Reis läbi Poola Taani Legolandi

Tuli mõte minna augusti keskel, autoga, läbi Poola Taani Legolandi.

Esimesel päeval sõidaks Poolani, Gdanski, see on umbes 1100km. Seal veedaks kaks päeva, vaataks ringi, leotaks varbaid.

Neljandal päeval sõita otse Legolandi (umbes 1000km).Taanis on plaan veeta kolm päeva.

Tagasitulekuks on plaanitud kaks päeva. Kokku kestaks reis üheksa päeva. Tagasi tuleks samuti läbi Poola.

Küsimus on, kas on mõistlikum võtta kaasa telk, minna haagiselamuga või vaadata majutusi kohapeal?

Kui telgi või haagisega, siis kus soovitate ööbida?

Palun jagage mõtteid, kuhu minna ja mida vaadata Poolas (Gdanski ümbruses) ja Taanis (üks päev on planeeritud Legolandis, tahaks veel minna Kopenhaagenisse). Lapsed on piisavalt suured (11a. ja 17a.)

Kumb Legoland on parem, kas Saksamaa või Taani oma?

Samuti ootan teisi soovitusi reisi osas. Plaan ei ole kivisse raiutud, ainus kindel asi on, et reisi pikkus ei ole üle üheksa päeva.Legolandi osas ei oska kaasa rääkida, aga tulime just eile Gdanskist, läksime eelmisel nädalal (Tallinnast) 14 tundi ja eilne sõiduaeg oli sama.
Pea pool sellest läks Poola, kus oli teedel remont remondi otsa ja liiklus väga vaevaline. Minnes valisime lühema, Kaliningradi piiriäärse tee, mis oli põhimõtteliselt külavahetee traktorite ja kombainidega, keskmise kiirusega 60 km/h. Tulles otsustasime 100km pikema, kiirtee kasuks, mis oli 60 km ulatuses remondis ja sinna läks üle tunni. Ehk siis sellega võiksite arvestada, et isegi paari metsapeatusega (pikemaid peatusi ei teinud) on min sõiduaeg Tln-Gdansk 13-14 tundi.
Gdansk iseenesest ületas kõik ootused - kaunis vanalinn, puhas, ilus, rahulik. Põhipeatus oli meil Sopotis - samuti superkoht, megasoe merevesi, ilus puhas rand, odav söök-jook, meeldiv ja sõbralik teenindus. Olime seal 3 päeva, aga oleks meelsasti jäänud nädalaks. :)
Sopotis oli mere ääres kämpinguid küll ja telke/karavane hulgi. Rahulik piirkond, mingeid tüütuid nännipakkujaid/kerjusi jmt ei märganud.

Soovitan lennukiga minna, tuleb odavam.

Legolandid samad, Taani aga palju kallim. Minge parem Heideparki.

Olen Legolandist läbi Poola tagasi tulnud. Mina ei näinud telkimisel mõtet, otsisime kämpingu kahe magamistoaga, maksis vist 30-40 eurot umbes. Taanis jättis meile väga hea mulje Moens Klint, soovitan soojalt. Aga pealinn on neil ka muidugi armas.

Reisiplaani pidades näitas maps jah, et teetööd on nii Poolas kui Saksamaal. Ise arvestasin sõiduks max 12 tundi, nüüd pean natuke väljasõitu või ööbimist ümber mängima.

„Ninn“ vastusest saan aru, et vahet ei ole kas minna kiirteed pidi või Gdanski kaudu, ajakulu sõidule sama. Seega „Ninn“ positiivse hinnangu ja sarnase ajakulu tõttu otsustatud, et Gdansk jääb esimeseks peatuspunktiks, eks tagasi tuleme Varssavi kaudu.

Ainus broneering, mille ma kogu sõidu ajaks tegin, on Billundis 22.08. õhtuks ja selle tühistamine on tasuline. Seega jääb Taani Legoland. Hinnavahet Saksamaaga ma nägin, aga  Legolandide võrdlus endal ei õnnestunud ja nii ma tegingi bronni ette ära.

Mõtlesin ise ka korraks Moens Klintile. Seal lähedal tundub olevat huvitav loodusloomuuseum (GeoCenter).  Kas selles nurgas oleks veel midagi huvitavat vaadata?

Algselt oli plaanis Saksamaa lihtsalt läbisõiduna Taani, aga uurin mida Heidepark sisaldab, samuti soovitati mulle Europa-Parki Saksamaal. Meil on see viga, et ei poisid, ega mees ei ole lõbustusparkide/tivolite äkilisematele atraktsioonidele minejad.

Tänan kaasa mõtlemast ja valmis uuteks ideedeks!

Enne Gdanskit 60 km. on Malborki linnus, mis on suurim telliskiviehitis. Meil sai käidud Gdanskist lääne pool düünides, Gdynias, päris kenad vaadata ja ka ujumas käia. Kopenhagenis Frederiksberg Have, Cristinaborgi palee, siin asub Taani parlament, peaministri residents, kuninganna vastuvõtusaal, kabel ja hobusetall jne. Ülikooli botaanikaaed. Eks Kopenhagenis on igale maitsele midagi.

Aitäh huvitavate soovituste eest! 

Kui sõita Taani- Legolandi ,siis on Gdansk ikka väga marsruudilt mööda paik .
Ärge vahtige neid maps ja waze jama ,need oskavad teid sõidutada pahatihti läbi Kaliningradi.
Taani sõiduks on kõige lihtsam tee üle Varssavi ja edasi A2 kiirtee.
Ülevalt Poola rannikult liikudes ei ole võimalik perereisiga 2 päevaga kohale jõuda. (meeletu kihutamine kõveratel väikestel teedel. )
Poolas on palju normaalseid ja sootsaid öömaju.
Olen perega mitu korda tulnud Taani Legolandist ja normaalne 0n 3 päeva sõitu koju.
Saksamaal pole mõtet arvestada mingeid konkreetseid sõidutunde, tuleb ummik ja istud pikki tunde teosammul liikudes. Hamburgi ümbrus on pudelikael olnud pikki aastaid.

Kui sihiks Taani, ei hakkaks mõjuva põhjuseta Poola (eriti veel Gdanski) kaudu ringitama, läheks lühimat teed Rootsi kaudu.

Esimene öö laevas, hommikuks (10:45) Stockholmis, sealt jõuab ühe päevaga küll see 900km  Legolandini ära vajutada, enne keskööd kohal ikka.
Kui kavas oli ka Kopenhaageni külastamine, siis viimaseks otsaks positsioneeriks end juba sellesse linna ümber ja tagasiteed Stockholmi poole alustaks viimasel päeval sealt 670km ots, õigel ajal startides jõuab 17:30 väljuvale praamile kenasti, järgmiseks hommikuks juba kodus tagasi.
Hoiab kokku üle 2000km autosõitu ja lühendab pikal teel kimamist 2 päeva võrra. Samuti laheneb 2 öömajamuret, sest need on laevas. Sellevõrra jääb rohkem aega kohapeal ringi vaatamiseks.
Gdansk, Sopot ja kogu Poola põhjapoolne kant väärivad külastamist küll, aga teed sealkandis ei ole kiireks edenemiseks sobivad ja plaanida sellistele üle 1000km päevateekondi tähendab vaid hullumeelset kihutamist ühes mittemidagi nägemisega.

Kolm korda Taani Legolandis käinud. Esimene kord läksime automajaga. Läksime siit läbi Rootsi ja tagasi tulime Saksa jne. Majaga see probleem, et Taanis ei leia nii lihtsalt nendele sobiliku parkimist. Paljudes parklates automajadele keelumärgid üles pandud. Ja linnades on sellega tüütu sõita kah. 

Kaks järgmist korda läksime sõiduautoga ( nelja liikmeline pere). Ja need korrada edasi tagasi läbi Rootsi. Nagu eelpool kirjutati, hommikul laevalt maha ja kohe alla Taani poole sõitma. Paar peatust tee peal ja vastu ööd kohal. Tagasi teel oleme olnud ühe öö Kopenhaageni juures, et ka sealset Tivolit külastada. See on ilus, tasub minna. 
Omamoodi vaatamisväärsused on ka Taani suured sillad. 

Minu soe soovitus on minna vähemalt üks ots Paldiski-Kapellskäri laevaga. Kui majutus 22.8 õhtuks on juba võetud, siis võib teha nii et teele asuda 21.8 õhtul Paldiskist kl 23 väljuva laevaga. Laev jõuab Kapellskäri kl 7.30 hommikul, sealt on 7h sõitu mööda kiirteed Helsingborgi - kui veel tunniajane peatus lisaks teha, võib kl 15:30 ringis praamile saada, need väljuvad iga 20 min järel. Jalasirutuseks ülesõit, pilk Hamleti lossile ja veel 3h sõitu ning enne päikeseloojangut hotellis.

Ülesõit 4 inimesele ja autole kajutiga Paldiskist Kapellskäri DFDS Seawaysi laeval on 172€, kaks korda odavam kui Tallinkiga ning plussiks on ka varane Rootsi jõudmine, mis võimaldab päeva täies pikkuses sõiduks ära kasutada. Sääst sõiduajas ca 15 tundi, kütuses min 100€ ning lisaks vähemalt ühe ööbimise kulu; juurde aga tuleb Taani väinade ülesõidukulu. Kui aega on, siis tagasi võib juba läbi Poola tulla, tee on küll aeglasem, ent vaatamist jagub ning majutused on odavad.

Kui Billundis majutus juba kinni pandud, siis telkima pole eriti mõtet hakata, pigem ööbida kusagil soodsamas kohas Saksamaal ja siis juba Poolas. Nt Szczecinis saab isegi augustis korraliku 4inimese aparthotelli toa 50-70€ eest. Arvestada tuleb vaid et kui tagasi reisite augusti nädalavahetusel, siis pool Poolat läheb selleks ajaks mere äärde ja hinnad kuurortides võivad päris kõrged olla.   

Kirjeldan ka oma reisi. Meie plaan oli sõita siis Berliini mööda põhjarannikut. Kaks aastat tagasi juunikuus sõitsime autoga mööda Poola põhjarannikut (Gdanskist -Koszalinini, sihtpunktiks Berliin). Ööbisime telgis, kuid isegi campingu kohtades oli raske vaba koht leida, sest oli vist kõrghooaeg. Otsisime rahulikumat telkimiskohta ja sellega võttis aega ikka mitu tundi. Lõpuks leidsime sellise koha: http://www.polenamiotowebialogora.pl/. Sõbralik pererahvas ja telkimise/karavani jaoks ok koht. 

 Poola põhjarannik ise on täielik kuurordi tsoon, selline tunne, et sel ajal oli  kogu riigirahvas sinna kogunenud. Keskmine kiirus oli sõites külavaheteedel oli  20km/h ja vahepeal max 60km/h. 

Gdanskis vaatasime vaateratast ja käisime ühes meremuuseumis, mis oli päris huvitav. Telkisime Gdansk kesklinna lähedal campingus https://camping-gdansk.pl/galeria , mis õnneks ei olnud ülerahvastatud, seal kõrval asus teine, mis oli ikka väga täis. 

Kui eesmärk on sõita Taani, siis ma pigem ei soovitaks üldse Poolat kasutada, selle võiks jätta järgmiseks kohaks. 

Buldooza, hakkasin pisut kahtlema selles Paldiski-Kappelskäri 2x hinnavahes ja toksisin sisse sama kuupäeva, ehk 21.08.2019. Muud tingimused, 2 täiskasvanut, 2 last, 1 sõiduauto, kõige odavam 4 nariga aknata kajut, 1 suund. Tulemused:

DFDS - 187 €
Tallink - 260 €
Asi muutub pisut, kui võtta edasi-tagasi piletid (21.08-29.08), teised algandmed samad:
DFDS (25% soodusega) - 327.50 € (ühe suuna peal soodust ei saa)
Tallink - 360 €
Sel juhul enam nii suurt hinnavahet polegi, arvestama peab kuludes aga, et Kappelskär on Stockholmist nii 100km võrra "vales suunas".
Nojah, kuidas iganes, kuupäevadega mängides võib saada väga erinevaid tulemusi, isegi sama firma piires suuresti erinevaid. Leidsin ka sellise vahemiku, kus hoopis Tallink osutus odavamaks.
Seega kokkuvõttes ei maksa reisi planeerimisel usaldada muid soovitusi, kui et ise erinevad variandid vajalikeks kuupäevadeks läbi mängida. Või kui päevad just väga lukku löödud pole, saab teinekord vaid päeva võrra reisi nihutamine siia-sinna märgatavat hinnavõitu anda.
Aga sellega on jälle nii, et ühel päeval on sõit odavam, siis öömaja kallim, teinekord jälle vastupidi. Eks kõige klapitamisega ole omajagu rehkendamist ja peamurdmist, teisalt on seegi juba üks põnev osa reisist, kohati tundub videosid ja teisi reisikirjeldusi uurides, nagu olekski juba ise kohal:)

viktor54, tõepoolest, sõltub mida eelistada. Kuna teema algas läbi Poola sõidust, siis sellest ka lähtusin, s.t eeldasin et vähemalt 1 ots läbi Poola ning kuna minek on aja peale (vajadus 22. õhtul kohal olla), siis minek läbi Rootsi ses osas kindlam. Mis ülesõitu Rootsi puutub, siis taas eelistuste küsimus. Kui eesmärk ruttu kohale saada, siis Kapellskär etem - laev väljub 5h hiljem , samas kui kohale jõuab 2h45 varem kui Stockholmi. Isegi kui arvestada et Kapellskäri tee on 80 km ja 1h pikem, annab see pea kahetunnise edumaa, saab sedavõrra rahulikumalt võtta. Teisalt on meelelahutuse osas Tallink kindlasti etem ning kui aega on, siis miks mitte, eriti kui hinnavahe suur ei tule.