Lonely Planetiga või ilma?

Kui te läheks seljakotireisile,siis kas te reisiksite meelsasti Lonely Planetiga või ilma? Mõnesmõttes on huvitavam teha ise kodutööd enne reisi ja otsida netist või kuskilt infot kõigekohta,aga samas mugavam on jällegi kui osta Lonly Planet.

Viimastel aegadel on väike läpakas tänuväärsem olnud kui LP. Enamasti siiski ka LP kaasas.

LP alati kaasas. Ja ka kodutöö kenasti tehtud. Enamus LP-sid sisaldavad korralikke kaarte, soovitusi jt vajalikku infot. Isegi väga hästi tehtud kodutöö ei asenda LP-d reisil olles. LP ostmine on samuti täitsa mugav - ostan ainult www.lonelyplanet.com -st - palju odavam, alati mingid kampaaniad ning raamatuid saab kätte ca nädalaga kõrvalmajas asuvast kandekeskusest:) Internetist otsin samuti info, kuid pigem on see LP-le täienduseks. Enne reisi töötan alati LP korralikult läbi.

Ise eelistan võimaluse korral midagi muud kui LP. Lähis-Idas on näiteks Footprint ja Bradt palju etemad. Ja LP-s mainitud väga populaarsetel öömajadel ja söögikohtadel on vahel tavaks aastate jooksul tänu kindlalt saabuvale turistidemassile kiirelt alla käia. Kodutööd teen ikka raamatute ja internetiga.

Reisin ilma reisiraamatuta. Esimest korda oli kaasa ja oli pigem raskuse mõttes seljakotis tülinaks. Info vaatan enne järgi.

Olen alati väga põhjaliku kodutöö enne internetis ära teinud ega ole tundnud seetõttu vajadust LP järgi. Kui on aega ja viitsimist, siis internetis on info hulk suhteliselt piiramatu (sh ka soovitused, kaardid, kus-istuda-mis-bussile-mitmendas-peatuses-maha-minna jne) ja reisisoovitusi on võimalik lugeda erinevate inimeste vaatenurkadest. Samuti leiab ideid külastada paiku mida LP isegi ei maini. Minu jaoks on Google täiesti asendamatu.

LP-s on head kaardid, aga näiteks kohalejõudmise kirjeldused kuhugi nurgatagusesse paika olid vähemalt Ida-Türgi puhul RoughGuides-il tunduvalt paremad. LP jutu järgi on õnnestunud ära eksida ka Kreekas. See, mida vatse kirjutab LP-sse pääsenud majutus- ja toiduasutuste kvaliteedi kohta, vastab minu kogemuse järgi 90% tõele.

Pole siiani ühtegi LP ostnud. Põhiline on kodutöö. Minulgi on läpakas ja navigaator kaasas.

Kasutan nii reisiraamatut, internetti kui ka teisi inimesi informatsiooni ammutamiseks.

Raamatu saab alati kotist välja võtta. Lugeda sihtkohtade kohta infot, vaadata kaarte jne. Kaartidele on märgitud olulised paigad, kui peaks vaja olema midagi leida. Käepärast on informatsioon kuidas on mõistlik liikuda punktist A puntkti H läbi vahepealejäävate punktide. Ma ei kujuta ette, et peaksin otsima internetist informatsiooni mõne kesk-ameerika külast külla sõitva bussiliini kohta. Seega on raamat selles seisukohas asendamatu internetiga. Raamat kotis võtab küll natuke ruumi aga rahasumma, mis selle informatsiooni abil suudan reisil olevatest kulutustest säästa on märgatavalt suur.

Internetis teen lisauuringu läbitavate riikide kohta, mis on reisiraamatule täienduseks. Et leida põbevaid kohti, mida võibolla ei olegi reisiraamatus märgitud. Hulgaliste plusside kõrval oleks miinuseks mitte pidev ligipääs ja suur ajakulu pikemaajaliste reiside planeerimisel.

Kolmandaks informatsiooniallikaks on hea omandada infot otse kohalikelt või teistelt ränduritelt reisil olles. Suureks plussiks on info uudsus. Kohalikud teavad väga hästi bussiliine ja odavamaid söögikohti. Teised rändurid oskavad öelda parimat infot majutuste ja vaatamisväärsuste kohta. Väga edukalt saab nii ära reisida.

Üks ei asenda täielikult teist aga kõik kolm koos toimivad ideaalse reisijuhina.

Avastasin just hiljuti, et LP pakub netis võimalust raamatust alla laadida vaid huvipakkuvaid peatükke. Reeglina me ju ei käi kogu riiki otsast-otsani läbi vaid piirdume üksikute sihtkohtadega. Näiteks piisas Itaalia puhul mulle vaid ühest peatükist "Lombardy & the Lakes", mis läks maksma 1.22£ = 22 EEK. Ei mingeid lisatasusid rohkem. Viimased uuendused raamatus on tehtud paar kuud tagasi - nii et üsna värske info ka. Nüüd saan mahuka raamatu asemel teele kaasa printida vaid mulle olulised lõigud.

...LP kotis. Harjumus, mis sai alguse kümme aastat tagasi tehtud reisist Uus-Meremaale. Oli ka kõige parem reisijuht, mida sellest sarjast seni kohanud. Edaspidi on kasu olnud järjest vähem, raamatute tase on langenud, kommertslus tõusnud, aga harjumus on jäänud. Viimastel aastatel on tõesti ikka läpakas veel lisaks olnud toeks, aga paberil LPst seni loobunud ma pole. On teine pealegi hea ajaviite lugemismaterjal vahel.