LAVi viisa läbi Stockholmi

Tere

Otsin tegelikult infot, kuidas viisa taotlemine nüüd käib, kui Helsingi saatkond kinni pandi. Ehk on keegi siit seltskonnast pidanud selle kadalipu läbima? Või teab ehk mõnda teenusepakkujat läbi kelle seda teha saaks.

Olukord hakkab juba veidi lootusetu tunduma, kas peab ise tõesti selle pärast Rootsi kohale sõitma? Õnneks meil on veidi aega veel infot koguda, lennupiletid on 12. 02. 2022 kuupäevaga. Ise olen jõudnud oma otsingutega sinna maale:

1. Elektroonilist viisat ikka veel ei ole

2. Kirjutasin ka kahele teenusepakkujale, kellest mõlemad arvasid, et seoses saatkonna kolimisega ei paku keegi sellist teenust hetkel (Estravel ja viisa.ee)

3. Iseenesest saab saata tähitud postiga oma dokumendid, aga infot, kuidas need taas kätte saada on põhimõtteliselt "tee kirjalik avaldus ja saada keegi järgi, kes sulle siis postiga need Eesti saadab" või mine ise järgi. Kahjuks pole sellist inimest kuskilt võtta.

Oleksime igal juhul väga väga väga tänulikud igasugusest infost ning ideedest ning kogemustest ning kõigest, mis võiks kuidagigi kasulik olla.

Kadri ja Ann

Alustasin ise ca 2,5 nädalat tagasi viisahankimist. Suhtlesin enne ühe reisibüroo töötajaga, kes korraldab Lõuna-Aafrika ringreise. Tema oli hankimas oma rühmale viisasid ja andis mulle natuke nõu. Kahjuks tema sõitude ajad Rootsi ei ühtinud meie vajadustega. Mida tema välja tõi, et dokumentide nõuded on saatkonnal erinevad, kui olid Helsingis. Lõuna-Aafrikasse korraldab reise päris mitu Eesti reisibürood, need tasuks üle otsida ja küsida, võibolla saavad aidata ka erareiside viisade hankimise.

Kõigepealt tasub saata saatkonda e-kiri, mille peale saadeti mulle ankeet ja dokumentide nimekiri, mida vaja. Dokumendid saab saata kulleriga ja internetist saab osta ka tagasi saatmise ümbriku, millega nemad saadavad passid tagasi.

Mina tegin vea ja saatsin ankeedid ning passid postiga. Postil võttis aega 8(!) päeva, et jõuda Stockholmi saatkonna lähedusse postkontorisse. Selgus, et post ei viigi kirja saatkonda, vaid saadab väljastusteate ning saatkond läheb järgi, siis "kui aega saab". Helistasin saatkonda mitu korda, vastati väga närviliselt, aga 14 päeva pärast ankeetide posti panekut jõudsid need saatkonda. Ametlik taotluste läbivaatus aeg on 10 tööpäeva. Minul läheb väga kiireks, kuna peale seda jääb lennuni ainult 10 päeva. Aga kuna nad võtavad taotlused vastu 3 kuud enne reisi, siis veebruari reisi puhul julgeks mina küll taotlus protsessiga alustada.  Siis kui mingid jamad tulevad, jõuab neid lahendada. Viimane variant on minna ka ise saatkonda järele - näiteks Tallinki kruiis 80 eurot ja 2 päeva... Mulle võib saata privaat sõnumi, aga kuna mul protsess lõpetamata, ei pruugi kõike teada, mis veel juhtuda võib.

Täna õhtul(08.10)sain teate, et Stokis on minu tagastus ümbrik posti pandud. Lootus elab

Täna 13.10 viisad käes. Mõned tähelepanekud, küsimused, mis mul endal taotlemise ajal tekkisid:

- mitme inimese kohta võib viisa makse teha ühe maksena. Maksel tuleb arvestada saaja poolsete pangakuludega, mille võrra tuleb makse suurem teha. Eesti pangad sellist võimalust välismakseks, et saaja saab kätte kindla summa ei pakkunud ning ei osanud ka öelda, kui suur see summa on. Meie tegime euromakse, kulud kahasse, kättesaamine SEK ja kindluse mõttes lisasime viisa maksumustele 10 euri(kokku). Passidega kaasas olnud kviitungilt selgus, et oli kirjutatud "ülejääk" 98 SEK-i, nii et ma ei tea, kas oligi vaja rohkem maksta.

- kõik paberid tuleb iga viisataotluse kohta trükkida eraldi välja

- tööandja ja kooli kinnitusel ei nõutud täpseid kuupäevi - kuna alustasin paberitega enne kui teadsin, millised täpsed kuupäevad on

-kui soovida läbi sõita vahepeal mõnest teisest riigist(nt. Svaasimaa), tuleb arvestada, et ainult single entryt ei saa taotleda. Svaasimaa puhul tuleb arvestada hetkel lisa PCR testiga Svaasimaa jaoks, kui üle 3 päeva Svaasimaal pole, saab sama testiga ka uuesti LAV sisse

- alla 18.a puhul kaasa sünnitunnistuse koopia rahvastikuregistrist ja meie lisasime ka igaksjuhuks abielutunnistuse. Kui kaasas üks vanem, võidakse nõuda lisa dokumente, kinnitusi.

- muude dokumentide puhul jälgisin täpselt seda, mis saatkonna saadetud listis kirjas oli

Nüüd jääb loota, et PCR testid kõigil enne reisi negatiivseks jäävad

EL-i maksetel enam sellist varianti ei ole, et kõik tasud kannab saatja, saaja vms. Teoreetiliselt laekuvadki EL-i maksed arvele ilma, et sinu pank mingit teenustasu võtaks. Ja ülekannet tehes on oma panga teenustasu kohe näha.

See lisaks pandud 10 eurot muutus nende arvel ametliku kursi järgi kroonideks ja ongi kõik.

Täiesti teostatav ka ilma turismibüroo abita.

Meil võttis see (augusti lõpus alustades, tänaseks juba LAV-s käidud) aega ca 3 nädalat, seega soovitus alustada varakult.

Vaja täita ankeet, koguda kokku dokumendid, teha pildid ja saata pass koos makstud tagasisaatmisümbrikuga (meie kasutasime DHL-i) nende Stockholmi saatkonda.

Komistuskiviks sai viisatasu 307SEK, mille osas nädal peale dokumentide saatmist teatas saatkond, et kohalik SEB pank on võtnud oma 1,5 SEK-i (lisaks siinse SEB 6€-le) ja nemad edasi dokumente ei loe. Juurpõhjus probleemil see, et nn euromaksed on AINULT maksed eurodes. Ja maksed SEK-ides, mis sest, et IBAN numbriga, on ikkagi lihtsalt tavaline välismakse oma reeglite ja kiiksudega. Kuna aga makse käib IBAN alusel, ei ole meil siin võmalik valida varianti “täissumma saajale”.

Kandsin neile lisaks (2 taotleja peale) veel 30  SEK-i (igaks juhuks ja nende vabariigi hüvanguks) ning asi liikus edasi.

Minu jaokson see siiski täiesti arulage kuidas Eesti on endiselt nende riikide seas, keda LAV sääraselt kotib. 

Armastan LAVi südamest, olles seal nüüdseks kokku poole aasta jagu reisinud, aga peale viimast korda lõin enda jaoks selle raamatu kinni seniks, kuni on võimalik normaalselt viisa riigipiirilt saada, nagu seda kogu ülejäänud Euroopa (va. Baltikum) saab.

Läheb pisut OT-ks, aga endal ka täpselt sama arvamus. Korra seal käidud ja kindlasti külastatud riikide kõige kõrgemas topis. Kindlasti tahaks veel minna, aga enne ei viitsi teemaga tegelda, kui eestlased sinna oodatud on.