8-kuu vanuse beebiga lend Los Angelesse

Planeerime reisi augusti keskel lendu Los Angelesse. Mis aga hirmutab, on 8-kuu vanuse beebiga pikk lend. Jagage kogemusi, kuidas teil on sujunud sellises vanuses beebiga 10h pikkune lend? Mida on väga oluline kaasa võtta lennukisse või mida tähele panna jms. 

Mina omal ajal vältisin nii noore lapsega pikki reise ja lendamist enne kui laps nii 4-5 aastane oli. Kui ilmtingimata on vaja nii pikk lend ette võtta, siis kaasreisijate vaimse tervise huvides tee palun kõik misiganes võimalik, et laps lennureisil tasa oleks. Mul pole õudsamat reisikogemust, kui tunde võõra karjuva lapse läheduses istuda. Keset Atlandit ju uksest välja ei astu?

Oleneb väga, milline reisisell sul laps on ja mis ajal toimuvad lennud. Meie oleme oma lapsega lennanud juba titest saati ning lennusõidud on kõik olnud väga ok. Kui ta veel ei kõndinud, oli muidugi oluliselt lihtsam.

Nüüd aga vahetult enne 2. aastaseks saamist käisime 9h lennuga USAs ja no see aeg kus ta üleval oli pidi keegi temale koguaeg mingit actionit pakkuma, telekat ta ei vahi, tahvlit meil pole, mänguasjad teda ei huvita. Kuna meil oli 4 täiskasvanut, siis iga natukese aja tagant keegi tegeles temaga, käis ringi, joonistas, vaatas raamatut vms. 
Õnneks oli lend öösel, nii et enamus aja ta magas. Mul oli selleks kaasas spetsiaalselt väike madrats (kookosest kõvem vankrikorvi madrats), millega oli siis teda mugav süles hoida ja vajadusel liigutada. 8- kuu vanuse jaoks võtaksin arvatavasti kaasa kõvapõhjaga kookoni. 
Lisaks aitavad enamasti ka igasugu lihtsad vidinad, mida saab kotti panna ja välja võtta, samuti söödava kraami pakkumine (kamapallid, puuviljad, püreed). Kui rinnalaps, siis lihtsam õhkutõusmistel ja magama saamisel.

Minul tekib alati küsimus, et mis tähendab, et laps on lennureisil tasa? Ilmselge, et mudilased ei istu tunde paigal vait ja liikumatult, isegi kui sul nii nagu meil oli 6 inimest (sh 2 suurt last), kes pidevalt 1 mudilasega tegelevad. Minu lastest pole keegi tasa olnud, nad jutustavad, naeravad, isegi kilkavad. Viimasel korral tehti enne uninumist isegi kisahäält, ilmselgelt üleväsimusest ning seda on arvatavasti kõik lapsevanemad kogenud. Kuid samas kui ta oli 6 kuune, siis ei teinud ta terve lennureisi jooksul vist piuksugi. Ma olen ikka omajagu lennanud, kui pole veel kordagi olnud häiritud mõne lapse nutust, ju mul on vedanud või ma lihtsalt ei lase ennast häirida, kuna olen nagunii üleval.


Kindlasti tuleb valmis olla selleks, et sa ei saa see 10h üldse puhata ega magada, isegi kui laps magab, siis sina hoiad teda ja on väga väike tõenäosus, et ta magab nii palju kui tavaliselt. Lihtsalt katsu enne lende piisavalt palju puhata, et oleksid valmis terve selle aja temaga aktiivselt tegelema, kussutama ja süles hoidma. Kui ise oled ettevalmistunud, piisavalt puhanud, siis ei lähe närvi ja on laps ka rahulik.

Ma olen vaga vaga palju oma lastega reisinud. Esimene kord oli siis, kui laps oli 4 kuune -Austraaliast Eestiise ja tagasi, polnud muidu plaanis, isa matustele pidin tulema. Sinna minekuga polnud eriti probleeme, tagasi lennates hakkas Helsingis jama pihta, tund aega sai lennukis oodatud, et Londonist tulijad peale votta. Tanu sellele joudsime Hong Kongi hilinemisega ja jatku lennust jaime maha. Cathay Pasificu asemel pakuti Qantast, sellega ka oli jama, hilines valjumisega 1,2... kuni lennuki kapten tuli raakima, et konditsioneeri rike ja tapset aega ei tea, 6 tunni parast saime siiski minema, aga laste kohta polnud ja pidi 9 tundi sules olema, reis muutus palju pikemaks ja vasitavamaks ja viimane lend oli jah oudus. Seega kunagi ei tea, tuleb natuke ette valmistuda olukordadeks, naiteks lisariided ja iga ks juhuks rohem mahkmeid kaasa. Kui on oine lend ja tavaliselt lapsel uneaeg, siis peaks iseenesest reisi lihtustama. Paljud lapsed nutavad lennukis kahel pohjusel, on uneaeg ja nad ei suuda uues olukorras uinuda, sellises olukorras olen teinud nii ja seda sunnist alates beebiga, mahin teki sisse tugevamalt ning kiigutad. Teki sees olles ei kuule ega nae, aitab lihtsamini uinuda. Teine pohjus on ohurohk, mis tekitab korvadele valu, selle vastu aitab see, kui oigel ajal katad lapse korvad kasvoi oma katega! Seda tuleb teha ohkutousmisel ja maandumisel, rohutan et oigel hetkel, naiteks kui lennukis hoovoturajale laheb, muidu hiljem pole enam seda efekti, kui valu korvadesse juba jouab! Vaikse lapsega reisides on mul kaasas olnud ka termos kuuma vee jaoks ja pudel jahutatud vett, saab ruttu piimasegu valmis teha. Kaasas voiks olla vaiksele rull kilekotte voi prugikotte, selleks et lapse maardunud riided, mahkmed jms panna, kaasas voiks olla ka niisutav kreem, pikk lend teeb naha kuivaks. Enne lendu ehk voiks lapsega rohkem jalutada ja vahem magama lasta, siis ehk rahulik lend. Mul on ka selline lend olnud, et lennujaama joudes molemad lapsed jaid magama, ainuke mure vankrisse panna ja lennukisse tarida, 8 tunnine lend moodus neil magades. Teine kord oli Finnairiga Helsigist Bankoki lennates 1,5 aastasele pole beebivoodit ette nahtud ja koht oli ka Mitte imikuga reisijale moelnud, aga ullatus, ullatus stjuardess toi lapsekorvi, mille sai istme all jalgade ette panna ja 1.5 a sai seal magada kull 

Arvan, et nii väikese lapse lõbureisile kaasa võtmine on vanema enda ego rahuldamine. Lapsele on see vaid ebamugavus ja tarbetud terviseriskid. Oma lapsi hakkasin puhkereisidele kaasa võtma 3-4 aastaselt, kui neil reisidest ka mingeid mälestusi võis jääda. 

Loodan, et pikad lennud kulgevad teematõstajal siiski valutult ja vaikselt, last ja kaasreisijaid häirimata. 

Nõustun kommentaatoriga "kollane". Ego suhtes küll mitte, sest ema ja laps kuuluvad kokku. Aga ilma väga tungiva vajaduseta (võimaluseta last kellegi hoolde jätta) võiks tõsiselt kaaluda nii väikese lapse reisile kaasa võtmist, sest pm on tegemist  "lisapagasiga", mis nõuab ööpäevaringset hoolt ja tähelepanu. Jah, lapse kohta ei saa "pagas" öelda, aga enam-vähem nii ta reisil on, sest 8-kuusel lapsel ei ole endal sellest reisist sooja ega külma ega jää ka ühtegi isiklikku mälestust.
Jääb ainult suurenenud terviserisk (ajavahe, pikk lennureis, viirused, bakterid) ja lisakoormus vanema(te)le. 

Kas te tõesti arvate, et aastane laps ei oska nautida soojust, sulistamist meres, ema-isaga koosolemist? Kui vanemad ise naudivad reisimist (mitte puhkamist, sest lastega reisimine ei ole kunagi puhkus), arvestavad kõigi reisil olijate vajadustega, siis ei ole beebi kohe kindlasti lisapagas. Kuna ta ei mäleta ka kodusolemisest mitte midagi, siis nii väiksel lapsel on tõesti kama kaks, kus ta puhkab, kuid kui on valida puhkamine koos ema-isaga või kodus olemine hoidjaga, siis olen 100% veendunud, et ema-isa on parim variant.


Muidugi võiks beebiga lähemale reisida, kuid kui juba otsus nii kaugele minna on tehtud, siis tuleb seda 100% nautida. Võtta rahulikult, mitte planeerida liiga palju käimist ja arvestada, et see pole puhkus vaid seiklus. 

Muidugi on reisimine ego trip, kõik mis inimene teeb on nii või naa ainult iseenda pärast :). Kuid seda saab jagada oma kallite inimestega, nii et kõigil on hea.

to: sis153

Ma ei ole küll lastearst ega - psühholoog, kuid ma ei oska alla aastase lapse teisele poole maakera vedimises kellegi jaoks eriti positiivset näha. Kui on hädaolukorras vajalik, siis OK, kuid kas puhkusereisile ikka peaks nii väikse lapsega minema???
Pikad lennureisid ja ajavahe tekitavad väsimust ja stressi juba täiskasvanuteski, mida siis veel lastest tahta? Lisaks augustikuine California kuumus, pidevalt kuuma ilma käest konditsioneeritud autosse või siseruumi minek ning putukad-bakterid-haigused, mida meil Eestis ei ole - 8-kuuse lapse immuunsüsteem pole veel kõigega harjunud.
Kui tegemist on puhkusereisiga, võiks teemaalgataja kaaluda pigem All-Inclusive basseinipuhkust mõnes lähemas kohas.

Ma sõitsin just karjuva lapse kõrval Tuneesiast Egiptusesse, laps pani täiega läbi kõrvaklappide. Ma ikka arvan, et lapsevanemad peaksid ka teiste reisijatega arvestama.  Kui ikka on arvestatud, et lennuaeg on magamiseks ja olen LA-sse jõudes puhanud ning siis selgub, et minu kõrval on 10 tundi nutnud laps, teeb ikka pahaseks küll. 

Ma ise kuulun veel sellesse ininrühma, kellele lapse nutu kuulmine mõjub eriti rängalt ja kriipivalt ehk nuttev laps võtab minult evolutsiooniliselt kogu tähelepanu!

Nutmise osas veel niipalju, et tihti pole asi vaid peenutsemises vaid ntx migreeni kogevatel inimestel (keda pole just vähe) võib see kena episoodi triggerdada ja nii pikal lennul on üpris piinav. Kõigile reisijatele igaks juhuks kink "kõrvatropid". Nali naljaks...teine asi, mida ise kogesin esmakordselt lennates oli kõrvavalu, mis identne keskkõrva põletikuga, mis vältas ka maabudes veel tunde. Soovitaks uurida spetsialistilt just seda osa, kuidas valmistada ette (spets puhastus jne). Kasutasin hilisemalt sukeldujatele mõelnud ampulle ja siis polnud probleemi. 


Kuna me ei tea, mis puhul reis ette võetakse, siis seda teemat ei lahkaks aga külmetus on küll kerge tulema põhjusel, mida varem välja toodi (kuumuse ja konditsioneeri vaheldumine). Arvestage, et kui peaks külmetus tekkima siis tuleb tagasilend edasi lükata - mitte üle muretseda aga valmis olla...sest tänu lennuki rõhuteemadele ei tohiks nohu jms nähte olla.

Teema algataja ju ei küsinud kordagi, et kas minna või mitte. Miks siin enamus räägivad sellest? Tekib lihtsalt küsimus lugemisoskuses :)

Mida siiski soovitada lennuks?
1. Võid vabalt lapsele kaasa osta püreesid, kamapalle, vett jne toitu. Neid asju võib lennujaamas kontrollist ka läbi viia ilma probleemideta. Söömine on lapsele tegevus, ajaviide ning samuti nagu juba mainitud, et õhurõhu erinevustega toimetulemiseks on vajalik last aidata. Joomine, söömine (ehk neelatamine) aitab hästi.
2. Kaasa võtta kindlasti tegevust palju. Lennukis ka tavaliselt on olemas mingid beebipakid.
3. Küsi check inis, et kas saaks lapsele jätta ühe koha enda kõrval vabaks. Siis lihtsam endal. Küsija suu pihta ei lüüa. Meil nt Miamist tulles muudeti isegi juba check ini teinud teiste reisijate kohti selleks, et saaksime lisakoha beebile. Seda muidugi tasuta. Võib alati kaaluda ka beebile oma koha ostmist. Mida rohkem ruumi, seda parem.
4. Võib kaaluda ka nt BedBoxi või muu sellise ostmist, millega saab lapsele teha lennuki istme voodiks. Me ise läheme 1 ja 3 aastasega San Fransiscosse aprillis, seega kogemust kasutamisel ei ole, aga Youtube videode järgi tundub väga asjalik.
5. Enamasti võib kergkäruga sõita lennuki ukseni. Seda võimalust ka hea kasutada.

Mida soovitaks? 8 kuu vanusega soovitaks lühemaid lennureise kui 10h üle ookeani, endal lihtsam ja selles vanuses lapsel pole vahet kas ta sulistab soojas vees Euroopas või USA-s.

Lisaks soovitaks mõelda mida tunnevad teised kaasreisijad kui peavad taluma lennukis röökivat beebit.

to: Priit P

Teemaalgatusest: ... Planeerime reisi augusti keskel lendu Los Angelesse. ...

Planeerimine on nii lai mõiste, et selle all võib mõista mida iganes. Tavaliselt tehakse plaane siiski enne millegi teostamist.

Pikaajalise ja kahe palju reisinud lapse vanemana ütleks lõpetuseks siiski, et igasugune puhkus ilma lasteta on lõõgastavam ja mõnusam. Värsketel lastevanematel läheb selle tõeni jõudmiseks küll aasta(kümne)id aega :D

Pikamaa lendudel on tavaliselt olemas turistiklassis esimeses reas seina küljes kookoni või magamishälli kohad. Imekombel oleme just 2 pikemal reisile (Vitnam, USA) saanud endale ühe sellise koha kuigi see on "kes ees, see mees" põhimõttel, kuid läbi reisifirma ostetud piletite puhul on neil justkui mingid nipid kuidas neid ikkagi saada (vbla tasub küsida kui ostsite büroost).  Ise oleme ka ühele reisile neid hiljem proovinud broneerida aga ei õnnestunud kuidagi. Eeliseks on see, et laps saab horisontaalasendis rahulikult magada (veidi küll turvarihmad häirisid, kuid üles otseselt ei ajanud) ja kui lennu aeg ka täpselt uneajale jääb siis veab kohe eriti. Ise sai ka esimeses reas pikema jalaruumi tõttu paremini pikutada, ainuke viga on see, et telekad on seal ebamugavad.  Lisaks tuleb siis kaasa võtta ka mänguasju, ise laulda, lugeda vms mis lapsele kodus teha meeldib, vahepeal mööda lennukit ringi kõndida ja lasta teenindajatel ja sõbralikel tädikestel lapsele naeratada. Mis puudutab lastetoitu siis kaasavõetud piimasegu pakid ja püreed läbisid keemilise testi nii Tallinnas kui Saksamaal kui Londonis aga kõige põhjalikum ja pikaajalisem (kuna olid pikad järjekorrad ja kontroll võttis ka aega, siis kokku ca 1h) toimus ikkagi USA-s, seega kui võtate lennukisse toidud kaasa varuge aega lennule minekuks. Kui Euroopas kontrollitakse ülitäpselt seda, et õhkutõusu ja maandumise ajal oleks ka lapsel rihmad kinni (ja meie ühele lapsele nt see osa ei meeldinud) siis nt. USAs küll pakuti lapsele eraldi rihm aga keegi ei kontrollinud peale esimest juhendamist kas see ka kinni jäi e. siis lapsevanema enda vastutus. Ja oleme ka hiljem näinud kuidas väikelapsele selle rihma sees väänlevad , harjuvad ja ei meeldi neile see kohustuslik kinnisidumine aga sellega siiski harjuvad.

Kuigi minu laps on meiega kaasa lennanud juba 1,5 aasta vanuselt aga seda juba esimesest lennust äriklassis, kus tool läheb voodiks ja ruumi üldse rohkem + muud hüved, siis on siiski kogunenud üldiseid tähelepanekuid ka minul.


Igas klassis (jah, isegi Firstis) on olemas nn.Bassinet seat ehk siis kohad, kus on võimalik paigaldada seina külge lapsehälli. Erinevalt ühes varasemas postituses väidetust, EI JAGATA neid tegelikult lennujaama check-inis, vaid palju vastutustundlikum on need reserveerida juba lennukipiletiga. Need kohad on tavalisel seatmapil reeglina blokitud ning neid saab broneerida ainult lennufirma ise või siis reisibüroo abil. Lennujaamas saab neid ainult juhul kui need on lihtsalt "üle".

Minu soovitus on igal juhul valida öised lennud ning last päeval üleval hoida. Ühe "aga"-ga. Laps ei tohi õhkutõusu ajaks olla üleväsinud.
Oma söögi-joogi kaasavedamisega tuleb olla ettevaatlik ning arvestada lisaks lennufirma ja lennujaamade turvateenistuse (teie misiganes selgitused on nende jaoks mõnelgi korral "hane selga vesi") nõuetele ka sihtriigi nõuetega. Teemaalagatajal on plaanis reis USA-sse, kes EI LUBA sisse tuua pikka nimekirja toiduaineid mis iganes tingimusel. Vahele jääda ei pruugi, kuid kui jääte, kahetsete seda kindlasti (ja õigusega, sest rikute seadust).
Küll saab aga ka lennuki toidukordadele (siin oleks vaja otsustada, kas soovite eraldi lapse või infant meal-i, siis tuleb sellest ka lennufirmat informeerida) vahele ka küsida snäkke. ka täiskasvanuid hakati kunagi lennukites toitlustama just nimelt aja veetmise eesmärgil. Täidab see aga ka väga hästi eesmärki lapse puhul.

Kuigi meie lennud toimuvad reeglina Lufthansa ja Swissiga, siis ka varasemast kogemusest Turkishiga -- pikamaalennukites on lennufirmadel  lapsele olemas vägagi sisukad amenity kitid, mis sisaldavad siis ka meelelahutuseks asju. Kuidas turismiklassis on, kindlalt öelda ei tea, kuid midagi on kindlasti.
Aga hädavajalik on kaasa võtta just vaikseid tegevusi võimaldavaid abivahendeid -- kleepsuraamatud, joonistamisraamatud (nii väike laps, kui teemaalgatajal neist küll vist midagi ei arva?) ja mänguasju, millistega siis lennuaega sisustada.
Karjuv laps kutsub õigusega esile kaasreisijate kurjad pilgud lapsevanemate suhtes, sest ka need inimesed on ostnud pileti ning eeldavad lennu ajal rahu.
Teadaolevalt püüavad vähemalt osad lennufirmad lastega reisijad paigutada enam-vähem kokku -- tagamaks rahu teistele reisijatele. Väga seda tegevust ei promota, kuid tegemist on kahtlemata tänuväärse algatusega.

Kunagi ei pea kartma, et kui istekohta ei ole ette broneeritud (osad firmad küsivad selle eest vahel raha), siis koos istuvad vanemad lapsega alati. Seadusandlusest tulenevalt ei tohi lennufirma last panna vanematest eraldi istuma.

Ja kuigi ka mina soovitan alustada lapse "lennukõlbulikkuse" testimist ja arendamist lühemate lendudega, siis... head reisi! 


Mina soovitan alati kòige rohkem varuda kannatust ja arvestada lapsega, 8 kuune vòib vabalt soovida kàputada terve àrkveoleku aja, olge selleks valmis. Samuti peab hoidma midagi eriti àgedat ja huvitavad selleks ajaks kui laps peab olema rihmaga sinu kùljes, see ongi ainus hetk kus nad tavaliselt pistavad kisama sest vòibolla oli lapsel just kàputamine pooleli. Minu lapsed on kòik aastaid rinnapiima saanud ja see on meid tihti erinevates kriisihetkedes pààstnud. Samuti planeerige vòimalikult palju lende òòseks, uinumine vòib vòtta aega aga kui saab osa 10 tunnist lennust magada vòi puhata siis mòòdub aeg hulga kiiremini. Ja àra muretse, alati on keegi, kelle laps ròògib rohkem kui sinu oma! 

Jutt, et lapsed koju jàtta on absoluutselt rumal jutt, lapsed on pere liikmed ja nii pisikesed peavad koos emaga olema! kui ema on reisija siis lapsed harjuvad! juba lapse muretsemine on egotripp, vastutustundetu on need lapsed pàrast kellegile jàtta selleks, et ise kuhugi reisida! 

Kuna ma ei viitsi miinuseid  panna, siis panen ikka vanematele südamele, et nemad ja nende laps ei ole ainukesed maailmas.  Mul on endal ka lapsed, õnneks küll seda tüüpi, kes lennukis kunagi ei nutnud. Ehk siis sellised, kellele rõhkude vahe suurt katsumust ei põhjusta. 

Aga kui sa oled lapsevanemana saamatu ega suuda last normaalses olukorras maha rahustada ega tema muret mõista ning sa oled näinud Kuressaare-Tallinna lennul, et laps on paanikas, siis on õige laps jätta vanaema või hoidja hoolde. See on väga õige samm, lähendab vanavanemaid lapsega ja laseb endal veel elu nautida.

Mina lendasin 2 kuusega Tenerifele ning 1a2k Taisse. Laps magas palju aega sellest. Qatar airlines pakkus basketit lapsele, see oli siis korvike, mis oli seinale kinnitatud. Oli mugav, et laps magas eraldi oma korvikeses ja mina sain oma asju teha. Ma usun, et teised suurenad lennufirmad pakuvad samalaadset teenust. Seda tuli klienditeeninduse kaudu broneerida. Kindlasti lapsele võtta kaasa tavalised asjad kui kodust välja minna: näkse, juua. Lennufirmade lastetoidud ei ole eriti toitvad, eriti nii pika lennu puhul. Kõik lapsed on erinevad, aga kui lennule minna ise positiivselt ja rahulikult, siis laps ka rahulik.