Tansaania viisa ning rahavahetus, ümberistumine jne

Tere,


Tekkis paar küsimust seoses reisimisega Tansaaniasse
1. Kas piisab 1,5 tunnist ümberistumiseks Keenias?
2. Kas viisat saab probleemivabalt Dar Es Salaami lennujaamas? Palju viisa maksab 2 nädalaks?
3. Kas on parem, kui vahetan Eestis juba eurod dollariteks või on parem, kui võtan eurosid sulas kaasa ning vahetan koha peal?

Suured tänud!

1. Peaks olema piisav aeg.3. Dollarid osta Eestis Tavidist, kohalik raha sealt.

3. Võta parem Visa kaardi kaasa ja siis koha peal vastavalt vajadusele automaadist sularaha välja. Hinnad olid üldiselt śillingites makstes pisut odavamad kui dollaris.

Ma senini mõistatan, miks Ida-Aafrikasse minnes eurosid dollariteks vahetatakse. Nagu ka seda, miks erinevate pankade kursse ei võrrelda. Kui see pole oluline, siis esimene pank või vähe korralikuma panga ATM ja raha tuleb.

Osade teenuste hinnad on fikseeritud dollarites ja EUR korral on kohalikud kaupmehed muutuvad loominguliseks ning see loomingulisus ületab 1,5%, mis on EUR/USD vahetuse kulu.

Nende kulude jaoks, mis tehaks kohalikus valuutas tasub küll EUR sularaha kaasa võtta, et seal välja vahetada.

Eurod sobivad väga hästi vahetamiseks. Teatud müügikohad arvutavad õige kursiga ümber. Aga näiteks Moshi kohvipoes oli 400g kohv 10 USD või 10 000 sillingit. Igal pool on hinnad USDdes.  Nemad arvestavad põhimiselt, et 1 USD on 2000 sillingit.Viisa soovitan teha e-viisa. Hind on ikka 50 USD. Aga lennujaamas saab kiiremini läbi.

Jõudsime Tansaaniast tagasi ja jäi natuke raha üle,  pakkuda Tansaania TZS eurode vastu kursiga 2550, kokku meil 1 036 000.00 TZS. Teeb siis 406 EUR. Kas kellelgi on huvi, kirjutage postkasti. Asume Tallinnas.

Infoks kõigile, kes mõtlevad, mil viisil soetada omale viisa Tansaaniasse. Nüüd ja praegu võiks kõik kodanikud endale meelde jätta, et see tasub osta lennujaamast. Väga kiire ja lihtne meetod. Meie tegime e-viisa Ene Lepa FB reklaamitud Tansaania info kohta viisalingi kaudu. Ma olen juba reisilt tagasi, aga e-viisat ootan siiani. 

Väga huvitav. Meie käisime kuuekesi Tansaanias. Tegime elektroonilised viisad. Saime viisad 2- 4 päeva jooksul. Lennujaamas näitasime oma  e-viisat. Suunati eraldi akna juurde.  Võeti näpujäljed ja pilt. Pitsat passi ja pagasi järgi. Ei mingit probleemi.

Andke keegi nõu rahavahetuse kohta kui on saabumine Zanzibarile:


1) Kas võiks Eestist kaasa vahetada Dollareid või saab Eurodega ilusti hakkama?

2) Kuidas on olukord ATM'dega/valuutavahetuspunktidega lennujaamas või Pajes? Kas on Eesti kaartidega probleeme sularaha väljavõtmisel? (olemas nii MasterCard kui Visa, mõlemal kaardil nö. kõrgemad numbrid peal)

Sansibaril saab vabalt hakkama dollariga. Kui tahad öisel toiduturul osta, siis on Tansaania shilling mõistlikum. Tünga saad nagunii. Lennujaamast on hotelli/Stonetowni fix taksohinnad dollarites. Kui lähed panka raha vahetama ilma dokumendita, siis sulle ei vahetata. ATM-e on igal pool. 

Ja täpsustan enda äsjast kogemust veelgi. Ma olin 2 nädalat Tansaanias ringi kolanud sh. Sansibaril ning ei olnud kordagi raha vahetanud ega ATM-st võtnud. Shillingut oli nii palju kui dollarite eest tagasi anti( kurss augustis 2019 olenes kupüüri suurusest ja jäi  2000-2280 vahele dollari eest) Jõudes kolmandat korda Dar Es Salami ja asudes seekord elama kesklinna, tabas mind üllatus. Dar ES Salami kesklinn on rangelt Tansaania shillinguga, dollarit  on mõtetu pakkuda. Sulle ei müüda, või on kurss ebasoodne.  Ka pandi poed kinni 17.00 õhtul!

Hbert mis väärtuses dollaritest alates oli kurss soodsam?

50-100 dollarised rahatähed annavad parima kursi Tansaanias, ainult 1 dollariste eest võid saada ka 1750 shhillingut (2019 augusti lõpp seis). Ja võetakse dollareid 2006 või hilisema väljalaskega (nii oli see veel august 2019)

Mõtlen ka majutuse eest maksmisele.


Veedan Sansibari saarel keskmisest pikema aja (3 nädalat) ning dilemma, kas võtta majutuse rahad kaasa sulas või leppida +5% krediitkaardi maksega.

Just et kui turvaline on suuremat summat sellel saarel kaasas kanda (muidugi mitte niisama taskus päris).

Üldine arusaam olnud, et turvaline saar, turvaline riik, võrreldes näiteks Cape Town'i või üldiselt LAViga, kust eelnevalt resideerun.

Mis mulje sul hbert jäi?

Sansibar on ikka väga turvaline ja on seda olnud pikka aega. Kolasime pimeduses mööda Stonetowni igal õhtul, ka äärelinnas. Mitte mingit probleemi. Sama võin kinnitada ka Dar Es Salami kohta, et üldiselt turvaline, kindlasti turvalisem kui näiteks Nairobi Keenias.

Aga pügada püüavad sind kõik ja hoolimata kogu eelnevast kogemusest ning teiste kogemustest, ikkagi see õnnestub neil. Sestap ei viitsigi iga 2-3 dollari pärast end ülesse kerida.
Aga olin esimest korda Tansaanias/Sansibaril 2007 aastal ja nüüd 2019 aastal samades kohtades ning tegelikult oli 2007 aasta Tansaania/Sansibar rikkam ja potentsiaalikam. Stonetownist on praktiliselt kogu kaubandus kadunud, alles on suveniiripoed ja söögikohad. Ma tahtsin näiteks sokke osta ja ma ei leidnudki neid sealt.

Üldiselt Sansibar tundus küll turvaline. Kuigi öises Stonetownis olid nii mõnedgi kambad kahtlased. Dar Es Salami kohta mind igatahes hoiatati, et seal pidi kuritegevus (ja eriti taskuvargus) vägagi kõrge olema. Hoiatajateks olid kohalikud, turisminduses töötajad. Ka lennujaamas (Kilimanjaro) olid vastavad hoiatussildid. Minul mingeid probleeme ei olnud.
 3 nädalat Sansibaril tundub liiga pikk aeg olevat.

Kuna viibin Aafrikas 6 kuud, millest valdav enamus on kas vabatahtlikutöö ja ringiliikumine, siis 3 nädalat Sansibaril nö elada ei tundunud üldse paha idee. Lihtsalt vabalt võtta ja 'pole pole' eluviisi nautida, kuna ega enam ilmselt sellist pikka talvitumist elus ette tule niiet võtan viimast.