Lüükia matkarada / Lycian way / Likya Yolu reisipäevik

Sel sügisel sai teoks minu unistus, läksin Lüükia matkarada vallutama. Peale reisi istusin kodus, vaatasin fotosid, videosid... Kui ma käisin ära Lüükia matkarajale, otsustasin, et kirjutan enda jaoks mälestuseks väikest päevikut reisimuljetest. Arvan, et kümne aasta pärast istuda ja lugeda, mida ma olen läbi elanud kauges minevikus, on tõesti väga huvitav. Kui ma tulin reisilt tagasi, paljud tuttavad hakkasid huvi tundma minu reisist, esitasid küsimusi, kuidas läks, mida tegin. Siis otsustasin, et kirjutan minu reisi ajal tehtavatest märkmetest reisipäeviku valmis ning laen Interneti avarusse ülesse (esmakordselt tegin  taolist päevikut). Et paremini edastada oma mõtteid ja muljeid, lisasin päevikusse ka pilte. Kui ma valmistasin ennast matkaks ette, leidsin informatsiooni vaid vene-ja ingliskeelsetest allikatest. Seetõttu otsustasin oma reisipäevikut pidada eesti keeles, äkki minu reisikirjad avaldavad muljeid minu kodumaa rahvale ja veel mõnigi eestlane läheb vallutama Türgi mägesid. Kahjuks minu emakeel ei ole eesti keel, seetõttu jooksen ettepoole ja palun vabandust oma nõrga eesti keele oskuse tõttu (kirjavead jms). Koolis olid mul esseed tugevad kolmed, aga soov jagada oma reisimuljeid on suur... Loodan, et minu reisipäevik osutub kasulikuks neile, kes valmistuvad vallutama Lüükia teed või kes ei tea, kuhu minna matkama ning minu positiivne reisikogemus suunab neid inimesi vaatama Türgi poole.  

Minu reisipäevikut leiate sellel lingil:

http://tydrukkleidis.weebly.com/lyykiatee.html

Huvilistele head lugemist! 

P.S. Nüüd olen kodus tagasi ja uurin uusi matkaradu... Mõtlesin Annapurna ringi peale, aga seal ei soovitata telkida. Kui kellelgil on soovitada mulle piki matkaradu, kus saab  ilma probleemideta telkida, üksinda matkata, nautida mägiteid, (hea oleks, kui oleksid ka mere-järve-jõeteed, kus saaks ujuda) laske käia :)


Hei,

Miks mitte valida järgmiseks matkarajaks Korsikal GR20?

Minu teada peetake GR20 rada üheks Euroopa ilusamaks ja huvitavamaks matkarajaks.

Olen käinud jalgrattamatkal Korsikal, kus meie rada puutus põgusalt kokku ka GR20 rajaga.  Korsika on fantastiliselt ilusa ja vahalduva loodusega kant. Septembri lõpp on hea aeg seal matkamiseks.

Tänan!

Tsau,

Soovitan Iraani Alam Kuh 

happyday, tore matk ja lahe reisipäevik koos piltitega! Selline noore neiu üksi matkamise lust, julgus ja ettevõtlikkus on üsna muljetavaldavad ... 


Sekundeerin apeksi postitust. Äge!

Sekundeerin samuti apeksi postitust.
Lisaks: mine kindlasti Annapurna ringile. Kuigi telkimisel seal tõesti mingit mõtet ei ole, siis kõik muu meeldib seal Sulle väga.


Annapurna ring on ka minu üks lemmikuid 

(Fullscreen'is vaatamiseks kasuta albumi vaates Slideshow klahvi üleval paremal) https://www.flickr.com/photos/ruudi/albums/72157644035033434/page1
Vaikselt kiusab ka Everesti baaslaagri matk.
Nende matkade puhul meeldib mulle see, et ei pea rasket kotti kandma ja saab lihtsalt nautida.


Merlin, tegin juba maps.me´s Korsika matkarada tähiseid ära, kui foorumites lugesin, et telkida ei tohi väljaspool märgistatud ala ehk telkimine vaid platsidel ja maksta 5 euri koha eest. On see tõsi?

gunja, tänud, juba uurin tasapisi Iraani, otsin matkaradu =)

apeks, pildid Nepaalist tõesti väga ilusad ja ägedad! Aga ikkagi tahaks veel telgiga vallutama mägesid.

Apeks, kuningas, o7af, tänud, nüüd ei ole süda rahul enne, kui olen uue sobiva matkaraja leidnud ja lennupiletid käpade vahel... annab küll veel otsida ja otsida südamelähedast loodust telkimisvõimalusega.

Leidsin Iirimaal Kerry way, oskab keegi kommenteerida seda rada?

Ametlikult nad vist töesti ei soosi Korsikal väljaspool telkimisalasid ööbimist. Tegelikkuses aga ei suuda keegi väga kontrollida, kui sa end kusagil keset rada ööbima sätid. Hea oleks end paigutada kusagile 2-3 tunni kaugusele refugest, sest kui sa ise piisavalt vara liikvele ei lähe, siis hakkavad mingil hetkel varasemad majade juurest startijad läbi sinu laagripaiga jalutama (parimad laagripaigad kipuvad ikka olema mönel vaatega kaljunukil otse keset rada).

Paar head soovitust Euroopast oleks veel GR10 ja GR11, ehk siis Prantsuse ja Hispaania Pyreneed Vahemerest Atlandini; kumbki ca 800 km.

Ma ei oska öelda, kas ja kui palju Korsikal pargivahte on ringi liikumas, kuid ilmselt , kui jääd vahele väljaspool telkimisplatsi ööbimisega, siis võid isegi trahvi saada.  Paar korda või ööbida väljaspool, kuid kogu pikemat matka nii planeerida ei soovitaks, juhul kui looduspargis liikumiseks on kehtestatud telkimisplatsil ööbimise reeglid.


Jah, üldiselt telkimine kämpingus või ametlikul telkimisplatsil võib maksma minna küll kokkku ca 5 eur (tavaliselt mingi summa telgi eest ja teine summa telkija eest).

Me ööbisime ainult kämpingutes - midagi pole teha, mugavus maksab (sooja veega pesemisvõimalused jm).

Muideks võid mõelda ka Santiago de compostela palverännaku rajale.

Happyday, tule minuga siia :)

See on Jordan Trail, ca 650km ja orienteeruvalt 5 nädalat siia-sinna. Algus Um Quaisis, lõpp Punase mere ääres.

Suvel tegin läbi Camino de Santiago prantsuse tee, kokku sai üle 1000 km käidud ja... see oli liiga lihtne. Tahaks end ikka proovile ka panna, aga üksiku blondiinina Jordaaniasse minna - see lihtsalt ei sobi sinna kultuuri, midagi pole teha.
Hea aeg oleks märts.
Vägev, et ära tegid! Lisaks sellele, et jutt ja pildid on huvitavad, on need ka väga väärtuslikud sarnase retke planeerijatele, aitäh! Mu enda soov seal ära käia sai kõvasti hoogu juurde.

Mõned mõtted matkaradadest.

GR20 oleks ka minu poolt esimene pakkumine. See, et telkida saab vaid ettenähtud kohtades, pole ju väga suur probleem?

Juba mainitud GR10 ja GR11 kõrval on veel kolmaski Atlandit ja Vahemerd ühendav teekond, Pyrenees High Route. Mägedes kulgev, telkimisega, tähistamata, pikk ja raske. Minu kõrvadele kõlab suurepäraselt. Tahaks. Kunagi. 

Alpid ja Dolomiidid on erinevaid matkamisvõimalusi paksult täis. Vähemalt Dolomiitides on telkimine keelatud; ööbitakse mägihüttides. Kuid mäed on fantastilised, julgen soovitada.

Väga palju matkamisvõimalusi on Põhjamaades. Seal on matkamiseks sobivad piirkonnad korraliku radade võrgustikuga kaetud ning oma teekonna saad ise paika panna. Eriilmelisi piirkondasid on seal palju - kellele mägesid, kellele tasasemat maad - kui oskaks ainult kõige selle seast valida. Telkimine lubatud, vesi kättesaadav. Ilm mõistagi selline, et tuleb ka vihmaga arvestada. Endal mõlgub mõttes lastega alustuseks Kungsledenile minna ning hüttides ööbida.

Üllatavalt palju pikamaa radasid on Suurbritannias. Kuid kellel hing mägedesse ihkab, siis neile jääb suur osa nendest radadest tasaseks. Lisaks meeldetuletus, et see saareriik on vihmase ilma sünonüümiks :) Metsik telkimine on Inglismaal keelatud (nagu olen aru saanud, siis erandina on see lubatud mägede piirkondades); kuid lubatud Shotimaal. Ise kibelen Lake Districti ning kihulastevabal ajal Skye saarele. 

Väljaspoolt Euroopat avaneb terve uus maailm: juba mainitud Himaalaja oma kõigi võimalustega; USA-s Mehhikost Kanadani kulgev PCT; Uus-Meremaad läbiv rada; jne.