Vaktsineerida või mitte?

Tuttav soovitas enne Dominikaani reisi vaktsineerida A-hepatiidi vastu...uurisin asja- soovitatakse ka malaaria vastu vaktsineerida. Kas keegi on seda teinud?


Kas päikesekreem siit kaasa või on kohalik parem?

A-hepatiidi vastu tasub alati vaktsineerida, kasvõi Lätti või Soome sõiduks. Malaaria vastu vaktsiini ei ole, võetakse ennetavat ravikuuri.

Käisin oktoobris Indias ja enne minekut mõtlesin, et sääskede vastased vahendid ostan saabudes kohalikust apteegist. Et nagu soodsamad ja tõhusamad. See tuli mulle alles siis meelde, kui viimasel päeval oli kohalikus telekanalis suured uudised , et just neis paaris suuremas linnas, kus ma paar päeva olin, oli suurem sääskede põhjustatud erinevad haiguspuhangud ja ka päris palju laipu. Siis mõtlesin küll, et nüüd joppas. Samas ise ei märganud kogu selle aja jooksul ühtegi sääske. Nii et ei või iial teada.

A-hepatiit on elementaarne, tuleb kasuks enamus riikides. 2 süsti annab kuni 25-aastase immuunsuse, kordusvaktsineerimist ei tehta. Seega tee ära ja rahu majas. See reis ei jää ilmselt su viimaseks. Kui otsustad seda teha, siis saad arstilt kohe ka malaaria osas nõu küsida. 

Ei kohanud seal ühtegi sääske ja öeldi, et kui kõrvale Haiitisse ei lähe, siis pole mõtet ei vaktsineerida ega malaariat karta. Ise ei teinud ühtegi vaktsiini, aga hepatiidi vastu tasub vist muude riikide peale mõeldes teha küll, nagu targemad siin soovitavad. Malaariatablette pole niisama igaks juhuks vast mõtet võtta.

Vaktsineerimisega on veel see probleem, et nende tegemiseks peab terve olema... Paraku praegu kimbutavad sügisesed tatitõved... Paraku suvel tavaliselt ei tea, kuhu järgmisel talvel reisida.

On olemas A+B -hepatiidi kombineeritud vaktsiin. A-hepatiidi vastu süst koosneb kahest ja B-hepatiidi vastu kolmest doosist. Kordusvaktsineerimine pole vajalik.

Ilmselt on vaktsineerimise vastaseid ja neid kes seda ei tee, siis A- hepatiidi vastu võiks küll olla vaktsineeritud. 
Ise olen ka lasknud teha B, sest iial ei tea millises situatsioonis, on endale vaja süsti, või pead paratamatult kellegi verega kokku puutuma, näiteks kellelegi kiire abi osutamise korral. No ei ole neid kummikindaid alati tagataskust võtta, pead ka ära ei keera, ikka abistan.

Peaks vist laskma suvel ära teha A-B hepatiidi ja kollapalaviku vaktsiinid. Tundub, et neid suht mitmel pool soovitatakse.


A ja B hepatiidi vastu saad teha kohapeal, kuid kollapalaviku jaoks pead broneerima aja reisimeditsiinilisele (tasuline loomulikult) nõustamisele. Kui sul kindlat reisimise plaani ei ole, siis nad sulle vaktsineerimist ei tee ka. Algul kui ütlesin, et lähen Taisse, siis õeldi, et see riik riskigruppi ei kuulu. Ütlesin, et lähen Keeniasse ja sealt Tansaaniasse. Seejärel tehti süst ära.

Hepatiidi vastu võib ikka vaktsineerida. Malaariatablette siin küll keegi ei söö ja pole kuulnud ka haigusjuhtumitest (põhjarannik).

Pigem võib denge palaviku saada sääskedelt, aga selle vastu ennetavaid vahendeid ei ole.

Mina ei vaktsineerinud ega ei võtnud ka malaaria tablette. Kohapeal ostsin päevitusjärgse Aloe geeli. Oli väga hea.

Õige kah. Paar lonksu MMSi, kristallid taskusse ja ükski tõbi ega õnnetus külge ei hakka.