USA teeäärsed motellid aprillis

Soov on aprillis 2009.a. ca 2,5-3 nädalaga sõita autoga Miamist San Franciscosse, ööbida teeäärsetes motellides ning väiksemates asulates.

Oskab keegi öelda, milliste hindadega peaks sellisel juhul motellide puhul arvestama? Olen kuulnud juttu ca $50-$60 öö 2 inimese peale kokku. On see reaalne? Ning kuidas üldse nendesse teeäärsetesse motellidesse suhtuma peaks? On need reeglina puhtad, turvalised jne?

motellid USA-s on kõik tee ääres, et autosõitja need lihtsalt üles leiaks. Hinnad olenevad kõvasti asukohast ja ilmselt ka motelli tärnidest, on paremaid ja halvemaid. Keskmiselt peaksid arvestama natuke kallima hinnaga kui $50-60 öö. Vaata tripadvisorist, saad selgema ettekujutuse.

Enamus hotelle jah kiirteede ääres ongi, mida lähemal linnale, seda rohkem tõuseb ka hind. Ehk siis kõige odavamad on keset nö. tühermaad. $50-$60 on sel juhul vägagi reaalne, inimeste arv üldjuhul toa hinda ei mõjuta, kuna makstakse toa eest, mitte inimeste arvu pealt, mõnes kohas võib single rate ehk üheinimese hind olla odavam. Vaadake kiirteede ääres olevad silte ja reklaame, enamasti neil ka hind kohe juures, tegelik hind tavaliselt sellest küll natuke kõrgem, aga igasugused Inn´id on üldjuhul odavamad kui Hotel´id. Puhtuse koha pealt soovitan tuba kohe üle kontrollida, kas linad on vahetatud jne., kui ei ole rahul, siis paluda uut tuba. Usa-s on klient reeglina kuningas ja isegi kõige odavam motell pakub uue toa kuni rahule jääd. Oma kogemusest, olles Usa-s aastaid elanud, reisinud ja ka hotellides töötanud, võin öelda, et valdav enamus on neist väga ok ja hommikubuffet ka hinnas nii, et muretseda pole kindlasti põhjust.

... mida olen kasutanud oli Nevadas $ 15.-/öö ja üle 50.- pole iial maksnud. Enamasti on jäänud minu kasutatud motellide hinnad 30 - 40 vahele. Teel Miamist Frisconi on odavaid motelle palju. Ainult New England on kallis kant aga vaevalt sa sealt kaudu ringiga lähed.
Puhas pesu pole reeglina probleem. Kui ongi saapajälg voodilinal, siis on ta sinna sattunud enne pesumasinat ja lihtsalt on nii vingest materjalist et ei tule pesus välja.

Ei tunne hetkel huvi ühegi konkreetse vaatamisväärsuse vastu, kuna selles osas on mingisugune eeltöö juba tehtud. Huvi pakub aga see, et kas selle ca 5000 km reisi jooksul on niisama mõttetut uhamist liiga palju või jääb tee peale piisaval hulgal kohalikke elamusi, olgu nendeks siis kasvõi väikesed asulad, kus aeg-ajalt ka ehk midagi silmale vaadata oleks (kasvõi loodus :), võib-olla kohalikud laadad, grill-festid jne?

Küsimus on tingitud sellest, et ei ole varem USA-s käinud ning ei oska neid vahemaid väga reaalselt hinnata. Kogemused on olemas pikkade, ca 1000 km pikkuste otsadega, kus eriti pause pole olnud ning põhirõhk on läinud sõitmisele. Selle konkreetse Miami - Frisco otsa puhul olen lootnud (loodetavasti mitte liialt naiivselt), et reis ise võiks olla piisavalt huvitav.

Sõidu teeme ära kindlasti, kuid küsimus on pigem selles, et kas õigem oleks panna rohkem rõhku Miami - Frisco reisile või pigem lühendada selleks planeeritud 2,5 nädalat oluliselt ning olla nt kauem Miamis. Seni oleme olnud kindlad, et 1,5 nädalat Miamis ning seejärel 2,5 nädalat roadtripi on just see parim variant, kuid võime ka vabalt eksida. Kel kogemusi, selle arvamused on teretulnud :)

Sõitsime suvel Kesk-Läänes (Wyoming-Nevada) 4000 km 12 päevaga. Selle ajaga jõudsime matkata 10 looduspargis (sh. 3 päeva Yellowstones), hängida suurtes ja väikestes linnades, külastada muuseume ja teha palju muud põnevat. Kordagi ei tekkinud tunnet, et sõitmisest on siiber ees. Proovisime ka pikemad sõidud jätta õhtupoolseks ajaks. Päevas tegi see kesmiselt natuke üle 300 kilomeetri. Samas sõitmine Ameerika maanteedel on juba tõeline elamus omaette.
Nii et 5000 kilomeetrit kolme nädalaga on väga lahe ja mõnus ettevõtmine.
Mina isiklikult paneksim Miami asemel rõhu road-tripile. Aga see öleneb muidugi prioriteetidest.

Vahvat reisi!

... pigem arvesta kesmiselt 100 dollariga. Samas saab alati natuke tingida ja lihtsalt niisama ei saada sind keegi minema kuna konkurents motellinduses on neil seal vägev ja praeguses kriisiolukorras on kliendist huvitatud kõik. Klient aga on USAs tõesti kuningas. Kuid kui vähegi kannatab siis kõige odavamat pakkumist pole vaja võtta. See kas 60, 80 või 100 doltsi öö on ikka tubade seisukorras hästi näha.
Samas, nagu on keegi tarkur öelnud "kui oled ööbinud ühes Ameerika motellitoas, oled ööbinud neids kõigis".

Tänud, johhaidii!

Tekkis veel lisaks selline küsimus, et kuidas on kogemused USA kämpingutega?

Kui mõtled telkimist siis selles osas mul kahjuks kogemused puuduvad. Ei oska nõu anda. Küll aga olen ööbinud meie Roosta puhkeküla laadses kämpingus Yellowstones ja pean ütlema, et kämpingumajad on loodusparkides suht kallid.

Soovitan võimalusel telkida loodusparkides - kui see juhtub põhimõtteliselt meeldima.

Kämping maksb looduspargis (ja k väljapool seda) kui on nö. "riiklikus" omandis ca 8-12USD per plats. Platsile on lubatud panna 2-3-piiramata hulk telke. Enamasti käib maksmine nii et täidad ümbriku raha või pangatshekiga ja jätad ümbriku poole enda telgiplatsile vaia külge. Ümbrik rahaga läheb vastavasse postkasti. Seda juhul kui pole valvurit kellele maksta.

Igal laagriplatsil on lõkkekoht ja laud. Puud tuleb endal kaasa osta. Vähestes kohtades on lubatud tulepuu kogumine kohapeal. Alati on lähistel ka kuivkäimla ja dush. Kuivkäimlad on ülipuhtad ja annavad selles osas silmad ette ka mitmete kõrtside WC-dele. Heaks kombeks loetakse toidujäänuste ja muu prahi koristamist enda järel. Sel on ka praktiline põhjus - et ei sigineks närilisi ja neile jahti pidavaid madusid laagrite ümbrusesse.

Popimate loodusparkide puhul ei pruugi ka samal õhtul kohale ilmudes kohta saada. Seda isegi Aprillis. Tasub hankida tekllaagrite kaart. Nägin üht väga põhjalikku sellist. Laagrikoha valimisel peab väga jälgima laagri kõrgust - mida madalam seda soojem. Aprillis võivad kõrgemad laagrid olla veel lumised pisut - kui see juhtub segama.

On olemas ka nö. kommertsiaalseid telklaagreid ja seal maksb laagrikoht ca 20-30usd, see eest on nad ka enamasti ilusamates kohtades, paremad pesemisvõimalused ja rohkem vaba ruumi.

Motellidest - popimate vaatamisväärsuste ümbruses (Eriti Nevada, Utah, Arizona jt.) ei pruugi sa igal pool alla 100-200USD öömaja leida. 40-60 öömajad olid enamasti "keset ei kusagit". Kui on pisutki turistikam ala lähedal on ka hinna alumine piir +20$

Mõnel pool tuleb arvestada karude ohuga - ja soovitan jälgida laagrites soovitusi kuidas käituda toidu ja muu sellisega. Läbi laagri jalutavad metsloomad pole üldse haruldane mõnes kohas.

Minu kogemused telkimises USA rahvusparkides piirduvad 11-e Nevada, Utah, Arizona, California pargiga.

Olen ise USAs mitu korda road trippi teinud. Väga tore on alati olnud...nalja nabani. Ma ei ole kunagi kahekesi käinud (alati kolm) siis hinnad on olnud pigem 80-100 dollarit öö. Kuid kindlasti, kindlasti küsi alati allahindlust. Me ise oleme kasutanud igast asju, et oleme eestist sellepärast, siis et te olete nii sõbralik teenindaja, et tahate meile kindlasti discounti teha jne. Kui sa oled sõbralik ja normaalne siis väike soodus ikka tuleb, isegi kui on aint 5-10 dollarit, siis mitme öö peale annab juba täiesti normaalse summa. Motelli inimesed on suht toredad mu arust, kuigi jah tuleb tunnistada, et mõnele neile ei meeldi suhelda (nagu filmideski näha..ihii), kuid see on pigem erand, üldiselt nad on toredad. Ükskord näiteks ühes CA motellis andis tädi meile võtmed, et minge kohaliku koolimaja basseini ujuma(!). Ise kaasa ei tulnud ja käskis pärast aint värava lukku panna:). Ja Palm Springsis oli GAY teenindaja, kellele me kinkisime eesti sokolaadi, et ta discounti teeks ja ta oli nii õnnelik ja rõõmus, et saime kõik, mis tahtsime ja lisaks viis linna peale pittu jne. Oluline on road tripil see, et oled ise hästi avatud ja normaalne ning suhtud kohalikke austusega.... Ja see, et üldiselt on need tee ääresed hotellid suht lihtsad ning kostuvad ka läbi. Kui võimalik ürita aknad teest eemale saada. Edu ja hea reisi.

Mõni aasta tagasi tegin järgnevalt. Võtsin aluseks korraliku keskmine üleriigilise motelliketti Motel 6. Maksis keskmiselt 55-65 USD tuba kahele.Võta mõnest motellist tasuta raamat Motel 6 ja saad aimu, kus nad Sinu teekonnal asuvad. Kui jõuab lähedale ööbimise aeg vaata ka muid teele jäävaid motelle. Kui saad odavamalt on hea, aga kui ei siis arvestad Motel 6 näiteks. USAs lisandub absoluutselt kõigele tax ca 6-8% summast. Seda ei näidata hindadel. Ainult bensiin on koos käibemaksuga. Toidukauplusi kahjuks ei mäleta, kuidas seal oli. Arvestades praegust surutist ei reisi ameeriklased eriti ja saab ka arvatavasti öömaja hinda veidi tingida. Rusikareegel on, et pikemaajalisel sõidul on edasijõudmise kiirus keskmiselt 80 km/tunnis. Selle hulka jäävad lühiajalised puhke- ja söögipausid. Loomulikult muutub see kohe, kui pikemalt ringi surfata. Minul õnnestus ühes teest veidi eemal olevas motellis ööbida 35 USD eest. Kõik oli väga lihtne, samas aga puhas. Tuba oli selline, et seal oleks võinud ca 8 inimest magama panna, kui oleks voodeid olnud. Mottellides pakutav nn. continental breakfast koosneb ühest väga läägest magusast saiast ja kohvist. Kuigi kohtasin ka erandit. Kindlasti käi Grand Canyonis Arizonas ja Las Vegasele arvesta ka paar päeva. Arizona lõunaosas on vinged kaktused ca 5 meetri kõrgused.
Peale Las Vegast ära põruta kohe San Franciscosse vaid mine Highway 1 kaudu läbi San Simeoni, Californias. Sõidad mööda vaikse ookeani kallast pikal kuni San Franciscosse välja. Võtab aega ca 1-2 päeva, sest tee on kurviline. Aga tasub ära, sest vaated on vapustavad.

Soovitan Priit Pulleritsu raamatut Ameerika. Sealt leiab palju huvitavat. Priitu võib pidada ehk üheks parimaks Ameerika tundjaks resimise alal.
San Simeoni lähedal on ka Hearst Castle, mille rajas eelmisel sajandi keskel Ameerika meediamagnaat Hearst ühe mäe otsa. See on vahemere stiilis loss. Kui sellised kohad huvi pakuvad siis võiks pilgu peale visata. Sinna tehakse ainult grupireise ja minna tuleks hommikul 8-9 paiku. Tuur võtab 2-3 tundi. Ameerika on niivõrd suur ja mitmepalgeline, et soovitusi, mida teha võiks lõputult anda. Samas seab aeg ja ka inimese enda vastuvõtuvõime teatud piirid.

külastamist soovitavad ka reisiraamatud, aga me j6udsime sinna hilja,veidi enne l6unat ja piletid päevaks olid juba läbi. Ilmselt tasub ette tellida, kui soov seda külastada. Aga tee ääres avastasime suure merilõvide koloonia ja vaatasime neid tükk aega, oli ka huvitav.
Head reisi, bensiin on USA-s praegu väga odav, hoiate selle pealt kokku.

Tänud teile veelkord, Jaak ja emigrant! Pulleritsu "Ameerika" on juba olemas ning ideid reisi jaoks päris palju kogunenud. Seni oligi kõige suurem probleem majutus, kuna hinnaklassiks olen kuulnud nii "$60 eest saab täiesti OK motelli" kui ka "alla $100 ära üldse mõtlegi".

Küsiksin aga veel ühe mõtte. Nimelt mida arvavad rohkem USA-s reisinud inimesed - kas mõistlikum oleks 3 nädala jooksul teha tripp Miami -> lõunaosariigid -> LA/SF/NV ja üldse põgusalt läänerannikul või pigem olla juba kauem ja põhjalikumalt läänerannikul?

Eesmärgiks ei ole tegelikult üldse mingi kultuurireis või kohustuslike asjade ära vaatamine (kuigi Grand Canyon, Orlando lõbustuspargid jmt jääb siiski "must" asjade hulka) vaid pigem lihtsalt kuu aega end kõigest välja lülitada ning teha tõsiselt pingevaba roadtrip, mille hulka kuuluks kena loodus, väikelinnad, motellid, teeäärsed söögikohad jmt. NY ning ranna jaoks on eraldi aeg.

sa mine sõida route 66 läbi, see on alles elamus, sealsed pisikesed linnad jne, ma ise selle oma 3 korda otsast lõpuni läbi uhand.
Loomulikult sa leiad ka isegi odavamalt neid motelle hotelle, sa vaata rohkem neid, mis asuvad külakestes, mitte puhkealadel, puhkealadel on alati kallimad.
Kuid sõidad linna sisse, siis seal algavad 30 taalast ning enamus ajal on toad sellest administraatorist kaugemal, siis ostad ühele inimesele toa, ning sisened kahekesi saad odavalt hakkama:)

Vaat, see sõltub juba inimese enda maitsest, mida vaadata. Pole Miamis ega lõunas käinud. See eest korduvalt läänerannikul ja Kesk-Lääne kõikvõimalikes kanjonites
(Utah) pluss Yellowstone Wyomingis ja Glacier National Park juba Kanada piiri ääres.
Califonia on ehk USA üks kõige mitmekesisem osariik. Kõrged mäed, Surmaorg, kõrbed, veinikeldrid, ookean, lisaks kaks põhilist linna nagu LA ja SF. Kaldun arvama, et kolm nädalat Miamist San Franciscosse ehk liialt lühike aeg. Ega siis igal pool ka midagi vaadata pole ja pikka tühja sõitu paljuvõitu. Isiklikult valiksin siiski ühe piirkonna ja surfaksin seal põhjalikumalt. Või oled mingi aja Miamis ja põrutad lennukiga Las Vegasesse, San Franciscosse, LA`sse ja rendid sealt uuesti auto. Kui oled loodushuviline siis pole lõunas suurt midagi teha. Viimasel reisil sõitsin 16 päevaga ca 6000 km maha ja oli ikka päris valus andmine. Kuigi sai matkatud mitmetes kanjonites nagu Bryce, Dead Horse Point, Zion, Arches, Monument Valley, Yosemite. Kokku tuli üldine läbisõit kuu jooksul ca 7500 km. Kirjuta iga päeva õhtul, kus käisd, mida tegid jms. Hiljem on jube mõnus vaadata ja meelde tuletada, sest detailid unuvad ruttu. Paar päeva arvesta ka ajavahega harjumiseks. Kuna aprill pole veel hooaeg siis kui lähed Hearst Castlesse kell 8 peaksid kindlasi piletid saama. Pikal reisil ei tasu üldiselt midagi eriti kinni panna, sest Sa ei tea kus täpselt oled ja seega sead endale piirangud. Aga vaada nende kodukalt järgi. Kui arvad, et oskan midagi veel öelda, võta minuga otse ühendust. Kodukal on kontaktid.
Kui on huvi vaata pilte www.jaaknilson.ee

Tänud veelkord!

lampkodanik - Route 66 idee on juba pikalt peas, kuid selle reisi teen ma küll juba tsikliga.

Jaak - veelkord suurimad tänud Sulle. Ning mis puudutab huvi ja Sinu pildigaleriid, siis see on juba ammu läbi lapatud :) Hea töö, tekitab alati mõnusa tunde, kui neid vaatan :)

Liiguks aga küsimustega edasi. Nimelt kui hea mõte oleks selle reisi tarbeks kohapealt auto osta? Kas tõenäosus kusagilt enam-vähem korralikust nö autoaiast auto soetades on tee äärde jäämise oht oluliselt suurem kui rendika puhul? Ning kas oskate ehk soovitada mõnda kaskot selleks puhuks, et kui tõesti jäängi tee äärde, siis vähemalt lähima töökojani transporditaks mind mõistliku hinna eest?

Olen ka kuulnud väidet, et eestlane ei saa USA-s autot ostes omale samasuguseid kindlustusi teha, nagu rendiauto võtmisel võimalik oleks. On see tõesti nii?

Auto sa saad osta kindlasti, poleks probleemi ning ka kindlustuse sa saad teha, ma elasin seal 5 a, ning polnd probleemi. Kuid sa pead vaatama , et sa ostad korraliku masina, mis ikka liigub ka ning et pärast kui hakkad lahkuma, pead olema kindel, et saad sellest masinast ka lahti või jätad parklasse vedelema, see ka võimalus. Mina ostsin endale näitaks 1500$ eest masina seal ning see teenis mind tervelt 5 a, tervele usale sai 2 korda tiir peale tehtud sellega. Aga sa vaata kindlasti ennem rendi hinda ning siis ka masina hinda, mida plaaniksid osta, kuidas odavam tundub ning rendist võta ikka odavama klassi auto, need pole nüüd just ilgemad püssid jne, a on uued ja liiguvad talutavalt.

Kui sa väga kuninga kass ei ole, siis tasuks vaadata näiteks Motel 6 keti motelle. Neid on terve USA täis:
http://www.motel6.com/
Ühe kahese toa hind sõltuvalt asukohast 30-60 USD.
Motel6-ga on nii, et enamik neist on täitsa viisakad ja puhtad, vb mõni üksik Must lammas satub sisse.

Ja veel:
kui autot rendid, siis läheb "ühest kohast võtad teise kohta viid" transpordi lisatasu päris kulukaks. Pakun, et alla 300 usd ära arvesta. Pealegi veel lennupiletite teema. Kui sul juba on lennupiletid, siis vast pole suurt midagi teha, aga vähemalt sooduslendude puhul tuleb edasi-tagasi pileti ostmine odavam isegi kui sama otsa ühe otsa pilet (ei ole aimugi miks nii).
Ise plaanin mai lõpus San Franciscosse minna. Kohapeal ~4 nädalat, SF-ist rendin 3-ks nädalaks auto (nationalis koos kindlustusega u 750 USD), suran veidi lääneosariikides ringi ja samasse kohta toon auto tagasi.
Edasi-tagasi lend London-SF-London (ja Tallinnast saab Londonisse päris soodsalt. On hetkel alla 6000 EEK nägu, miks mitte võimalust kasutada.

!