Palun aidake paari vastusega-USA

Tere tripi pere. Sooviksin perega (mina, abikaasa ja 6 aastane) külastada Los Angelest aprill 2017 Mul on paar küsimust (ja kindlasti tuhat veel) aga ennekõike see ESTA teema. Passid on meil kõigil olemas, kas tohin selle ESTA juba ära teha? Olen lugenud, et osad ostavad piletid enne ja siis teevad ESTA ja saavad eitava vastuse. Nii nagu ei sooviks. Kui ma ESTA ära teeksin siis saaksin mingi aeg soodukatega pileteid jälgida ja siis kui ei tule siis ära osta (pool aasta enne vist soovitatakse?) ESTA kohta veel-kas tohin need maksta kõik ÜHE ja sama Swedbank deebetkaardiga? Meil krediitkaarte polegi, on Swedbank see Master Card millega saab enamikes kohtades maksta (turvalised ostud internetist programm) Euroopas reisides oleme kõik selle kaardiga ära teinud. Või vaadatakse imelikult kui maksan ühe ja sama kaardiga kõigi kolme ESTA? Kas Los Angeles nn city break piisab 2 nädalat või oleks parem puhata seal 3-4 nädalat? Mõtlesin sellises järjekorras teha 1.ESTA 2.Lennupiletid 3.Majutus 4.Autorent (seda veel ei tea, mina sõita ei oska, abikaasa otsustada kas kasutame autot või ei) 5.Kohad mida külastada, hinnad jne

Mida võiksin veel nimekirja lisada?

Tegu oleks esimese puhkusega USA-s ja kuigi Euroopast juba valdav osa läbi reisitud siis natuke närv ikka sees.

Nõuanded nii teretulnud.

ESTA võib ikka ära teha. See kehtib kaks aastat kui passid vahepeal kehtivust ei kaota. Ühe kaardiga võid vabalt maksta. Enda peal järgi proovitud. Pileteid võib juba praegu vaatama hakata. Alles olid siin soodukad alla neljasaja mis on päris hea hind. Minu isiklik arvamus on, et LA-s pole midagi nii kaua teha aga see puhtalt minu isiklik arvamus. Alustuseks loe läbi siin tripis varasemalt olnud teemad lääneranniku kohta. Tekiib vast mõtteid kuhu sealkandis minna mida teha. Ja ilma autota läheb keeruliseks kuigi on võimalik.

Soovitaksin Los Angelsi ja California asemel enamik puhkusest veeta kõrval asuvas Nevada osariigis , Las Vegas jne. Palju odavam ja turvalisem paik kui California.Ilma autota on väga raske liikuda aga Los Angelisi linnaliikus on ka väga raske .Väljaspool linna on lihtsam.

17 aastat Californias elanud, nii et oskan soovitada kindlalt seda et 2 nadalat LA's on liiga pikk aeg. Vaatate staarid konniteel ara, Santa Monica pieri - yhte teist veel ja laheb igavaks. Pigem jagada laiali -LA, San Diego, Las Vegas, Grand Canyon jne. Kindlasti auto kui soitmisega hakkama saab. Jah LA,s on iiklus kole aga linnade vahel on lihtne ja ookeani kalda aarne tee on ilus soita. Rohkem spontaanselt - kohapeal vaatate kus meeldib sinna minek- hotellikohtadega Usas kyll muret pole ju.

Eelmine aasta sai 1kuu californias ringi luusitud. Autoga oleks teil tunduvalt lihtsam seal ringi liikuda, ma arvan. Ning soojalt soovitaks San Diegot. Palju igasugu tegevust ja kena linn.

Krediitkaarti läheb igal juhul vaja kui autot soovite rentida. Los Angelesest saab Yosemite, Grand Canyon, Las Vegas, Hoover Dam, San Diego, Death Valley jne. Endal täpselt sama plaan, kuuekesi, ehk siis 4 last kaasa ja Aprillis 2017 sinna kanti kolama. Pileteid plaanin küll oluliselt hiljem vaadata, sinna igal aastal soodukaid olnud.

Mu meelest ESTEAl pidime me märkima kuupäeva mil saabume ja kuupäeva mil lahkume. Eitavat vastust on sealt üsna keeruline saada. Teed ära, maksad kohe pangalingi kaudu ja kohe tuli ka kinnitus.Mina maksin ka enda ja elukaaslase sama kaardiga. Keegi ei vaata imelikult:D Kui sa kuidagi kahtlane ei ole (eks sa ise tead kas oled) siis eitavat vastust karta ei tasu. LAle kui linnale meie planeerisime 2 päeva. Rohkem pole seal tõesti midagi teha. Ärkasime Laguna Beachil (super super koht), sõitsime linna, Vaatasime ära Hollywood märgi, Griffith observatooriumi, sõitsime Hollywood Hillsis ringi ja läksime Warner Bro stuudiosse. Õhtul jalutasime Hollywood Boulevardil ringi ning järgmisel päeval olime Santa Monical, Beverly Hillsis ja sõitsime õhtuks Santa Anasse, kust tuli lend tagasi. Autota seal linnas ei ole tõesti midagi teha. Vahemaad pikad ja ummikud kestavad terve päeva:D Parem minge tõesti loodusesse. San Diego linn, loomaaed. Nevada osariik, Highway nr 1, mis on eriti imeline SF poolses otsas. Me tegime peatusi iga mõne meetri tagant ja vaatasime suu ammuli:D Kredkaarti läheb kindlasti vaja. Meil oli tehtud veel erinevate pankade omi(mul oli Danske deebet, LHV kreedit ja elukaaslased Swed). Igaksjuhuks. Ja teavitasime panka enne minekut, et oleme Ameerikas sellel ajavahemikul. Paari tuttaval on juhtunud, et peale esimest makset on kaart lukus ja oi seda jama siis:) Pank vaatab, et kahtlane tehing ja paneb kaardi lukku. Majutusega ka probleeme ei ole:) Ei broneerinud midagi varem, vaatasime vaid 1-2ööd ette. Kõik sujus ideaalselt. LA-s lihtsalt jälgi natuke linnaosi, ära kuskile kahtlasesse kohta end pane:D Süüa enamasti hommikuti ei saa, kui siis kerge kohv ja saiake. Aga ausalt jah, võtke auo ja minge linnast välja. Vahemaad ei ole pikad ja vaadata on oi oi oi kui palju. Närvis olla ei tasu. Kõik on seal lihtne, ilus ja mõnus. Kui ise end sekeldustesse ei pressi siis ei juhtu teiega ka midagi:)

Krediitkaardi ja autota on USAs tõepoolest keeruline hakkama saada. Linnad ammendavad end kiiresti ja põhilised vaatamisväärsuseed on ikka rahvuspargid, loodus ja kõik mis linnadest väljaspool. Ilma krediitkaardita ei saa ka autot rentida. Samuti paljud hotellid/motellid nõuavad seda. Samas ma ei tea kuidas on lood krediitkaarditunnustega deebetkaardiga. Hotellide puhul on see sobinud, autorendi puhul kogemus puudub. Peenemat cashi varuge kindlasti tipi ja väiksemate ostude jaoks. Kui saate, tehke mitu kaarti, sest võimalus, et kaardi andmeid kuskil putkas, söögikohas või kolkamotellis kopeeritakse on oluliselt suurem kui Euroopas. Minu kaardiandmed on kolmel korral jalutama läinud. Kui üks kinni pannakse on varuvariant olemas. Kaartides eelistage Visat aga hakkama saab ka American Expressi või MasterCardiga. ESTA tehke ikka kõige esimesena. See on kõige olulisem dokument. Kui ostate piletid ära, kuid ESTA vastus on negatiivne kaotate kõik. Samas nagu eelpool mitu korda mainiti, eitavat vastust on raske saada. Öömajad olen ma viimastel kordadel eelnevalt ära bronninud. Võrreldes letist ostmisega hoiab toa pealt 20-30 dollarit kokku. Onlen kogenud ka seda, et esimesest ja teisest kohast saadetakse välja kuna kohti pole. Esimesel korral jätsin broneerimata ja kolmenädalasele roadtripi eelarvet Kesk-Läänes kasvatas see märkimisväärselt. Aga vabade voodikohtade probleemi aprillis kindlasti olla ei tohiks. Eelneva broneerimise korral on võimalus sobivam motell valida ja ka valik suurem. Juuni keskel stardin jälle USAsse kaheks ja pooleks nädalaks Washingtoni ja Oregoni osariikide ringreisile

Soovitan ka kõigepealt ESTA teha, siis vaadata lennupiletid ja siis hotellid ning autorent. Meil oli vaadatud esimene ja viimane hotell Miamis aga lastega kohapeal hotellide valik keeruline sest viimasel hetkel oli kõik kallim kui ette netist broneerides. Ükspäev jäimegi hiljapeale ja kuigi otsisime kella 17st saadik sobivat, siis jäime lõpuks 21:30 ikkagi ühe juurde, mis hinnalt oli siiski kallim kui soovisime (150 dollarit öö), kuid lapsed olid juba väsinud ja enam ringi sõita ei soovinud. Proovisime ka USA enda nö sooduspakkumiste lehtede kaudu, aga sealt ei lasknud broneerida Euroopa VISA ega MasterCardiga ning Paypali ka paljud ei tunnista seal. Autorendiks samuti krediitkaarti vaja, kuigi broneerida saime ilma selleta siis kohapeal nad ikkagi küsivad või siis tuleb (olenevalt perioodist) ca 700-1000 dollariline deposit neile maksta. Ja no ilma autota minuarust seal võimatu liikuda, ühistransport just linnast väljas oli väga kaootiline.

ESTA võite kohe ära teha - seal saab paljusid andmeid, sh kuupäevi hiljem korduvalt muuta. ESTAt tehes võib maksta kogu pereliikmete eest sama kaardiga, lisaks on mitmekesi minnes võimalik ühel inimesel teha nö grupitaotlus, millega saab kõik ankeedid korraga ära täita ja korraga tasuda ka. Krediitkaardi tunnustega deebet üldjuhul toimib igal pool, kuid kindlasti tehke ka krediitkaart kaasa ja nagu eelkõnelejad juba mainisid, siis on hea, kui kaasas on mitu kaarti, et juhul kui ühega midagi juhtub või terminal mingil põhjusel ühe panga kaarti ei tunnista, on alternatiivid olemas - endal korduvalt sellist asja ette tulnud. Panku mina kunagi teavitanud ei ole ja kaarti pole küll ka kunagi kinni pandud, ühel korral on SEB lihtsalt helistanud ja küsinud, kas antud tehingu olen teinud mina või mitte. Auto broneerimisega on oluline teada, et tasuda tuleb sama kaardiga, millega on broneering tehtud. Majutuse osas soovitan siiski teha broneeringud ette ära, eriti kui lastega minek, sest kohapealt ostes võib vedada, aga võite ka oluliselt peale maksta. Meie oleme viimastel kordadel hotelli asemel broneerinud hoopis airbnb kaudu korteri- see sobib muidugi eelkõige siis, kui plaanite ühte kohta kauemaks jääda. Ja kindlasti ärge unustage teha kaasa korralikku reisikindlustust.

Nõustun eelnevatega - LA's pole midagi nii pikalt teha. Kivilinn, kus on palju kodutuid ning vähe glamuuri. Tulime just sealt ning kindlasti peaks külastama Walk of Fame, Santa Monicat (Venice Beach seal kõrval), Universal Studios (lapsele kindlasti põnev aga kui otsite endale megaelamust siis Six Flagsi), kindlasti minge vaadake ka pesapalli. Last muidugi sinna kaasa võtta ei saa aga põhimõtteliselt saab end registreerida ka mõne telesaate publikuks, näiteks Jimmy Kimmel Live. Mis veel. Meie ööbisime alllinnas ning metroopeatuse kõrval ja saime LA's hakkama ilusasti ilma autota. Autorent oli meil roadtripi jaoks, kui sõitsime Las Vegasesse, San Franciscosse ja sealt mööda Highway 1'i alla tagasi Los Angelesse. Soovitan vaadata hotell ette isegi kui kohe ära ei broneeri. Viimasel hetkel otsida kohta, lugeda arvustusi, tutvuda piirkonnaga - mõtetu. Konto kindlasti bookingusse ja airbnb'sse, et kohapeal ei peaks sellega tegelema. Isegi kui saate sisse astudes hea hotelli, siis vaadake bookingu soodushind ka ära, see võib olla tunduvalt osavam kui letist. Meie tegime broneeringu samas leti taga bookingus näiteks:)

Jah, kaardimaksetega on ka mul segaseid kogemusi. Kui on debit/credit kaart (nt. LHV Partner), kus Eestis makstes tuleb iga kord terminalis vajutada, kas soovid maksta deebet või krediitkontolt, siis USA terminalid sellist küsimust ei tunnista. Vahel see kaart on lihtsalt declined, vahel läheb läbi aga sa ei tea kummalt kontolt raha läks. Mastercard peaks ilusti töötama, mina tegin endale ka spetsiaalselt USA reiside jaoks VISA deebetkaardi (ainsa pangana teeb seda veel SEB, teised on Maestro peale üle läinud, aga Maestrot USAs enamus kohtades ei võeta. Ka Euroopas ei saa paljudes riikides, nt. Saksamaa, Eestis välja antud Maestroga maksta). American Expressi ka osades kohtades ei võetud (üllatus mulle, kuna AMERICAN expressi võiks ju Ameerikas võtta :D aga ei.) Sõbrannal oli Krediidipanga deebetkaart ning ka seda ei võetud osades poodides. Osades võeti. See oli nii hit and miss tegelikult, sest näiteks käisime mitu korda Walmartis ning kui üks Walmart decline'is ühe pangakaardi, siis teises Walmartis läks probleemideta läbi :D mine võta kinni. Ning mõnikord läks läbi teisel katsel.

Igal juhul, point on see, et tasub teha endale Visa või Mastercard krediitkaart ja peaks olema muretu. Ning jah, ka pangale igaks juhuks teada anda, et viibite USAs.

Osad autorendid broneerivad krediitkaardilt teatud summa (750-1000 USD) tagatiseks kui auto võtate, pärast auto tagastamist saate selle tagasi. Samamoodi võivad hotellid teha paarisaja USD ulatuses.

P.S. Ärge siis unustage pistikute convertereid kaasa võtta ;) kohapeal need mitu korda kallimad

Aa - ja enamus restoranides saab tippida ka kaardiga makstes, kirjutad lihtsalt tsekile summa palju tahad anda ja nad võtavad kaardilt maha. Sellepärast pole vaja sula võtta. Küll võib sularaha vaja minna parkimise jaoks, kuna osades kohtades ei ole kaardimaksega parkimisautomaate ja mobiiliga ei pruugi ka saada.