Mõnus linn Itaalia rannikul lastega puhkamiseks?

Niisiis. Lennuk maandub mai lõpus Milanos ja toob juuni keskel tagasi. Soovime lastega (7 ja 1,5) leida mõnusa linna, kus see aeg veeta. Et meri oleks lähedal, süüa saaks hästi ja ratastega sõites ringi vaadata, ei taha autos istumist/sõitmist :) Ehk on kellegil isiklike häid (ja halbu) kogemusi lastega puhkamisest Itaalias. Ehk isegi ööbimisvõimaluste kontaktid või head ideed. Postitused olen läbi kamminud ja tuttavatelt uurinud, kuid midagi südamelähedast ei ole veel leidnud. Muide, kas mered on sel ajal juba ujumiskõlblikud?

Kas järved ei tuleks kõne alla? Como ääres Bellaggio ja Garda ääres leiaksite ka kindlasti mõne ilusa paiga. Rannad võivad olla kivised! Ise maandusin Milanos ja sõitsin suvitama hoopis Bashka randa (Horvaatia). Kahjuks ka see on kivine.

Ma läheks ka hoopis Garda järve äärde, kus mulle tundus, et on rohkem ujumiskohti kui Como ümbruses. Garda ongi nagu kaljudega ääristatud maaliline meresopp - saab surfata, läheduses mitmed lõbustuspargid (Gardaland) jne. Lisaks imeilus loodus ja ümber järve on väga ilus ka jalgratasteda väikeseid külakesi avastada :) Tuttavad suvitavad seal lastega juba mitu aastat järjest.

Ka Veneetsia on sealt kiviga visata.

...tulevad kindlasti kõne alla. Kui nüüd järgi mõelda, siis mererannad seonduvad kära ja sagimisega. Tahaks rahulikumat paika. Muidugi...see on ju Itaalia, rahuga on seal nagu on :)

Olen mereinimene ja soovitaks ka Lido randa, see küll on liivarand. Garda ääres on ka väga ilus ja kui järele mõelda, siis merevesi on lastele mõnusaks äraolemiseks ja möllamiseks liiga soolane. Juuni algul pole kärarikkusega küll probleeme, vees käivad siis vaid põhjamaised lumeinimesed:)) Päevitajaid muidugi leidub, aga enne meie jaanipäeva hooaeg alles hakkab tuure koguma...

Suvel on Como ja Maggiore järvede kuurortlinnad hullemalt üle rahvastatud kui mereääsed puhkekoad. Põhjus selles, et järvede rohkusega ei saa Itaalia eriti kiideda mereranda on seal aga piisavalt.

Juuni algul ongi rannad lapsi täis sest siis viivad ka itaallased oma lapsi mere äärde. Meie käime vanaemal külas Lericis ( Liguuria) oma 2 aastasega. Tegelikult on ju tore, kui on palju lapsi ja lapsed saavad mängida teistega :) Liguuria probleem on kallis öömaja aga nt Lericist saab mõlemale poole jalutada järgmisse linna mööda mere äärt, rattaga saab ka sõita ning paati laenutada ja kaljude vahel ringi sõita ( või vesiratast kui jaksate vändata). Meie vanaisa on kalamees ja viib meid alati oma paadiga kuhugi kas La Spezia laevaehitusi vaatama või Portoveneresse kohvile. Aga noh, meie laps on harjunud sünnist saati paadisõiduga...

Järve idee on ka täitsa hea aga mulle endale järv ei meeldi seega ei käi ja ei oska soovitada.

Soovitan uurida ka kämpinguid, neis on lastele rohkem tegevust, kui korteris. Ehkki paljud Itaalia üürikorteridki asuvad basseiniga majades.

Ise olen olnud selles kämpingus http://www.campingcontinental.com/en/ asub Mergazzo järve ääres ja ainus ujumiskoht sellel väiksel järvel oligi kämpingu territooriumil. Laste jaoks olid eraldi töötajad, kes õhtuti lõbustasid lapsi ja päeval nendega basseinis mängisid. Kämpinguid on Itaalias palju, mai lõpp-juuni algus on küll juba kallim, kui mai algus aga pole veel päris kuum hooaeg. Ise olin just aasta tagasi mai keskel Itaalias, esimene nädal olin järvede kandis ja seal oli ilm selline keskmine Eesti suvi, aga kui mereäärde saime siis olid väga ilusad ilmad, käisin ka meres ning minu jaoks oli vesi soe, kuigi kohalikud küll veel eriti vette ei kippunud :) Kui oled paar nädalat ja rendid ka auto siis võid ju võtta 1 kämpingu ühes piirkonnas nädalaks ja teiseks nädalaks kolida. Meie nii tegime ja jäime rahule aga meil polnud seltskonnas lapsi.

Tänud kõigile, kes on võtnud vaevaks infot jagada. Meeliv on lugeda "oma inimeste" arvamusi ja mitte toetuda turismifirmade poolt reklaamitavatele klantspiltidele.

Vaatasinb läbi päris palju fotosid Google Earth´ist Garda ümbruses ja...ei tea, kas mulle sattusid sellised, aga tugeval protsendil piltidest oli taevas pilvine ja ilm kuidagi "udune".

Tervist!

Käisin eelmine aasta ning jagaks ka kogemusi. Lido de Jesolo on selline turismimagnet (rand kus on 300 päikselist päeva). Como on ausalt öeldes suhteliselt samasugune suvel, eriti kesksuvel. Isiklikult soovitaks hoopis Iseo järve. Ei ole väga kaugel Milanost. Meie maandusime Bergamos üldse (väga kift Tartu suurune linn muideks) ning sealt on Iseoni kiviga visata. . . . Toimetaja lisas suurtähed kohanimede algustesse ning koristas ära punktiirjooned lausete lõppudest ja komade asemelt.

Selline väikene linnakene Sitsiilias nagu Ceafalu on hästi hubane ja armas. Asub mere ääres ning mandri poolt piiratud kõrgete kaljudega. Linnake on hubane ja väikene ning üpriski vana, on väikeseid kohvikuid ja restorane ning armsaid umbtänavaid. Lisaks ei ole seal väga palju turiste. Liivarand on keset linna ja inimesed on lahked. Sitsiilia on küll kaugel ja on nagu juba peaaegu Aafrika:) aga mõnus koht sellegi poolest :)

Loomulikult ei saa eelkirjutajale vastu vaielda, et Cefalù on vàike armas linnakene. Kùll aga on mul erinevad kogemused selle koha turistidehulga suhtes. Rannbariba on suhteliselt lai - oma rannaràtikule leidsime siiski napivòitu ruumi, aga need tànavad... Kuigi viibisime antud kohas mootorratta seljas, tuli teinekord palju vààrtuslikku aega veeta autode jàrel ummikuis. Ei olnud kuum augustikuu, vaid juuni algusspool. Aga eeldan, et teema-algataja, kelle lennumasin Milanosse toob, ei hakka mitte Sitsiilia poole liikuma, vaid soovib leida pisult làhedamast suvituskohta. Eelpool pakutud Lido di Jesolo (nagu kogu Aadria mere rannik) ei kuulu minu arvates Itaalia kaunimate randade esimikku. Vesi on seal sogasevòitu ning tihti minnaksegi Aadria mere ààrsetesse kuurortitesse (Lido di Jesolo, Rimini, Senigallia jne) mitte rannamònude, vaid lòbustusasutuste pàrast. kuna teie seltskonnas on lapsed, siis arvan, et òòklubid ei kuulu teie reisi peamiste atraktssioonide hulka. Vaadake midagi Liguuria vòi Tùrrreeni mere kallastel. Aga ka Pòhja-Itaalia jàrved pole miitte halb mòte!

Soovitan Garda jarve. Lido Di Jesolo on ulerahvastatud ja sopase veega. Garda jarve aarne aga hulgaliselt maalilisi vaikelinnu tais, lastele lobustusmagnet - Gardaland, ratastega saab ka seal suureparaselt liikuda. Kui 80 - 88 euro/oo on Teie eelarvele sobiv hind oomaja eest, jagan hea meelega isiklikke kontakte. Oobisime ise vaga heas turismitalus. Uus ja puhas ning koik vajalik olemas - kook, konditsioneer, puhas dushiruum, bassein, ja isegi grillimise voimalused. Otsige mu kontaktid siit foorumist ules kui huvi on. Saan perenaise kaest ehk hea hinna valjakaubelda. Siit saab meie Garda reisist fotosid vaadata.

http://picasaweb.google.it/mvmbdicesare/Gardaland?feat=directlink

http://picasaweb.google.it/mvmbdicesare/GardaCasaSMarco?feat=directlink

Kui tahad rahulikku perepuhkust liivasel rannal kus praktiliselt teised inimesed puuduvad ja ööbimine merest 50 m. kaugusel lahedas villas, siis pead Sitsiiliasse minema. Küll on rand täis seal juulis, augustis, aga juunis on väga mõnus ja merevesi tavaliselt sel ajal 22-23.

...Sitsiilia on ennegi perekeskis jutuks tulnud. Aga lennuk paneb rattad maha Milanos ja see tähendaks rohkem kui tuhandet km, seda siis uuesti lennates, autoga või rongiga. Ja edasi tagasi. Oleme mõelnud, et kui järgmine kord Itaalia päevakorda tuleb, siis võtame suuna kohe sinna, aga praegu allapoole Roomat ei lähe. Ja Roomasse ka ei lähe :) Las lapsed veidi kasvavad ning hakkavad hindama arhitektuuri ja ajalugu, siis on paras aeg. Meri hakkab järjest vähem aktuaalseks muutuma. Üldine hoiak on, et oleks vähemalt kus ujuda. Kas või mõni mõnus majake/korterike kusagil Toskana südames ... basseini ja ilusa vaatega. Nurga pealt ostetud värske leib, just, juurviljad ... pudel kohaliku veini.

Meil lastega minek juunis ja jaanuaris majutust otsides selgus, et ca 95% kohtadest eeldab, et saabumine-lahkumine on laupäeval (see ei kehti muidugi hotellidele). Isegi kui alguses kodulehel kirjas, et saabuda võib ükskõik mis päeval, siis päringut tehes konkreetsete kuupäevadega, vastati ikka, et ainult laupäevast alates saab.

See seadis väga suured piirid - oma sihtkoha /Rapallo/ leidsime tänu majutusele (otsides oli muidugi tingimus, et rannikulinn peab olema). Mingil hetkel tundus juba, et tuleb loobuda plaanist olla Liguurias ja sõita rongiga teisele rannikule, sest ööbimist lihtsalt ei leidnud. Me samas ei tahtnud ka villat kuskil sisemaal, sest need olid kuidagi eraldatud. Nii ongi rongiühendusega linn, kust saab igale poole mujale /nt Pisa/. Meie otsisime siit www.homelidays.co.uk

Üldiselt on juunis majutuse leidmine kerge, sest nad ise puhkavad juulis, augustis ja otsides suurtest inglise portaalidest, kus pakutakse üüriteenust, midagi odavat leida pole võimalik, sest enamus teenusepakkujaid sinna oma asju üles ei pane erinevatel põhjustel(kallis ja itaalias ei ole inglise keel väga levinud ehk siis keeleprobleemid ja ka enamus pakkujaid töötab enda turu jaoks). Saan aru, et lastega reisides on mure ööbimise pärast suur, aga tegelikkuses pole asi hull. Nii et, head reisi.

Eelpoolmainitutele lisaks (Garda on minu arvates ka väga hea mõte).

Mina lastega soovitaks ikkagi pigem Aadria mere rannikut. Mais-juunis seal veel puhkajatemassi ei ole, seega meri pole nii sogane, seal on täitsa mugevam. Pluss on see, et meri on laugem ja rannad pikemad kui teisel pool, seega lastega on mugavam. Mulle endale sealsetest peatuspaikadest vist sümpatiseerib pigem Riccione, mis on küll vast samatuntud kui Rimini, aga siiski vaiksem, rahulikm ja puhtam. Väga hea kalatoit on :) Veel: 1,5 lapsega on tegelikult mugav mingisuguses turismikeskuses olla, kus saab lasta endale kõik ette-taha ära teha ja peamiselt rannas olla :)

Teisel pool on minu lemmiklinnaks vist Chiavari, kui kesklinnas mingi ööbimiskoht leida, siis on vist kõik rongi-jalgrattaga kättesaadav (Cinque Terre näiteks). Kuigi, veelkord, ma kardan, et Ligurias on 1,5 tsipa raske. KitKat, kuidas sul Rapallos oli, see on külje all? Ma ise olen Ligurias ainult autoga liikunud.

Kui meri ei ole absoluutne nõue, siis võiks ka mõelda Porretta Terme peale, väike kuid ülituntud spalinnake Emilia-Romagna appenniinides (link spakeskusele, aga see on ikka linn ka; seega kõik otsingud nagu "case vacanze porretta terme" või "agriturismo porretta terme" vms on kasulikud), kus huvitavad paigad on kõik taaskord enamjaolt rongi/jalgrattaga kättesaadaval, suur rahvuspark kaasa arvatud. Sealkandis on veel palju teisi väikeseid armasaid linnakesi, kus mäepuhkust pidada ja kust Porrettasse minna annab. Aga mai ei ole jälle päriselt kuum aeg ;)

Minus hakkab nüüd kõnelema lokaalpatriotism, aga minu arvates on meie appenniinid väga ilusad ja seal puhkab väga hästi. Kuid see viimane on absoluutselt erapoolik soovitus.

Tänud vastajatele. Kõik head mõtted on kõrva taha pandud ja kui mitte see kord, siis järgmise reisi ajal. Paar kommentaari eelkõnelejatele. Eelmisel aastal leidsime Prantsusmaal ööbimise samuti siit www.homelidays.co.uk. Kõik toimis hästi. Üle eelmisel aastal otsustasime (Saksamaal), et ei otsi majutust ette. Ja see oli tüütu. Kuna sõitsime Eestist oma autoga, oli erinevaid ööbimisi ikka mitmeid ja üsna palju auru läks selle peale, et leida sobiv, taskukohane ja vakantne ööbimispaik. Puhtalt minu subiektiivne soovitus - kui reisite lastega, siis võiks ööbimine enam vähem paigas olla. Ja siit jõuame me järgmise tähtsa teemani. Toit. Eelnevate kogemuste najal võin öelda, et ka see nõuab ette planeerimist. Muidu maanud turismilõkus ja mõtled, et miks ma üldse siia olen sõitnud. Just täpselt sellised tunded on mind valdasid mind gurmeemaal Prantsusmaal (ma poleks arvanud, et nad suudavad seal nii halvasti süüa teha. Reisi lõpuks teatas laps, kes hea meelega sööks MacDonaldis, et tema rohkem friikartuleid näha ei taha "french fries"). Seega...kas kellegil on häid kogemusi heade toidukohtadega? Hea: kohalik, kordumatu, mitte michelini tärnidega (võiks ju, aga rahakott), mitte kiirtoit, kus kohalikud ise söövad. Seda Milanos, Toskanas, Firenes ja sealsetes väiksemates linnades. Hea resto puhul olen nõus ka natuke autosõitu kannatama :) Ja ehk on neis vajalik ette reserveerimine?

Nii, teadjamad inimesed, kes reisinud siis lastega. Tahaksime minna mai lõpus paariks nädalaks lastega Itaaliasse. Väikesed lapsed 1. ja 3 a.-sed. Küsiksin, et

  1. kuidas oleks sinna võimalikult soodne sõita? Kas oma autoga, lennukiga, laevaga (Rostocki) ja võtta kohapealt rendiauto.

  2. Millist elukohta soovitaksite lastega perele kõige enam seal riigis? (Majake, villa, kämpad, telk)

  3. Millist piirkonda soovitaksite pigema lastega seal olles külastada, või millises piirkonnas võtta elukoht? (Toscana jne) Kas pigem mägedevahel, külakeses jne) Või pigem linnade lähedal?

  4. Milline ilm võiks olla mai lõpus, juuni alguses (keskpaigani) Itaalias.

5.Milliseid piirkondi KINDLASTI EI soovita külastada?

  1. Kas majakeste broneerimist ja reisikorraldust peaks tegema või oleks mõtekam teha ise või läbi reisifirmade?

  2. Kui sõita oma autoga nt 3 päeva mitte jutti sinna, siis millistes riikides soovitaksite ööbimispaigad teha?