Käsipagas

Tean, et käsipagasist on siin korduvalt räägitud, aga kindluse mõttes tahaks üle küsida, kuna pole siiski päris kõigest aru saanud. Eri lennufirmadel ja sihtkohtadel nii erinevad nõuded, et olen täiesti segaduses juba!

Estonian Airi kodulehel ei leidnud ma mingit infot kontaktläätsede kohta. Kas mul võib olla käsipagasis kaasas läätsekonteiner (kus on vedelik sees muidugi)? Või peab selle ka minigrip kotti panema?

Google kaudu uurides sattusin Inglismaa karmide pagasinõuete peale ja nüüd tekkis veel mitmeid mitmeid paanikaid ja küsimusi. Nt ei ole sinna lubatud prillitoosi kaasa võtta, salvrätid jne peavad olema pakendist välja võetud. Sellist rumalust Estonian Airiga Euroopasse minnes pole ikka, ma loodan?

Vb paanitsen alusetult, aga pole kuskil 9 aastat lennanud ja nüüd pikaks ajaks minek, ei tahaks olulistest asjadest ilma jääda. :)

Väike läätsevedeliku pudel (alla 100 ml) võib vabalt käsipagasis olla. Seda pole vaja mingisse kotti toppida ega kellelegi ette näidata. Konteiner ka, see ei huvita kedagi.

Seoses sinu mainitud Inglismaa karmide pagasinõuetega tahan märkida, et hiljaaegu Gatwicki lennujaamas turvakontrolli läbides ei tundnud keegi huvi minu käsipagasis olnud 250ml veinipudeli vastu. Veelgi enam - kodus kotti lahti pakkides avastasin, et seal oli ka minu väike (kartulikoorimis) nuga (tera 7,5 cm). Aga noh, teinekord võib seal turvakontrollis tööl olla tähelepanelikum inimene...

Võib-olla ei ole päris see teema, aga kasulik infoks.

Minu viimane kogemus oli küll väga ootamatu. Mul sooviti konfiskeerida fotoka tagavaraakud (kasutan Pentax-it ja seal kasutan AA tüüpi akusid). Mul oli kaasas 2-3 komplekti neid ja tädi teatas, et see on küll keelatud - et ma võin jätta endale 3 tükki (fotoka toimimiseks on vaja nelja) ja ma sain ikka päris kurjaks. Võib-olla on tõesti kuskil mingi reegel, aga ma pole varem midagi sellist kogenud. Võtame siis telefoni, videokaamerate jm akud ka ära. Asi lõppes sellega, et ma nõudsin oma äraantava pagasi tagasi ja panin akud sinna.

Lennufirmaks Turkish Airlines. See-eest mu 1 l Shwepsi ei võtnud keegi ära.

Lugege Tallinna lennujaama teadetetahvlil olevat infot. Selle järgi ei tohiks fotoaparaatides ühtegi patareid või akut olla. Ning mobiiltelefon ja sülearvuti tuleks äraantavasse pagasisse panna, sest neil on samasugused energiaallikad nagu pommidel.
NB! Euroopa Liidu direktiiv nr 27390613007 ütleb, et lolle eeskirju ei ole vaja täita.

Mis hobidega sa tegeled, et kartulinuga kogu aeg kaasas on?

Mulle meeldib noaga uudishimulikke mehi kõditada...

Küsimus selline, et milline see käsipagas olema peab, lendan Egiptusesse, kas tavaline käekott ka sobib ja käsipagasisse jäävad ju ikka ainult dokumendid,telefon,rahakott,fotoaparaat jms? Ja kas mugavam on registreeritava pagasi jaoks spordikott või kohver?

Käsipagasiks võib sul olla kas seljakott, käekott või ka väiksem kohver, mis mahub lubatud mõõtmetesse. Lennufirmadel on erinevad nõuded, mõnelpool võib käsipagasis olla mitu kotti, nt. eraldi lisaks suuremale kotile ka veel väike naiste käekott ja sülearvutikott, kuid mõned kompaniid nõuavad ainult ühte kotti. Vaata oma kompanii koduleheküljelt täpseid nõudeid. Käsipagasisse soovitan panna ka mõned riideesemed ja natuke esmatarbeasju, et mitte sattuda ebameeldivasse olukorda, kui peaks juhtuma, et pagas ei jõua sinuga kohale samal päeval. Registreeritavaks pagasiks soovitan kohvrit, siis suurem tõenäosus, et oma asjad ikka tervelt tagasi saad. Mu tuttavatel on olnud kurbi kogemusi lõhutud asjadega spordikotis.

Nii. Tallinna lennujaamas ja ka mujal Euroopa liidus näeb seadus ette, et käsipagasis tohivad vedelikud olla kuni 100ml konteinerites ja kõik vedelikud peavad mahtuma ühe liitrise mahutuvusega korduvsuletavasse kilekotti (müügil lennujaama R-kioskis). Kui sul on nt mingi 125 ml mahutav pakend ja seal on ainult pool sees, siis ka sellega läbi ei saa. Loeb see suurus, mis pakendil kirjas. Erand on tehtud imikutoidu (seni kuni pardakaardil on kirjast infant), kontaktläätse vedeliku ja vedelate retseptiravimite (hea oleks arsti tõend ka sel juhul) suhtes. Kui ostate lennujaama tax-free'st jooke, mida te kohe tarbida ei kavatse siis laske need ära pakkida- kilekott sulatatakse kinni ja tsekk pannakse kotti. Seda oleks hea teha ka juhul kui teil on otselend, sest võib tekkida juhus, et teil on vaja minna lennujaama steriilsest tsoonist avatud tsooni ning uuesti sisenedes te üle 100 ml mahutuvusega pakkimata pakendeid enam endaga kaasa võtta ei saa.
On ka mõned vedelikud, mis on ükskõik mis suuruses keelatud- atsetooni baasil küünelakieemaldid, erinevad tooted alkoholisisaldusega üle 70% (seda peaks eriti kontrollima antibakteriaalsetel toodetel, sest need tihti üle 70%) ning enam vähem kõik tooted, millel peal punane rist (ärritava toimega), zippo bensiin ja muud tuleohtlikud vedelikud. Need tooted on keelatud ka suures (ehk reisijast eraldi liikuvas) pagasis.
Teravatest esemetest niipalju, et nt noad ja käärid on lubatud kuni 6cm teraga (välja arvatud nt liblikad, lukustatava teraga noad, täägid jne mis on tsiviilkäibes üldse keelatud- neid ei tohi ka 3cm pikkuseid olla). Üks asi, mis on keelatud, aga mida paljud ei tea on nn killerkamm ehk terava metallist otsaga kamm. Lisaks sellele sukavardad, heegelnõelad, tööriistad, kivid (umbes kuni 5cm läbimõõduga on veel ok, suuremaid ei tohi) jne, jne, jne. Keelatud esemete nimekiri on lennujaama kodulehel olemas ja ka turvakontrolli ukse taga on need suurelt kirjas niiet lugege enne sisenemist veelkord ja veenduge, et teil ei ole midagi keelatut kotis.

Seda juttu, et läpakaid või fotokaid või muud õrna tehnikat ei tohi käsipagasisse võtta ärge uskuge!

Kui kellelgi on veel küsimusi, siis vastan meeleldi, kuna keelatud esemete välja sorteerimine ongi minu töö ja olen asjadega üsna hästi kursis.

Nii. Suur tänu vastuste eest. Tekkis veel selline küsimus, et kas registreeritavas pagasis võivad olla siis sellised asjad nagu kreemid, meigieemaldaja, näovesi jms lihtsalt panduna kuhugi kosmeetikakotti, et ei pea olema seda hermeetilist kilekotti?

Registreeritavas pagasis ei pea vedelikke pakkima ja seal võib olla kõikvõimalikke vedelikke va mürgid, kergesti süttivad ained, alkohol üle 70%, makrofleks, värvid jne.
Aga soovitan soojalt, et kui on klaaspudelites vedelikke registreeritavas pagasis, siis kasuta kas plastmasskohvreid või pehmenda nende ümbrust ikka mõnuga. See mis kottideg toimub ajal kui sina ei näe on ikka suht porno!

Selline küsimus käsipagasi kohta, et kas see probleem kui kott natuke suurem kui lubatud( üks külg u. 60cm)? Ei plaani seda täis panna, aga kohapeal oleks vaja seda kindlasti kasutada, kuid üldpagasi jaoks jääb liiga väikseks kahjuks.

No see on umbes nii, et kas on hea paev voi mitte. Kuidas teenindajal tuju on. Voib labi minna ja voib ka mitte...

Kui käsipagas ületab mõõtusid, siis saada lennufirmasse e-mail oma broneeringunumbri ja pagasi mõõtudega: sulle vastatakse, kas on OK või mitte. Reaalseks probleemiks/küsimuseks on see, kas pagas mahub pagasiriiulile ära ja 60 cm võib liiga suur olla tõesti. Aga küsi järele.

See jah soltub firmast, kelleg sa lendad. Kui odavlend, siis pole sel kysimisel suurt motet, aga nt Estonian Air ilmselt lubab sul selle votta. Monel on seal vahel terve elamine kasipagasina kaasas ja pole ka probleemi.

Enamasti norivad käsipagasi mõõtude üle odavlennu firmas nt. Ryanair ja Easyjet.
Enamus kohvreid on 50-55 cm kõrged, 60 cm ei ole nii palju erinev, et silm kohe märkaks ma arvan. Ära siis kaalu ületa, muidu kontrollimisel kaks miinust :)
Riiulile mahub igas pikkuses kohver, probleeme võib tulla sügavusega ja laiusega.

No 60 cm tõesti ei ole selline kõrgus, mis kohe silmaga välja paistaks. Üldjuhul (kui sa tõesti ei lenda mingi odavlennuga), siis sellest küll probleeme ei teki, kuid pole välistatud, et võib tekkida. Põhiliselt jah on põhiline probleem, et kas see mahub pagasiriiulile ära, kuid 60 cm`i kõrgusega kohver mahub sinna vabalt ära. Ise olen näinud hulga suuremaid kohvreid, kui on lubatud (kohe silmaga näha) ja pole ka probleemi olnud. Pagasiriiul tegelikult ei ole nii suur probleem, kuna tavaliselt on see pagasiriiul päris suur nii, et mahub igasuguses mõõdus kohvreid,kotte. Üldiselt 60 cm kõrguse kotiga ei tohiks probleemi olla.
Ainult ära kaalu ületa, kuna siis võib mõni tõesti norima hakata...

Paar nädalat tagasi oli MEIL Tallinna lennujaamas turvakontrollionudega diskussioon teemal, kas salvesti hapukapsas on vedeliK või mitte. Turvankontrollionud arvasid, et on (no ma ei tea, täiesti kuiv kapsas on!) ja nii pidin purgi neile jätma :) Oleks kilepakendis ostnud, oleks ehk läbi saanud... Sarnased teemad on meil olnud ka sinepikastmes heeringaga, nüüdsest ostan tsellofaanpakendis ja millegipärast probleemi ei ole.

Eks meil Eestis aetakse igasuguste kontrollimistega juuksekarv kah neljaks, et täita nn. nõudeid. Merevaigu juustu pakk meenutab pommi, st. on üle 100g suur ja kuulub konfiskeerimisele jne. Pole parata, üldjuhul on see mõeldud turvalise lendamise tagamiseks, see on ju peamine. Samas meenub näiteks olukord Lääne-Sahara (Maroko) lennujaamas, kus läbi turvaväravate minnes kõik kellad- sireenid undasid, aga kohalik autoriteet ütles, et need on minu külalised ja kuuluvad läbilaskmisele. Mul oleks võinud Stinger kotis olla!

TLL turvakontroll on alati olnud lõdva ja pole mõtet nuriseda. LHR-s ja LAX-s on kordi "lõbusam" ja perverssem, ka ntx CDG või FRA on teinekord karmimaid kontrolle olnud.

Loomulikult on 3-s riikides asjad sageli käest ära ja olen ise näinud, kuidas salongis pikkade kääridega maniküüri tehakse või noaga konservikarpi avatakse. Kui seda teeb selline poolemeetrise habemega turbaniga mees, siis võib tekkida huvitavaid mõtteid.

Hapukapsa puhul on ilmselt tegu vedela ja kuiva aine seguga, mis Euroopa lennuohutuse maaruste kohaselt loetakse vedelikuks. Sama asi on ka selle sinepikastmes heeringaga. Ning maardejuust on ju nagunii vedelik, samamoodi nagu kreem voi hambapasta.
See, miks vahest asju ules ei leita, ei pruugi tulla uldse lennundusjulgestuse tootaja ebapadevusest vaid sellest, et kui turvatootaja naeb ekraanilt su koti X-Ray pilti, siis on seal umbes miljon erinevat varianti, kuidas need kaarid voi nuga seal pildil valja naevad. Ja see pilt ei pruugi sugugi kaaride voi noa moodi olla. Ma olen usna kindlal veendumusel, et maailmas ei ole mitte uhtegi lennujaama kus sada protsenti keelatud esemeid yles leitakse.

to minime:
On vaga vale kasutada valjendit, et pidin oma kapsad turvadele jatma. Kui sult keelatud ese leitakse, siis on sinu variandid a) anda infosse hoiule; b) panna suurde pagasisse koos kotiga; c)anda sind saatvale isikule; d) visata minema.
Sa viskad oma asja prugikasti juhul kui sa variante a-c kasutada ei taha/ei saa ning need prugikastid tuhjendatakse ohtuti lukustatud ruumi, mis on mitmete allkirjadega pitseeritud, niiet keegi ei jata su hapukapsast omale.

Ning to ixxx
TLL on alati olnud vahemalt Euroopa mastaabis vaga hea turvalisusega. Seda tunnustas ju Lufthansagi kui nad nimetasid Tallinna lennujaama parimaks. Ja seda isegi veel ajal kui kogu lennujaama too oli remondi tottu hairitud.

Noojahh. Tallinnas pole mind veel kordagi läbi kabistatud ja jalanõusid ära võtma sunnitud, samuti pole ma kunagi pidanud kotist asju välja võtma (ntx kevadel LHR-s erakordselt salapärase riistana tundunud vana TomTom Go920-t kutsuti lausa mingi spetsialist kaema), kuid täpselt sama riietuse ja pagasiga edasi reisides on olnud kaasuseid küllaga.
TLL turvavärava tundlikkus pole nii kõrgeks kruvitud, et teksade metallnööpide peale kriiskama hakkavad, paljudes muudes kohtades, aga küll jne jne. Kui kunagi suitsumees olin, siis välgumihkel ei tekitanud kunagi TLL-s probleeme. Korra jäin Schipholis ilma oma Zippost (oma lollus, et suurde pagasisse ei pannud, aga TLL-s huvi ei tuntud) ja korra CDG-s tavalisest gaasivälkarist. Nii, et...

Ixxx sa oled õnnelik inimene. Sellist kabistamist, nagu ma Tallinnas saanud olen, ei ole ma kohanud mitte kusagil mujal. Põhjuseks oli aluspükste küljes rippuv metallist kaunistus (peale seda läbielamist valin lennukile minemiseks pesu väga kriitiliselt). Ja turvatädi käppis mind ikka täie mõnuga :S

Ma ei ütleks, et Tallinnas just asi kõige parem oleks, kuid kindlasti pole seal ka kõige hullem. Mõningates teistes kohtades on see ikka hulga hullem.
Minu arust on Tallinnas kõik normaalne olnud.
To Hea Kurimoor
Selliseid asju ikka juhtub ja see on ka täiega vastik. Aga seda juhtub ka mujalgi. Mõndades kohtades on ikka turvaväravad nii kõrgeks kruvitud, et reageerib peaaegu iga inimese peale.

Ma lendan piisavalt palju ja tean, et juhtub kõikjal, kuid mind ei ole kusagil niimoodi kabistatud.

Viskasid terve Zippo minema? Uldjuhul peaks piisama, kui see vatt seest valja visata, sest paljas kest on ju ohutu. Sellega enam tuld ei tee :)

Aasta oli 2003 või 04. Olin roheline ja suht vähekogenud lennureisija WTT sündmuste tagajärgede lõikes.

Ei taha hakata siin tõesti vaidlema, aga avaldan ainult oma arvamust praegu siin ja oma kogemusi (nagu tegid seda ka sina). Niisiis palun saage aru, et see on m i n u i s i l i k a r v a m u s ja ei ole vaja tulla siia minuga vaidlema. Minu arvamus jääb ikka samaks ja ma ei tahaks väga siin reostada Trip.ee-d. Niisiis pole vaja vaielda.

Mina isiklult pean Tallinna lennujaama turvakontrolli üheks normaalsemaks turvakontrolliks, sest seal pole turvaväravad tundlikus nii tugevaks keritud (mõningates kohtades reaageerib peaaegu igale inimesele), vähemalt mina pole seal kunagi jalanõusid pidanud jalast võtma jms. Mõningates teistes kohtades on turvakontroll hulga karmimad kontrollid ja päris vastikud. Vb sina ei ole käinud just nendes kohtades , kus mina (ka mina olen täitsa palju lennanud)ja vb seal tõesti on olnud normaalsem. Ei taha hakata siin väga oletama, kui ma ei tea.

Niisiis see oli ainult minu arvamus ja ei pea kohe hakkama vaidlema siin. Ma loodan, et saite aru.

Me kõik saime, eriti peale Sinu kolmekordset nõudmist, aru, et pole vaja Sinuga vaielda.
Aga mina ei saanud aru 2 asjast:

 • Kes ja mille üle antud kontekstis üldse vaielnud on?
 • Mis juhtus Sinu üldiselt korrektse kirjapildiga - närvid?, väsimus?, psühhotroopsed ained?
  Võtkem asja rahulikult ja ärgem ärritugem eimillestki.

No issand oonurmekas, ei tasu nüüd juuksekarva lõhki ajada ja kõiki väljendeid nii surmtõsiselt võtta (eriti neid, mis naerunägudega lõppevad;)). Ma ei arvanud, et ma pean siin täpselt kirjeldama mida ma nende kapsastega seal turvakontrollis tegin a,b,c,d või ma ei tea mis variant. Ma oleks hea meelega need prügikasti viskamise asemel neile andnud aga nad ei tohi ju võtta.
Lendan mitu korda kuus ja minu meelest on Tallinna turvakontrollionud väga toredad, tädide kätte Hea Kurimoori kogemust arvestades õnneks pole sattunud...

Kas mett võib käsipagasiga vedada? Raske nagu uskuda, et see vedeliku alla käib (eriti kuna mu isa toodetud mesi ei ole kuumutamise läbi vedelaks muudetud). Aga igaks juhuks küsin üle, kahju oleks kingituseks mõeldud purgid ära visata. Ette tänud info eest!

Kui mesi on vedel, siis ei tohi. Kui suhkrustunud, siis tohib.

Ma vaga vabandan, kui ma nuud Teile liiga tegin, aga kuna see turvakontrollindus on minu ala ja oli pikka aega ka leib minu laual, siis sellised valed valjendid ajavad lihtsalt harja punaseks!
Yritan edaspidi tahti mitte narida!

Selles osas tahtsin nõustuda, et nii karmi kontrolli kui Tartu ja Tallinna lennujaamades kohtab harva (Kui London ja Berliin välja jätta). Kui on kaasas 125 ml hambapasta või mõnigi vähegi vedelikku sisaldav toiduaine, võetakse ära. Samas ma olen näiteks selle reeglite teadmise eest tänulik, et vähemalt teatakse, et pisikesed käärid on lubatud.
Samas Riias pole mitte kunagi mul olnud probleemi natukene suurema hambapasta, silmameigieemaldi või viimati isegi 200 ml šampooniga.

Minu omaette katsumuseks on vee smuugeldamine turvatsooni. Üldiselt on küllaltki lihtne, umbes 70 % juhtudest toimib hästi (kui vesi panna ilusti sinna kasti jope ja muude asjadega). Eestis muidugi pole mõtet proovida.

Teinekord on turvatöötajatel ka imelikud arusaamad sellest, mis on lubatud ja mis mitte - näiteks üleeelmine nädal Moldovas - 1,5 liitrit vett oli ok, 187 ml veini tuli aga kohapeal ära juua.

Ma ei ole öelnud, et keegi minuga on vaielnud. Ma tahtsin öelda sellega hoopis midagi muud. Siin teemas arutati parasjagu selle üle, kas Tallinna lennujaama turvakontroll on karm või mitte. Avaldasin siin arvamust nagu ka teised juba enne. Peale seda kirjutas veel HeaKurimoor oma kommentaari vastuväiteks minu kommentaarile. Siis avaldasin veel arvamust selle kohta ja samas palusin ka, et keegi ei hakaks minuga vaidlema, kuna vaidlused võivad vahepeal väga ebameeldivalt välja kujuneda. Kirjavead tekivad mul seetõttu, et kirjutan kiiresti ja vahepeal ka kiirustades, aga eks siin ka teistel kirjavead.

Intelligentne inimene on võimeline ja valmis arutama kõikidel teemadel. Eriti teemadel, mis puudutavad isiklikku arvamust ja seisukohti.

Kas keegi oskab öelda, kas USA-st tohib kaasa võtta merikarpe? Paneks äraantavasse (mul 2 kohvrit)pagasisse, aga kogus on umbes 5 kg!

Läbisime Caracases lennujaama turvakontrolli (seal kulub tsekinnist passikontrollini vähemalt 3-4 tundi) ja meie seljataga leiti ühelt tumedanahaliselt tossude sisse pakituna kolm ehitusnuga. Õnnetuseks oli sellel mehel reisikaaslasteks ka kaks sõpra: kolm meest - kolm nuga. Järgnes kõigi kolme põhjalik läbiotsimine, näpujäljed ja lõpuks nad kõik kuhugi ära viidi. Siis oli küll hea meel, et see süsteem ikka töötab, kuigi tõenäoliselt oli tegu kas hajameelse või lihtsalt lolli reisijaga, kes enda ja sõprade reisi alguse tuksi keeras. Siin-seal võib ju kartulikoorimisnoaga teinekord õnneks minna, aga lihtsalt hajameelsusest või lollusest potensiaalse terroristi rolli (andmebaasi) sattuda on jama missugune. Ja seda näiteks veel kuskil riigis kus sa ametnikuga ühtegi ühist keelt ei valda :D

Siin mainiti ka karmi Tartu lennujaama turvakontrolli... Kogemus ajast, kui veel seal kontorihoones-soojakus lennukit oodati. Turvakontroll läbi, rahakott tagasi tasku, püksirihm peale jne... Läbi valgustatud käsipagas ja ka äraantav pagas reisijale kätte ning astu aga soojakusse lendu ootama. Kui lennukile mineku aeg kätte jõudis, siis mingi onu märkas, et reisijatel on pagasid ka kogu aeg kaasas olnud, siis ikka korjati ära need. Ikka juhtub...?

Ma pole kyll labi Tartu lennujaama ise lennanud, aga mul oli au osaleda sealsete julgestustootajate koolitusprotsessis, enne kui Tartus uuest lennujaamast regulaarlennud algasid ning mul on usku nende heasse toosse :D

Muidugi võiks ka sel teemal edasi arutada, aga ma ei näe, et sel oleks mingit mõtet. Siin inimesed tahaks ikkagi abi ja mingit suvalist juttu, mis ka teemasse läheb, pole mõtet ju rääkida.

Muide oleksin nõus vaidlema ka sel teemal, aga siis sooviks, et mitte keegi ei hakkaks siin ütlema, et mida te siin vaidlete jms. Varesematest kogemustest tean, et vaidlemisel leidub alati keegi, kellele ei meeldi, et vaieldakse ja hakkab õiendama. Mina tahaks just seda õiendajat vältida.

Siinkohal tahan toetada Kurimoori hinnangut - Tallinna Lennujaama turvakontrolli hindan ka mina üheks ebameeldivamaks Euroopas, isegi käperdamiseks voiks seda nimetada! Lendan muide vähemalt kord kuus erinevatesse riikidesse ja suhteliselt palju erinevaid lennujaamu on külastatud.

Barcelona lennujaamas võeti mul tillukesed maniküürikäärid küll ära :(
Hakkasin oma läbivalgustatud kotti juba selga ajama ja minema kõndima, kui turvatöötaja mulle järele karjus: zizors! zizors! Läks tükk aega enne kui mulle kohale jõudis, et ta tahab minu maniküürikääre ära võtta. Samas kaaslase kotis oli liitrine veepudel, mille vastu keegi huvi ei tundnud.
Ei saagi aru, tohib siis pisikesi kääre võtta või ei? Küünetangidega ajaks ka muidugi asja ära.

Siin oli juttu patareide kohta, kui kellelgi on huvi extra informatsiooni lugeda siis postitan selle:
http://www.iata.org/NR/rdonlyres/31C08011-1A1E-49D6-A2D8-3D21A9DE887B/0/GuidanceDocumentonthetransportofLiBatt_2009V1.pdf
Muidu turvakontrollist nii palju, et läksin Heathrow-ist läbi kahe välgumihkliga, aga paljajalu :)) Aga minu tuttav piloot (noor, blond, Rootsi tydruk), kes läks samas tööle ylikonnas, pidi aluspesuni lahti riietuma, seda muidugi selleks ettenähtud ruumis. Ma ei liialda.

Lennundusjulgestuse reeglid naevad ette, et kaarid kuni 6cm teraga on lubatud. See on Euroopa norm. Kull aga on iga riigi lennuametil oigus teha reegleid karmimaks.

Ei nori need odavlennufirmad nii väga midagi! Mina, kohusetundliku inimesena,mõõtsin oma käsipagasi üle ja vaatasin, kuidas teised reisijad minu kotist kaks korda suurema pagasiga lennule lubati, selle tõttu paigutati aga mu kott neli istet taha poole, nii et sealt midagi kätte saada oli võimatu.

Inglise keel pole mul esimene keel, aga kas sain õigesti aru, et see ingliskeelne jutt käis liitium patareide, mitte laetavate nimh akude kohta.Olen korduvalt reisinud fotokaga ja kahe komplekti akudega ja siiani pole lennujaamades probleeme olnud.

Jutt käis liitium patareide ja liitium akude kohta. Siiski aku ei pea koosnema alati liitiumist, on olemas akud milles on ka teised keemilised koostised. Ja miks just liitium, nagu ma aru saan siis on sellel omadus väga kiiresti reageerida näiteks veega ja siis tekib sellest myrgine gaas, ja veel yks asi, et liitium patarei, kui seda valesti kasutada voib plahvatada.

Selge.
Allpool Soome Vantaa lennujaama (järgmine kuu kasutan lennujaama teenuseid)teade akude kohta:
Akut
Kameran ja muiden elektronisten laitteiden vara-akut saat kuljettaa vain käsimatkatavaroissa. Laitteen sisällä olevan akun voit kuljettaa joko käsimatkatavarana tai ruumaan menevässä matkatavarassa
http://www.helsinki-vantaa.fi/kielletyt_tavarat

Tallinna Lennujaama turvakontroll on ebameeldiv, just need turvatädid. Jah, saapad võivad jalga jääda, aga viimase aasta jooksul on mind iga kord seal läbi kobatud ja pooltel kordadel käekott/käsipagas lastud tühjaks tõsta. Nõus, et käsipagasi puhul olen ise olnud hajameelne - metallist visiitkaartide karp oli see, mis neid kord huvitas (kahjuks nad seda ei öelnud, vaid lihtsalt sorisid mööda kotti ringi enne kui kähvasid: "Mis see on?"), kord oli väike klambrieemaldaja kotis jne. Aga sellest kompamisest ma küll aru ei saa - ükskõik, kas olen jopes ja teksades või mantlis ja kostüümis, tõmmatakse mind kõrvale. Ja värav pole kordagi piiksunud. Õnneks päris igakuiselt ei lenda, muidu hakkaks Tartu või Riia kaudu käima. Samas pole kuskil Euroopas ega ka USA-s turvakontroll mu vastu huvi üles näidanud.

Küsimus selline, lendan SASiga Pariisist Eestisse, kui range on käsipagasi kontroll, kas võib olla lisaks käsipagasi kotile ka käekott/läpakakott. Või peab olema 1 kott ja kõik!?
Teadjamad reisijad- palun aidake, SAS kodulehel on kirjas et ainult 1 kott turistiklassis aga mujal netis on info kus käekott/foto/läpparikott loetakse ‘personal item’iks ja võib veel olla juures käsipagasi kotile lisaks.
Kuidas teil kogemused on näidanud?

Niipalju, kui ma olen seni SAS-ga lennanud, on mul tavaliselt olnud cabin-class'i kohver + läpakakott. Pole seni probleeme tekkinud.

Tavaline nõue on, et üks kott aga sellest ei tehta alati suurt numbrit. Korra Milaanost tulles oli mõnel lausa 2 cabin size kohvrit ja mul oli juba enda oma paigutamisega probleeme aga sjuardessid ei pilgutanud silmagi. Aga sellele lootma jääda ei tasu. Kuuldavasti olevat Easyjet ka nii nöökinud, et daami väike käekott oli siis see lubatud ja läpakakoti eest kasseeriti julmalt pappi. Ja täitsa JOKK seis. Kusjuures Check in oli vait ja raha hakati alles väravas nõudma. Pealegi peaks olema Easyjeti käsipagasi mõõt 45 cm. Kõik meil müüdavad käsipagasi kohvrid on aga 50cm. mõõduga. Kuna lendamist pea iga kuu, sai spetsiaalselt Soomest tellitud sobiv kohver (45 cm.), et ei peaks mõne tölliga vaidlema.
Ise olen ka lisaks käsipagasile nahktagi näpu otsas ja kilekott kõlkumas mitu lendi järjest teinud.

Eestis on üldse probleeme cabin-size kohvri ostmisega, enamus müüjad ütlevad, et läheb küll- aga kui mõõte vaadata siis SASile/EA-le need jäävad liiga suureks! EA-l ei tohi ületada 45x35x20cm, SASil 23x40x55cm (kokku üle 115cm ei või minna ütleb SAS)

Kas keegi teab soovitada kes Eestis kuskilt on saanud vastavate väiksemate mõõtudega cabini kohvri? (Või oleks parem üldse reisikotiga minna? Seda vähemalt saab kokku suruda kui vaja...)

Jubedalt tahaks äraantava pagasiga enam üldse mitte tegeleda ja leida ükskord normaalne (võimalikult palju mahutav) käsipagas!!!

Mõistlike lennukompaniide puhul (loe: mitte-odavlennu) ei ole Eestis müüdavate cabin-classi kohvritega mul isiklikult probleeme olnud (v.a. lühimaa-lendudel kurseerivate Avro-de, Embraer-de ja igatsugu propellerlennukite puhul, millisel puhul ka annad kohvri ära lennuki juures ja saad kätte lennuki juures). LH, SAS, KLM, Alitalia, Air France, Finnair ja ka EA pole mind veel kunagi mu ca 7 aastat vana Samsonite 60x40x22 kohvriga kukele saatnud ja sageli on mul suur-suur läpakakott veel lisaks olnud (personal item with notebook and very important business documentation sobis isegi BA puhul).

45 cm. on vist see kõige kriitilisem mõõt, millega meil enamus kohvreid konflikti sattub. Ma lendasin ka suure hurraaga Ülemiste Keskusesse ja olin kindel, et nende arvukate kotipoodide valikust leiab sobiva. No kurat, kõik olid 50 cm. Ma teisi mõõte ei vaevunudki vaatama. Üks kohver vist vastas ka soovitule aga hind ( vist üle 2000.-EEK) oli kordades suurem, kui nõus maksma olin.
Aga lennufirmade lõikes on teada, kes võivad selle mõõduga juuksekarva lõhki ajada. Kuna aga probleem on järjest enam päevakorral, saigi lisaks veel see 45 cm. kohver soetatud. Nüüd siis vaatad lennuplaani ja otsustad, kumma kohvriga lähed. Kas 45 või 50 cm.

Estonian Airi praegused pagasimõõdud kehtestati seoses uute lennukite peatse saabumisega. Kuna uusi lennukeid ei tulnud ja vanadesse Boeingutesse mahuvad suuremad kohvrid ka ära, siis vist keegi neid kohvreid tavaliselt üle ei mõõda. Seni pole vähemalt kedagi huvitanud, et kohvri mõõdud vastavad pigem vanadele piiridele.
Samuti on Finncommi lendudel väiksemad käsipagasimõõdud, kuid minnes Finnairi jätkulennule Helsingist võid sa tegelikult kaasa võtta Finnairi mõõtudele vastava kohvri. Seega lennates ainult Tallinna ja Helsingi vahel suurema kohvriga ei tule ka keegi küsima, kas sa ikka lendad Finnairiga edasi või mitte.
Seni on ainult mõni odavlennufirma lasknud kohvrit oma raamidesse suruda. Teisi pole täpsed mõõtmed kunagi huvitanud. Kaaluga on muidugi teine asi.

Kas kellegil on kogemusi sellega, kas torti oleks võimalik käsipagasisse võtta? Tahaks sõbrale tema lemmikkooki kaasa küpsetada, aga kas keegi teab, mis turvakontrollis kreemi peale öeldaks? Tõenda siis, et on vähem kui liiter? Kreem kaasa pakkida??:))

Meelis, mis mõõtu sa selle 45 cm-ga mõtled? Kõrgust? Laiust?

Mõõtsin oma kohvrid üle.
Vana kõrgus 50 cm. Ilma jalgadeta, ainult kohvriosa. Koos jalgade ja käepidemega juba 55 cm.
Uue kõrgus on 45 cm. Kui mõõta jalgadest käepidemeni saab 50 täis.
Lennujaamas pead sa ta toppima raami sisse ja siis see jalgade lisapikkus välja ei paista.

Minime, igatahes pirukaid tohib kaasa võtta. Keelatud on lisaks vedelikele ka geelid - sestap on näiteks kiivisid sageli eraldi vaadeldud. Aga ma arvan, et tordiga teeks ma ise küll nii, et teeks põhja valmis ja no vbl mingi täidise paneks vahele ka ära aga lõpliku "kreemitamise" ja dekoreerimise jätaks sihtkoha jaoks.

Keegi ennist mainis - 6 cm. Kas tõesti nii, miks siis võetakse ära rohkesti Swiss Army nugasid, mul endalgi tuttavatel probleeme olnud. Lapsel võeti ära pinalisse ununenud pisikesed käärid (ka kinldalt alla 6 cm).

Meelis lihtsalt minu meelest see 45cm Easyjetil on kohvri laius, mitte kõrgus. Easyjeti koduka kohaselt siis on sobiv käsipagas 56 x 45 x 25 cm. Seega su vana kohver kõrgguse poolest isegi sobiks :) Mul on alati pigem probleeme paksusega, Ryanair lubab nt ainult 20cm.

Ma vist jah jätan selle koogi kaunistamise päeast kohalejõudmist :)

Mina tõin 3 kg Tiramisu. Tegu üldiselt päris kreemika asjaga, aga Itaaliast tulles on turvakontroll tavaliselt suhteliselt mõistlik :)

Tere!

Plaan osta uus käsipagas. Vaatasin siin mõne lennufirma lehele ja kõigil väikesed erinevused käsipagasi suurusele!
Mis võiks see MAX suurus olla?
Tänud :)

Lihtsalt silmaringi avardamiseks omasugustele blondidele. Nimelt käsipagasis olev pakendatud brie juust kvalifitseerub CDG lennujaama kotikontrollis vedelikuks/aerosooliks/geeliks ja kuulub konfiskeerimisele. Seda ka peale vaidlemist. Mina olin küll üllatunud.
Samas Geisha šokolaad ohtlikuks aineks ei osutunud. Mulle tunduvad need pehmusastme osas üsna sarnased.

Usun, et turvatöötaja tegi teene nii kaasreisijatele, kui Sulle endale. Teatavasti levitavad hallitusjuustud üsna meeleolukat pikantset aroomi, mis ka juba paaritunnisel lennureisil võib üsna ebameeldivaks osutuda ;))))

Sa oleksid pidanud juustule Geisha šokolaad´i kleepsud peale panema :)
Ja asi korras.

Ma usun, et see juust oli ikka ilusti pakendatud ja ei eritanud aroome.

Turvatöötaja lihtsalt tahtis seda endale. Kõlab küüniliselt, aga mis põhjus veel olemas saab olla?

Lugesin Estonian Airi lehelt keelatud esemete nimekirja ja olen registreeritud pagasi osas üllatunud:

 1. Keelatud esemed ja ained nii käsipagasis kui ka registreeritud pagasis:
  Õngeridvad
  Piljardi kiid
  Rula
  Noad (sh tavandinoad) 6 sentimeetrist pikema teraga, valmistatud metallist või muust niisugusest materjalist, mis on piisavalt tugev, et seda relvana kasutada
  Alpinisti jäänaelad

Kuidas siis matkale multi-tooli/taskunoa/jäänaelad kaasa võtate või kuidas piljardimängijad reisivad?

Kas reeglid ongi lihtsalt jaburalt karmid, et igas olukorras neil oleks õigus su taskunuga registreeritud pagasist ära võtta?

Meenub üks sõber, kes USA-st tõi kahepoolse teraga suure kirve Eestisse, millel oli umbes 1,5m vars - loomulikult oli tera teibitud, aga eks ajad olid 8a tagasi teised.

On olemas äraantav pagas. Selle võid, kui tahad, kohvritäiest kirvestest koostada. Sama leatherma-toolside, kasside, jäänaelte, piljardikiide, golfivarustuse jne jne-ga.

Kui reisin ainult käsipagasiga, kas siis suveniire saan kaasa osta? Tasse, magneteid vm sellist? Sellest ei tohiks probleeme olla eks.
Teine küsimus oli selles,et kas küünekäärid ja viil võivad kaasas olla, kui need on väikesed, alla 6 cm teraga? Ja kas ühekordsed raseerijad võivad vist ka käsipagasis olla? Ma ei tahaks üle ka pingutada, et mitte midagi ei julge kaasa võtta. 90 ml lõhnapudelit võin sinna plastikkotti panna? Ja kas ma võin selle ise osta enne kuskilt v antakse mingi spetsiaalne?

Tasse / kruuse ei keela keegi.
Küünekäärid - kui pannakse tähele, siis võetakse ära.
Lõhnaõli - on ikka su oma asi väike pudel leida.

Mul on alati lennuki kabiinis kontaktläätsede vedelik (alla 100 ml pudelis), lahtiselt koti taskus. Keegi pole iial käskinud seda minigrippi panna. Nii et ärge nüüd üle ka pingutage. Lennanud nii UK kui USA jaamu pidi üksjagu.

Üldiselt tasub mõelda nii, et mida vähem kola kaasas, seda parem. Mitte ainult turvakontrolli jaoks. Kui reisida tsivilisatsioonis, on šampoon niigi hotellis olemas. Kui ära-antavat pagasit pole, on järelikult väga lühike reis, milleks siis üldse küünekäärid? Jne.

Küünekäärid, viil ja raseerijad on mul alati kaasas olnud ja pole neid kordagi ära võetud.
Ja loomulikult võid sa 90 ml lõhnapudelit sellesse minigrip kotti panna, kui maksimum lubatud suurus on 100 ml.
Tallinna lennujaamas minu minigripp ei sobinud, pidin tagasi minema ja lennujaama oma ostma.

Kasutaja tripp on kindlasti mees :) Naiste pikad juuksed võib hotelli šampoon täitsa ära rikkuda, olen ise kogenud. Ja küünekäärid on ka ainult nädalase reisi puhul vajalikud :)

Vana lugu küünekääridega lennukisse minemisest: http://www.ohtuleht.ee/147572

Tean inimesi kes peale iga lendu peavad endale uued küünekäärid soetama. Ei soovita neid instrumente taskus kaasa võtta.

Shampoonidest ja kreemidest.

Mul on üsna pikad juuksed ja tundlik nahk ning hotellides pakutav kraam ei sobi. Samas reisin eriti just tööreisidel aiult käsipagasiga - aga vaja ju mõistlik välja näha. Parimaks lahenduseks osutusid Lush´i kuivshampoonid ja -palsamid ning muu kuivkosmeetika - näopesukreem, kehakreem jm. Kestavad kaua ja on väga mugavad ning kerged ja ei mingit vedelikumuret:) http://lush.ee/?op=body&id=26

Suurt lõhnapudelit ei viitsi kaasas tassida, ekstra selleks olemas pisikeses pudelis lõhn. Kääre ka ei vea - neid võetakse ära. Reeglina ei tehta probleemi klaasküüneviilist (kuigi on ka ära võetud).

Tripikad räägivad
Eesti suurim reisifoorum. Küsi siin oma küsimus või jaga häid soovitusi