalikult palju näha. Soovitage!
Ja hinnad! Kui kallis lihtne õhtusöök, burger? Hommikul saame hotellis süüa, aga õhtul peame ise midagi vaatama.
Iisraeli veetemperatuure näeb siin: https://seatemperature.info/israel-water-temperature.html, märtsis enam-vähem samad. Mobiili GPSi äppide osas ikka Iisraeli enda äpp Waze, samas ühistranspordi planeerimiseks ka Google Maps hea. Sim kaartide info leiab siit: https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/Israel
Ühistransport Iisraelis on täiesti kasutatav. Nipp selles, et osta tuleb Rav-Card. Mina ostsin kohe Tel Avivi lennujaamast. Kaardiga saab maksta lisaks linnaliinidele lennujaamabussis, samuti linnadevahelistes bussides Tel-Avivi ja Jeruusalemma ning Tel-Avivi ja Eilati vahel. Kaardile raha kandes saab 20 % nii-öelda avansina juurde. Kannad 100 seeklit ja kaardile saab 120 seeklit. Lisaraha laadimiseks on automaate mitmel pool. Google mapsi abiga ja sama kaardiga tasudes toimis ka reedehommikune bussitransport lennujaama (lennujaamarong mulle üllatusena läheneva sabbati tõttu ei liikunud). Petlemma bussis tuli siiski rahaga pileti eest maksta, aga sõit sinna oli tavaline lähiliinibussi sõit. Info põhineb enda kogemusel mõned nädalad tagasi. Nõustun väitega, et juudi ühistransporditöötajad on üsna ignorantsed. Eilatisse sõites näiteks ei lasknud bussijuht mind välja Jordaania piiripunkti lähedases peatuses vaid viis linna bussijaama. Olin maruvihane, aga vana ütles tuimalt, et ma oleks pidanud mitte vahekäigust bussiukse juurde tulema, vaid oma kohalt väljumist nõudma stopp-nuppu kasutades. Transpordikaardi kohta: http://www.egged.co.il/Article-786-Rav-Kav-Card.aspx Nõu saab ka tripadvisorist.
movies86, ma autoga seal ei sõitnud, seega tasuliste teede kohta ei oska öelda, ent riigi väiksust arvestades ilmselt tõepoolest vajadust neile minna ei ole. Nende vältimiseks tasub Waze appi kasutades aktiveerida seal maanteemaksude vältimine.Toidukohtadest kõige eredama mulje jättis reedehommikune brunch Jeruusalemmast ca 10 km läänes asuvas Yad Hashmona kooperatiivis: http://www.yadha8.co.il/en/?p=85. Tegemist siis rootsi laua stiilis restoraniga laia valiku omatehtud toitudega, pluss imeilus vaade terassilt. Yad Hashmona on ka ise huvitav paik, Soome misjonäride rajatud keskus, kus isegi palkmajad on Soomest sisse toodud. Rohkem infot nende kohta siin: http://yad8.com/history/. Kui plaanis minna, siis tasub telefonitsi või e-posti teel kohad ette reserveerida. Kohale saab kõige mugavamalt autoga, aga meie käisime linnalähibussiga ja polnud ka viga, Google Maps aitas kohale ja tagasi. Üldiselt on aga Iisraeli restoranid kallid, vähegi erilisemad kohad kiiresti täis ja teenindus mitte alati hinnale vastav.