Kambodža külastus aastal 2015

Tere, plaan minna Kambodža-sse jaanuari lõpus veebuari algus, reisiaeg kaks nädalat kohapeal. Tahaksingi küsida, et millised kohad on sellised, mida peaks 100 % külatama, kui Kambodža-sse lähed ?

Suured tänud ette teele, vastuste eest !

Angkor Wat ja Killing Fields.

Ankor Wat ja Tonle Sapi järv Seam Reapis, Killing Filedsi võib ju kah, ja Tuol Slengi (S-21), (kui tahad punakhmeeride kuritegudest teada jubedusi) Phnom Penhis. Kratie ja Mekongi jõedelfiinid on vaatamist väärt. Rattanarkiri ja Modulkiri provintsid (joastikud, džungel, mäedjne.) Kahjuks 2 nädalat pole nende külastamiseks piisav aeg.

Olen siin paljuele soovitanud lennukiga tulles maanduda esmalt Seam Reapis, vaadata templid ja järv ära, ning siis vastavalt oma soovile liikuda kas sisemaale, või rannikule. Tagasilennu võtaks Phnomist ja jätaks genotsiidimuuseumi ja kuningalossi jaoks kaks päeva. See on piisav.

Hei, kui lisaks rannapuhkusele huvi viidatud Modulkiri piirkonnas ja Mekongi ümbruses veidi segelda, siis kas malaaria kuur tasub alla võtta või on see oht pigem teoreetiline? Vietnami pool Mekongi deltaga tutvudes ei hakanud seda igatahes tegema. Saan aru, et sellist nõu kellelegi teisele on raske anda, kuid pigem siis vastus stiilis, kas ise teeks kuuri läbi või mitte?

Siem Reapis:

  • Ankgor Wat, kui eriline templihuviline ei ole, siis üks päev on minu meelest piisav, päevaga näed ära kõik suurema templid ja mõned väiksemad ka, jääb piisavalt aega rahulikult ringi jalutada ja templitega tutvuda.
  • Tonle Sapist ei oska midagi arvata, kuuldavasti on see huvitav trip, kui leiad endale hea giidi, vastasel juhul võib sellest kujuneda üks lihtne turistilõks. Sõitsime sadamasse ratastega, see oli päris lahe (templid, vaiadel külad, mõned riisipõllud, lootose järved jne.).

Phnom Penh:

  • Killing Fields
  • Royal Palace (sees ei käinud, jalutasime ainult aias ringi)

Kui plaan minna ka Sihanoukville'i, siis soovitaks Long Beachi (pearannast u. 6km). Vaikne ja puhas rand.
Kaks nädalat on muidugi üsna lühike aeg, seega soovitan vaadata ka nt. Tripadvisorit.

+1 Ratanakiri. kes käinud kõik on väga rahul olnud. Kahjuks ise pole käinud, kui jälle sinnakanti satun käin kindlasti ära.

me ise Seam Reapis jaanuari keskel ja kaks päeva sisustab meil kohalik giid: http://www.siemreapcambodia.org/angkor/our-siem-reap-guide/
Kolmanda pooliku päeva vist veedame Tonle Sap'i külastades...

Sõidame umbes 23.01 kahekesi Phnom Penhist Seam Reapi ja sealt kuskil kahe-kolme päeva pärast rannikule. Juhul kui kellelgi need kuupäevad juhtumisi klapivad, võiks taksot jagada. Kuid see ööbussi teema tundub ka väga mõistlik.

Meie 2 nädala reisikava (eile tulin ja kõik sujus ja aega oli piisavalt!):
1-2. päev Phnom Penh: Silver Pagoda, Royal Palace, National Museumi aed; Independence Monument, S21, Killing Fields
3.-4. päev Siem Reap: Floating Villages (paras turistilõks), Angkori templid (NB- võta kaasa pikkade käistega pluus, õlasalli ei aktsepteerita)
5.-6. päev Sihanoukville (sõida Otres Beachile, ilusam kui Occuteral)
7.-8. päev Koh Rong Samloem
9.-10. päev Koh Rong
11.-12. päev Kep (ghost down, näed maaelu, prantsuse hõng, liblikafarm, pipraistandus, Krabimarket)
13.-14. Phnom Penh

Ööbuss on väga ok. Siem Reap oli kõige rohelisem ja ilusam. Saared erakordsed! Kirjutasin neist pikemalt eraldi teemas.
Elamusi oli palju ja kõike oli parajalt!

Meil küll alles detsembris minek, aga hakkasin juba vaikselt reisijuhti lappama. Esimest korda võtame ka lapsed (reisi ajaks 10- ja 7-aastane) Aasiasse kaasa. Lapsed on muidu juba natuke reisida ikka saanud ja tean, et nad peavad väga vapralt vastu, aga 7-aastase füüsilised võimed seavad matkamisele omad piirid seekord. Samas loodusesse ikka tahaks ka.
Plaani võtame kindlasti Angkori templid ja Tonle Sap-i ujuvad külad, Sihanoukville ja lähedalasuvad saared (kui jõuab siis ka Kampot ja Kep).
Phnom Penhis jätame vahele Killing Fields-i ja S21-e. Või on neid kohti võimalik nii külastada, et korda mööda uudistada ning üks vanematest lastega kuskil leebemas nurgakeses? Ise tahaks nagu minna, aga lastega peaks vist minemata jätma eks?
Kratie võtame kindlasti plaani (jõetripid läheks kindlasti kõige valutumalt lastega), aga huvi pakuvad ka Rattanakiri ja Mondulkiri piirkonnad. Kas on mõtet lastega nii kaugele minna (soovitud kohtadesse jõudmine võtab ikka ilmatu aja)? Tahaks kindlasti ka matkata ja lastele loodust näidata, aga samas tahaks ka reisi lõpus õnnelik olla, et nad kaasa võtsime :) Ilmselgelt pean lihtsalt leppima sellega, et lastega koos nii palju ei jõua kui kahekesi seigeldes. Seega ongi mul küsimus: kas lastega Rattanakiri ja Mondulkiri piirkonnad on mõtet plaani võtta või leppida ainult ranniku lähistel olevate rahvusparkidega?
Kambodžale on meil aega u 3 nädalat, maandume Siem Reap-i ja Phnom Penh-ist lendame edasi Taisse, kus teeme viimased rannapäevad.

S21 on visuaalselt leebem kui Killing Fields ja lapsed saaksid ideepoolest hoovis olla samal ajal. Sama on ka Killing fieldsiga. Ei tasu vast nendele kõrvaklappidega tuuri võtta aga vaiksemas nurgas saavad nad siiski olla. S21 on rohkem piltide, kambrite ning piinamisvõtete väljanäitus aga Killing fieldsis on näha ka skalpe.

To andresk: ikka kolpasid mõtled eks? Usun, et lihtsalt pealuude ja kontide vaatamisest lapsed traumat ei saa. Mulle tunduvad need pildid ja piinamise atribuudid just jubedamad. Googeldades veits vaatasin pilte ja pisar tikkus silma, inimesed on ikka väga julmad.

Pagan, see ujuv küla Angkori külje all oli täielik turistilõks. Võeti vist 25 taala näo pealt. Selle eest sai küll privaatse roppu müra tegeva paadi. Tee sinna "sadamani" oli paras piin, tolmune ja auklik-künklik. Eraldi veel pandi mingi paadiga mangroovi metsakeses tiiru tegema, oli vist 5 taala nägu pluss nõudliku näoga taheti tippi. Igatahes, ma jätaks selle vahele.

Ühinen alarster'iga, järv on täielik turistikas. Pigem ma raiskaks kasulikult aega templite vaatamiseks!

Plaan minna detsembris 10-14 päeva ning alustada ja lõpetada Phnom Penhis. Tänulik kui keegi annaks vihjed lennuliinidele.

Siem Reapi juures olevad ujuvkülad on totaalne scam. Lisaks absurdsele hinnale praktiseeritakse seal väljapressimisi annetuste näol kohalikule koolile jne.

Meie vältisime seda kohta tänu tripadvisori foorumist leitud hoiatustele ja käisime ujuvkülas hoopis Tonle Sap lõunaosas, kuhu pääseb Krakor nimelisest linnakesest.See jääb Battambang-Phnom Penh maantee äärde ja ei vaja seega tingimata eraldi väljasõitu, oleneb muidugi reisiplaanist...

Kohalikus sadamas oli olemas hinnakiri, meie rentisime paadi tunniks ja ma ütleks, et see oli täiesti piisav. HInda õnnetuseks ei mäleta, aga ma pakun, et äkki oli see suurusjärgus 25USD kokku kolmele inimesele.
Soovitan soojalt, väga positiivsed emotsioonid jäid sellest kohast.

Aitäh vihje eest, vaatasin oma RG-st järgi ja seal kandis neid mitu: Phoum Kandal, Chong Kos ja Kompong Luong. Need kohad aga ei jää vist enamus turistide trajektoorile? Meie tahame suunduda Siem Reap-ist Kratie-sse ja Tonle Sap-i lõunapoolne külg jääks justkui kaugele. Üks võimalus oleks sõita siis hoopis läbi Sisophon-i ja Battambang-i ning teine võimalus oleks paadiga üle järve. Kas keegi on paadiga üle järve tulnud? Meil minek detsembris, aga paadiga pidi parem olema märjal ajal ehk kuni novembrini.

lõikasin välja ühe lõigu meie reisivideost, kui seda Sam lake'i järve külastasime (mingi nädala pärast kustutan ära)


:)