Moderaatorid.

Tere kõigile.

Veidi aega tagasi tõstatas Snoop teema ;avalikustame moderaatorid;,kahjuks jäi vastukajata.Tohib küsida,miks???

Silverclean, alustame sellega, et sa ostad endale töötava arvuti klaviatuuri ja siis võib juba edasi rääkida.

Mulle tundub antud juhul lugupeetud kissmyjazzi vastus natuke ülbitsemisena. See ei ole vastus küsimusele ja moderaatorid võiksid ise esimese järjekorras paika pandud reeglitest kinni pidada-ehk siis küsimusele oleks siiski viisakas vastata. Laias laastus võttes ei ole silvercleani postitus keeleliselt parem ega hullem kui siinsed postitused keskmiselt. Mul endal on isiklikult suhteliselt ükskõik, kes ühe või teise teema all modereerib või kes ta päriselus on, aga mis mind häirib, et suhtutakse ikka üsna suvaliselt-ühelt poolt pushitakse küsimusi esitama mõne 2-3 aastat vana teema alla, mis ilmselgelt on oma aktuaalsuse kaotanud ja ei pruugi oma sisult üldse vastata küsija problemaatikale. Teisalt lokkab mingi täielik absurdsus a´la "Kes läheb veel 20 okt Egiptusesse" ja siis sinna alla 20 vastust, et "mina" ja " mina ka!" ja see on ok?

Kas sa ei ole veel tõesti taibanud,kes siin on moderaatorid?Peaksid ju ometi aru saama,kes mõnitab ja ülbitseb niisama,kes palub sul uut klaviatuuri osta jne...Olgem ausad,mõni daam läheb ikka tõesti üle igasuguse piiri.Kurb aga tõsi!

Mõlemapoolne viisakusavaldus lihtsalt

Ja kõigile meeldivat modereerimist pole võimalik läbi viia. Teeme siin erinevaid katseid, et areneda koos trip.ee kasutajatega.
Üksikud juhtumid mida tavakasutaja märkab, on ainult murdosa sellest mida tehakse. Loomulikult tuleb ette ka meiepoolseid eksimisi ja halvasti ütlemisi, sest ka meie oleme ainult inimesed. Aga enamus postitusi vaadatakse üle enam-vähem tunni jooksul nende tegemisest, seega tavakasutaja, kes päevas korra või kaks trip.ee-d loeb, näeb reeglina postitusi mis on vajadusel parandatud või teemast sobimatud postitused kustutatud.
Püüame rubriikide ja sihtkohtade alt vanad ning mitteinformatiivsed teemad ära peita, esimesed sihtkohad on korrastatud. Siit ehk ka mõned inimlikust seisukohast mõistetavad halvasti ütlemised, kui äsja oled lõpetanud nii 16-20 tundi aeganõudnud korrastamise ja tuleb postitus a'la "kas keegi on käinud egiptuses?????".
Modereerimisõigusega on umbes 30 inimest. Kõigepealt siis kolmik veigo, kika ja tom; Rebaseonu, hbert, kissmyjazz, Jyrka, sultanja, punkel, Araab, külm, Kurimoor, hm, Antonio, Merca, DrRock, MkM, vatse, meelis, marks66, mann, valdek, hääletaja, dante ja lisaks veel umbes 10 inimest.

Mul on küll viimasel ajal tekkinud tunne, et trippi on tekkinud liiga palju tsensuuri ja tähenärimist. Ilmselt on moderaatoreid liiga palju, kuidas teisiti seletada nähtust, et mitmeid suhteliselt normaalseid ja adekvaatseid postitusi peedistatakse. Loomulikult on teatud juhtudel vaja sekkumist, kuid kui võrdsest-võrdsemaid saab liiga palju, toob see kahju demokraatiale ja sõnavabadusele. Kui lugesin, et moderaatoreid on mingi 30 hinge, olin tõsiselt hämmeldunud.

Ei pea normaalseks ka sellist vastust niinimetatud moderaatori poolt.
http://trip.ee/node/45292

Ja esitatud küsimused on normaalsed channel?

olen siin hullemaidki küsimusi näinud. Ja ega vastuski eriti vaimukusega ei hiilanud...emand sultanjal on paremaid nalju olnud, kuigi jah- suht harva.

on kuldse kesktee ja kõikidele meeldiva keskkonna loomine võimatu. Tegelikult oleks mõned moderaatorid juurde vaja et korrastada ära mõned maad ja rubriigid. Moderaatori missioon ei ole sõnavabadust piirata, küll aga korrastada teemasid ja kustutada mittesobivad postitused. Kasutajad ise peaksid postituse või teemaalgatuse tegemisel natukene eelnevalt vaeva nägema ja vaatama, kas analoogseid teemasid juba pole või kas postitus on tehtud õigesse teemasse enam-vähem korrektse õigekirjaga ja arusaadavalt. Postituse õigekirja puhul eeldame nii umbes III klassi taset st. lauseehitus peab olema selline, et mõte on arusaadav, kasutatakse kirjavahemärke(komade üle ei norita), ja lause algab suure algustähega, samuti kohanimed.
Tänaseks oleme püüdnud teha kerge jaotuse, et kes millega tegeleb. Kuna modereerimine toimub vabatahtlikke poolt st. kellelegi ei maksta selle eest ja kõik teenivad leivaraha kusagilt mujalt, siis on ühe või teise moderaatori panus juhuslik. Siit ka mõnikord kerge möödapanek, või ülereageerimine. Ja ärgem unustagem ka moderaatorite mälu ehk on olemas postitajaid, kes on suurema tähelepanu all. Siit võib kõrvalvaatajale jääda mulje, et tehakse liiga. Tegelikult on aga postitaja selle eelnevaga esilekutsunud. Nüüd olen ma rääkinud moderaatori raskest elust :)
Tegelikult on trip.ee täitsa tore keskkond ja enamus meie kasutajaid on suurepärased, isegi meie trollpostitajad lisavad keskkonnale värvi.

Kuidas oleks panna moderaatorite nimed teise fondiga/suurusega näiteks?

Miks ei võiks nii olla, et inimesed loevad ennem postitamist instruktsiooni, loevad vanu postitusi veidi üritades ennast esmalt ise aidata, üritavad oma küsimuse võimalikult selgelt välja kirjutada, üritavad panna hea pealkirja mille järgi saab täpselt aru, millest postitus räägib, üritavad määrata õige rubriigi ja maa, ennem saatmist loeks veel läbi, kas on kõik ilusti ja korralikult ning siis ei peakski modereerima midagi. :)

Mida annavad moderaatorite nimed? Kui on üle ühe moderaatori siis polegi ju kedagi konkreetselt süüdistada, kuna ei tea, kes nendest mingi konkreetse asja on ära kustutanud.

Figureerin päris mitmes foorumis lisaks tripile ning igas ühes neist tuleb umbes 2 aastase vahega teemaks see, et moderaatorid on jobud, sõnavabadust piirataks etc. Ja siis iga kord keegi modedest kirjutab vastu midagi sellist nagu rebaseonu just kirjutas.
Minu arust (10+ aastat internetikommunides osalemist) kehtib internetikommuunidest 2 lihtsalt reeglit:

  • Foorum on nende inimeste oma kelle oma see on. Ja nendel inimestel on absoluutne voli teha selle foorumiga ning sinna postitatuga mida iganes nad heaks arvavad (kustutada, muuta, bännida etc.) va teiste poolt loodud sisu enda nime alla kommertslikel eesmärkidel kasutamine. Sõnavabadus tähendab seda et sa võid joonistada endale vildikaga sildi ja minna seista sellega Toompeal, see ei tähenda seda, et absoluutselt kõik sinu idiootsed postitused tuleks mõnes foorumis alles jätta.
  • Umbes 60% kasutajatest ei loe mitte kunagi läbi mingisuguseid tingimusi ja eelnevaid postitusi. Mitte KUNAGI.
    Nendest kahest reeglist lähtudes võiks selle teema rahus ära kustutada. Ning moded võiksid rahus neid teemasid ära kustutada mis neile ei meeldi. Reeglite asemel võiks igal lehel mõnes nähtavas kohas olla ühelauseliselt siin toodud esimene reegel sõnastatud. Et asjad oleksid JOKK peaks siiski kusagil ka ehk mingid pikemad kasutustingimused olema, kuid seda ainult foorumiomanike kaitseks.
    Nagu alati YMMV.

Nõus, et paljud ei loe vanu teemasid ja ei ürita ennast ise aidata, see on igal pool nii. Aga ma olen kindel, et seda protsenti saab üsna palju vähendada, kui teha postituse sisetamise lehel mitmeid muudatusi. Postituse sisestamine tuleks teha mitmeastmeliseks ja veebileht peaks arusaadavalt juhendama inimeset, et kuidas ja kuhu kirjutada. Näiteks võiks postituse kirjutamist alustada maa valimisega, seejärel veebileht pakub kasutajale järgmiseks ka automaatselt kuumade teemadega ja baasinfoga lingid antud maa kohta, nagu ilm, valuutakurss, FAQ, jms. Kui kasutaja valib transpordiliigiks lennuki, siis tuleb kohe nähtavale info konkreetse maa lennujaamade kohta, kuida nendest linna saab jms. See info tuleb kasutajale nähtavalt serveerida, et ta peab seda nägema ja see oleks tal hiirekliki kaugusel. Selle asemel, et öelda, et loe vanu postitusi tuleb need populaarsed ja kasulikud vanad teemad talle automaatselt välja otsida ja silme ette tõsta. Kui kasutaja näeb, et nüüd saaks ta ilma näha kohe praegu, mitte ei peaks ootama kellegi vastust, siis arvatavasti ta ei postitagi. Ka poleks paha suuremate linnade ilmaolusid näidata automaatselt, kui kasutaja on maa valinud, ilma et ta peaks kuhugi teisele saidile minema (seda on ju tänapäeval väga kerge realiseerida). Sama valuutakursiga, pole liiga raske seda kohe ekraanil näidata. Alles siis kui kasutaja on seda infot näinud, muutub postituse sisestamise vorm nähtavaks. Ehk siis tuleb lisada veidi intelligentsi. Loomulikult asi nii eriti ei toimi, et kui paneme postituse tegemise lehele lingi, et ole hea ja loe ennem reegleid ja tuhni vanades postitustes. Neid reegleid tuleb ise postitajale serveerida vastavalt vajadusele ja õigel hetkel, samas nii, et see ei tüütaks. Lisaks, et postituse sisestamine liiga tüütuks ei läheks on võimalik teha nii, et abistamine on eriti aktiivne just uutel kasutajatel (teinud näiteks alla N postituse või vastavalt teenetele on model võimalik märge teha kellegi kontole, kui kasutaja on üles näidanud positiivset mõttetegevust postitamisel). Olen sarnased ettepanekud siin teinud juba ammu, kuid tundub, et sellist asja ei peeta vajalikuks...

Teine teema on see, et otsingumootor on Trip.ee-l kuidagi eriti nutune ja lihtsalt ei leia infot üles ja ei näita tulemusi kasulikkuse järjekorras.

Puutun ise kokku arvutiprogrammide tehnilise toega ja päris lahe on vaadata ja võrrelda, et kui vähe inimesed midagi küsivad, kui neile on kõik puust ja punaselt ette tehtud ja võimalikult hästi ära seletatud. Ausalt öeldes vahe on suht jahmatama panev (positiivselt).

Olen ise midagi mõelnud, aga nii selgepiirilise ja konkreetse kasutajamugavuseni pole jõudnud. Igatahes suurepärane lahendus.
Loomulikult ei tähenda see seda, et inimene ei võiks pärast seda foorumis osaleda ja täiendavaid küsimusi esitada.

Esiteks siis moderaatoritest ja nende õigustest. Kohati kirjutatakse igasugu jama ning võiks kustutamisel veelgi usinam olla. Samas ei ole minu meelest positiivne, et moderaatorid ise jamaga vastavad või lausa solvavad/ülbitsevad. Prooviks ikka esialgu suunata õigele teele ja kui see ei aita, siis lihtsalt kustutada. Muidugi kerge soovitada... Igatahes tegijatele jõudu.
Teine teema oleks rebaseonu poolt tõstatatud otsing ja selle headus. Peab tunnistama, et on arenguruumi. Eriti algajale otsijal võib olla raske sealt õigeid vastuseid välja võluda (tuleb veel meelde, kui ise sai siin raskustes oldud). Kogenum kasutaja, kes juba teab, mis liigendus siin teemadel on, saab nähtavasti oma vastuse kätte. Aga just uutel, kes neid nö "mõtttuid" teemasid sisestavad, mida juba tuhat korda jahutud, need on isegi võibolla proovinud seda otsingut aga loobunud. Taaskord kerge soovitada "parandage otsingumootorit", aga tundub, et palju probleeme on saavad sealt alguse.

Mind moderaatorite nimed ei huvita, aga taolist mõnitamist sultanja poolt, millele viitas eelpool channel, on ebameeldiv lugeda. Jah, küsimused pole alati arukad, aga taolisi vastuseid pole minu arvates mitte keegi ära teeninud. Ma poleks muide arvanud, et sultanja on moderaator, mõtlesin, et niisama kuri inimene... ;)

on moderaatorid ka inimesed ja ekslikud. Möönan, et esineb ülereageerimist, olen isegi seda teinud. Samas näitavad uuringud et ligi 30% inimestest on masohhistlike kalduvustega ehk kohe vajavad karmimat suunamist, samuti osad inimesed ei saa aru humoorikast tögamisest. Aga jah, palun vabandust nende ees, kes on liiast pihta saanud!