Teemaksud Šveitsis

Kas keegi teab konkreetselt ehk on ise seda kogenud - kas tavalise sõiduautoga saab Šveitsis sõita ka ilma teemaksu vinjetita? Google annab siin-seal vastuseks, et kui sa ei lähe kiirteedele, siis kõrvalteedel sõites (madalama kategooria maanteed) ei pea teemaksu maksma.
Lisaks näitab ka Google Maps üsna muretult sisuliselt kogu Šveitsi läbimist kõrvalteedel, kui paned välistuste lahtrisse "avoid toll road". On see nii?

Panen kokku reisiplaani Euroopa autotripiks ja tunnen tegelikult pisut puudust sellisest lehest, kus oleks kõikide Euroopa riikide teemaksud lahti seletatud. On küll kirjas, et selles riigis on teemaks ja selles pole, aga kui hakkad süüvima, siis võib see olla ka hoopis vastupidi.. Näiteks, Taanis justkui teemakse ei olegi, aga proovi sa üle Taani väina Rootsi sõita, ilma maksu maksmata - kõige räigem teemaks (sillamaks) üldse, mis Euroopas on (70 eurot).

Tundub et asi ei olegi päris nii, et iga riigi piiril on kohustus kohe vaja teemaksu maksta - kui läbid mõne riigi ainult läbi põigates (näiteks 10-20 km) või ei sõida kiirteedel, siis pole ka teemaksu vaja maksta.. Nüansid on erinevad.

Kas Šveitsi kohta on mõnel tripikal kindlaid andmeid, teemaksu kohta, kui sõita kõrvalteedel? Teretulnud on ka teiste Euroopa riikide teemaksude nõuanded (seaduslikud ja legaalsed).

https://fedro.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=c92296c494eb4e09a48a77237a0caf1c Nendel teedel peab olema kleepekas. Mujal ei pea. Reaalselt on olukord nii, et kui plaanid sõita läbi Šveitsi näiteks Austria ja Prantsusmaa vahel, siis nendel tavalistel maanteedel sa jäädki sõitma, sest küla lõppeb linnaga, mis lõppeb järgmise linnaga jne jne. Sama ka Saksamaalt Itaaliasse sõites vms. Kogu see tiheda asustusega Keskmassiivi ala Juura ja Alpide vahel võtab väikestel teedel kohati väga kaua aega. Läbi mägede on väikestel teedel mõnus sõita, aga seal külade vahel tasasemal alal saab vast peagi kõrini.

Euroopa tasuliste teede kohta on mitmeid kodulehti. Otsinguga sattus esimesena kätte selline https://www.tolls.eu/european-countries Tundub päris asjalik.

Kuna kleepekad on vaid osade riikide omapära, siis tasub kõigi riikide info mõttega korralikult läbi lugeda. Osades riikides, kus tasumine on putkades, on näiteks lisaks ka selliseid kiirteid, kus tasumine on vaid elektrooniliselt. Siis pead ise teadma ja jälgima seda ning maksed internetis vm õigel ajal peale sõitu ära tegema.

8
0

Põhjalik, argumenteeritud ja täpne vastus. Minu reisiplaan läbi Šveitsi saab suuresti tänu sinu infole korrigeeritud. Seda teist lehte (tollid eu.) ma juba tean, kodutöö käib..

Tänud, vatse.

3
0

Kunagi enne aastat 2000 tundus 40.- EUR maksev kiirteevinjett liiga kallis ja otsustasin ilma selleta läbi ajada. Ajasin ka aga päris väsitav oli kogu aeg jälgida, et kogemata kiirteele ei sattuks. Samas oli see mööda väikseid teid esimest korda sõites päris huvitav. See 40.- EUR on ka tänane hind ja praegustes oludes tundub mõistlik maksta kui just päevaks ajaks ei lähe. Isegi üllatav, et see number nii pikalt muutumatuna on püsinud.

2
0

Šveitsis on kohti, kus lihtsalt oled sunnitud minema kiirteele (näiteks ca 300m), sest teisiti ei ole võimalik pöörata järgmiselt ristmikult, aga vahepeal seisab politsei!!! Olin ka elmisel aastal Šveitsis ning ostsin "rõõmuga" kleebeka kuigi enamus läbitud teedest ei olnud kiirteed. Südames oli koguaeg rahulik tunne!

2
0

Olen ka vahel kokkuhoiu mõttes mõne riigi nurgast läbi sõites, kui aja ja teepikkuse erinevus ei ole suur, kasutanud GoogleMapsis "Avoid highways", Ei ole osanud kiirteele sattumist või sinna sattudes trahvi karta. Või on ikkagi oht olemas?

0
0

ei tohiks väga suur olla. Üleeelmine aasta Itaaliast Umagi minnes sai kõiki kiirteid välditud, Itaalias enne Sloveeniat korra saatis küll kiirdeele, aga kui alternatiivset teed ei ole, on see lõik tasuta. Sloveenias ja Istrias sai ka ilusasti hakkama ilma. Itaalia-Sloveenia piiri ületasime täiesti x külavaheteed mööda. Aastaid tagasi läksime Austriast läbi Sveitsi Saksamaale Bodeni äärde, politsei pidas Sveitsis kinni, aga näitasime kaardilt kust kaudu läheme ja sooviti head teed.

2
1

Šveitsi mõne külavahetee kaudu sisse sõites võib piiril olla politsei, kes Eesti numbriga auto kinni peab ja küsib kuhu minek - ning kui sihtkoht teises riigi otsas ja kleepsu pole, siis küsib ikka üle et kuidas sinna ilma kiirteeta minna kavatsete. Ma viimane kord sõitsin vaid paarkümmend km Šveitsi sisse ja see vastus neid rahuldas, aga pikema teekonna puhul võivad tõesti hakata peale käima et vajalik kleeps osta.

Igasuguste teemaksude nägemiseks on päris hea lehekülg muidu www.viamichelin.com, marsruuti sisestades näitab, kus ja kui palju tuleb tolli maksta.

0
0

@Buldooza

Mul ongi see keiss, et minu Euroopa trip on planeeritud sisuliselt riike läbima. See ei ole ainult Šveitsi reis, vaid "lõikan" Šveitsist läbi, et riik "kirja saada". Ma saan aru küll, nagu näiteks meelis väidab, et hea rahulik on sõita, kui oled oma kiirteemaksu ära maksnud ja et ainult ühte riiki reisides ei ole 40 eurot suur raha, et seal liigelda, aga kui neid riike tuleb 42, nagu plaan ette näeb, siis 40 eurot siia ja 20 eurot tänna.. Taanis on sillamaks 70 eurot, Prantsusmaal on neid tasulisi lõike samuti 70 euro eest jne jne, siis mingil hetkel tundub, et 40 eurot kokkuhoidu on juba suur asi.. Üks öö keskmises hotellis..

1
1

Kui ajalist piirangut poleks siis ise ka kulgeks rahulikult väikestel teedel. Näeb rohkem ja mägedes avanevad vaated on ilusad. Lisaks saad külavahel peatusi teha kui miskit silma jääb. Saad kusagil küla viimase maja juures läbi otsaga tänaval oleva sitapatarei sõita. Väga vinge, selle küla grilliplatsile juhataski sellesama sitapatarei omanik. Kiirtee pealt reeglina midagi erilist vaadata pole. Erand on Sinsheimi muuseumi kõrvalt läbi minev.

1
0

@VäikeLotti, kui ainult mööda väiketeid läbi põigata, siis pole kleepsu vaja. Ise põikasin Saksamaalt samamoodi Habsburgi kindlust vaatama (ca 20 km piirist mööda tavateed), selgitasin seda ka piiril ja sellest piisas.

0
0

Käisin 2009 2-nädalasel autoreisil Šveitsis ja sõitsime kogu riigile ringi peale ainult mitte-kiirteid mööda. Samuti ka väikse jupi Prantsusmaad ja Austriat. Oli suht sõidetav, mitte nagu Poola väikesed teed, kus iga 100m tagant algab uus 50 märgiga küla.

0
0

2020 a. kevadel, enne maailma lukku minemist Prantsusmaal suusatades ja tagasiteel pool päeva Genfi järve äärt mööda sõites panin navigaatorisse "väldi tolliteid" ja sain ilusti hakkama. Paraku viimase päeva hommikul Prantsusmaa hotellist Genfi lennujaama sõites eksisin kiiruga kohta, kus teele jäi vahele vaid mõned kilomeetrid Šveitsi. Ja kahjuks sundisid kohe politseinikud selle 5-10 min sõidu pärast ostma ikkagi 40 eur vinjeti (ringi oleks olnud sedavõrd pikk tee, et oli oht 2 tunni pärast väljuvast lennust maha jääda).

1
0

Lihtsam on ju see kleeps ära osta. Politsei ikka jälgib seda. Easimeset tanklast kleeps ja sõida kuidas tahad.

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased