Maksmine Argentiinas

Kuidas on lood maksmisega Argentiinas? Saan aru, et enam pole Argentiina peso musta turgu, kuid vaadates kas või majutuse / autorendi broneeringuid, siis nii paljud tahavad sularaha või - 10 % kui maksta sularahas. 

Kas ma saan õigesti aru, et kaardimakse pole populaarne või pole aktsepteeritud variant paljudes kohtades (eriti Patagoonia /Tulemaa) ?

Kuidagi kahtlane tundub kogu reisiraha kaasa võtta sularahas, kuidas toimib väljavõtmine / pangaautomaadid kohapeal? 

Kas soodsam on maksta pesodes, dollarites või eurodes (st kas vahetada ka siit kaasa midagi või kohapeal). 

Mul on Swedbanki visa credit ja LHV mastercard.

Mina maksin USA dollaris enam-vähem igal pool. Mäletamist mööda väljastasid automaadid lisaks pesodele ka dollarit. Vähemalt osad ATM-d. Seisuga siis 2018 jaanuar/veebruar on minu andmed.

Hetkel olen külastanud Buenos Airest, El Calafated ja täna saabusin El Chaltenisse ning enamus makseid olen teinud debit mastercardiga.

Ainult üks Buenos Airese ööbimine tahtis sularaha ja Perito Moreno liustiku külastamise eest pidi saama väidetavalt ainult krediit visaga maksta. Niiet maksin sulas lihtsalt ja ei hakanud proovima oma mastercardiga.

Iga nurga peal olevates väikestes poekestes (kiosco) on tasumine sularaha eest, suuremates kauplustes jällegi kaardivõimalused.

ATM-ist USD saamist ei oska kommenteerida, aga selle valuutaga väidetavalt saab ka maksta paljudes kohtades, sest inflatsioon on siin päris korralik ja USD nõutud kaup. Lisaks on ATM-ides väljavõtupiirangud ja saavad kiiresti rahast tühjaks.

Ööbimiskohtades kaardiga makstes ja passi esitades saad ööbimise lausa 21% odavamalt.

Need on minu kogemused siis hetkeni.

EUR- i ostetakse 63/64 ARS vastu ja USD oli vist 58.

Rahavahetajad tänava peal vahetavad nii eure kui usd-d tunduvalt parema kursiga kui on ametlik kurss,

majutustes ei pea võõramaalased maksma käibemaksu(21%)

käib mingi imelik kohalike elanike peedistamine-kui kohalik maksab kaardiga siis läheb igale asjale 21% otsa ja nii ei taha keegi kaardiga maksta ja sula on väga hinnas(eriti valuuta)

Pool aastat tagasi oli kurss 45 ja nüüd 65(euril)

Tänaval raha vahetavate tegelastesse tuleks ikkagi suhtuda ettevaatlikult.

Siin on käibel nii erinevaid ARS-e, et ka kohalikud ei orienteeru enam ja ei tuvasta valeraha.

Aga kõik teevad ikkagi ise oma otsused.

Kui mul on broneering booking.com kaudu, siis eeldan, et sealt ei lähe -21 % maha ilmselt? 

Tundub mõistlik vist võtta kaasa võimalikult palju eure (dollar vist ei anna eelist?) ja automaadist kohapeal sularaha selle jaoks kui ei saa kaardiga maksta (külapoed jm).

Meil minek märtsis ja 3-nädalaks. Ei riskiks hästi tänaval vahetada. Kuidas on ametlike rahavahetuspunktidega? Lugesin kuskilt, et seal on pandud ka rahavahetusele piir 200 USD? Kas on vahet  vahetades USD või EUR? Mõtlen seda, et kas võtta EURe kaasa või vahtada kodus  USD-deks.  Ja kas on  kasulikum vahetamiseks  100USD, kui väiksemaid kupüüre?

Vahetavad eur-e,pole mingit mõtet siin usd-ks vahetada

Buenos Aireses tegelevad rahavahetusega kolumbialased ja kõik on neil viisakas ja kontrolli all.Ise võtsin asja nii et mis mõttega nad hakkavad mult mingit 100 euri röövima ja endale jama kaela tõmbama?Neil on väga ilusti kõik organiseeritud ja toimiv ettevõtmine.Hõiguvad seal tänava peal cambio cambio.On ka sellised kohad kus tänava peal pakutakse ja siis viiakse kuhugi poe kontorisse ja seal saab vahetada.Minul igatahes toimis kõik ilusti.Üks selline koht oli kohe Cafe Tortoni kõrval.

Ma võtsin kaasa EUR-e ja kuna jäi mulje, et Patagoonias muud moodi hakkama ei saa, siis suures hirmus vahetasin korraga  500€ ka ära. Seega mul limiiti ei olnud. Järsku oli juttu vastupidisest vahetamisest?

Nüüd üritan oma ARSid ära kulutada.

Aga kohalikud räägivad sama, mis hbert, et võetakse ka USD vastu. Seega usun, et hädapärast peaks ka EUR ju kõlbama. Sest see ei ole ikkagi ARS.

Oman kogemusi ainult linnades restoranides, baarides ja ööbimiskohtades maksmisega ja ei tea näiteks mis maanteedel toimub. Suveniire hakkan ka hiljem, reisi lõppedes ostma, aga näiteks võin teha väikse tiiru El Chaltenis ja peilida välja paljudes kohtades on kaarditerminal.

Majutuse eest maksmisel saad 21% alla. Ei ole vahet kus broneerisid. Mis on riigi eesmärk sellega, ei tea.

Raha tänaval vahetades ei pruugi midagi juhtuda! Lihtsalt kohalikud hoiatasid, et erinevaid probleeme on juhtunud.

Ise pead olema valvas!

Ehk - No dar papaya.

Need on siiamaani olnud minu kogemused ja need kindlasti ei saa olema üks ühele teie tulevaste kogemustega.

Mingi kogus ARS-e peaks olema alati tagataskus.

Priben, mis oli tänava ja ametliku koha kursi vahe? Google näitab pea 66 ARSi EURi vastu ja mina vahetasin 63,8.

Joppenbuch, 65 kohalikku raha euro eest!! Inflatsioon on seda riiki ikka kõvasti räsinud. Minu kogemused on 2018 a algusest ja siis oli tänaval USD 20 ning euro 24. Ametlik Eesti panga kurss  oli vist 21-22 millegagi peesot euro eest ehk vahe ametliku kursi ja tänava kursi vahel võis olla ca 10 %. 

Ma võtsin kaasa pangakaartid ja ca 3 nädal jaoks umbes 1200 EUR. Pool eurodes, pool USD. Sularahast jäi osa reisi lõpuks alles. Eestis raha Argentiina vääringuks ei vahetanud sest niisugustel eksootilistel valuutadel on siin eriti sant kurss. 

Küll aga võtsin kohe lennujaamas automaadist kohalikku raha. Minu mäletamist mööda sai ühest automaadist sama kaartiga max 2000 peesot mis oli umbes 100 USD ekvivalent. Hinnad Buenos Aireses olid sendi pealt samad kui Tallinnas - näit kohv tänavakohvikus , koos ette kandmisega,  2 EUR jms. Nii et need 100 USD võib esimeses restoranis sirgeks lüüa aga võib ka päris mitmeks päevaks jätkuda. Keegi ei keelanud järgmisest automaadist taas 100 USD võtta. 

Üsnagi edukalt toimis ka niisugune süsteem, et ilma kaardimakseta poes oli kassa juures seinal silt "USD=20, EUR=24" Kui arve tuli näit 8 EUR, siis kümnekast anti 2 EUR tagasi kohalikus rahas. 

Niisugustes linnades, mis ka gloobusele on märgitud sai enanasti maksta nii Visa kui Mastercardiga. Väiksemates kohtades ainult Visa kaartiga ja vahet polnud kas deebet või krediitkaart. Minumeelest olid ka mingid tanklaketid, mis ainult Visa kaarti tunnistasid ja seda isegi pealinnas. 

Seal kus kaarti ei tuntud oli väike eelis USD-l sest seda rahatähte teadsid kõik. Eurot näidates tuli vahel kõigepealt taasiseseisvunud Eestisse sattunud väliseestlase kombel seletada, et see paber on rahatäht (Zee on vhorst, Mheil Thorontos süüakse zeda) . Kui euro lõpuks rahaks tunnistati siis üsna kehva kursiga. 

Ma maksin võimalusel alati kaartiga, järgmine eelistus oli euro ja dollarid jätsin mustadeks päevadeks mida mõnikord ka ette tuli. 

21% soodustus majutusel ja mõnede kaupade ostmisel pole mitte kohalike kottimine vaid maksusüsteemi eripära. Minu arusaamist mööda tuleb esitada pass ja maksta välismaise krediitkaartiga ja sellest piisab, et ostja tunnistatakse välismaalaseks ning hind on ilma käibemaksuta. 

Booking.com süsteemimajutusasutustel oli see minumeelest isegi broneeringu peale ära märgitud. Pass esitatakse hotellis nagunii ja maksta oleks siis hea kaartiga. 

Poest vorsti osta niimoodi ei üritanud kuid ühes kohas tundus olevat mõistlik mõte osta Argentiina kaartiga Garmini navigaator. Umbes 120 EUR. Passist tehti koopia, maksin kaartiga ja hind tuli ilma käibemaksuta. 

Põhimõtteliselt saab ka Eestis tax-free osta kuid süsteem on teistsugune.

Kordan teistele, kes minemas alles on, igaks juhuks üle. Ainult ATM-ide peale lootma jääda ei saa.

Buenos Aires-es üritas üks neljast ATM-ist raha võtta, aga kõigis oli raha otsas. Lõppu kahjuks ei tea. See ATM-ide jutt on ka reisigiidides sees.

Kui mina käisin, siis kõlbas maksmiseks ka EUR. Aga kurssi arvestati 1 EUR = 1 USD, nii et natuke sai pügada. Samas kindlasti ei tasuks peale reisi kätte jätta Argentiina rahasi. Neid ei võta keegi vastu ka naaberriikides või kui siis väga halva kursiga.

Nii Buenos Aireses kui Iguazus sai maksta kaardiga.

Kevadel oli kurss veel 45 juures... 

Raha sai vahetada lennujaamas, ise vahetasin seal, et ei oleks kaardiga väga palju sebimist. Kuna suurim saadud rahatäht oli 1000 peesot ja enamus väiksemad, siis rahapatakas oli päris paks. Algul oli lausa mure, kuhu kõik paigutad. Aga muidu poodides sai kaardiga maksta, vist lausa mingi seaduse tasemel asi, et kaardimakseid peab aksepteerima. Riide ja muu nänni poodide akendel olid jah sildid, et sulas on soodsam. Söögikohtades oli kaardiga maksmine võimalik, mõnel pool eeldas küll leti juurde minekut vms. Osade ekskursioonide eest maksin sulas, sest seal ka oli soodsam nii.

Atm-ist ei soovita välja võtta - teenustasud on suured ja raha saab ka vähe.

Mõtlesin, et kommenteerin ka. Tahtsin siiski lennujaamas veidi välja võtta (vahetuse järjekord oli hiiglaslik), ning kogemata vaatasin, et lisandub teenustasu 65 ARSi (ca 1 euro) lisaks minu panga tasudele. Kogemata vaatasin valesti ja lisanus hoopis 650 ARSi (ca 10 eurot), mida nägin alles pärast. Seega tasub ettevaatlik olla, nagu ei eelda, et võiks selline õudne tasu olla 100 euri välja võtmise eest. 

Samas rahavahetusega linnas läks kuidagi paremini, vahetasin 500 eurot korraga ning lugesin oma meelest raha üle (nende poolt lasti läbi masina), ja kuna oli paras pakk (500sed), siis lugesin nagu alguses, et oleks veidi rohkem. Aga kuna teller ka jälgis ja oli kindel, et vähem kui olema pidi, ei olnud, tulin tulema. Tagasi apartmendis olles hakkasin uuesti lugema, ja tuli välja, et oli nagu paar tuhat rohkem kui oleks pidanud olema (vahetuskursiks tuli 72). Nii hea see vist ikka olla ei tohiks. Kahtlane. 

Aga sularahas makstes saab nt lennujaama taskoga paar tuhat soodust (kui võtta ametlik teenus).

Veidike sularaha taskus ei tee siiski paha. Eriti Patagoonias. Kui oled teel autoga,siis võib ainult kaardiga ringi liikumisel raskeks minna. Paljud tanklad kaarti  tunnistada ei soovi. Kuna vahemaad pikad ja ega neid tanklaid ka iga nurga peal pole , siis vôib lihtsalt lollilt tee peale jääda.