Rahavahetus Hong kongis ja Filipiinidel

Meil plaan sõita algselt Hong Kongi ja sealt päevakese pärast Filipiinidele. Kuna Eestis neid valuutasid ei vahetata ja kuna kasvõi lennujaamast äraliikumiseks on vajalik mõningane sularaha olemasolu, siis palun vihjeid paremaks toimetamiseks. Kas Euro ja USD vahetamisel on mingit tuntavat vahet? Kes käinud võiks anda vihjeid, millised on soovitused/kogemused rahavahetuseks nii Hong Kongis kui ka Filipiinidel (meie esimene sihtkoht Filipiinidel on Cebu lennujaam ja saabume sinna 04:10 öösel)?

Tavid pakub Hong Kongi dollarit, 1 EUR=9.6350 HKD

Mina võtsin Hong Kongis raha välja sularaha automaadist.

Me käisime märtsi kuus Filipiinidel. Kõige mõistlikumaks/soodsamaks osutus sularaha välja võtmine sularaha automaadist. Välja võtmise tasu oli 200php. Sularaha automaadi leidmine ei tohiks raske olla, me nägime neid kõikjal välja arvatud El nidos, Palawani saarel.

Mina vahetasin HK lennujaamas EUR-e natuke peesodeks, et Cebu lennjaamas ei peaks kohe automaati ründama. Igas kaubanduskeskuses on automaadid ja sularahavõtmine nali. On ainult 2 sorti- ühed annavad poole vähem ehk väljastuslimiit väiksem. Ei mäleta kas oli 2000 või 4000 peesot. Kuskil eelnevates postitustes on juttu ka olnud

Meie võtsime alati max summa 10 tuh PHP-d automaadist, sest sularaha väljavõtmise tasu on alati 200 PHP, olenemata summast. Aga kurss tuli ikka soodsam, kui kohapeal vahetades.

Terve Filipiinidel elamise aja (6 kuud) oleme võtnud raha välja vaid sularahaautomaatidest. 10 000php on limiit ning kuna enamasti on suuremat summat vaja, võtame lihtsalt kaardi vahepeal välja ning võtame samast automaadist uuesti. Nii kaua kui sobiv summa käes. Kaks korda poole aasta jooksul on Swedbank meie kaardid kinni pannud. Põhjuseks liiga suured summad (tegelikult ei ole suured) ning liiga tihe kasutus (paar korda kuus). Tegelik põhjus selgus kui pangaga telefonitsi rääkisime - nimelt Filipiinid ei tekita usaldusväärsust. Lasime mõlema kaardi juurde infosüsteemi märke teha, et omanikud asuvadki ajutiselt Filipiinidel ning asi lahendatud. :) Kes tuleb pikemaks ajaks reisile, soovitan see protseduur juba Eestis ära teha. Ilmselt pangakontoris saab rääkida ning pannakse kaardile märge külge. Muidu võib tekkida ebamugavusi, et kaart kinni ning paar päeva raha kätte ei saa. Muidugi alati peab olema kaks kaarti!

Ühe asjaga peab siin veel arvestama. Nimelt väiksemates linnades ongi vaid paar-kolm erinevat pangaautomaati ning meil on kahel korral juhtunud nii, et kõik need on "out of service" :) Igaks juhuks ei tasu päris viimasele hetkele sularaha välja võtmist seega jätta.

Kas Filipiinidel on võimalik maksta ka USD-ga? Mujal Aasia on see võimalus olemas. Ja kuidas on Filipiinidel TIPi maksmisega?

USD-ga saab maksta ainult Duty Free poodides, aga tavaturist sinna ei satu. Nad armastavad sularaha, seda saab vahetada ka Tavidis, aga võimalus välja võtta kohapeal ATM-st või vahedata siin eure.

Kumb on Filipiinidel soodsam, kas raha vahetamine vahetuspunktides või ATM-st sularaha väljavõtmine? On käesoleva aasta kogemusi?

Eurode vahetamine kohalikuks rahaks on alati soodsam, vahet pole, kus. Jääb ära pankade nöörimistasu. Jätame lennujaamad välja, kuigi kohati on sealgi hea kurss. Võtaks mingi osa sularaha ja ülejäänud siis automaadist. Turvalisusel on ka mingi hind.

Kas ATM-st saab raha ainult krediitkaardiga või aktsepteerivad meie deebetkaarte ka?

Filipiinidel töötas minul vabalt ATM'is ka deebetkaart, mis on Mastercard.

Hongkongis saad deebetkaardiga ka ATMist sula.