Kuhu algaja suusahuviline...

Kuhu algaja suusahuviline võiks reisida? Tahaks omal käel minna, olen uurinud paari kohta, aga ei suuda valida, kas Slovakkia või skandinaaviamaad? Kus kõige soodsam?

Tänud

1
2

Mina soovitaks Slovakkiat aga eelkõige seetõttu, et ma ei talu Skandinaavia külma. Laskumised on seal ka, eriti Soomes, ikka väga lühikesed. Allpool on ka elu kirevam ning ei pea õhtul oma hyttis/ majakeses saunas istuma vaid melu on linnatänavatel jms.

0
0

Elasin kuu aega Norras Hemsedalis(mäesuusakeskus), usun et sealsed mäed sobivad ka algajatele, kuna ise panin ka alles teist korda elus suusad alla ja sain hakkama (esimene kord oli Eestis). Külm on seal küll, -10 ja rohkemgi on suhteliselt tavaline kuigi õhuniiskus on madalam ja külm seetõttu talutavam. Võrreldes Slovakkiaga on hinnad Norras kindlasti kallimad eriti toidu ja elamise osas. Ühepäeva mäepilet maksis 675 EEKi ja suusavarustuserent ükspäev oli ca 450EEki, lauavarustus ühekspäevaks oli ca 100 EEKi kallim. Aga need on ühepäevahinnad, näiteks 5 päeva hinnad tulevad märksa odavamad (kuigi ei mäleta täpselt).

0
0

Algaja suusataja võiks vast alustuseks ikkagi Soomes-Rootsis ära käia ja vaadata kas ka need lühikesed laskumised ikka kontimööda on. Põhjas on ka vähe rahulikum ja nõlvad vähem rahvarohked. Kui Skandinaavias meeldib, siis on Slovakkia juba paras vahepeatus enne Alpi kuurorte.

0
0

Olen ka seda meelt, et alustada võiks Rootsist või Soomest. Sinna saab omal käel lihtsalt reisi organiseerida (netis bookid maja ja ostad laevapiletid). Kui vaid auto võtta on ... Soovitaks Rootsit, autoga sõita vähem, mäed suuremad (st rohkem lifte ja pikemad laskumised), rohkem erinevaid majutuskohti jms. Kui just valida Soome siis Tahko. Olen käinud autoga Yllasel ja Pyhal ja Levil ja Rukal. Jäävad kaugele kui just mitte kasutada autorongi. See jälle teeb reisi kallimaks ... Siis juba lennuk. Ja Soomes on külmem. Mulle sobib, aga mitte enamusele vist. Norra on kallim. Kui rahas poleks küsimus, siis Norra. Ilusam, saad elamuse suurema. Ja mäed OK. Elan Hemsedalis ja julgen soovitada.

Järgmiseks reisiks soovitan Austriat. Odavaim koht Alpides, võid vabalt Slovakkiad ja Tshehhid vahele jätta. Oleme käinud autoga, elab yle kui tahad soodsat reisi. Aga Austria sobib ka päris esimeseks reisiks. Ja tegelikult on ka Shveitsi, Prantsusmaa ja Itaalia Alpides algajatel hea sõita. Siniseid ja rohelisi radu leidub igal pool. Kah võimalik autoga käia. Tean omast käest.

Head reisi! NT

0
0

Mina lahen aprillis Austriasse jalle. Sain paar aastat tagasi pisiku sisse ja nuud ei saa kuidagi aastat mooda saata nii, et ei kaiks korraks Austria magedes. Muideks, enamusdes paikades on ka opetaja juures, kus saad algopetused katte. Aga edu:)

0
0

Nendest valikutest olen käinud Slovakkias ja Skandinaaviamaadest Rootsis. Slovakkiasse on vist kallim ja kindlasti tüütum kohale minna, aga odavam õpetaja võtta ja mäepilet peaks ka odavam olema. Skandinaavias on jälle paremini hooldatud mäed ja tõstukitesüsteem lollikindlam ja üldse, tundub kuidagi kindlam ja turvalisem, kohale minna on ka lihtsam ja soodsam. Alustasin ise suusatamist Rootsis, Ares ja seda julgen soovitada küll. Mäed pole liiga järsud ega laskumised liiga pikad. Austria on muidugi super, aga algaja nendest mägedest ilmselt täit võimalikku kaifi ei saa.. no võibolla saab ka, aga siiski arvan, et targem on enne lähemal harjutada.

0
0

Soovitan Slovakkia ja Skandinaavia vahele jätta ja alustada Austriast. Mayrhofenist näiteks - kõige soodsam. AirBalticu piletid Riiast Münhenisse õigel hetkel ostes ca 1400.- (edasi-tagasi) Auto: http://www.interrent.com/ (nädalaks võib auto saada varakult tellides 100 Euriga) Majutus: http://zillertal.at/ (mõistlik hind 2000 eeki nägu nädala eest)

Hinnad poes odavamad kui Eestis ja restoranis sööminegi odavam.

0
0

Kui päris algaja, käi esmalt Soomes Himosel. Hea ligi minna. Kas see just kõige soodsam ei oska hetkel öelda, ehk on Slovakkia odavam. Kui tahad kaugemale siis vaata Skandinaaviasse (soojalt soovitan Trysilit) või Alpidesse. Slovakkiat algajale ja väiksemate lastega peredele ei soovita kindlasti - lifti juures kedagi abis ei ole, paljas raud läigib (n. lumekahurid, tõstukipostid jm.)laskumistel, kohalike slaavi temperamendist tulenev sõidukultuur on nagu on.

0
0

..ainuke koht, kus olen käinud ja olen samuti algaja (esimest korda panin suusad seal alla). Oleneb muidugi sinu oskustest, kuid kui sama algaja nagu mina, siis esimesed laskumised teed nagunii laste mäel ja nii edasi järjest kõrgematesse tippudesse ronid. Odavam tuleb kindlasti, kui Skandinaaviamaades. Toidu hinnad kohati soodsamad isegi kui meil ja restoranis söömas käies saab ka vähemaga hakkama kui Eestis. Esimest korda soovitan minna grupis mõne reisikorraldaja kaudu (ette ja taha kõik organiseeritakse ära, endal jääb üle ainult suusatada). Siis edaspidi oskad juba ise asja organiseerida. Otsustamine pole kerge, teades palju see omal aega võttis. Ilusat puhkust.

0
0

Tere,

Esimese suusareisi tegin Itaaliasse. Algajale on seal suur pluss, et mäed on hooldatud, musta jääd seetõttu pole. Alati leidub mõni väga mõnus pikk ja lihtne punane, kus saad end ässana tunda, kuigi tegelikul ::DD on veel arenguruumi küllaga. Austria kohta sama jutt. Slovakkias oli enamus radasid jääs, kui just lund ei sadanaud.Lumekahurid olid illustartiivne element. Eriti must jää oli pikal laugel sinisel rajal:((. Algajad seisid kepid kõverad raja ääres või sõitsid selili enamasti või siis lihtsalt üksteisele otsa. Kuid ühel päeval sadas terve päeva lund, siis oli sõita megahea hoolimata sellest, et pidevalt tõstukid seisid, aga sellest polnud küll midagi. Aga üldiselt seal valikut pole eriti, vähe radasid. Mõnel mäel oli a'la 100m pikkune algajate rada. Itaalia ja Austria iga kell paremad, tagasi tulles oled proff. Veikok:lifti juures kedagi abis ei ole, paljas raud läigib (n. lumekahurid, tõstukipostid jm.)laskumistel, kohalike slaavi temperamendist tulenev sõidukultuur on nagu on.Jumala õige jutt!!! Mina igastahes tagsi minna ei taha sinna, aga kui rahakott õhuke, siis ikka läheks küll. Rahaliselt Slovakkia iga kell odavaim ja hea ilma korral väga lahe. Minemata ei maksa jätta!

0
0

Kui tahad Slovakkiasse minna, siis päris lahe seltskond on minemas 20. veebruar. Vaata:
www.aim.ee kodukalt ja Slovakkia-Poola. Koht on lahe ja seltskond veelgi lahedam. Parvejuht peaks olema Valdo, seega tõotab tulla päris meeldejääv trip. info siis siin: http://www.aim.ee/reis.jsp?id=154

0
0

No siin läheb jutt Slovakkia kohta ikka väga mustadesse värvidesse. Mina käinud seal mitmel aastal paljudes erinevates suusakeskustes ja ei mäleta küll, et liftide juures poleks abilisi olnud. Laskumisnõlvade hooldusega muidugi on nagu on, kohati tõesti jäine rada kehvasti hooldatud, kuid et sõita ei saa - seda pole näinud. Ise ma ka suht algaja, kuid Slovakkias palju erinevaid mägesid ja sobivad rajad leiab igaüks.

0
0

algul võiks ikka proovida norra.björli on päris mõnus koht.ise ka pidevalt seal.3,5 km radasi küll ainult kaks tükki aga kokku vist 11.310 nokki mäepilet.seal lähedal veel kaks suuremat suusamäge.rootsist björli 876 km ja oledki kohal. tahad tuba siis helista5174394

0
0

Seda ainuõiget varianti soovitada on muidugi suhteliselt mõttetu. Ise sõidan lauda. Esimesed sinikad sain kätte Tallinnast lauluväljakult, siis käisin korra Otepääl ja kohe pärast seda kaks aastat ühe turismikorraldajaga Slovakkias. Eelmisel aastal käisime sõpradega juba omal käel Rootsis ja alles pühapäeval jõudsin tagasi Austriast. Kogemusi justkui oleks :)

Ma katsun lugejat mitte mõjutada, vaid pakkuda infot nii, nagu mina seda kogesin ja tagantjärele analüüsinud olen.

Nii palju aga küll, et kõigepealt proovi Väike-Munamäel, Kuutse- või Valgehobusemäel ära, kas sulle suusatamine üldse meeldib. Hea oleks, kui päeva lõpuks suudaksid ka paar kiiremat sõitu alla teha ja sellest ka mõnu tunda.

Slovakkia oli selles suhtes hea, et seal on ikkagi mäed. Ja tegelikult minu jaoks nendega ta plussid piirduvadki. Lumega on seal viimasel ajal suhteliselt ebastabiilsed lood - 4 a tagasi olid seal vist 25 viimase aasta parimad tingimused, kohe järgmisel aastal pidi reis äärepealt ära jääma, sest maa oli must ja lund polnud õieti kuskil. Viimase päeva laskumine Lomnica mustalt nõlvalt ja värskelt sadanud lumelt suutis lõpuks asja heastada. Teenindus on seal umbkeelne, kaassõitjad totaalsed mühakad, peaasjalikult vene turistid aga ka kohalikud lihtsalt rammivad järjekordades (ja need pikad järjekorrad on ikka õudsed) nii suuskade kui keppidega. Minu jaoks väga alandav ja sinna eriti tagasi ei kipu. Reisi hinnaks kujunes ca 6-7k. Omal käel oleks võib-olla isegi odavam tulnud.

Rootsis on selline asi, et kui ostad seal (www.skistar.com kaudu uuri järgi) pileti, siis see kehtib nii Ares, Trysilis, Sälenis, Hemsedalenis kui Vemdalenis. Ise peatusingi viimases (meid oli 8), osa pundist veetis päeva ka Norra poolel Trysilis. Järjekordi ei ole või liiguvad üliruttu. Inimesed on viisakad ja noh.. kultuursed. Laskumised on hästi hooldatud ja üldiselt jääs ei ole. Kuigi seda, et mõned popimad ja järsemad nõlvad poole päeva peale puhtaks sõidetakse, esineb absoluutselt igal pool. Kindlaks plussiks olid hooldatud radade kõrval olevad mõnusad metsasemad nõlvad, millel enamiku reisist veetsingi. Ööbimine oli majakestes, mille rent on täitsa taskukohane. Söögi vedasime ise kaasa (ca 400 näkku ja väga laadnalt elas ära), tasub arvestada, et leib ei ole Euroopas väga levinud ja on seega üle mõistuse kallis. Liha samamoodi. Kallimaks tegi sõidu laevapilet. Mäepilet jäi minu meelest sinna 2500 eeku kanti. Kogu reis nädalaks max 8000 eek.

Austria. Niisiis tegin enne väikest uurimistööd ja arvutamist ning selgus, et Austria ei ole Rootsist märkimisväärselt kallim. Seekord võtsime ette Mayrhofeni. Tirolis oli see aasta lumega nii, et seda oli küll sadanud, aga mitte nii palju, nagu oleks tahtnud. See-eest oli meil kuuest kohalviibitud päevast viiel pilvitu taevas ja päike siras nagu viimast päeva. Lihtsalt ülivinge. Sel ühel päeval sadas siis lund ja oikuihea pärast oli :) Ööbisime ühes ferienwohnungis 4-toalises korteris, meid oli 7, olime 8-kohalise bussiga. Sõitsime otse läbi Poola ilma ööbimispeatuseta. Mäepilet maksis 188 euri 6 päeva eest. Ka seekord vedasime söögid ise kaasa, kogu sooja toidu valmistasime jällegi suhteliselt hästivarustatud köögis. Kogu lugu läks maksma (koos suveniiridega) ca 8000 eek. Lõplikult kokku pole veel arvutanud, aga alla 9k jäi kindlasti. Algajatele on seal mitu mäge (Penken, Eggalm, Ahorn, Hintertux), bussid veavad nende vahet mäepileti ettenäitamisel tasuta. Mul oli jälle tegemist, et tegevust leida. Paremate lumetingimuste korral saab isegi puude vahel sõita - minu lemmik! Austriasse lähesin tagasi iga kell, suhtumine on seal ikka väga tasemel ja järtsud lähevad ruttu, kui neid üldse on. Ahorni tippu viib Austria suurim köisraudtee, mäe tipus on iglu, kus asub White Lounge nimeline sise- ja välilebola ning pakutakse ka majutusteenust. See ehitatakse sinna igal aastal uuesti. Igal teisipäeval on seal Igloo Party, pääse maksab 25 euri, koos ööbimisega neljases toas 133. Hintertuxi liustikule soovitan samuti kindlalt minna. Sealgi on võimalusi igale tasemele, lisaks valmis äsja ka park koos uhkete kickeritega.

Soomes pole veel käinud, aga paari nädala pärast väisan Tahkot. Selle tingimustest ei oska muud öelda, et see ongi algajatele mõeldud ja vähe kogenumatele on seal tegevust täpselt pooleteiseks päevaks :)

Kõik need majade broneerimised (kõige olulisem, muide!) tegime ära juba septembris. Jah, siis pole veel päevituski maha kulunud ja lumele ei vii ükski mõte, aga tegelikult on see viimane aeg, kui üldse mingeid soodsaid ja mõistlikke pakkumisi leida võib. Näiteks Austrias läks ööbimine 7 päevaks maksma 1700 eeku näkku. See on ikka väga hästi saadud! Meenutagem - 4t korter, igas magamistoas duširuum, elutuba ja köök, kuivatusruum, parkimiskoht autole, tõstuk 150 m, pood 100m, vaade muinasjutuline. Kui otsida, siis leiab! Lisaks tasub jälgida, millisel ajal on high season ja millal low season. High seasoni aega jäävad igal pool kõik koolivaheajad ja muud kevadised puhkused. Siis on majutus vähemalt kaks korda kallim kui low season ajal (tavaliselt kohe pärast aastavahetust). Kindlasti on high season ajaks ka rohkem lund kogunenud. Aga Euroopas on neid lumekahureid ja -pihusteid iga 50 meetri peal, nii et no worries.

Järgmisena tahaksin kindlasti Prantsusmaale minna. Šveits tundub liiga kallis ja show-off.

Aa, soovitan soojalt ka sellise asjaga tutvust teha: www.worldsnowboardguide.com.

Sai küll pikk, aga loodan, et neist vihjetest on abi. Kui küsimusi, siis tulistage.

0
0

Pardon, Rootsis peatusime Sälenis, mitte Vemdalenis.

0
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased