Tähelepanu! USA plaanib reisikeelde laiendada
veigo
veigo
30. jaan 2020 05:45

USA president Donald Trump teatas Davosi kohtumisel, et plaanib reisikeeldude all olevate riikide nimekirja lähiajal täiendada. Reutersi info põhjal kuuluvad nimekirja Valgevene, Eritrea, Kõrgõzstan, Myanmar, Nigeeria, Sudaan ja Tansaania. USA reisikeeldudel poleks tähtsust, kui see ei mõjutaks otseselt USA-sse reisimiseks vajaliku elektroonilise reisiloa ESTA taotlemist.

Täiendus: Nimekirja lisati eelmainitutest 6 riiki. Välja jäi Valgevene.

Miks tullakse uute reisikeeldudega välja just nüüd?

Reisikeelud on mõeldud eelkõige siseriiklikuks tarbimiseks. Trump soovib enda tagasivalimist novembris toimuvatel valimistel, immigratsiooniteemad on Trumpi 2020 valimiskampaanias kesksel kohal.

Miks just need riigid?

USA siseministeerium (DHS, Department of Homeland Security) analüüsib erinevatest riikidest lähtuvat potentsiaalset ohtu julgeolekule, riikide valmisolekut jagada informatsiooni, inimõiguste kaitset ja paljusid teisi asju, kuid lõpliku valiku riikide osas teeb siiski USA president. Kui senist reisipiirangut nimetati suuresti moslemitevastaseks, siis uues nimekirjas pole selline seos enam päris ühene.

Reisikeelu all olevate riikide kodanikele pole USA-sse sisenemine välistatud, kuid neile kehtivad viisa saamiseks täiendavad piirangud.

Kunas reisikeeld laieneb?

Teade reisikeelu laiendamisest võib tulla juba lähipäevade jooksul, kuid USA Esindajatekojas kaalutakse vastusammuna vastu võtta NO BAN Act, mis tühistaks reisikeelud ning piiraks presidendil tulevikus võimalusi selliseid piiranguid kehtestada, v.a. juhul, kui pakutakse selged tõendusmaterjalid piirangu vajalikkusest. Kui demokraatide kontrolli all olevas Esindajatekojas läheb seadus suure tõenäosusega läbi, pole see sama kindel Senatis, kus vabariiklastel on kerge enamus.

Ja nüüd kõige tähtsam – kuidas see kõik võib meie reisiplaane mõjutada?

Eesti kodanikud saavad turismi eesmärgil kuni 90 päevaks USA-sse reisida viisavabastusprogrammi raames kehtiva elektroonilise reisiloa ehk ESTA-ga. ESTA-ga ei saa USA-sse reisida need, kes on peale 1. märtsi 2011 külastanud mõnda USA reisikeelu all olevast riigist, milleks on Iraan, Iraak, Liibüa, Somaalia, Sudaan, Süüria ja Jeemen. Sellisel juhul tuleb USA-sse reisimiseks taotleda USA saatkonnast viisa. Eelkõige puudutab see neid, kes on külastanud Iraani – kuhu, tõsi küll, saab reisida ka e-viisaga, mille puhul ei lööda passi enam ei saabumis- ega väljumistemplit.

Kui nüüd lisanduvad nimekirja uued riigid, siis võib ESTA asemel viisat vaja olla palju rohkematel inimestel. Käisid näiteks reisil Valgevenes, Myanmaris või Tansaanias? Palun väga, ei mingit ESTA-t enam, mine USA saatkonda, sest võib eeldada, et ka uue nimekirja puhul on tegemist tagasiulatuva mõjuga. Saatkonnas viisa taotlemine ei tähenda siiski, et viisa saamine muutuks oluliselt keerulisemaks, lihtsalt lisandub vestlus ja ära kaob ESTA taotlemise mugavus.

Kuigi täiendav nimekiri reisikeelu laienemisest pole veel lukus, üsna tõenäoliselt see selliseks ka jääb.

Teoreetiline keiss. Käisin Tansaanias 2019 oktoober. 2019 detsember taotlesin ESTA, sain positiivse vastuse. 2020 jaanuar jõustab Trump keelu, 2020 veebruar on mul reis Ühendriikidesse. Kas piiril saadetakse viisakalt kuu peale või saan ma juba enne teada, et mu ESTA on tühistatud?

0
0

Huvipärast küsin, et kuidas muidu big brother üldse teada saab, et ma kuskil Saudis või Iraanis käinud olen? ESTAs endas vist mäletamist mööda seda küsimust pole või on? Kunagi ammu saatkonnas viisataotlust täites mäletan küll, et pidin kõik riigid üles tähendama, kus käinud olen.

0
0

Imelikud riigid on valikusse läinud ja isegi Valgevenes ja Kõrgõstanis käidud, mis teeb veidi mõtlikuks läbi USA liikuda soovides.

Dante@ küsimus on olemas: Have you traveled to, or been present in Iran, Iraq, Libya, North Korea, Somalia, Sudan, Syria or Yemen on or after March 1, 2011

0
0

Ametlik ESTA leht on siiski esta.cbp.dhs.gov, KKK/FAQ eesti keeles ja inglise keeles.

0
0

Vastus siis ilmselt siin: If you obtain a new passport or change your name, gender or country of citizenship, you will be required to apply for a new travel authorization. This is also required if one of your answers to any of the VWP eligibility questions changes.

0
0

@dante, tänapäeval on igasuguseid viise, olgu selleks siis näiteks FB või Google Mapsi asukohalogid, kuna piirivalvel on õigus nendele juurde saada, liiatigi ei tea sa tihti isegi, mida need sinu kohta salvestavad. Iseasi, kas nad viitsivad seda jälge ajada.

0
0

ESTAs siiski ON küsimus nimetatud riikide külastamise kohta.

0
0

Kui ESTAs see küsimus on, siis äkki uuesti minnes ja vahepeal reeglite muutudes võiks investeerida 14USDi ja uue ESTA teha. Siis saab teada, mida nad arvavad sellest, et sa black listi riikides oled vahepeal käinud. Arvatavasti on ka sellele juba protseduur olemas ja reisisellidel praktikas asi läbi tehtud.

0
0

Isiklik kogemus puudub, kuid reegel on lihtne - KUI oled "black listi" riigis käinud ja vastad JAH, saad automaatselt ESTA keeldumise. USAsse reisimiseks pead tegema saatkonnas viisa. Mu sõbranna oli Iraanis käinud ja pidi kenasti USA viisa taotlema. Viisa intervjuul tunti erilist huvi just Iraani reisimise vastu. Sõbranna oli väga pahane, sest viisa taotlemine ja kogu protseduur võtsid omajagu aega ja ta sai selle suht viimasel hetkel enne reisi.

1
1

Nii, Myanmaris käinuna olen siis kohe plaksti automaatselt mustas nimekirjas.

Aga noh, teisest küljest, siis pole vaja jälle Iraanis käimist eraldi karta! Seni olen seda ka USA tõttu vältinud.

0
0

The Trump administration is banning immigration from Nigeria, Africa’s most populous nation, and three other countries in an expansion of its policy blocking travel from seven other nations.

Citizens from Nigeria, Eritrea, Myanmar and Kyrgyzstan won’t be allowed to apply for visas to immigrate to the U.S. under the policy, which the Trump administration said was designed to tighten security for countries that don’t comply with the U.S. minimum security standards or cooperate to prevent illegal immigration.

Two other countries, Sudan and Tanzania, will be barred from participating in the diversity visa lottery, which randomly awards green cards to 50,000 immigrants from underrepresented countries annually. Many of the recipients are from African countries.

Mr. Wolf said the administration had been weighing travel restrictions on several other countries, including Belarus, but dropped those countries from the list because they either complied with U.S. security demands ahead of the announcement or were taken off by other government agencies, who feared imposing bans on them would put other foreign-policy and national security goals at risk.

2
0

Kas keegi on peale uute riikide lisandumist ESTA taotlust täitnud? Kas uute riikide puhul on samuti külastamine seotud aastaga 2011?

0
0
Luode12 - uus matkatarvete bränd Prismalt
Prisma
Sisuturundus
Luode12 - uus matkatarvete bränd Prismalt
Uut Gauja rahvuspargis Lätis
Gauja Rahvuspark
Sisuturundus
Uut Gauja rahvuspargis Lätis
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased