Tsauks.
Kuna kõik navigaatori teemad on läinud väga tehniliseks kätte kuid mina (ja võibolla mõni üksik inimene veel) olen tehnilistes küsimustes suht blondiin, küsiksin lugupeetud spetsialistide lihtsat ja selget arvamust.
Takaksin sõiduautosse GPSi. Sellise mis käib iminapaga esiklaasi külge. Läpakas seda kasutada ei taha, samuti mitte kaasas kanda.
Kuna sõidan põhiliselt välismaal siis kaartidest peaks olema detailsed Lääne- ja Ida-Euroopa, Skandinaavia võimalusel ka Põhja-Ameerika. Mingeid muid lisavidinaid (bluetooth jne) kasutada ei soovi. Eesti ja Baltimaaade kaardid ei ole olulised.
Rendiautodes olen kasutanud Garminit ja see tundus päris sümpaatne ja kasutajasõbralik olevat.
Kumb võidab? Garmin vs. Tomtom.
Kas (head)kaardid saab ostes kaasa?
Kust soovitate osta - Eestist või välismaalt, poest või internetist?
Mida peab veel silmas pidama?
Head pakkumisedki on teretulnud.
Ette ja taha tänades.
Olemas endal 2tk millest ühe müüks soodsalt ära
varustan kõikide vajalike kaartidega
http://forum.4x4.ee/viewtopic.php?t=15634&highlight=garmin
Sellest TomTomi suurest puudusest- kõrgusenäidu-ja jäljelogi puudumisest saab kergelt lahti. On olemas selline väike programmike nagu Tripmaster, mille lisamisel TomTom seadmesse salvetatakse sinu läbitud teekond, kõrgused, kellaajad jne. Seda logi saab pärast konvertida vaatamiseks näiteks Google kaardirakendustes või mujale- varjante palju. Põhjalikumalt saab lugeda: http://www.euroretk.eu/foorum/tomtom-gps/103-tripmaster-v2-0-a.html
Mingit olulist muutust kaartide osas käesolev aasta siiski veel toonud ei ole. Küll aga on oodata kevade lõpupoole TeleAtlase andmetel baseeruvat 100% katvusega Eesti kaarti. Tuntumatest navitarkvaradest kasutavad siis TeleAtlase kaarte näiteks TomTom ja iGO8. Seega kaob Eesti puhul Garmini kaardi suur eelis - detailse katvusega teedevõrk. Selge on muidugi ka see, et muus osas päris Regio ja EOMapi Eesti kaardi taset TeleAtlaselt loota ei ole. Kindlasti on seal vähem huviväärsusi, puuduvad kraavid, sood, elektriliinid, looduskaitsepiirid, talukohad jms. Seega looduses matkajale jääb endiselt parimaks Garmini kaart, tavalisele autosõitjale aga peaks TeleAtlase kaardist täiesti piisama.
Muu Euroopaga on jutt sama, mis varem ka foorumis räägitud. Sarnaselt Eestile on Garminile saada ka teiste riikide kohalike kaardifirmade kaarte, mis paremad kui Navteqi/TeleAtlase kaardid. See jutt käib rohkem Ida-Euroopa riikide kohta, Lääne-Euroopa riikide kaardid on mõlemale korralikud. Seega selles osas on Garmin parem. Kuid arvestada tuleks muidugi sellega, et kui kõiki neid riike eraldi ostma hakata, tuleks välja käia juba üsna korralik rahasumma. Kui võrrelda Garmini Euroopa City Navigatorit TomTomi Lääne- ja Kesk-Euroopa kaardiga, siis teedevõrgu katvus laias laastus enam-vähem sarnane, kuid Garmin siiski ehk pisut parem. Garminil on näiteks Kreeka sees (TT'l eraldi kaardina), Eesti ja Läti juba 100% kaetud, olemas näiteks teedevõrk Madeira saarel. Samas TT'l jälle Bulgaaria oluliselt detailsem. Seevastu huviväärsuste osas on kindel eelis TomTomi kaardil.
Kasutajaliidese poolest tasuks tõesti Garminile eelistada TomTomi. Lisaks korrektsele eesti keelele on menüüd ja ekraanipildid arusaadavamad ja navigatsiooniekraan informatiivsem. Kui siin soovitatud Tripmaster jälje logimisega ka kenasti hakkama saab, siis TomTom oleks ehk pikemas perspektiivis (tulemas korralik Eesti kaart) isegi parem variant.
Kuid nagu juba varem olen soovitanud, tasuks ikkagi muretseda mõni iGO 8 tarkvaral põhinev autonavi. See tarkvara teeb ikka üsna kõike, sealhulgas ka siis salvestab jälge. Mudelitest sobiks kasvõi seesama Clarioni oma, varsti peaks turule jõudma juba uus mudel Map790. Või siis näiteks Asus R700T, mis tunnistati eelmisel aastal parimaks autonaviks. Selle lahjema mudeli R700 (ilma TMC'ta) saab kätte juba üsna odava hinnaga (2800 EEKi). Kui vaja ka looduses käia, siis näiteks veekindel Becker Z 100 Crocodile (kasutab küll mitte TeleAtlase vaid erandina Navteqi kaarte). Tõsi, nende iGO 8 baasil olevate mudelitega peaks seda arvestama, et juba tükk aega tagasi turule tulnud mudeleid müüakse koos vanemate kaartidega (näiteks Asus R700'ga on kaasas kaardid 2008.01). iGO8 kaartide jms jaoks siis olemas lehekülg http://www.naviextras.com, kus muuhulgas siis vähemalt hetkel ka soodsamad hinnad. Kõikide iGO8 baasil autonavide toetust neil veel pole ka, näiteks Clarionil on, aga Asusel veel tulemas. Teine võimalus on vaadata alles turule tulevaid mudeleid, nende tarkvara ja kaardid on juba uuemad (tarkvara 8.3, kaardid 2008.10). NavNGo hakkab pakkuma siis ka juba uue iGO amigo tarkvaraga autonavisid, mis küll pigem lähtub võimalikult lihtsast kasutajaliidesest. Aga ekraanil on pilt igatahes päris muljetavaldav.
Värske uudisena andis NavNGo teada ka sellest, et alates 2009.a. teisest kvartalist lisanduvad nn TopMap kaardipaketti (kus kaardid põhinevad siis kohalike kaardifirmade andmetel) ka Eesti, Läti, Leedu, Tšehhi, Sloveenia ja Küpros. Rõõmustav on seejuures kindlasti asjaolu, et ametlikele tarkvara omanikele on tavaliselt selle kaardipaketi uuendus ka tasuta.
Esimesena naviprogrammidest on uued TeleAtlase 2009.02 andmetel põhinevad kaardid kasutusele võtnud NDrive. Eesti puhul on siis teedevõrgustik kaetud 100%. Esmamulje on tõesti väga hea, kaardi andmed on väga värsked. Kui võrrelda eelmise aastal välja tulnud Regio Balti kaardiga (v 1.3) ja EOMAP Eesti kaardiga (v 21.11), siis TeleAtlas on nendest autoteedevõrgustiku puhul parem. Eesti tootjate uuemaid väljaandeid ei ole kahjuks käepärast, arvata on, et seal on samuti need teed lisatud. Kellel käepärast võtta, võiks võrrelda ja teada anda. Panin ühe tüki Ülenurmest veebi välja.
Muus osas küll (huviväärsused jms) TeleAtlas Garminile vastu ei saa, nii nagu arvata oligi. Nädalavahetusel proovin testida reaalselt ka ära, kuidas marsruutide koostamisega asjalood on.
Valgevenes tuleks kasutada ikka Garmini tarkvara.
Tasuta kaardid:
http://seldom.by/forums/index.php?showtopic=640
http://kartaby.clan.su/forum/4-11-1#57
Charly21, sina kui absoluutne oma ala proff, olen erinevates foorumites liikudes lugenud ja kuulnud, et windows ce peal töötavate navidega on suht palju probleeme, windows jookseb kokku jne. Mis sa arvad, kas siis iGo8-l töötav navi oleks ikka õige valik? Võimalused ja kaardid sel softil on tõesti head. Kuid kui peaks ikkagi pilk jääma ka TomTom'ile ja Garminile, siis milline oleks sinu konkreetne soovitus navi valikul. Seda just kaartide katvuse, huvipunktide ja sellise info koha pealt. Ma tean, et see on keeruline küsimus, igal seadmel on oma head ja halvad küljed ja sellist navi vist polegi veel, kus oleks need head küljed kõik koos ühes seadmes. Kuna ma olen suur reisihuviline, igal aastal korraldan suht suure Euroopa ringreisi, (selle aasta teekond http://www.euroretk.eu/2008/12/27/euroretk-2009/), siis navi võimalikult rohke info ja hea kaardiga oleks hädavajalik. Kumb arendab oma kaarte paremini kas Navteq või TeleAtlas? TeleAtlasel on palju vigu ja need kanduvad üha ja üha uuesti uutesse kaardiversioonidesse edasi, nagu nt Tartus Sõpruse sillalt vasakpööre Turu tänavale. Oskad sa öelda, kelle kaarte on odavaim ülal pidada, st uuendusi saada ja osta?
Ette tänades!