trip-krainetrip-ukraine-dark
Magamisalus

Suvel telgiga matkates kasutan magamisaluseks täispuhutavat kummimadratsit. Muidu pole nagu vigagi aga soojusisolatsioon ei tundu parim - reeglina hakkab öösel külm. Mõtlen, et äkki osta isetäituv madrats a'la http://www.trekker.ee/?module=products&gid=44&pid=142. Kuna seal õhupoorid väiksemad võiks eeldada ka paremat soojusisolatsiooni. Palun kommenteerige kellel kogemusi. Samuti palun kommenteerida ka mugavust - kui madratsi paksus 4-7 cm äkki maapind liiga hästi läbi tunda.

Mul on isetäituv Husky madrats. Mai alguses, kui ööd veel üsna jahedad olid, kannatas selle peal telgis magada küll. Mugavuse koha pealt ei mäleta, et miski oleks seganud. Mina olen rahul.

Palun vanainimesele ka, kuidas ja millega ta end täidab?

Võtad rullikeeratud (õhust tühjakspressitud) madratsi kotist välja ja rullid lahti. Keerad õhuventiili mutika lahti ja madrats täitub ajapikku iseeneslikult õhuga. Võib ka ise juurde puhuda. Kui madrats on piisavalt "täis", keerad korgi peale tagasi ja ongi kasutamiseks valmis.

Siin on varem kirjutatud suht üksikasjalikult alusmattidest. Kasuta ennem otsingut, kui küsid. http://trip.ee/node/6489

Isetäituv madrats on hea valik. Vaatamata 4 cm-sele paksusele pole maapinda tunda (kui just käbisid külje all ei ole). Soovitan sellist madratsit, millel on ka täispuhutav padi juures, nt.Ferrinol on selline mudel.

Mina olen Thermaresti 3,8 cm nn ultrakerge madratsi omanik (nimi on Prolite 3, Matkaspordist saab kätte natuke enam kui 1500 krooniga, http://www.matkasport.ee/msweb.nsf/pages/THERMARESTWomensProLite3!OpenDocument&vw=Producer&f1=THERM-A-REST) ja olen väga, väga, VÄGA rahul!

Ostsin ta hetkel, kui raha oli natuke laiemalt, ja seetõttu ei tundunud ka hind väga üle mõistuse. Tagantjärele tarkusena saan öelda, et ta väärib seda täiega - ja, muide, ma ei ole ei Matkaspordi ega ka Thermaresti müügimees ;) - sest vaatamata üliõhukesele olemisele teeb ta küljealuse mõnusalt pehmeks ning ei teki seda puusakont-vastu-maad efekti. Praegu madratsit ostes teeks ainult selle vahe, et ostaks Prolite 4, mitte aga Prolite 3, mis mul endal on, ning võtaks laia meeste mudeli.

Ta sisemus on kuidagi hästi tihe, ma täpselt ei tea, miks ja kuidas, ning seetõttu tulebki välja pehme küljealune - tal justkui ei ole seda õhku, läbi mille madratsi pealispinda "põhjani" saaks suruda, kui sa mõistad, mida silmas pean. Käbisid ma muidugi madratsi alla ei jäta =).

Lume peal temaga maganud ei ole, aga nullilähedases temperatuuris küll, ning külma ei kurda. Ainus häda on siis, kui ta, kuramus, märjaks saab, sest niiskena ei taha ta küll enam sama soe olla: mitmepäevasel paadimatkal, kui telgi sisse kondenseerunud hingeõhk hommikul madratsile alla sadas, oli järgmine öö juba kehvavõitu.

Minul on Prolite 4 ja ühinen Manni kiidulauluga. Kui tingimata oleks vaja nuriseda siis ehk miinuseks oleks raskus (paarsada grammi raskem) ja hind võrreldes tavaliste madratsitega. Pluss poole pealt: kokkurullitult 2x väiksem kui tavaline rest madrats, soojem ja muidugi mugavam.

On ka müügis pea 2x odavamad "isetäituvad" madratsid aga olles neid näinud tuttavatel ja reisukaaslastel niiöelda actionis, siis parem juba tavaline rest võtta.

Muhulane, mis neil 2x odavamatel siis konkreetselt viga on? Mul on Lafuma isetäituv. Usun, et nonde therm-a-rest-idega sarnane. Aga kindlasti ei maksnud ta 1500 krooni.

Isetäituva plussid - väike, soe, pehme. Olen lume peal ka maganud, töötab :)

Miinused - katki läheb! Tavaline matt on lollikindel, isetäituval peab matkal kindlasti paranduskomplekt kaasas olema. Teine miinus - suur ja kohmakas rullmatt on enamasti seljakoti peal, seega on ta ka kogu aeg kättesaadava tooli eest. Seljakoti sisse pakitud isetäituv seda funktsiooni ei täida.

Vambola1 viidatud Adventure matt on 2.1 kg, matkamiseks selgelt liiga raske. Auto pakiruumi võib ta panna, aga selle jaoks on ehk ka odavamaid variante olemas?

tripp, kas Sul on siil teki all? :) Olen käinud isetäituvaga siin ja seal ja pole küll auku sisse saanud...

Tripp, sa ise vastasid oma küsimusele :-)

tsiteerin: "Miinused - katki läheb! Tavaline matt on lollikindel, isetäituval peab matkal kindlasti paranduskomplekt kaasas olema." See, et tavaline matt on lollikindel on sul muidugi õigus.

Selline universaal nahaal paranduskomplekt on midagi mida seni olen niisama raskuseks kaasa tassinud aga kui sa selle korra võtmata jätad.....(sülitagem siinkohal 3x üle õla). Samas Everestil küll ei konda aga pargis ka ei jaluta ja minu tagasihoidlike kogemuste põhjal sealt see varustuse hinnavahe tulebki.

Väga palun vabandust kui mu eelmine kirjutis lahmimisena tundus, nii ei olnud see mõeldud. Kindlasti on odavamaid kui Prolite, samas kvaliteetsed ja ega Lafuma nüüd päris Jysk-i või Prisma kaubandusvõrgus müüdav bränd ka ei ole? Lihtsalt kiidan seda mida tean kiita ja laidan mida tean laita.

tripp, kas Sul on siil teki all? :)

Kuuseoksad olid. Küll õigetpidi lumele pandud, aga ju jäi mõni suurem ja teravam oksaharu ikkagi ülespidi. Ja telk oli väga õhukese põhjaga.

Paranduskomplekt kaalub... paarkümmend grammi ehk? Pole suurem asi raskus. Peaks kaasa antama iga isetäituvaga. Kui ei anta, osta juurde - therm-a-resti müüv Matkasport rõhutab alati, et neil on paranduskomplekte ka.

Aga mina küll ei tea, kas julgeksin tõsisele matkale ainult isetäituvaga minna. Mugav, väike, soe - jah. Aga kui on mingi jama ja teda terveks ei saagi - on ka häda. Eks see ongi koht, kus ise pead mõtlema, kas võtad riski või ei.

Mul tegelikult ei ole Robensi kolaga mingit kokkupuudet, aga kui ruum ei mängi rolli, siis sama raha eest tundub mulle endale 2 Therm-a-resti munaresti kuidagi universaalsem ja lollikindlam variant olevat, tarbi neid üksteise peal või eraldi, okkaid-orke ka ei karda. Muide poes ehk ei panda pahaks, kui alus põrandale lahti rullida ja seal natuke külitada. Aga enda Husky ja Lafuma õhemate isetäituvatega olen üsna rahul, viimane veel 3/4 mõõdus lühike variant, selle eest väike pamp ja hea kaal. Need peaks olema vastavalt 3 ja 2,5 cm ning kui just käbid-juurikad külje all ei ole, siis minusugune kribu neid läbi ei vajuta. Et nad vähem-rohkem puhumist tahavad, teadsin enne ostu.

Muide neile, kes tahavad kivide-kändude otsas madratsiga turnida, on thermarestil veel üks torkekindel madrats, mille põhimõte seisneb selles, et põhja pool on madratsil vaht ja see "õhuga osa" hakkab alles natuke ülevaltpoolt. mis tähendab, et kui sul mingid teravad asjad sisse lähevad, siis nad õhukambrini ei jõua. Aint et kui mu mälu ei peta, on ta päris suur, ei rullu nii väikseks kui Prolite'id.

Seda nimetatakse populaarteaduslikult Risk Managemendiks, eks igaüks otsustab ise kui suur risk on ja mida ta vastavalt oma võimetele või plaanidele kasutab. Eks oma plussid ja miinused on mõlemil variandil. Aga point kuhu ma oma segase jutuga jõuda tahtsin on, et kui plaan on koduhoovist või vanaema juurest kaugemale minna siis võiks Jyski taolistest kaubamajaddest matkavarustuse ostmata jätta.

2,5mm husky tundus ka mulle hea alternatiiv 2x kallimatele thermarestidele, paraku ei ole vist head ja odavat. 12 päeva mägimatkal ja matid hakkasid vähehaaval tühjaks minema, mitte sisisnal aga tasapisi. viimaste päevade hommikuks oli küljealune üsna kivine - kusjuures mõlemad matid tühjenesid sarnaselt. samas, kui nad veel õhku pidasid, olid vägagi head küljealused. paraku rändasid hõredad huskyd poodi tagasi ja mina järgmisesse poodi thermareste ostma.

Mina ostsin kolm aastat tagasi Säästukast isetäituvad madratsid hinnaga 170 eek/tk. Olin isegi suht skeptiline, kuid kuna hinda polnud ollagi otsustasin katsetada. Täituvad korralikult, ainult lõpus tuleb kopsutäis õhku lisaks puhuda. Neljast üks hakkas kohe alguses õhku välja laskma, kuid kolm tk peavad siiani hästi vastu. Kaal ka pole hullu.

Lisan ka oma hetkearvamuse.

Kui Mannil on Prolite 3, siis see on ikkagi 2,5 cm paksune. Prolite 4 on 3,8 cm paksune.

Ise olen kasutanud isetäituvatest Prolite 3 ja siis Thermarest Classic 5 cm matti. Viimane on suvel kaalu poolest overkill ja Prolite 3 just paras. Olen kasutanud ka Z-rest ja Z-lite matte. Prolite 3 on minuarvates viimastest tunduvalt parem ning nende z-vidinatega ma kevad/sügis matkadel rahul ei ole, kuigi saab hakkama. Olen proovinud ka mingeid tavalisi matte, aga z-vidinad on minuarvates paremad. Tean küll, et paljud on z-litega aastaläbi rahul, mainivad lumehangedes magamist jne. Esiteks inimesed ja telkimistingimused on erinevad ning teiseks lumi on iseenesest juba hea soojusisolatsioon. Külmunud maapinna peal katsetades on hoopis teine lugu: istu hetk 5 cm isetäituva peal, tagumik läheb kiirelt palavaks ja siis istu z-lite peal ning istumine jahtub kohe maha.

Veneaegsetest õhkmadratsitest pole üldse mõtet rääkida ;-)

Ridgerest ja ridgerest deluxe matte pole proovinud. Kah huvitavad.

Ferrino ja Lafuma isetäituvatega kogemusi pole, aga mulle on jäänud mulje, et thermarest matid on sama soojapidavuse korral konkurentidest kergemad.

  • Isetäituvate madratsite puudused on torkeoht või päikese kätte suletult jättes ka purunemisoht ning fakt, et neid tuleb lahtiselt ladustada. Vett eriti sisse ei võta, aga jäävad pealt niiskeks. Kokkupakkimine on aeganõudvam kui suletud pooridega mattide puhul. Välismaal on Prolite seeria puhul pisut nurisetud, aga enda oma on küll laitmatult toiminud.
  • z-rest ja z-lite nn munarestid siiski deformeeruvad ehk pole nii pikaajalised kui isetäituvad matid. Ma olen ühe z-resti sel põhjusel maha kandnud. Kõva pinna peal istumise all ma neid pidevalt ei pruugiks. Veeimavust ja kuivamiset pole uurinud. Magades võivad rahmeldamise peale end veidi kokku voltida/nihkuda.
  • Suletud pooridega tavalised matid ei ole nii mugavad ja minuarvates ka nii soojapidavad kui isetäituvad madratsid. Need, millega minul on olnud au kokku puutuda, on olnud ka parajad shvammid -- imavad servade või katkiste kohtade kaudu vett sisse ja kuivatamine on tülikas. Võib olla on olemas ka paremaid. Kui need matid vett sisse ei võtaks, siis võiks neid panna telgipõhja all -- võib olla saab neid või vähemalt servasid veekindlaks muuta. Pideva või korduva koormuse all deformeeruvad ajapikku samuti nagu z-lite ja teised suletud pooridega magamismatid. Mul on mõni istumisalusena kasutatud matt kahanenud pideval kasutamisel paari millimeetri paksuseks tükiks.

Kõiki matte saab kanda koti peal ning olenevalt matist ja kotist ka seljakoti sees. Kaalu mõttes on z-lite hea, robustsuse poolest on rullid paremad, magamismugavuse ja soojapidamise poolest on parimad kvaliteetsed isetäituvad matid. Exped toodab ka sulematte, aga nende õhupidavuse kohta on liiga palju kriitikat. Ridgerest tasuks samuti uurimist.

http://www.thermarest.com/

Kui tuleb ühe matiga läbi ajada, siis võiks selleks olla Prolite 4. Ma ei tea, et saadaval oleks mõnda teist võrreldavat magamismatti. Kui kaal ei huvita (või talveks), siis valiksin mingi 5 cm paksuse mati. Külmal talvel võtaksin lisaks ka veel mingi suletud pooridega mati kõige alla.

PS. Mul on kapis ka mingi odav (katkine) isetäituv matt, võrdluseks, et millist jubedust on võimalik poest osta.

Ostsin prolite 4. Siiani olen rahul, enam ei saanud õhukesel matil olles korralikult välja puhatud. Isetäituv vajab harjumatult palju õrnust ja hoolitsust ning vähemalt minu mudelil ei ole laiutamiseks palju ruumi. Vana Thermaresti ridgerest on okastest ja muudest asjadest päris läbi torgitud...

Aga: HIND!!! Kanadast sain ~800 ja pidasin ka seda tiba kalliks, Eestis küsitakse 1700. Kas ta just nii palju peab maksma, on niisugust summat väärt...

Muudest Eesti hindadest. Lamp Black Diamond Spot, Kanadas 330 EEK, Trekkeris tol hetkel 850.-

St thermarest prolite tundub olevat mugav ost, aga laske mõnel tuttaval kusagilt tuua. Kindlasti tuleks osta ka paranduskomplekt ja võibolla ka ventiil ning teha sellest mingi kaasa võtmise valik.

Näiteks Thermaresti isetäituvatel on osadel üks pool kaetud rip-stop nailoniga (ehk siis lähedalt vaadates ruuduline), mis on tugevam kui tavaline nailon. Selle poole võiks vastu maad panna. Olulisem on siiki magamiskohast igasugused potensiaalsed teravad objektid eemaldada. ;)

Torkekindlus on iseenesest nailoni tugev külg. Rebenemisega nii head lood pole, seetõttu ka ripstop- tehnoloogia. Isetäituva rulli keeramine oluliselt rohkem aega ega pingutust ei vaja, kui tavalistel mattidel. Väga mugav on. Parandada on isetäituvat õnneks piisavalt lihtne ja sellise kompaktsuse, mugavuse ja soojapidavuse juures tasub end igati ära.