Küsimusi Itaalia kohta.

Tere,

Autoga siis reis selline (Nice, Menton, Rimini, Verona, Genova, Firenze, Rapallo, Pica jne) 3 täiskasvanut ja 1,5a laps.

Lugesin tripist Itaalia kohta. Aga ei leidnud infot, mis mind huvitaks.

Nimelt sooviks teada, kes on käinud viimastel aastatel sügisel Itaalias, kuidas ilm septembris-okt alguses?

Mida peaksin itaallastest teadma?

Mida seal tasuks söögikraamist kindlasti proovida?

Mida peaksin teadma randade kohta?
Teemaksude kohta?

Üldse kogu peenem info ja soovitused on teretulnud :)

Parkimise kohta? Seda tean, et parkimiskohtadega seal jama. Aga, kui siiski lähen siis mida peaksin arvestama?

Kuidas toidupoodides hinnad?

Tänud :)

Olime 2 aastat tagasi Garda ääres sept lõpp okt algus ja poole pealt keeras ilam täiesti ära, vihmane ja jahe, aga ilm ikka sõltub aastast, reeglit pole.

Rannad on suuremas osas tasulised ja kivised, hea on võtta näiteks snorgeldamise jalanõud (kui siis rannailma on muidugi).
Parkimisega on nii, et tuleb hea koht valida, ei tasu parkida liiga kitsale tänavale jne, sest kohalikel on üsna ükskõik, kas nad sõidavad mõnel autol külje maha või ei. Oma kogemuse järgi ütleks muidugi, et põhja pool on liiklus natuke viisakam kui lõunas, aga ettevaatlik tasub ikkagi olla.
Soovitan proovida tänavatoitu (tihtipeale on väikestes tänavaputkades parem toit kui restoranides), paninid, pizzad, üldse igasugused saiatooted, puuviljad, gelato, limoncello.
Tasub käia kindlasti ka turgudel, mitte ainult poes. Poodides on hinnad enam-vähem samad, mis Eestis (linnades olevad väiksemad toidupoed on kallimad).

Aitäh. Kena kui keegi viitsib vastata.

Enne suuremates Itaalia linnades sõitmist tasub põhjalikult tutvuda sealsete piiratud liikumisega tsoonide ja nende reeglitega. Paned näiteks otsingusse linna nime ja ztl.

Kiirteedel võtad automaadist pileti,see hoija alles ja maha sõites maksad.Metsikult ööbimist eriti ei soosita eriti rannarajoonides,võib olla ka kellaaeg ööiseks parkimiseks.Kui Riminisse lähed siis San Marino 46 km kaugusel,käi ka seal ei pettu.Kämpingus on odavamad lennujaama pool Riminit.Süüa soovitan väiksemates kohtades ja proovi Itaalia rahvusroogi,kui käid mitu õhtut samas kohas saad päris palju soodukat.Kauplustest eelista marketeid seal odavam,kui näed Agricola silti siis see põllumajanduskauplus,seal vein odav ja õlu ka.

Septembri lõpus oli meil allpool Roomat rännates veel palavus ja suur suvi ning ka põhjapool Ancona ja Rimini kandis olid ilm ja vesi septembri viimastel päevadel 2014 aastal meiesuguste jaoks veel täiesti soojad. Paar päeva hiljem Aadria põhjarannikul Bibiones oli +18 kraadine "külmalaine" ja merre minna me enam ei kippunud. Suvitusmõnude poolest on septembri lõpp ja oktoobri algus Põhjapoolsemas Itaalias väga piiripeal.

Parkimisega on jama näiteks Milaano ja Rooma kesklinnas, ülejäänud väiksemates linnades ei tohiks septembri teisel poolel erilisi probleeme olla. Meil ei olnud.

Veel Itaaliast:
Põhja – ja Lõuna Itaalia on väga erinevad. Tavaliselt itaallased ei ütle, et nad on pärit Itaaliast, vaid Roomast või Milaanost või ... . Just nagu meilgi kunagi aastaid varem ei öeldud, et oleme Nõukogude Liidust, vaid Eestist.

Põhja-Lõuna piir kulgeb minuarvates Rooma kandist, igatahes lõunapool Roomat on inimesed teistsugusemad, autod mõlgisemad ja linnad prügisemad.

Nii põhja- kui lõunaitaallased süüdistavad üksteist laiskuses ning et kumbki peab teist ülal pidama. Elanike soov kahte riigiosa üksteisest lahutada ja seda just tööstuslikuma, euroopalikuma ja edukama Põhja-Itaalia poolt on praegugi aktuaalne.

Väga huvitav info. Suur tänu.

Itaalia erinevuse kohta võin ka omalt poolt näite tuua, et 2002.a väikse esindusega Sardiinia saarel kultuurireisil olles, suhteid luues ja kohalike kultuuritegelastega vesteldes, peavad nemad end rohkem Hispaania, täpsemini kataloonia nö ruumi kuuluvateks. Ka keel on neil itaalia keelest päris erinev. Ja väidetavalt rohkem kaldu nö Hispaania kui Itaalia poole.
Oma iseseisvust nad nii agressiivselt ei küsi nagu nt Kataloonia Hispaanias, kuigi 2002.a oli vestluspartnerite meelsus just selline.
Kuna elasime peredes, mitte hotellides, siis saime sellest kultuurist vb natuke rohkem aimu kui tavaline reisisell.

Suuremates linnades nagu Milano ja Rooma olen teinud nii, et jätan auto linna serva metroopeatuse juurde parklasse ja liigun linna metrooga, siis ei ole parkimisega probleeme ega pea ka jälgima, kas äkki keelatud tsoonis ei sõida, mille eest kuid hiljem võib koju postkasti trahviotsus potsatada. Muidu on seal parkimine väga mõistliku hinnaga, nt Pisas jätsime auto jõe äärde tänavale ja see maksis vist mingi 1.-eur/h või midagi sinnakanti.

Roomas on kohe Vatikani ümbruses ja mujal kesklinnas parkimismajad suhtmõistliku hinnaga. Täpset hinda ei mäleta, kuid kindlasti odavam kui Tallinnas. Kui aega ei soovi kaotada, soovitan kesklinna parkimismaju. Navi peaks neid näitama.

Rooma ja Milanosse me tõenäoliselt sel reisil ei jõua.

Ilmast saan rääkida - eelmise aasta oktoobri keskel olime Garda järve ja Veneetsia tiirul, seega Itaalia põhja pool. Meil ilmaga vedas, koguaeg paistis päike ja oli päeval nn lühikese varuka ilm. Õhtuks ikka kiskus jahedaks, rannailma seal ei olnud enam sellel ajal (meil ei olnud ka randa plaanis - matkasime ja niisama uudistasime). Samas kohalikud rääkisid, et meil vedas tulekuga, et enne meie saabumist sadas ning ka meie viimasel päeval terve päeva sadas. Sellegi poolest mõnus soe puhkus. Lõunapool on tõenäoliselt veidi soojem sellel ajal.

Ilm on vist tõesti vedamise asi. Olen olnud augusti teises pooles Firenze ümbruses, siis oli küll leitsak. Randa sõitsime kohaliku rongiga (Viareggio, vana kuurordipiirkond). Rand oli väga laia liivaribaga ja üleni täis ridade kaupa päikesevarjudega platse. Randa saabuja maksab varju eest + toolid niipalju kui neid soovib. Poiss tuleb kliendiga kaasa, veab toolid kohale ja avab varju.
Kes sinna varju alla end omapäi sätib, sel palutakse viisakalt lahkuda. Rannast ära ei aeta, aga ega vaba maad eriti ole, kuhu oma asjad ja tekk maha panna. Varjuderivi ulatub küll pea veepiirini, aga härrasrahvas on omale veeäärsed kohad broneerinud (st ette maksnud) pikaks perioodiks ja ühekordne saabuja sinna ei pääse ka siis mitte, kui "omanik" kohale ei tulegi.
Vesi on lapse jaoks väga soolane ja laine võib üksjagu tugev olla. Mudilasel peaks kindlasti sellised käepadjad vms korralikud ujumisvahendid üljes olema, mis vees äras ei pudene. Rannas veepiiril on dušid, kus saab soolase kihi pealt loputada. Samuti on neid riietuskabiinide lähedal ehk ranna maapoolses servas.
Sa ei räägi, kuidas te ööbida kavatsete. Lapsega on vast mõistlik leida kööginurgaga apartment ja teha ise ka süüa turult ostetud kraamist. Maal ja rannikul väiksematel teedel ringi sõites näete, et farmerid müüvad oma saadusi otse tee/vee ääres n-ö käest kätte. Supermaitsvad asjad - kõik need tomatid, küüslaugud, baklažaanid, tsukiinid jne on ju otse päikese all küpsenud. Kindlasti maitske juustusid, sinke, veine ja kohalikku päris oliiviõli (seda tasub kindlasti ka kaasa tuua, hoopis teine kraam kui siin poest ostes).
Kalurid rannikul müüvad samuti värskeid mereande. Väikesed söögikohad ostavad neilt värsket kraami ja valmistavad samal päeval - imehea! Krevetid, igasugu karbid ja teod, kalmaarid, (mini)kaheksajalad, ... - pastaga, risotos, aedviljadega, salatites...
Ühel suvel peatusime väikeses kohalikus Pärnut meenutavas suvituspiirkonnas Veneetsia lähedal (Rosolina di Mare) - seal käisime hommikuti pagariärist sooje kroissante jmt toomas. Sõime värskest pastast (poes müügil) tehtud roogi, mitmsuguseid salateid (põllu äärest ostetud kraamist), sinke ja juuste. Kohalikes toidupoodides olid seina ääres kraanidega vaadid, väikesed plastpitsklaasid ja tühjad platspudelid mitut mõõtu. Nii müüakse kodutehtud veine: maitsed nad ära, valid, lased pudeli(d) täis ja maksad. Sellised veinipakkumised on maal kõikjal, ka nt Garda järve ümber sõites.
Muide, itaallastel on omad reeglid kohvi joomiseks (kohv on kõikjal väga hea ja ka odav). Meie siin arvame, et õhtul kanget kohvi juua ei maksa, pigem valgendatut, cappuccinot... Nemad joovad cappuccinot kuni lõunani, õhtul must kohv. Espresso on väga kange, lausa paks, ja juuakse ka väga magusalt, kõrvale klaas jääkülma vett (tasuta, hinna sees) - see on uskumatulöt tõhus püstijalu-turgutus näiteks keskpäevase leitsaku aegu.
Turismilõksudes võib olla söögikohti, kus salat tuuakse ilma ainsagi maitseaineta ja kõik õlid, balsamico, vürtsid, sool, seemned saad raha eest juurde tellida - ja tellidki, sest ainult lehti süüa pole kuigi tore. Ei maksa palju, aga kui tüütu ja inetu neist!
On söögikohti, kaasarvatud randades, mis teevad endale umbes kl 14-16 või 15-17 paiku lõunase pika pausi ja süüa siis ei saagi.
Itaallastest. Võtke kaasa mõni väike sõnarmt või vestmik ja õppige mõnedki vähesed sõnad ära - ning teisse suhtutakse hoopis soojemalt kui tavaturisti. Tervitage, tänage-paluge itaalia keeles, õppige selgeks mõni lause toidu/veini tellimiseks... Mõjub väga hästi. Teenindajatele (müüjad, kelnerid, baaripidajad...) meeldib klientidega vestelda, nad on viisakad, heatahtlikud ja kliendist huvitatud. Võluv!
Firenzes muide on hästi palju väga häid nahakauplusi (müüakse ka turul, aga kehvema kvaliteediga). Tõesti tasub just sealt seda kaupa otsida ja osta, hindu saab ka suuresti kaubelda.
Üks asi on Itaalias paha: bensiin on üpris kallis. Kiirteed on väga head, sõidukiirus 140-160 on päris tavaline.

...Ja üks asi veel. Tankimisega on (väiksematel teedel ja kohtades vähemalt) natuke probleeme. Ööpäev ringi avatud tanklaid napib, kellaajad on erinevad. Kes avab kl 7, kes teeb pika lõuna, kus saab ainult sularaha eest, kus ainult kaardiga, kus on mõni kütusemark puudu...

Vau nii pikk jutt ja põnev on lugeda. Aitäh!
Meie reis kestab natuke üle kuu aja. Külastame ka muid riike. Kui suurema osa veedame Itaalias. Just apartmente me otsimegi kodumajutusi. Kus lapsel oleks hea hoovis hullata.Paar vahvat kämpingut leidsime ka.
Huvitav kas itaallased grillivad ka? Ma mõtlen kodudes. Kas poes müüakse saslõki sarnast? Paaris kohas on meil selline võimalus.

Grillivad küll, poes on saadaval kõik vajalik. Minu lemmik kauplused on COOP ja Esselunga.

Itaalia naised armastavad väga sokolaadi, meie võtsime kaasa erinevaid Kalevi omi ja see mõjus alati. Eriti just valge sokolaad. Riminis kinkis hotelli omanik vastu pudeli kohalikku Sangiovese veini sest oli meie sokolaadist suures vaimustuses.
Tanklates olime hädas krediitkaadriga maksmisel, pigem varuda sularaha.
Hinnad kauplustes on suht meie hindade sarnased, ka meile meeldis Coop.
Riminis on ka tasuta rannad, saime kohapealt kaardi kus kõik olid märgitud.
Kui sõidate Rimini ja Verona vahel siis külastage ka Bolognat, väga mõnus ja ilus linn. Meie lahedaim juhtum oli Bologna pizzas kust saime ülimaitsva pizza kuid kus mitte keegi ei rääkinud sõnagi inglise keelt. Lõpuks näidati meile kõiki lisandeid ja saime valida pizza peale seda mis meile meeldis.
Itaalased on päris suhtlemisaldis rahvas, kui ei karda küsida siis saad alati vastuse ja ollakse valmis sind ka kohale juhatama kui vaja.
Kiirteed meie vältisime sest külavahetee oli palju huvitavam, ei saa öelda, et need oleksid halvas seisus olnud. Need vähesed sõidud kiirteel maksid Bergamost Mestresse ca 10€ ja Riminist Astisse ca 35€. Linnades jätsime auto linna serva ja edasi siis ühistransport või jala, sõltuvalt linnast. Veronas parkisime linna südames parkimismajja, hinda ei mäleta aga oli suht normaalne.
Mõnusat trippi Teile!

Tore, et keegi itaalia kohta ka pâringut teeb :) Meil ka plaanis septembris puhkus lõuna Itaalia kandis. Hetkel vist vara küsida piiriületuste kohta, aga ehk on keegi juba sõitnud ja leiab aega kirjutada, kuidas piiridel olukord? Kas piiridel kontrollitakse ja kas läheb kaua aega. Sõit plaanis läbi Poola-Austria jne. Teaks ehk arvestada kuhu vahepeal öömajale jõuaks.

Tulime just Itaaliast. Ei peetud kuskil kinni. Isegi teetööd ei toonud ummikuid kaasa seekord.

Sama, tulime ka just Itaaliast, isegi piirikontrolli ei näinud, kuid me ei käinud ka tava-transiitteid mööda Austria-Itaalia vahel. St , et mei kasutanud ei Brennerit ega Villach-Tarvidiot vaid minnes Lienz-Bolzano ja tulles üle Plöckenpassi. Tahtsime minna Lienzi üle Grossglockneri aga ilm oli ootamatult nii s... , et otsustasime udus siili mitte otsida ning läksime paralleelilt ehk Matrei Osttiroli kaudu.

Kõige rohkem võtab aega hetkel Chestochowa-Katowice, kus mõlemal korral õhtusel tipptunnil maandusime ja u 1h kaotasime. Samuti on remont Poolas veel Zambrovi ja Wyszkowi vahel. Sellegipoolest on need mõlemad köömes ja muu on täiesti sinilill. Majutust broneerige ikka nii, et kuidas sõita jõuab, mitu tundi plaanite sinna koos peatustega või vaatamisväärsustega.