Suvel Poola ringreisile - kas autoga või mitte?

Tere!
Küsin teilt nõu. Sooviksime minna perega (3 in, täiskasvanud lapsed) suvel Poola. Plaanis Lõuna-Poolasse minna (Krakow, Wroclav, võibolla Zakopane kant), et seal ringi kolada.

Kas mõistlikum oleks minna oma autoga Eestist või pigem odavlennuga kohale ja siis auto rentida? Ma pole ise autoga Leedust kaugemal käinud, pisut hirmutab pikk sõit Poola (teha ööbimine Kaunases?).

Kas keegi on käinud hiljaaegu sellisel tripil ja oskab ka umbes pakkuda reisi maksumust? Nt 10-päevane tiir. Kas odavam oma autoga või pigem rentida?

Ette tänades!

1
2

Julgustan autoga minema. Oma autoga hea ka kaupa kaasa osta.

Isegi pōigata Dresdenisse, Tšehhi pole paha kui nii pikaks minna.

Odavam? 300 euro eest sa lennukipileteid ei saa pluss rendiauto.

Mis maksab enim on ööbimine. Autoga on mugavam leida odavamaid kohti, olla ka nt telgis mōni öö sest kahelises toas te olla ei saa.

Kaks ööd telgis viib justkui kütusekulu nulli. Tagasiteel Suvolkovist saad head ōlut 50 sendiga. Lennukiga seda ei too kuidagi. Teed Poolas on head, pole midagi pōdeda. Samas hoiatan et hullemad teed on Lätis ja Leedus. Eriti Leedus. Kaunases on suured augud teedel ka südasuvel, keegi neid ei paranda, isegi kesklinna suurtel teedel kus peale sissesōitmist on reis lōppenud ja vaja treilerit. Ilma naljata. Leedus on korras vaid paar riiki läbivat peamagistraali. Samas poolas on ka väiksed teed sōidetavad.

7
0

Käidud 10 päeva Poola- Idasaksa tripil. LpG kogukütusekulu 170 eurot. Ööbimised 1700, peretoad.

Leedus ja poolas kütus odavam ka. Toit odav.

10 päeva Krakovi kandis on vast palju. Jōuaks pōigata ka Tšehhi vōi siis teha ring Gdanski, olla mere ääres, külastada hundikoobast.

3
0

Me oleme abikaasaga palju kordi autoga Euroopas ringi sõitnud. Enamasti just 10 kuni 14 päevased reisid. 10 päeva kulub Lõuna-Poolas ära küll, kui paar päeva mõnes termaalbasseinis lebotada. Sõit ei ole kurnav ega keeruline. Teepeale võiks valida mõne vaatamise, kas näiteks piisonipark või hulgiladu Lodzi lähedal. Nüüd 70+ vanuses kasutame lennukit ja ühistransporti

3
1

Olen ka käinud Poolas ringreisil, meie käisime pea kogu Poola ja ikka ei jõudnud kõike näha. Loomulikult mine autoga, hoopis lihtsam ja soodsam, lisaks on Poola teed imehead ja hotellid ning söömine odavad. Kütust arvesta, et meil läks ca 2 paagitäit alla Poola minnes, aga meil on suhteliselt kütustraiskav auto. Diisel maksis ca 6-6.20 ZL liiter.

3
0

Oma auto vägagi tehtav! Ööbimine jah Kaunases, ega kaugemale väga ei jõua kui rahulikult sõita.

Ja pärast Kaunast on on enamik ajast kiirtee, mõne erandiga.

1
0

Ma korduvalt Poolas trippinud koos perega ja ainult kahekesi, Kindlasti mine autoga, kohapeal palju lihtsam, Lisaks jutud Kaunase ööbimisest on mu meelest selgelt üle hinnatud. Ma olen tavaliselt Tallinnast ca. 5-6 paiku hommikul startinud ja kui hommikul nii vara stardid oled rahulikult 2-3 väikese peatusega ca. 17-18 õhtul Varssavis, eriti kuna teistpoolt Kaunast ainult kiirtee ja viimased kilomeetrid lähevad nobeldalt. Vahel ka otse Krakovini välja sõitnud ja ca. 21 paiku seal kohal olnud. Ma pigem olnud ühe pikema sõidupäeva poolt, et siis juba järgmine päev tsillida ja puhata.

7
0

Ma ka sellest Kaunase ööbimisest aru ei saa. Ise olen matkabussiga kulgeja aga kui lõunast Tallinnast startida, siis kuskil 9-10 oleme Suvalkis tavaliselt ööbinud. Poola on väga pikaajalise matkakultuuriga riik, nii et kämpasid on seal mustmiljon, pluss igasugu kodumajutused. Peamagistraalid on neil üldjuhul kiirteed, siis tasub teises reas mitte teistele troppi mängima hakata. Tavateedel on palju kiiruskaameraid, kuid nende puudumisel on kiiruseks linnas 70-90km/h. Teedel piirangud on rohkem tee omapärast johtuvalt seaduse pügala pärast paigaldatud, keegi reaalselt neid ei jälgi va juhul kui kuskil just kiiruskaamera või politsei passimas pole, nii et jälle, ärge jääge rekkaliiklusele piduriks, parem sõitke mõne rekka taga, siis saate ise normaalselt kulgeda ja teised ka.

Zakopane on suvel suht paksult rahvast täis ja tänu sellele ka ümberkaudsed ummikud, nii et see parem jätke vahele, küll leiate Krakowi ja Wroclavi juures ka ilusaid kohtasid. Ma ei tea millal on suvel plaanis minna, kuid suved võivad väga kuumad seal olla, siis sobib avastamiseks Gizycko ja Olstyni kandid oma järvedega. Avastada on ka Leedus Vištytise järve kant(suht rahulik ja vähe rahvast). Üks tegelane oma tripist video teinud https://www.youtube.com/watch?v=yWc7n0j57RE.

4
2

Selle peale Kaunast 80 kilomeetrisest "kiirteest" oli veel septembris umbes pool (Mariampolest piirini) tavalist 2 realist tuterdamist kas punase eraldusvööndiga keskel või sisaldas ehitusjärgus kiirtee tõttu igasuguseid ümbersõite jm vangerdusi. Kuigi muldkeha oli juba kiirtee jaoks kohati olemas, mõnel pool isegi asfalt peal, siis sõitma sinna veel eriti ei lastud, kohati lubati ühe sõidusuuna peale koonuserivide vahel. Ei näi just väga usutav, et see järgmiseks suveks lõplikult valmis saab. Aga mine tea.

Muide see Kaunasest siiapoole 13km jupike 2+2 "kiirteed" oli tegelikult 90 piiranguga, sel ei olnud kiirtee märki ees, seega tavatee, mida küll vähesed näisid teadvat. Eelkõige torkasid korralikena silma kohalikku numbrit kandvad masinad, nähtavasti esineb seal sagedasemat kiirusemõõtmist, statsionaarset kaamerat küll ei märganud.

Mina võtan hetkel Baltikumi veel tervikuna tavateena, üksikud ja lühikesed kiirtee lõigud Leedus on siiski marginaalsed ja nendest saadud pisukese efekti nullivad täiega ära sealsed lõputud jonksutamised 70-90 vahel ja praktiliselt kogu teekond Leedus on kaetud ka ala mõõtvate kaameratega, üks lõpeb, teine algab.

Õige kiirtee algab Poolast, kus edenemise keskmine kiirus kasvab peaaegu 2x. Aga vahemaad on ka kohe teisest mastaabist, et sõita on seal ikkagi palju nii kilomeetreid kui tunde.

Kui kaugele keegi jõuab, on täitsa maitse asi. Paljutki sõltub nädalapäevast, ise võtnud suuna sinnapoole nädalavahetuseti, siis on pisut hõredam. Laupäeva hommikul startides saab esimesed paar eeldatavalt pikemat sõidupäeva suuremate rekkakolonnideta hakkama, siis oledki juba Kesk-Euroopas kohal ja saad hakata ringi vaatama. Olen teinud pikemaid sõidupäevi Varssavini välja, viimati võtsin rahulikumalt ja tegin esimese ööbimise Poola alguses. Ükskord proovisin ka varianti, et reede õhtul sõitsin Leedu lõppu välja, seal ööbisin ja laupäeva hommik algas niiöelda puhtalt lehelt Poola kiirteedega. Tatratesse seega kahe mitte väga tapva sõidupäevaga. Kui aga on pikk sõit ees, siis väga magama ei saa ka jääda, nii ei jõuagi kuhugi. Pikad otsad eeldavad ikkagi vähemalt 8 tunnist sõidupäeva, see on siis see rahulikult võtmise variant. Esimeseks õhtuks üritaks Poola algusse välja sõita, sealkandis on palju kenasid ööbimisvõimalusi mõne järvekese kaldal, närv kohe puhkab eelnevast Baltikumi jamast, edasi läheb lõbusamaks. Poolas on kõik ka palju soodsam, ööbimised kaasa arvatud, seda ei saa isegi Poolat läbides kasutamata jätta, kui see juba niigi silmapiiril kumab.

Ahjaa, mina eelistan oma autot seepärast, et saan selle kodus kõikvõimalikku träni täis laadida, alates koerast kuni külmiku, kaamerate ja droonikohvrini, kindlasti leidub seal nii vajalikumaid kui igaksjuhuks pealevisatud kola. Mõnevõrra õlgu paneb kehitama küll naise riidekapi kogu sisu vajalikkus, teisalt ega ma oma tehnika hulgaga kah väga koorma täitmise osas alla ei jää. Seega on nagu on, autos ju ruumi küll, ega ma neid ise ei pea tassima. Nii jääb teel olles 1 mure vähemaks, et keegi millestki puudust võiks tunda. Lennukini ma sellist koormat ealeski käe otsas ei lohistaks ja šerpat mul koormakandmiseks kaasas pole, siin see põhjus oma auto kasutamiseks ongi, lihtsalt mugavam.

Aga ütlen veelkord, see kõik on sügavalt individuaalne. Tean inimesi, kelle jaoks auto ohjamine raske töö, isegi lausa piin, teise jaoks aga puhas lõbu ja sujub vaevata, seega saab see otsus ühe või teise viisi kasutamiseks sündida üksnes oma peas. Iseennast peab tundma, sellest kõik algabki.

Siis ehk väärib veel märkimist, et teisel pool Varssavit Eesti numbriga masina kohtamine on haruharv juhus, vahel mõni rekka või kaubik satub ette. Mis peaks justnagu viitama asjaolule, et oma autoga nii pikkade vahemaade läbimine ei ole väga levinud. Küllap seal mõni eestlanegi teel oli, aga mida kaugemale, seda tõenäolisemalt sõidavad nad rendikaga, millist ma ei suuda kohalikust eristada. Seega julgen end vähemusse kuuluvaks erandlikuks "oma auto" juhtumiks lugeda. Eks seegi ole näitaja, et kui ei ole varemalt pikki otsi sõitnud, siis tasub tõsiselt kaaluda, kas valida erandlik või massilisemalt kasutatav variant. Milline kellegi jaoks sobivaimaks osutub, selgub vaid inimkatsega, kus katsejäneseks saad olla vaid sa ise. Kui läheb valesti, siis teinekord ära enam nii tee. Inimene õpib kogu elu ja parimaks õpetajaks on tehtud vead.

Poola on suur ja seal on avastamist palju. Ise olengi viimasel ajal ülekohtuselt liiga palju sellest lihtsalt läbi uhanud, kui ometi sealsed hinnad soosiksid kohale jäämist ja üldse mitte kaugemale kimamist. Kui ikka restoranis, poes, hotellis, kus iganes esitatakse sulle arve, mis jääb kodusest pea topelt madalamaks, siis ikka kisub vägisi suunurgad ülespoole. Pean vist endagi südametunnistusele koputama ja mingi Poola piirkonna külastamise üle mitme aasta jälle plaani võtma.

8
2

Sekundeerin @uzz kommentaari, olen vist ca 4x Poolas käinud autoga ja Varssavisse ühe hooga sõit käib kiiresti, eriti nüüd uute teedega. Hommikul 5st minema, üks vetsupeatus igal piiripunktil ja jõuab viisakalt 18ks kohale. Kõige jubedam osa teest kindlasti Leedus, pärast seda on juba nauding.

Märge et waze-i kasutades tasuks kindlasti esimeseks sihtpunktiks panna Augustow sest minu kogemusel automaatselt suunab ta Varssavisse muidu läbi Valgevene.

4
0

Lõuna-Poola ei ole ainult Krakow, vaid ka Wroclav ja sellest lõunasse jääv piirkond. Puhkasime mõned aastad tagasi Karpaczi (Jelenia Gora) piirkonnas, hästi lähedal Tšehhi piirile, ka Saksamaa ei olnud kaugel. Kahe nädala jooksul sai sõidetud paljudesse kaunitesse kohtadesse nii Lõuna-Poolas, Põhja-Tšehhimaal, k.a Praha, ja Põhja-Saksamaal, k.a Dresden. Kusjuures ööbimine Poola kodumajutuses oli ülisoodne!

4
0

Olime ka eemine aasta suvel Tšehhi piiri ääres Jelenia Gora all Szkarlasrska poreba nimelises (suusa)külas. Eelmainitud Karpacz ka seal samas kõrval. Igatahes ülihea hinna ja kvaliteedi suhe kõige osas. 95% muidugi Kohalikud, aga Poolas käinud see klikk läbi, et noored siiski suudavad rääkida ka mingil määral inglise keelt. Olen nõus, et Zakopane ülehinnatud ja -rahvastatud suvel ning ka talvel. On palju toredaid kohti veel, kui soov Poolat külastada.

4
0

Kui kaugele esimese päevaga jõuab sõltub tegelikult paljuski sellest kas tahad lihtsalt teel uhada või reisi nautida. Kui soovid nautida (mida isiklikult teinud olen), siis võtad lõuna mõnes kenas kohas, eelistatult umbes pärast Riiat (näit Iecavas mida siingi soovitati) ja teed kuskil ka väikse kohvipeatuse. Nii jõuadki õhtuks umbes Kaunaseni või Suwalkini. Puhtalt uhades muidugi kaugemale. Eks see valikute koht lähtuvalt eelistustest ole. Väga punnitades jõuab ka Varssavini. aga siis tõesti puhas sõit vaid.

4
0

Varssavini jõuab ka pausidega kenasti. Suvel eriti, päevad on pikad... Endal viimane kord juulis perega kl 7-8 vahel Tallinnast minema, pikem lõunapaus enne Leedut, lisaks ka bensukate/kohvi-peatusi ja kl 20-ks Varssavis hotellis. Siis veel väike jooksuring ja seejärel õhtust sööma. (p.s. sinna suunal tuleb 1 tund võitu ka kella keeramisest, tagasi on tunnike jällegi kaotust, siis meeldib küll enne koju jõudmist pigem ka Riiga sisse keerata).

4
0

Olles küll harv autoturist, eriti Eestist lõuna poole liikudest (st pigem eelistan lendamist+rendiautot), siis sellist reisi teeks ehk küll oma autoga. Transiit läbi Poola läheb tänapäeval kiirelt (kiirteed, piirang 120/140). Meenutan fotodelt enda sügisest sõitu (esimene kaugem eesmärk oli Slovakkia Kõrg-Tatrad), siis Tartust kell 8 alustamise järel olen 21.30 Varssavi vanalinnas juba kolanud, st polnud kuidagi liiga väsinud selleks (kuna polnud Varssavis sees kunagi käinud, siis sai järgmine päev seal veedetud). Seda üksi sõites, minimaalsete pausidega (hommikusöök Valgas, lõuna Kaunase McDonaldsis (mulle näiteks sobib selline lõunapaus sellise päeva sisse imeliselt), kõrvalt Decathlonist üks vajalik ost, hiljem veel 1 (või äkki 2, ei mäleta) bensuka peatust, samas ei mingit kiirustamist. Mingit kohustust Varssavisse jõuda tegelikult ei olnud, hommikul sõitma hakates arvasin, et ei sõidagi nii kaugele, aga sõit sujus, erilisi teeremonte polnud, nii et pärast lõunat bensukas saigi ka majutus broneeritud Varssavisse (ja sõidetud sai ikka enamasti liikluseeskirjade järgi). Kui Varssav ise eesmärk pole, siis ongi igati paras kusagil Varssavi ümbersõidu kandis ööbida. NB! Poolas on aeg 1 tund varasem kui Eestis.
Leidsin ka paar aastat varasema reisi fotodelt info, et Tartust kell 7.55 alustades sai kell 19.45 oldud Varssavi ümbersõidul hotelli parklas.

Kui on soov rohkem "kulgeda" ja tee pealt vaatamisväärsusi või kulinaariaelamusi või hulgiladusid külastada, siis muidugi, aega kulub rohkem. Aga selle võrra jääb ka planeeritud peamiste eesmärkide jaoks vähem aega.

Samas tagasitee võib tihtipeale "venida", mainitud sügiseselt reisilt Wroclawist kodu poole sõitma hakates oli juba Kaunases kopp ees ja paras ööbida (aga see oli novembri algus ja eks pimedus aitab kaasa siin kõvasti). Ja Kaunas-Tartu venis veel rohkem :), mis sest et ainult ca 7 tundi vist (lõuna ja tankimine).
Vot sellised mõtted ühelt mitte-veendunud-autoturistilt. Miski 5 aastat tagasi poleks arvanud, et sellist juttu kirjutan.

NB2! Kui tahad Poola liiklusega kohaneda, siis vaata Youtube kanalit StopCham. Või noh, võibolla ära vaata! :)

2
0

Soovitan aiandushuvilistele arboreetlumi külastust https://arboretumwojslawice.pl/. Lähedal hea veinikeldri ja spaaga hotell Hotel Niemcza Wino & SPA

2
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased