Raha Taisse

Tere

Sõidame Taisse pooleks aastaks, kohapeal plaanime rentida korterit/maja(osa). Huvitaks ideed, kuidas kõige paremini organiseerida rahalist poolt. Kujutan ette, et majutuse eest tuleb maksta sularahas, kas siis võtta kohe poole aasta rendisumma sulas? Kohapeal kasutamiseks enamasti ka kulub sularaha, kas siis veel rohkem sularaha kaasa? Jah, saab küll automaatidest välja võtta, aga iga väljavõtmine on teenustasuga + panga % juures. Kas äkki kohalikus pangas avada konto (et mitte hoida suuri summasid madratsi all:)? Kui keeruline see on?

Majutuse eest üldjuhul tasumine sularahas, kui just mõnes uhkemas hotellis ei ole.
Ise olen samuti sularaha kaasas kandnud ning olen ka omal nahal Tais tunda saanud mis tunne on suurest summast rahast varastamise tõttu ilma jääda.

Lahenduseks oleks ilma teenustasudeta pangakaart. Saksamaal pakub seda teenust nt DKB":https://www.dkb.de/index.html . Üritasin eelmisel aastal seda pangakaarti taodelda aga ei õnnestunud. Aga ka Eestisse on ka nüüd jõudnud "selline visa krediitkaart, millega välisriigis sularaha välja võttes teenustasu maksma ei pea. Samas kui krediit miinustesse läheb siis on kõrged intressid.

Soovitus oleks võtta kaasa mõistlikus koguses sularaha, et esimesed nädalad hakkama saada ning siis edaspidi sularaha ATM-ist.

Ega sulle sularaha ka ilma teenustasuta ei vahetata. Kui otse kirjas pole, siis kursi sisse arvutatakse see niikuinii.

Arvestades ka võimaliku varguse riski, ei tasu sularaha siit kaasa vedamine ennast tegelikult ära. Arvuta välja, palju sa poole aasta jooksul tegelikult pangale teenustasusid maksaksid ning ennustan, et see ei ole summa, mille pealt kokku hoida tasub.

Jah, on võimalik ka kohalikus pangas konto avada. Kui sinna siis korraga suurem ports üle kanda, siis teenustasud ei tapa.

Pangakontot ei ole Tais turistil lihtne avada, enamus panku saadab pikalt ja siit raha ülekanne maksab kokkuvõttes ca 20-30 euri. Tais olles maksab ATMist Eesti pankade kontodelt raha välja võtmine iga kord kohaliku panga teenustasu 150 bahti pluss Eesti pankade teenustasud pluss valuutakurss ehk kokku ca 4-5% summast. Tais kohapeal sularaha vahetamise kulud on ca 1% sest kursid on üldiselt head.

walker777, mis valemiga sa selle 4-5% saad? Olen viimased 10a ainult pangakaartidega opereerinud ja enne eurot oli üldjuhul sama ATMist välja võtta või siin raha vahetada ja kaasa tassida. Euro tulekuga asi väheke muutus, kuid kindlasti ei ole see 4-5%. Kuna rahavahetused tahavad ka elada, siis nende kurss on suht alati kehvem, kui pangavahetus kurss. Poole aasta rent on suht suur summa, nii et sellist mina padja alla panna ei riskiks. Nii et siuke 1-1,5% riskikindlustust maksta pole üldse halb.

Sularahakurss ei ole ülekandekursist Tais reeglina kehvem.

Enamus ATM-ides tuleb 4.3% kui võtta välja maksimumsumma 10.000.- bahti üle millest annavad korraga välja vaid vähesed aparaadid. Väiksema summa puhul tuleb protsent suurem.

andresk kirjutas
aga ka Eestisse on ka nüüd jõudnud selline visa krediitkaart, millega välisriigis sularaha välja võttes teenustasu maksma ei pea.

Kui sa nüüd tähelepanelikumalt loed, siis on sinu kulu 5% ikka

Ma isiklikult arvan, et poole aasta rent tuleb ette maksta ja sel juhul ju padja alla polegi midagi panna enam :)

Meil oli kohalikus pangas arve. Kasikornbanka peetakse välismaalaste seas üldiselt kõige paremaks ja väga keeruline seal arve avamine olla ei tohiks. Saad automaadist igal ajal soovitud summa välja võtta, kuigi mingi väike teenustasu oli vist ikka.

Kui väikeste lastega reisite siis soovitan peasumasina olemasolule elamispinna rentimisel tähelepanu pöörata. Väikesed lapsed jõuavad rohkem riideid trööbata kui sa neid pesumajja jõuad vedada. Me mõtlesime veel kolmandal kuul, kas poleks mitte mõistlik pesumasin soetada, aga lasime siiski võiduka lõpuni ja lasime vähemalt paari pesumasina raha tuulde.

Kindlustus läks pere peale pikaks ajaks päris kulukaks aga ilma on ikka suht riskantne, meie jooksime põnnidega mitu korda arstide vahet, küll kõrvapõletiku ja algava bronhiidiga, kuigi lõppkokkuvõttes oleks vist isegi arsti arveid soodsam olnud maksta kui kindlustus ise maksis. Aga ikkagi. Ja vaadake selline kindlustus mille kaudu kõik hüvitised kiirelt kätte saab või millega oma raha kohapeal arveid tasudes alla ei pea panema.

Et lastel päris igav ei hakkaks ja et kogu aeg ei peaks ringi laskma, et neile jälle midagi uut ja huvitavat leida, panime meie oma põnnid kohalikku lasteaaeda...mis oli üks õigemaid otsuseid üldse.

Igatahes, ilusat reisi ja kõige hullem on see, et sellise logelemisega võib täitsa ära harjuda ja ümberlülitumine saab tagasitulles üpris vaevaline olema :)

1000V, kui sa nüüd tähelepanelikumalt loed siis on kulu 0%
Mõistlikule inimesele on see päris hea variant.

Tavalise deebetkaardiga 2.5% + 1% konverteerimist + 150THB teenustasu tuleb küll sinna 4-5% kanti. 1000€ pealt on see 50€ ja 4000€ pealt 200€ tuulde. On mida säästa.

Sa Before loe ikka hinnakirja ka, enne kui sõna võtad. See on krediitkaart. sa võtad valuuta välja, ehk kasutad krediiti ja maksad kuutasu 5% kasutatud summalt. Millest sa aru ei saa?

Küsimus personaalselt BeforeSunsetile: Kui palju kaotab valuutavahetusega valuutavahetuspunktis sularaha vahetamisega 4000€-lt?

1000V, kuskohas on folkia lehel kirjas 5% jutt? Krediiti kasutades pead sa kulutatud summa järgmise kuu 15ks kuupäevaks tagasi kandma, kui ei kanna hakkab tiksuma intress. Kui maksad ÕIGEAEGSELT tagasi ei tule mingit lisakulu. Kui lepingus peenelt muid lisatingimusi ei ole, ma lugesin ainult esilehe teksti ja selle osa läbi.

punkel, pean tunnistama et ei mäleta enam mis kursiga Tais vahetati küll aga vahetasin Vietnamis omajagu eurosid dongideks ja seal erinesid parimad kursid 0.7-1% keskpanga ametlikust.

Võta hinnakiri lahti ja loe, tasuta lõunaid ei ole

Minimaalne osamakse kuus (kui kasutatud krediidi jääk on 5€ või vähem, kuulub tasumisele kogu arve summa) 5% kasutatud krediidist + intress ja tasud

Folkia kaardi puhul maksad ikka siis intressi,kui maksad krediidijääki tagasi osamaksetena, kui tasud kogu summa kohe iga kuu, siis ei ole ka intressitasu?
Kaart peaks sobima ka nö tavakaardina kus kannad oma raha peale ning kasutad ainult oma raha kuni krediidilimiidini, sellisel juhul ei ole üldse tasusid.
Kui nii kasutada, siis tekib küsimus mis kasu firma sellest saab, kuid nad vastasid, et loodavad et ehk kasutan ka kunagi nende raha.

Põhisissetulek pangakaartidest tuleb reeglina kaupmeestelt võetavatest tasudest - ostjatele võib teatud tingimustel lausa peale maksta.

Peab tõdema, et pole enne kuulnud sellisest firmast nagu Folkia. Samas tundub päris ahvatlev lisakaardina reisidel, kui krediiti ei kasuta. Kas sellisel juhul lisakulu 0?

Folkia on tegelikult sellise toreda SMS-laenu firma nagu Monetti-ga tihedas seoses. Ehk siis- tegelikult ongi tegemist sama firmaga.
Eks igaüks ise teab, mida sellest järeldada ja kas soovib ennast selle firmaga siduda.
Kaardi taotlemisel tahavad nad ka kindlasti viimase 6 kuu väljavõtet pangakontost.

Ei tahaks eriti siduda, aga kohalikke pankasid ei tahaks ka ülearu nuumata. Eks tuleb tagasimaksete kuupäevadel silma peal hoida ja mitte hiljaks jääda. Lisaks tasuta sularaha väljavõtule ei ole ka konverteerimise tasusid. Liiga ahvatlev.

Sularaha on ka riskantne kaasa vedada, kuigi Super Rich on teoreetiliselt kõige-kõige parem variant üldse.

oh jah
soomes jookseb praegu raadios reklaam
Kui see asi tundub liiga hea, siis see on jama
ma tegin enda arust puust ja punaseks juba korra
rohkem ei viitsi

Kui kasutad ainult oma raha krediitkaardil, nende krediidilimiidiks võtad min. summa 300 eur ja alla selle ei kuluta, siis mis lisatasud või intressid siin saavad kaasneda? Nende hinnakirja järgi 0 eur.
Mismõttes on on Super Rich parim?

Selline lause sealt: Valuutakurss kujuneb turuhinna järgi ning seda uuendatakse iga päev.
Huvitav kas kasutatakse Visa kursse või on neil oma kurss?

Proovin järele. :) Eks annan teada, kuidas lõpptulemus kujunes (umbes kuu aja pärast).

Sularaha vahetuseks ainuke mõistlik variant http://www.superrichthailand.com/

Vaimuvaene, kas proovisid Folkia krediitkaardi järele- kas õigustas end ära?

Võin vastata Vaimuvaesele lisaks. Pole küll Tai kohta aga vast teemasse. Olen praeguseks paar nädalat Vietnamis elanud ja mitmeid kordi raha välja võtnud - teenustasusid ei ole. Kurss tundub õige, XE äpiga tuli näiteks üks päev 5.6mil VND hinnaks 235.5€ ja kontolt oli maha läinud 236.1€. Mõned ATMid tahavad 20k või 40k teenustasu, sellest ei pääse. Leidsin lõpuks sellise mis andis tasuta raha, vähemalt üks selline on HSBC oma D1-s.
Arve tuleb 1. kuupäeval, maksad enne 15-dat ära ja mingeid lisatasusid ei kaasne.

Minu kogemus Tais näitas, et Folkia kaarti kasutades tahtsid kõik minu poolt katsetatud ATM-d saada teenustasu 200THB. Tundus, et see summa on fikseeritud ja ei sõltu väljavõetava rahasumma suurusest. Näiteks ei ole vahet kas võtad välja 5000 või 10 000 THB, ikka maksad Tai pangale 200THB.
Mingit muud vahendustasu (nt. Folkiale või VISA eest) ei lisandu.
Tegelikult ei oleks nagu mingit vahet kas võtad raha välja Folkia VISa, Swedbanki deebetplussi või LHV deebetiga - ikka maksad 200THB (kõik variandid järele proovitud).
Proovisin mitut erineva panga ATM-i. Kuid on võimalik, et ma kõiki võimalikke siiski ei leidnud.
Tegelikult tunneks huvi, et kui keegi teab, millise panga ATM-st raha välja võttes seda tasu ei lisandu, siis äkki jagaks seda infot ka siin? Oleksin tänulik.

Nüüdseks on vist kõigil see 200THB teenustasu. Üldiselt on aeg vist jälle võimaluse korral sularaha peale ikkagi tagasi minna, sest Dynamic Currency Conversion on lisaks ATM-idele vist ka makseterminaalides vaikimisi peale pandud. Kui ATM-is saab sellest veel keelduda, on kaardiga maksmisel asi keerulisem.

Kui pikemaks ajaks minna, siis on kõige mõistlikum avada Tai pangas arve (näiteks SCB Bank) ja sinna Eestist kanda TransferWise kaudu raha arvele. Mõistlik on teha ka SCB pangakaart.

Näide: 1000€ kandmisega hoiad kokku täna ~30€ (You'll save € 30.89 vs your bank).

Kuidas praegu Tais ja Kagu-Aasias sularaha väljavõtmisega seis on?
Kas keegi on leidnud mõne teenustasudeta Eestis väljastatava pangakaardi?

Kopeerisin Krediidipanga kodulehelt:
Deebetkaart (Maestro) võimaldab teostada tehinguid arvelduskontol oleva raha ulatuses. Arveldaja paketis on deebetkaart kuutasuta ning sularaha väljavõtmine tasuta kõikide pankade automaatidest nii Eestis kui ka välismaal, kui kaardiga on makstud vähemalt 100 euro eest kuus.

@lobster - Krediidipanga kaardi muidu ahvatlevates tingimustes on kaks väikest konksu:

  1. Kagu-Aasia maades sellega rohkem kui 100€ päevas välja võtta ei saa, nii et pikema kohalviibimise ja suurema rahavajaduse puhul tuleb kohalikke teenustasusid mõnevõrra rohkem maksta kui mõne muu kaardiga. Sellest hoolimata peaks asi teiste Eesti pankade teenustasudega võrreldes kokku tunduvalt odavam tulema.

  2. Nagu kirjutasid - selleks, et sularaha väljavõtmisel teenustasu poleks, peab eelmisel kuul olema vähemalt 100€ eest kaardimakseid. On kellelgi kogemusi deebetkaardimaksetega Kagu-Aasias - kas deebetkaardimaksed (ja konkreetsemalt Maestro omad) üldse toimivad seal kusagil ja kui, siis kui levinud nad seal on?

PS. (Kaart pole ka päris tasuta - Krediidipanga paketitasu on 2€ kuus, aga see on muidugi eeldatavalt kokku hoitavate ATM tasudega võrreldes tühi-tähi.)

ATM-i kasutamine maksab Tais 200.- THB ja Kambodzas $4-5.
Kui maksimum summa mis päevas saab selle kaardiga on 100.- EUR-i, siis palju õnne, arvesta ise kui kulukaks see kaart läheb.

@isaac - Väga eestlaslik vastus, suur tänu, õnne on ikka vaja. Mind huvitas küll tegelikult rohkem see kaardimaksete küsimus - ja huvitab endiselt.

Mis puutub ATMi, siis üks asi on kohalikud tasud, kuid palju õnne ka iga muu kaardi puhul, mille pealt su Eesti pank nöörib lisaks kohalikele tasudele omalt poolt veel 2€+2,5% summast otsa.

Tais läheb see 100€ kaupa sirtsutamine tänu kõrgetele kohalikele tasudele tõesti kallimaks, kuid Kambodža kohta teatakse internetis rääkida, et seal leiduvat ka automaate, millel kohalik tasu puudub (Maybank, Canadia Bank). Kui see vastab tõele, siis peaks seal Krediidipanga kaardiga sisuliselt tasuta raha kätte saama - selmet maksta mõnele muule meie pangale näiteks 600€ väljavõtmise eest ca 17€ peale. (Edit: Canadia on tasuline, Maybankist saab Visa kaardiga tasuta, nii et Krediidipanga Maestroga see ei toimi).

Laoses ja Vietnamis on kohalikud tasud eelinfo põhjal väiksemad ja summad, mida üldse on võimalik automaadist ühe tehinguga välja võtta, samuti väiksemad (150€-200€), nii et paratamatult tuleb sama näidissumma saamiseks võtta mitu korda ja maksta iga korra eest kõiki teenustasusid. Kokkuhoid Krediidipanga kaardiga vastavalt ca 21€/23€.

Kuid selleks, et see asi pikaajaliselt toimiks, on siiski tarvis ka kohapeal deebetkaardimakseid teha. Niisiis endiselt - on kellelgi sellega kogemusi?

Ma ei ole siiani aru saanud, et kohalik pank midagi vahelt võtaks, pigem nöörib sind ikka su oma pank. Kaardimakse kohta loen Nordea hinnakirjast sellise info ka veel välja: "Konverteerimistasu välisvaluutas tehtud kaarditehingu eest 2% summast". Nii, et tee selle kaardiga mis tahad, aga kodupank paneb kõikjale näpud vahele, kuhu kannatab. Tundub, et kõige mõistlikum ikkagi kodust sula kaasa.

Sularaha väljavõtmise tasu on 2.- EUR-i millest sa vabaned kui teed 100.- EURI-i eest kuus makseid. Vähetõenäoline, et ei pea seda 2,5% konverteerimistasu maksma.

Hei!

Sellest eelnevalt teistes alafoorumites ka juttu olnud. Tais on väljavõtmise tasu välismaakaartidele 200THBt, leidsin äkki oli SaigonBank kus oli see 180THBd. Sellele tavaliselt lisanduvad su oma panga vahetuskurss, juhul kui sa ei võta sealse ATM-i poolt pakutavat. Taiga ülidselt on odavam sulli kaasa võtta ja riigis sees (mitte lennujaamas) kuskil putkas ära vahetada. Päris head kursid on ja võidad igal juhul. Vietnamis oli väljavõtmise tasu 30000VND-d välismaistele kaartidele. Lugesin ka et MK ATM-idel ei pdanud seda lisanduma, kahjuks polnud sobival ajal neid kuskilt võtta, seega jäi proovimata. Canadian ja teised - proovisn kõvasti erinevaid... igal pool ikka sama. Kambodžas, ei leidnud alla 4$ kuskil. Enamik oli 5$ väljavõtmise tasu. - Eelnev info siis 3 nädalat vana. Pangakaardist endiselt pean veel promoma/reklaamima Revolut kaarti ei tea kas seal mingit soovitusprogrammi pole:/ Aga tõmmake see äpp omale ja tellige kaart. On tasuta. Tuleb kasuks, ATM-ist saad kuni 650€ eest kuus interbank ratega väljavõtteid tasuta teha. PS ! Vahel interbank rate mõne kursiga isegi parem kui keskpanga oma olnud. Noh tegemist ka turvalise kaardiga, saad aasias magnetkaardi asjad ja NFC-d ja kõik muu sellise äppist lihtsalt välja lülitada. Samuti kuna tegemist pre-paid kaardiga, siis kannad vajadusel ainult raha peale, seega ei ole karta, et keegi tühjendaks kaarti hiljem. Peale saad kanda 3 valuutat tasuta noh jne jne.. Ei viitsi seda juttu siia uuesti kirjutada, kuskil mu varasemas postituses on see olemas ja www.revolut.com saate kõik lugeda. Aga kui keegi eelnevalt üleval küsis, et kuidas aasias kaardimaksetega on.. Siis ma ütleks mid-range ja high-end restodes, massaažisalongides, hotellides igal pool on ja saab. Aga lisandub 3%-5% maksetasu. Ja seda nad ütlevad juurde kohe. Väljas, turul jm kohtades käib kõik ikka sullis.

Seda, et kaugelt kõige soodsam on kohapeal sulli vahetada, kinnitavad jah nii kõik netiallikad kui ka enda korduvad kogemused Indiast.

Pikaajalise, näiteks pooleaastase reisi puhul on siin kaks aga, millest suure rahapataka kaasas kandmise turvalisus on isegi väiksem mure. Olulisem takistus on see, kui lihtsalt pole võimalik kohe korraga kogu eelarvet sulas kaasa võtta, kuna osa sellest laekub alles reisi ajal. See teeb kaartide kasutamise ja pankade nuumamise vältimatuks. Kaardimaksete osas mõtlesin just deebetkaardi toimimist, sellega puuduvad endal kogemused Aasiast. Uurin seda Revoluti asja, aitäh.

Ei ole alati kohapeal kõige odavam valuutat vahetada, Tavid pakub näiteks dollarit palju parema kursiga kui sa seda Kambodzas eurode eest saaks. Samuti kui juhtud näiteks öösel Suvarnabhumi lennujaama sattuma võiks vähemalt taksoraha kohalikus rahas juba olemas olla, kui ei taha tunda saada mida õige pankade nuumamine tähendab. Revoluti kohta olen natuke skeptiline selles osas, et niikaua kuni kõik on hästi, siis on hästi. Kui, aga kaarti kopeeritakse või mingil muul põhjusel tuleb tehing vaidlustada, enam vast nii libedalt asjad ei suju kui mõne siinse pangaga. Alternatiivid on ju ka olemas MoneyGrami ja Western Unioni näol, kui on kindel eesmärk panku 2.5%-ga mitte nuumata.

Avasin arve Indoneesia pangas. Võttis aega ja kutsuti juhataja kabinetti jutule ja keeegi eriametnik esitas küsimusi. Kuumakse/kaardihooldustasu on 80 senti. Hea osta kohalikke pileteid. Raha väljavõtmine tasuta.

@Isaac - Õiged märkused. Lennujaamad pole muidugi mingid mõistlikud rahavahetuskohad ja dollareid on niikuinii tarvis kaasa võtta juba viisade jaoks maismaapiiride ületamisel.

Natuke offtopic Tai mõttes, aga ehk siiski huvitab kedagi - Isaac ütles siin ülalpool, et "Tavid pakub näiteks dollarit palju parema kursiga kui sa seda Kambodzas eurode eest saaks."

Olles äsja Siem Reapis kohalikus Canadia Bankis eurode dollareiks vahetamist testinud, täpsustaks - väide, et Tavidi kurss on parem, on formaalselt õige, aga kuivõrd praktikas lisandub Tavidi üsna marginaalselt paremale kursile teenustasu 2€, siis näiteks tänase seisuga oli summasid alla 480€ soodsam siin Kambodžas vahetada. Selleks, et Tavidiga täna näiteks 1€ võitu saada, oleks tulnud dollareiks vahetada rohkem kui 715€ korraga.

Nii et jah, sularahaeurode kaasavõtt ja vahetamine on nii Tais, Laoses kui Kambodžas igati soodne ja mõistlik variant. Kui siin ülalpool rõhuti pangakaardi turvalisusele, siis ma ausalt öeldes ei näe, et pangakaart oleks Aasias oluliselt turvalisem kui sula. Sula läheb maksmiseks niikuinii pidevalt vaja, kaardi puhul on omad turvariskid ning kaardi kadumaminek pole pikka aega kodust eemal viibides palju väiksem jama kui sulli kadumaminek.

isaac´i juttu lugedes, siis kas põhimõte on oma pangale mitte seda 2.5% anda? Kui vaatan praegu vahetuskurssi, siis MoneyGramil on 35.95, MasterCard 36.42 ja superrich (sula vahetus) 100-500€ 37.55

Tere!
Kas keegi oskab öelda missuguse kursiga Phuketi lennujaamas saab € vahetada.

Uues Phuket International Airportis peaks olema Superrichi kiosk, seega näed kursse siit
http://superrichthailand.com/exchange
Sama kurss on ka ilmselt kahes Superrichi naaberkioskis ja mujal lennujaamas ca 2 bahti võrra kehvem.

Kas ka keegi on vahetanud raha superrich kioskis Patongis.
Andmete järgi peaks see asuma Bangla tänaval ?
Kas see on ka töös ja kas keegi on seal raha vahetanud ?

Kursside vahe Eestis ja kohapeal on ikka ulmeline. Eurexis Eestis on kurss 34.1 midagi. Vahetasime algelise raha kaasa Taavidist, kus oli 36,1 vist. Tais kohapeal superrichis oli kurss 37,55. Tallinna lennujaamas oli kurss alla 30ne.

Kui vahetada 1000 euri bahtideks, siis tuleb ikka päris suur vahe sisse..