trip-krainetrip-ukraine-dark
kes on backpacker

Kuna otsustasin oma lõputööd just backpackeritest ja seljakotiturismist kirjutada, siis mõtlesin, et see on just õige koht, kus algatada arutelu, kes siis ikkagi on tõeline backpacker???

Tjah, seda vaidlust on siin päris mitmeid kordi peetud. Aga ise olen täheldanud, et on üks asi, mis 95% ilmarändureid ühendab. Ja see on backpackerite mitteametlik Piibel. Ei ole see Lonely Planet Guidebook mitte, vaid hoopis J.R.R. Tolkieni Sõrmuste Isand. Vaieldamatult on tegu rändurite poolt enim loetud raamatuga.

Kui siin foorumis on backpackereid, kes pole Tolkieni fännklubi liikmed, siis andke teada. Sellisel juhul üritan mõnda muud ühendavat seost leida.

Kes on backpacker? Backpackeri eestikeelsest nimevastest

Backpackerite Piibel paistab 'Sõrmuste Isanda' saaga olevat küll. Kus Kagu-Aasias mõnda kasutatud raamatute poodi sisse ei astuks, igal pool torkavad esmajärjekorras silma 'Sõrmuste Isanda' erinevate kordustrükkide eksemplarid erinevatest ajastustest. Ja veel kui paljudes keeltes! On see juhtunud ilmselt nii, et backbackerid on reisile minnes oma emakeelse 'Der Herr der Ringe' , 'El Senor de los Anillos' jne. kaasa võtnud, selle reisil olles läbi lugenud ja kasutatud raamatute poodi maha müünud, et ka nende kaasmaalased neid lugeda saaksid. Lisaks näib 'Sõrmuste Isanda' triloogia kuuluvat lennujaamade raamatupoodide kohustuslikku nimistusse.

Tervitades,

Kaerahelves Tolkieni fännklubist.

You know the way .. ......

You know the way to Mordor.You have been there before.Take us to the Black Gate!

Ma ei tea kas ma kvalifitseerun backpackeriks, kuid igaks juhuks lisan, et ma ei ole eriline Tolkieni ja üldse raamatute fänn. Kunagi lugesin Kääbikut ja see mulle meeldis, kuid millegipärast mulle ei meeldi eriti raamatuid lugeda. Mul tulevad lugemise ajal omad mõtted pähe ja liiga tihti avastad, et oled mitu lehekülge "edasi" jõudnud, kuid samas ei tea, mis jutus toimunud on... Hetkel on (pisteliselt) käsil Writing Secure Code :) Samas Tolkieni fännivad ka arvuti- ja muud friigid. Paljud backpackerid kuuluvad mingil määral ka sinna seltskonda, seega on asi loogiline ja ei tohiks ehk rõhuutada, et ta ainult backpackerite seas väga levinud on.

Kes on tõeline backbacker? No näiteks mina, sest ma olen vähemalt enda jaoks tõeline. Ja kasutanud seljakotti reisimisel. Aga olen ma tõeline backbacker?

Tõelist backpackerit ei ole olemas. Nagu ei ole olemas tõelist shokolaadi. Tõeline on kõik see, mis on tõeline sinu jaoks, aga järgmisel hetkel võib läbi uute kogemuste tekkimise tõeline olla ka sinu jaoks muutunud. Siis on see uus tõelisus.

Igasuguseid selgeid piire on aina raskem tõmmata. Kõik sulandub. Me oleme siin mingil moel kõik reisijad. Ja reisimine on selles mõttes selline intiimne tegevus, et see on peas kinni. Sa võid seljakotti selga vinnata, aga backpackeriks ei saa ikkagi, kui tarkvara ei toeta. Õnneks saab seda läbi kogemuse lisandumise upgrade'ida.

Vist juba kuskil kirjutasin, et elu on pakkunud kogemuse, kus mina reisisin seljakotiga, aga kaks Prantsuse tädi tegid küllalt analoogse reisi läbi kohvritega. Ja neil oli reisjuht ja mul oli reisijuht kotis. What's the difference?

Samavõrd kui ma seljakotireisimist naudin, suhtun ma backpackeritesse (incl. myself) alati irooniliselt. Teataval määral võib mind ennastki ära tunda sellest kirjeldusest.

Lõputöö on alati tõsine asi (just lõpetasin magistritöö kirjutamise:). Hea meelega aitame. Kuhu tahad välja jõuda?

Kuna ise olen alles suht algaja seljakotiresija-maailmarändur-independent budget traveller kuid selline reisimise-rändamise viis kõige südamelähedasem on ja reisikorraldust õpin, siis otsustasin just sellest oma lõputöö kirjutada…Töö eesmärgiks on kirjutada väike käsiraamat algajale rändajale ja töö hüpotees on, et see on vajalik. Töö koosneb kahest osast: I ongi siis see käsiraamatuke (üldine osa, enne reisi ja reisil olles osad) ja II on ankeetküsitluse põhjal analüüsi näol vastus minu hüpoteesile. Nii palju lühidalt siis minu tööst. Kui kellelgi on ettepanekuid, siis need on väga teretulnud!!! Aitäh veel kindlasti ka Veigole, sest tema reisipisikust on mulle suur abi olnud!

Tüüpiline viga. Kui 2 teineteisest sõltumatut asja enam kui korra koos on esinenud, arvatakse, et nad on tingimuslikus seoses.

Lisaks teine ennatlike inimtüübi kirjelduste põhjus on see, et inimesed vaatavad ringi omas tutvusringkonnas, mis on tihti teatud määral homogeenne ja kindlasti piiratud ning teevad sellest kogu ühiskonda puudutavaid järeldusi.

Mina pole Tolkieni lugenud. Olen seda 1.x kinos vaadanud. Uuesti ei lähe, mingit vaimustust ei kogenud, kuigi poole seansi pealt ära ka ei läinud (aga seda pole ma samas vist kunagi teinud).

Rännanud olen ma rattaga korduvalt euroopas, maganud põõsaste all, linnatänavatel jne. Oletan, et klassifitseerun backpakkeriks.

Rait, millist tüüpilist viga Sa siin silmas pidasid? Kas seda, et me Marekiga pidasime 'Sõrmuste Isanda' raamatute fännimist üheks backpackerite ühiseks jooneks. No küllap on jah 2 sellist teineteisest sõltumatut asja nagu backpacker ja 'Sõrmuste Isanda' raamat enam kui korra koos esinenud, ehk ikka tuhandeid kordi...:-} ...ja hi-hiii!!! see seos on rohkem kui tingimuslik - suur arv backpackereid on 'Sõrmuste Isanda' parandamatud sõltlased.

Järgmine lõik:

Lisaks teine ennatlike inimtüübi kirjelduste põhjus on see, et inimesed vaatavad ringi omas tutvusringkonnas, mis on tihti teatud määral homogeenne ja kindlasti piiratud ning teevad sellest kogu ühiskonda puudutavaid järeldusi.

Ei arva ma samuti, et minu ja Mareki kirjeldused teadud inimtüübist(backpacker) oleksid ennatlikud. Mõned head kuud Kagu-Aasias, eriti aga Taimaal, eriti aga Khaosan Roadil annavad küllastunud kogemuse backpackeritega kokkupuutumisel. Istuge 1 õhtu Khaosan Roadil ja te näete tuhandeid backbackereid, istuge 1 nädal ja te olete näinud neid kümneid tuhandeid...Peale seda olete omandanud võime klassifitseerida backpackereid ja võite nende kohta kirjutada käsiraamatu-välimääraja :-) ( Hard-Gore Backpacker, Jultunud Backpacker, Ultra Low Budget Backpacker, My First Trip Backpacker, Kodutu Backpacker jne.)

Kogu selle infi peale, mis mu biokompuutrisse backpackerite kohta jõudnud on, arvan ma, et backpackeri nime kasutatakse tihtipeale veidi negatiivse alatooniga. Või mis teie arvate?

Tervitades

Kaerahelves


You know the way to Mordor.You have been there before.Take us to the Black Gate!

mulle meeldib see kaerahelbe bäkpägerite välimääraja:) yhest mugavlevast autoturistist sai korra ultra low budget backpacker.lihtsalt reisiseltkond pööras tylli ja yks persoon lõi kambast lahku. peale mida avastas ta enda jaoks bäkpäkerluse võlu(ja muidugi ka vaevad). kuid sõrmuseid ei loe ta sellegipoolest:) pigem gabriel garcia marquezi ´sada aastat yksildust

Kriusu, väike idee on. Kui sa reisikorraldust tudeerid, siis minu meelest oleks üks hiiglama põnev uurida, kuidas tekitada natuke suuremat sünergiat siinsete reisibüroode ja sõltumatult reisivate persoonide vahel. Siin oli see mingil hetkel jutuks ja probleem kui selline tundub täiesti olemas olema.

Aga kui selle käsiraamatu ja ankeetküsitluse osas jätkata, siis äkki teeks online küsitluse, mis teemasid selles raamatus oodatakse, kui tähtsaks peetakse ühte või teist asja jne. Paar kuud tagasi kogus üks tüdruk Lonely Planeti Thorn Trees ka mingi analoogse uurimuse jaoks materjali. Andis lingi ja palus kõikidel üks küsimustik ära täita. Täitsin minagi ja arvan, et ta sai üle maailma päris kopsaka pinu vastuseid. Tehniliselt ka küllalt lihtsalt teostatav.

Üldiselt ma ei ole väga kindel, kas su õppejõud aru saavad ja vääriliselt hinnata oskavad, kui sa hakkad neile seletama sõltumatult reisijatest kui sõrmuste isandate seltskonnast.

...kuigi meeldib Tolkien, seljakotiga rändan nii Eestis kui vajadusel väljaspool...

...aga see, mida enamasti backpackeri nimetusega seostatakse (rõhutan: SEOSTATAKSE), ma kindlasti ei taha olla...

Kuna seljakott seljas Euroopa kiirteede tolmu hingata ning hääletades "maailma näha" läbi rekka kitsa akna - see ei ole minu südamele lähedane ala... Ja ei soovita seda ka mitte kellelegi teisele...

Et aga seda teemat olen pidand mitmes foorumis juba kaitsma, siis vabandan, aga ei hakka siin kõike uuesti kirjutama...

Vähe kõrgema IQ-ga backpackerid (väga paljud neist on üliõpilased) loevad väga palju Hesset ja ka Marquezi teoste lugemine on üpris levinud.

Riietus on väga tähtis tegur, klassifitseerimaks backpackerit, samuti kõiksugu tätoveeringud, kõrva-, nina-, naba-, rinnarõngad jne. Uhh, ei jõua üles loetleda, mismoodi backpacker tavakodanikust erineb. Kes on backpackereid näinud, see teab, millest jutt.

Siis kannavad osad veel Che Guevara pildiga särke, iseasi kui palju nad tema eluloost või Kuuba praegusest elatustasemest jagavad.

samuti kõiksugu tätoveeringud, kõrva-, nina-, >naba-, rinnarõngad jne.

Eh siis ma ikka backpacker kindlalt ei ole :) Olen lihtsalt seljakotlane. Tegelt on vist erinevates piirkondades rändavad seljakotlased üsna erinevad. Kujutan ette, et Kagu-Aasias ja Indias käivad näevad suht erinevad välja neist keda näiteks araabiamaades kohtab.

Veigole...hea ideed sul kindlasti mõlemad, eriti meeldis mulle see reisibüroo asi, kuna olen isegi seal praktikal mitu korda olnud... online peale oleks ma pidanud varem mõtlema, sest ausalt üles tunnistades olen juba tiba ajahädas... nimelt kuu aja pärast peab töö laual olema...muret teeb veel loomulikult see ka, kust ma leian vastajad oma ankeedile (miinimum arv 80)...Siinkohal küsiks teie arvamust - kas see oleks liiga nahhaalne minust, kui ma tripist läbi käinud meiliaadresse ära kasutaks ja neile ühe sõbraliku ankeedi saadaks... sest tahan eelkõige küsitleda neid, kes asja vastu huvi on...

Mitmel Backbackeril, keda sa jälgisid, oli Tolkien käes, koti serva vahelt näha või mitmega sa vestlesid?

Või millest järeldasid nende tuhandete backpackerite nägemisel, et nad Tolkieni loevad?

veel selline asi, et üks õige ilmarändur ei ole mitte puhkusel (s.t mõnenädalasel reisil), vaid rändamine on tema jaoks eluviis ja see omakorda tähendab, et keskmine reisi pikkus on kuskil kolmest kuust poole aastani.

Sa vist punnid rohkem punnitamise pärast. Sai ju räägitud, et enim loetud raamat (s.t kõige rohke rändurite seljakottides esinev) ja ka tagasimüüdud raamatute poodides on see enim kättejuhtuv raamat.

Püüaksin veidi seletada. Rait, oleksid vist pidanud küsima: Kaerahelves, mitut backpackerit oled sina isiklikult näinud 'Sõrmuste Isandat' lugemas?

Raamatu käes või kotiserva vahel kandmine ei tõesta veel, et selle kandja on nimetatud teost lugenud.:-) Mitme backpackeriga olen 'Sõrmuste Isanda' teemal vestelnud? Ei oska täpselt vastata, arvan tagasihoidlikult vast 5-10-ga.

Kõige suurem põhjus, miks me Marekiga järeldasime, et 'Sõrmuste Isand' on backpackerite Piibel, on järgmine.

Rahvas, kes on rännanud pikemalt nendelsamustel backpackerite marsruutidel ( uh, nüüd peaksin siinkohal lahti seletama mis on backpackerite marsruudid..?, OK, mõni teine kord), teab, et backpackerid on suured raamatusõbrad ja loevad palju. Kui reisil olles saavad ühed raamatud läbi loetud ja tarvis uusi osta, siis suundub backpacker eelkõige KASUTATUD RAAMATUTE POODI, müüb oma vanad raamatud sinna maha ja ostab midagi põnevat asemele. Need backpackerite kasutatud raamatute poed on nende endi seas ÜLIPOPULAARSED. Ja kui näiteks Kagu-Aasias astuda mõnda sellisesse poodi sisse, siis torkavad kindlasti silma 'Sõrmuste Isanda' erinevate ajastute ja erinevate keelte kordustrükid, mis on rohkem või vähem kapsaks loetud ja mida on igas sellises poes märkimisväärne arv.Neid ON lihtsalt palju. Seega on see kasutatud raamatute poodides lettidel nähtu jätnud meile mulje, et 'Sõrmuste Isand' on üks backpackerite suurimaid lemmikuid.

Lõpetuseks tahaksin öelda, et ei tahaks tegelikult siin üldse vaielda. Loomulikult loeb backpackerite seltskond kirjandust kõigil teemadel, seinast seina. Ei pidanud mina ega ka vist Marek silmas, et ainult 'Sõrmuste Isandat' loetaksegi... Aga kuidagi haarati siin foorumis sõnasabast kinni ja nii läkski...

Vaid parimate soovidega,

Kaerahelves


You know the way to Mordor.You have been there before.Take us to the Black Gate!

kommentaaride ajaline järjestus on sassi läinud

Teema on minu jaoks päris huvitavaks läinud.

Mingid pullid jaotused on sisse tulnud - tolkienid, rõngad, soengud, reisil veedetud päevad, whatever etc. Kulla KSR-i veteranid, on see väline ikka nii tuugalt tähtis? Kõik loevad sõrmuste isandaid - ja siis? See on nagu kohalik "Kõik loevad Coelhot". Juba selle pärast, et KÕIK loevad, ei kavatse ma seda kättegi võtta. Kuigi võib väga hea asi olla. Võibolla kuulab terve progressiivne Läänemaailm homme hardunult Meie Meest /Our Man/- peaks ka kohe plaadi muretsema või? (ilmselt neil on plaat?)

Seljakotireisijad suhtlevad tihti omasugustega ja selge see, et välja kujuneb teatav folkloor ja arusaamad nivelleeruvad. Aga ma soovitaks jällegi heita teatav irooniline pilk oma arusaamistele reisimisest - võimalik, et nabarõngas keset valget tagumikku kompenseerib hoopis tingimusteta kuulumisvajadust?

Mis on õige, kes on õigem - on keegi, kes seda üldse teab? Ja parem ongi, et pole. Kõik on nii paganama suhteline. Kas avatus on suhteline? Maybe.

KSR pole veel terve maailm - Kuubas ei kohanud ma ühtegi karvast ega sulelist, kes KSR-i standardite järgi mingikski backpackeriks kvalifitseeruks. Kas perekond koos lastega, kõik seljakottidega (ja ilma selle välise atribuutikata), keda sai kuskil Kreeka saarel kohatud, on backpackerid? Kas mina olen backpacer? Olen jah, kui tahan ennast nii nimetada. Ja ei eelda, et kõik peaks samamoodi asjadest aru saama.

Minu jaoks on olulisemad hoopis teistsugused asjad. Näiteks valmisolek plaane pidevalt muuta ja uusi tekitada. Seetõttu näiteks oma reisi punktuaalselt ette planeerivad reisijad minu jaoks backpackeriks ei kvalifitseeru. Aga mida on paindlikul reisgraafikul pistmist mingi Tolkieniga? Nabarõngaga?

Veel on minu jaoks oluline avatus uue ja erineva suhtes. Mis tähendab pidevat valmisolekut oma seniseid arusaamu korrigeerida ehk pidevalt laiendada oma võimalusi asjade olemust mõista. Mida annab selles plaanis juurde SEA atribuutika?

Reisimine võib elulaad olla mitmel moel. Jajah, muidugi läheks ja oleks kolm kuud jutti ära kuskil pärapõrgus. Lahe ju. Aga kui ei saa mitu aastat kuhugi mindud? Mis siis. Kirjutan avalduse, et palun mind backpackerite hulgast välja arvata?

Kas 50-aastane võib olla backpacker? Miks ei võiks? Milleks piirata?

Nagu aru saada, esindan ma siin vähemfundamentalistlikku backpackerlust. Mul pole ausalt öelda vahet, kuidas keegi reisib, aga igasugused sellega kaasnevad religioossed atribuudid ja arusaamad tekitavad teatava vajaduse reageerida.

Parimat!

P.S. Keegi võiks teema algatajale online-küsimustiku valmis treida. Ei tohiks ju oskajale suur töö olla?