Kui eestlastele ei tule ilmselt pähegi hakata Rootsit segamini ajama Šveitsiga, siis globaalses plaanis aetakse kahte riiki alatasa segi. Sellele aitab kaasa asjaolu, et nii inglise, saksa kui prantsuse keeles on riikide nimed piisavalt sarnased – Sweden-Switzerland, Schweden-Schweiz ja Suède-Suisse. See on kaasa toonud rea piinlikke segiajamisi.
Kui Rootsist pärit muusika voogedastusfirma Spotify tähistas 2018. aastal New Yorgis oma börsidebüüti, ehtisid Wall Streeti töötajad ürituse Šveitsi lippudega. Samal aastal, kui Rootsi mängis jalgpalli MM-il Šveitsi vastu, imestasid ameeriklased, kuidas saab üks meeskond iseenda vastu mängida. See andis muidugi alust internetimeemide tekkeks.
Kui Berni jäähokiklubi mängis 2019. aastal Grenoble’is kohaliku võistkonna vastu, mängiti neile Rootsi hümni (prantslastele saadeti hiljem postkaart küllakutsega). Kui Pakistanis protesteeriti Rootsis toimunud koraanipõletamise vastu, siis põletati Šveitsi lippe. Kahte riiki on segamini ajanud ka president Biden, kui mainis NATO 2022. aasta tippkohtumisel kandidaatriigina Šveitsi (mille ta õnneks kohe ära tabas ja naljaks pööras).
Et kahe riigi rahvusvahelised nimed tekitavad segadust, näitab kasvõi see, et igal aastal guugeldab 120 000 inimest vastust küsimusele "Kas Rootsi ja Šveits on üks ja seesama?". Ühe küsitluse puhul selgus, et 50% ameeriklastest pole kindlad, kas nad suudaksid vahet teha Šveitsi ja Rootsi kultuuril.
Nüüd on Rootsi ametlik turismileht Visit Sweden selle segaduse pööranud promokampaaniaks, avaldades humoorika video Welcome to Sweden (not Switzerland).
Saksakeelsele keeleruumile tehtud video veidi erineb, aga kampaania käib ka Saksamaale suunatud lehel visitsweden.de.
Ka prantslastele käib oma kampaania lehel visitsweden.fr.
Enim vist küll Slovakkia ja Sloveenia. Eriti kui vaadata ka kuidas nende riikide nimed on nende endi keeltes - Slovensko ja Slovenija. Lisaks muidugi ka lipud kus erinevuseks vaid rist ja Triglav. Keel ka sarnane. Ja mõlemad ka mägised riigid
Aga väike iroonia, et ühist piiri neil riikidel samas pole. Nii et igas mõttes vägagi sarnased riigid, aga tegu pole samas naaberriikidega.
Selles mõttes on pilt muidugi veel kirjum. Sest varakeskajal elasid ka mitte kaugel Eesti tänastest piiridest ehk Ilmeni järve ümber ja Novgorodis samuti sloveenid keda kutsutakse paraleelnimega ka Ilmeni slaavlasteks. Tegu ei olnud mõistagi tänapäeva Sloveenia või Slovakkia territooriumil elanutega, vaid idaslaavlastega.
Ja kuna Horvaatiast tuli juttu, siis tänapäeva Lääne-Ukrainas elasid tol ajal ka valged horvaadid, kes olid samuti idaslaavi hõim(uliit).
Lõpetuseks - kui küsida kus asub Baltistan, siis tasub vaadata mitte Läänemere kallastele, vaid hoopis Põhja-Indiasse...
Kui ma esimest korda Londonisse sattusin, oli vist 1994, siis need Balti söögikohad, kus India toite sai, tekitasid minus segadust. Aga samasugust segadust olen ma kohanud veel -- gallid, gaelid, keltid, kus nad siis tegelikult elasid? Galiitsia on ju Hispaanias ja samavõrd on Galiitsia pealinn Lvov (tänapeäval Lviv -- kuidas seda peaks hääldama?) Ja Lätis on Semigallia, Zemgale, justkui poolgallia. Gaeli keelt räägitakse natuke vist Britannia läänerannikul.
Baltimaadega on asi selge, balta on läti keeles valge, ehk Balti meri on valge meri.
Ja et asi veel segasem oleks, pilt Slovakkia 100kroonisest (tähelepanu riigi keskpanga nimele vasakul äärel)...
https://en.numista.com/catalogue/photos/slovaquie/5ecb5bbb4b2ee4.80111882-original.jpg
Slovaki keeles on Slovakkia 'Slovensko', aga Sloveenia 'Slovinsko'. Ja Sloveenia Keskpank (vōi kuidas iganes Narodna Banka Eesti keelde tõlkida) oleks slovaki keeles 'Národná Banka Slovenská'.
Leiate erinevuse rahatähele trükitust? :D
Pole ka liiga harvad juhtumid, kui vastates küsimusele "Where are you from?" - Estonia, tabab küsijat suur äratundmisrõõm: "Aa yes, Australia!". Ju siis võetakse mälupangast kõige sarnasema teadaoleva riigi nimi.