Portugali reis

Hei!

Nimelt on plaanis teha 10-päevane reis Portugali 21.09-01.10. Hetkel oleme veel kahe vahel kas lennata Lufthansaga Tallinnast ümberistumisega või AirBalticuga Riiast otselennuga. Aga pigem kaldume AirBalticu poole.

Plaan on lennata Lissaboni, seal rentida auto ja sōita kohe otse edasi Lõuna-Portugali, Faro kanti ning reisi viimased 2 päeva veeta ka Lissabonis.

  1. Kas on kellegil kogemusi auto rentimisega Lissabonis? (eelistatavalt lennujaamast).  Soov oleks rentida terveks reisi ajaks. Olen lugenud juba mitmeid tagasisidesid ja enamus on üsnagi mitte usaldusväärsed.

  2. Sõbrannad on vaktsineeritud, kuid minul isiklikult on Covid-19 läbipõdemistõend ja vaktsiini veel nii varskult peale läbi pōdemist tegema ei hakka. Põdesin läbi üsnagi hiljuti, augusti keskpaigas. Olen juba uurinud nii lennufirmadelt, ReisiTargalt kodulehelt kui ka saatkonnast ja on jäänud mulje, et läbipōdemistōendiga saab ilusti hakkama nii riiki sisenemisel kui ka majutuse ja restoranide sisenemisel jne. Samas on mõnes kohas mainitud siiski ka testimist. Kindluse mõttes oleks tore kuulda kui mõni tripikas on hiljuti läbipõdemistõendiga riiki ilusti sisse saanud ning reis ilusti sujunud :)

    1. Oodatud on ka soovitused mida kindlasti näha ja teha 10. päeva jooksul Portugalis.

Suured tänud! :)

Olen kasutanud kaks korda Europcari. Viimati Lissabonist vist kolm aastat tagasi. Broneeringud olen teinud https://www.autoeurope.eu kaudu.

Lissaboni lennujaamaga oli enne koroonat selline värk, et mõistlik oli teha broneering mingist läheduses asuvast kontorist ja mitte lennujaamast. Asi selles, et lennujaamas olid leti taga oluliselt pikemad järjekorrad ja tippajal võis kuluda tunde. Samas kõik need autod ise seisavad enne lennujaama viimist kusagil läheduses platsil ja platsil on ka sama firma kontor olemas. Seega võtsid lennujaamast takso, saabudes olid järjekorras esimene ja maksimaalselt 30 min peale lennujaamast väljumist oli auto käes.

Europcari lähim plats oli vist mingi 3-5 min taksoga sõita. Teenindusel midagi viga ei olnud. Auto tagastamine platsil käib ka kindlasti kiiremini kui lennujaamas. Mõistlik on viia sõbrannad koos kõigi kohvritega lennujaama ja siis auto platsile tagasi ja takso või mõne äpiga kiirelt lennujaama. Sõbrannad jõuavad vast napilt seni kohvi ära juua.

Läbipõdemise tõend on piisav. Portugalis vaadatakse lihtsalt EL-i covid tõendit ja kui augustis põetud, siis on kõikjal mureta.

Portugalis on osad kiirteed vaid elektroonilise maksmisega. Neid kasutades on mõistlik võtta autole lisaks Via Verde karp, mille kaudu käib elektrooniline maksmine. Rendifirma võtab selle eest mingi teenustasu, mis peaks hindade all kirjas olema, ja maksud lähevad hiljem krediitkaardilt maha.

Algarvesse minnes on tõenäoliselt ainus selline kiirtee A22, mis jookseb piki rannikut. Kui on plaanis rannikuga rohkem tutvuda, siis on tõenäoliselt vahel mõistlik ka mingid jupid kiirteel sõita ja siis võib see Via Verde olla tasumiseks kõige mugavam.

https://www.portugaltolls.com/en/web/portal-de-portagens/home

Sintra on ülilahe, soovitan, mõtlesin, et 1-2h ja tuur tehtud, aga seal läks üle poole päeva aega, sest huvitavat vaatamist oli ülipalju. Eriti meeldis Pena loss ja park, ka väike idülliline puidust krahvinna Edla suveloss ning Initiation Well - mis suubub maa sisse ja edasi käiku, see oli väga kriipi, lähed sisse ülevalt ja kuskilt maa alt tuled välja. Kuigi see Initiation well asus Pena lossist ja pargist eraldi. Sintrat külastades pargid Sintra linna ja võtad tuk-tuki, mis viib üles lossidesse. Mägedes on hea jahe ka, ei ole palav. Meie tuk-tuki vedaja oli Rita Maria +47 998 81 666, väga lahe naine. Külastasime mais Sintrat.

Meie oleme võtnud viimased kaks korda (juulis ja nüüd septembri algul broneeritud) RecordGo autorendist auto, hetkel tundub see kõige soodsam ja kindlasti võtta täiskindlustus. Kui seda ei ole, siis hakkavad kõik rendifirmad autot tagasi viies otsima täkkeid jne. Eelnevalt ka kasutanud Interrenti, Avist ja Goldcari.

Lõunasse sõites jääb palju kohti tee äärde :) Kindlasti käiks ära nn maailma lõpus, ehk siiis mandri euroopa lääne poolses tipus.

Sai mingi aeg siin ka otsitud autot ja silma jäi https://www.hirecar4less.com otsest kogemust küll ei ole, aga peaks vähemalt tagasiside järgi olema hea kohalik rendifirma. Endal plaanis sealt võtta , hinnad ka mõistlikud.

Olin ka 3 aastat tagasi samal perioodil Lissabonis ja Algarves.

2 päeva Lissabonis, 1 Sintras ja ülejäänud aja lõunarannikul Algarves.

Vatse soovituse kohaselt võta ka auto pigem väljaspool lennujaama, sest ootasime seal sabas 1.5 tundi, et autovõtmed ja paberid kätte saada, seda vaatamata varasemale broneeringule. Samas peaks praegusel koroonaajastul masse vähem olema ja võibolla polegi järjekorda?

Autoga pole Lissabonis midagi teha, kasuta metrood ja trammi! Sintrasse, mis on tõeliselt ilus ja kohtuslik külastada, saab mugavalt rongiga! 4. päeva hommikul võtsime auto ja kimasime lõunasse: maailma lõpp Sagres, superilus Lagos (kohustulik mootrorpaadiga rannikuala postkaardilikke koopaid ja randasid külastada, üliilus Albufeira, mis oli väljasõitude baaslaagriks ning siis veel vaikne ja ilus Tavira. Faro võid välja jätta, eelnevatega võrraldes on see linn keskpärane, säästad aega parema jaoks. Pea kogu lõunarannik on suurepärseid randu täis, naudid sooja ookeani vett. Tagasitee Lissaboni  valisime Evora kaudu. Evora väärib külastamist mitmel põhjusel, leida siist foorumitest kindlasti täpsemat infot!

Autot olen rentinud pea alati otse ilma vahendajata Alamost/koostöö partneritelt, neil hea hinna/ kvaliteedi/teeninduse suhe ja ei nõua broneerimiseks ettemaksu!

Soovitan soojalt Lissabonis liiklemiseks kasutada Bolti, praktiliselt olematu raha eest saab liigelda kuhu vaja. Vähemalt meil läks kokku 2 päeva jooksul 4 in peale 95 EUR. Käidud Sintra, Cascais, Belem Tower ja lisaks linnas kõik vajalikud liiklemised. Sintra on Lissabonist ca 30 km J. 4 in kohta tuleb odavam kui ühistranspordi kaarti kasutada. Lisaks meeletu aja kokkuhoid ja näeb kindlasti rohkem. Usun, et selle aja jooksul leiab ka mõne mõistliku autorendi.

Automaatse kiirteemaksu karbike: https://visitors.viaverde.pt/en/home Panen selle lingi siia neile, kel plaanis oma autoga Portugali sõita. Ise olen kasutanud rendiautodel lisana juurde võttes ja toimib hästi. Algarve lõunarannikul kulgeval kiirteel maksuputkasid ei olegi, ainult automaatlugerid.

Kel Lõuna-Euroopas rohkem sõitmist, nendele soovitan Bip&Go automaatse kiirteemaksu lahendust. Töötab 4 riigis - lisaks Portugalile ka Hispaania, Prantsusmaa ja Itaalia - ning tasuda tuleb vaid kasutatud kuude eest, 1.70€. Eestisse saatmine ja aktiveerimine on küll kallimad, kokku 20€, samas saab seda aastaid ja eri riikides kasutada: https://www.bipandgo.com/en/

Ise tellisin selle ca 5 aasta eest mingi sooduskampaania raames, kus saatmine ja aktiveerimine oli tasuta, töötab nagu õlitatud, kasutuskuu lõpus tuleb arve läbitud vahemaade ja maksumustega.

Kas neid automaatse kiirteemaksu karbikesi ka bensukatest osta võimalik ?

Turist saab kasutada vaid seda teenust - https://visitors.viaverde.pt/en/

Kiirelt lugedes saab nüüd vist karbi ainult postiga tellida. Varem sai ka Via Verde poest neid võtta, aga need poed olid vaid mõne suurema linna juures. Tanklad nendega ei tegele. Tundub, et tagastama enam ei peagi. Kui ei kasuta, siis kuutasu ei tule enam.

Varem ei saanud Visitori kasutada Portugali numbrimärgiga autodel. Hetkel ei viitsinud kõike läbi lugeda.

Kui on vaja karpi vaid selleks, et elektroonilise maksuga teedel kasutada, siis võib lihtsam ja ka soodsam lühemal reisil olla EASYToll. Numbrimärk seotakse krediitkaardiga ja elektroonilise tee maksetele lisandub iga kord teenustasu 32 senti. https://www.portugaltolls.com/en/web/portal-de-portagens/home

Tänud kõigile info eest!

Sai ilusti reisil käidud :) (kokku 11 päeva koos lendudega, lennufirmaks Lufthansa)

Koroonapassi (endal oli läbipõdemise tõend), küsiti lennujaamadest ainult Tallinna lennujaamas, ainult korra vaadati peale mis kuupäevad on. Lendasime algselt läbi Müncheni ja tagasi tulime Frankfurdi kaudu. Portugalis restoranides ja apartmentides koroonapassi ei tahetud, ainult viimases hotellimajutuses Lissabonis, mis oli siis ainukene koht terve reisi vältel kus skänneeriti koroonapassi (kokku oli 3 majutust).

Algselt maandusime Lissabonis ja olime varasemalt broneerinud auto Recordgo-st, hind oli teiste rendifirmadega võrreldes palju odavam (191€ 8 päeva), sisaldas ka E-tolli jaoks vaja minevat lugerit. Lugeri eest võeti küll 100€ deposiit lisaks ja 80€ kütuse eest, mille saime auto täispaagiga tagastades tagasi. 

7 päeva veetsime Quarteiras ja külastasime sealseid piirkondi nagu nt Lagos, Sagres, mägedes kahte erinevat koske (, Farot, Albufeirat ja ümberringi olevaid imeilusaid randasid. Seejärel sõitsime Melidesesse, külastasime Badoca Safari parki ja veetsime ühe öö sealkandis. Edasi läksime Lissaboni ja andsime auto ära.  Lissabonis veetsime kokku 2 ööd, esimene päev avastasime Lissaboni ja teisel päeval käisime rongiga Sintras. Rongile läksime Rossio rongijaamast, 5€ edasi-tagasi ja sõit kestis 40 minutit üks ots. Sintras võtsime rongijaamast tuktuki ja sõitsime ülesse Pena Palacisse, tõesti mega ilus koht ja soovitan soojalt kõigil külastada! :)

Meie isiklikud lemmikud kohad: Sagres (The end of the world), Lagos ja sealsed rannad ja kindlasti paadisõit koobaste vahel, Albufeira sadamalinnake Marina de Albufeira (väga ilus värviline tänav), Praia de Coelha, Cascata do pego do inferno (kosk, mis ei olnud küll nii sinise veega nagu piltidel, aga mõnus koht ikka) ja kindlasti ka Sintra.

Badoca safari park oli samuti üks huvitav koht, võtsime VIP safari, et saada loomadega lähemalt tutvuda. Aga üldiselt oli loomi üsna vähe ja midagi erilist selle hinna eest (79€) ei olnud. Kõige vingem kogemus oli kaelkirjakute väga lähedalt nägemine, paitamine ja toitmine.

Üleüldiselt, kes on mõelnud Portugali külastada, aga on kahelnud kas ikka minna, siis soovitan soojalt! Riik, kust leiab kõike: imeilusad rannad, kosed, mäed, armsad linnakesed ja lossid.

Kel rohkem huvi meie reisi kohta, siis instagrami kontol Wehavetogonow teeme kokkuvõtted kohtadest, mida külastasime.

Tere,

Jagage infot, mis temperatuurid ja ilmad võivad Portugalis olla novembri teises pooles.

Tahaks korraks Eestist ära sooja, kas Portugali lõuna poolne ots on puhkusereisiks sobiv?

Mis transporti sinna soovitate, majutust jne.

Kõik soovitused ja head mõtted oodatud :)

Hirecar4less.com on tegelt sama mis amoita.com.

Autorendist soovitaks veel Luzcar ja Lagorent

Me käisime Lissabonis ja sealt üles paar aastat tagasi oktoobri lõpus.

Päeval sai lühikese varrukaga käia, aga all pool oli vb veidi soojem. Arvan, et nov keskel võib vihmasem olla.

Kui vihma riski ei taha võtta, mine Kanaaridele.