Auto trip Põhja/Kesk-Itaalias

Terekest...

Plaanis minna koos kaasaga septembris nädalakeseks Itaaliasse. Lennukiga Bergamosse ning sealt edasi rendiautoga. Seiklus hakkaks pihta 10 sept hommikul Bergamost ning teekonna nö kondikava oleks umbes selline: Bergamo > Garda järve äärsed alad > Veneetsia > San Marino > Pisa > Genova? > Bergamo. Aega seiklemiseks nädal - 16ndal kell 17 peame olema juba lennukil tagasi kodu poole. Siit siis nüüd ka küsimused kogenumatele :) Kas nädalast piisab sellise marsruudi jaoks või peaks miskit välja jätma? Milliseid teepeale jäävaid kohtasid peaks lisaks veel kindlasti külastama? Kardan et Verona ja Firenze jaoks aega ei jätku, või?? Tahame reisi ajal kindlasti külastada väiksemaid linnasid ja külasid.Pöörata pigem tähelepanu kohalikule elule ja kultuurile, kui vaatamisväärsustele. Usun, et seikleme rohkem mööda tasuta teesid, mitte kiirteedel. Sellised siis on esialgsed plaanid. Olen väga tänulik soovituste eest, mis aitavad meil mõistlikku reisiplaani paika panna.

Lisaks veel, kes on rentinud autot Hertzist läbi ryanairi. Kas ryanairi soodustuse saamiseks peab auto olema renditud lennu kuupäevaga samal päeval? Lend jõuab Bergamosse õhtul kell 23.40, kas on reaalne, et jõuame auto veel enne Hertzi sulgemist (peaksid vist olema avatud kuni südaööni)kätte saada?

Suured tänud vastajatele :)

Ma ei ole ehk kõige kogenum inimene vastama, kuna olen Itaalias käinud vaid korra, aga mõned mõtted siiski :)

Esiteks, septembri keskpaik on väga hea aeg Itaaliasse minemiseks. Käisime ise umbes samal ajal ja jäin väga rahule :)

Teiseks, ka minu arvamus oli, et kiirteid tuleb vältida. Esimese päeva kogemus ütles, et kiirteedel sõitmine tasub end ära. Lendasime Milaanosse, esimene öömaja oli Bergamos. Vahemaa vist kõigest 40 km, aga kui valisime navis "väldi maksulisi teid", sõitsime Bergamosse mitu tundi ja mööda täiesti mõttetut marsruuti. Seega sai esimesel õhtul juba selgeks, et teemaksud ja kiire kohalejõudmine tasub end kuhjaga ära. Edaspidi lõikasimegi pikemaid vahemaid mööda kiirteid, aga ka mööda väiksemaid teid jõudsime reisi jooksul piisavalt sõita. Seega, kui teil on aega vaid 7 päeva ja tahate näha maksimaalselt palju, soovitan suuremate linnade vahel sõita mööda tasulisi kiirteid.

Kolmandaks, kui tahate külastada väiksemaid linnu ja külasid, võiksite Firenze mõttest loobuda ja kaaluda näiteks La Speziast (sinna me ei jõudnud, ei oska kommenteerida) veidi põhja jäävat Cinque Terre piirkonda, kus on 5 väikest külakest. Kuigi see piirkond peaks ka turistide seas päris populaarne olema, oli seal septembris üsna rahulik. Mulle meeldis seal rohkem kui suurtes linnades, seega soovitan kaaluda :) Guugelda, vaata pilte ja loe muljeid ning otsusta, kas see võiks olla koht, mis teile meeldib. Igaks juhuks teamiseks, et selles piirkonnas olid eelmine aasta suured üleujutused, aga ilmselt on tänaseks kõik taastatud.

Ilusat reisi!

Tere Olen liikunud Itaalias väga palju rekkaga. Üldiselt kiirteedega paralleelselt Itaalias on väga palju nn.maksustamata teid, mis on täiesti sõidetavad. Kaotab küll tõesti veidi rohkem aega kuid näeb ka palju rohkem kui kiirteedel.Suurlinnade ümber tasub aga kasutada kiirteed.Nimelt suurlinnade ümber olevad teed ei ole üldjuhul maksulised.Tasub osta ka Itaalia kaart, et oleks pilt selgem kuhu liikuma peab.Edukat liiklemist. Homme olen ise liikumas Horvaatia poole.

Kui Garda äärde minna, siis Veronat võiks siiski kaaluda. Samas, kui arvate, et ei jõua, siis ma soovitan hoopis üht väikest linnakest, kus peatuda ja lõunat süüa - Desenzano.

Edasi, kui nagunii Veneetsia-San Marino on plaanis, siis soovitaks

  • peatuda ka Ravennas
  • sõita Perugiasse. Lago Trasimeno ümbrus on imeilus (ja järvel saab ka sõita, aga kellaaegade suhtes tuleb tähelepanelik olla). Kui otsida taas väiksemat kohta peatumiseks: Castiglione del Lago.
  • Jätkake sõitu Sienasse, kui Toscana jaoks on terve päev, Pisa ja Lucca võtke ka.
  • Kui tahta kohalikku elu, siis soovitan Genovat, kui tahta loodust, Cinque Terre, kui tahta niisama supelsaksa mängida Chiavari, Portofino, Portovenere. Need viimased on kõik kaunid kohad ka.

Ajaliselt, väga üldiselt, midagi sellist võiks olla 10. Lago di Garda (kas ümbruse pisikesed linnad, Desenzano, Salò ecc või Verona) 11. Veneetsia (soovitan ööbimiseks sõita kuhugi mujale, miks mitte otsida ööbimist Parco del Delta del Po's - Veneetsia pole mingi autolinn) 12. Ravenna-San Marino 13. Perugia ja ümbrus (-Siena, olenevalt kus ööbite, võite ju sinnakanti juba valmis sõita, kui aega jääb) 14. (Siena-)Pisa-Lucca 15. Liguria 16. Tagasi Milanosse ja lennukile

See teekond sisaldab nii kiirteid kui mitte, Perugia ja Siena ümbrus on nii kaunid, et seal tasub küll tiirutamise ajal vältida, aga kui on lõplikult "sõidame järgmisse punkti" - siis võtke kiirtee. Soovitan hankida kaardi, neil on tegelikult märgitud, kas on "vaatamisväärne" tavatee või mitte :)

Tere, Minu meelest peaks rendika igal juhul kätte saama. Panite ju auto tellimisel kirja lennu/saabumise aja? Minu teada nad ootavad ära. Meie seiklesime sealkandis u. 6 a. tagasi. Minu arust meie kõige ägedam reis. Ei kasutanud kordagi tasulisi kiirteid (põhimõtteliselt). Rõhk oli kohalikul elul, väikelinnadel ja loodusel. Ma ei suuda paraku leida enam kodust meie täpse teekonna kaarti. Garda järve äärest tulime alla Liguuria mere äärde. Keegi siin kirjutas juba Cinque Terrest- see on äge! Kohe Milano lähedale jääb Pavia, seal külastasime Certosa di Pavia http://en.wikipedia.org/wiki/Certosa_of_Pavia . Sõitsime Firenzeni välja (vaatasime linna vaid eemalt) ja tagasi Parma kaudu. Hoidusime teadlikult suurtest massidest ja suurtest linnadest. Teele jäi ohtralt väikelinnu, kohalikke söögikohti, kohalikud (antiigi)turud on väärtus omaette. Ööbisime kämpingutes, autos ja metsikult/telgis. Võtke abiks mõni Itaalia reisijuht, sealt saab kah kenasti abi ja mõtteid. Ühesõnaga- head reisi!

Sõitsime just juuli alguses nii:

Mestre (Veneetsia) - Ravenna - Rimini (kerge pettumus) - San Marino (super) - Fano - Gubbio (lahe) - Assisi (super) - Tivoli - Rooma (2 päeva) - Siena - Volterra (lapse eritellimus aga väga lahe koht) - Vinci -Firenze - Pisa - Modena - Verona (2 päeva, ōhtul ooperis, super!) Sirmione (Garda järv) - Mestre. Kokku 2 nädalat, Veneetsiasse ja tagasi EA lennuk, kohapeal rendiauto.

Henkel on muljete üleküllus ja mõningased kultuurimürgituse jääknähud ... :-)

Vast mõne aja pärast saab ka midagi põhjalikumalt kirja panna.

Tänan kõiki heade soovituste eest. Leidsin jälle aega reisiplaanidesse süveneda. Oleme nüüd enda jaoks enamvähem reisiplaani paika pannud. Ööbimised on veel lahtised. Broneerida ei plaani(või peaks?) aga tahaks vaadata mõned variandid siiski valmis. põhiliselt siis otsiks kämpingute variante, et hinnad ei ületaks väga 50 euri/öö (kahele). Kui lihtne on kohapeal ööbimiskohtade leidmine?

Selline siis oleks meie reisiplaan: 09.09 hilisõhtul jõuame Bergamosse. Broneeritud on ka rendiauto. Ööbimist bronninud ei ole. Olen mõned ööbimiskohad küll valmis vaadanud aga tegelikult tahaks esimese öö kuskil autos mööda saata. Oleks see reaalne, kui näiteks linnast veidi välja sõita? 10.09 seikleks Garda järve ääres, külastaks Dezenzano linnakest ja kui jääb aega, siis ka Veronat. Ööbimine on jällegi lahtine. 11.09 oleme plaaninud Veneetsia jaoks. Tahaks auto jätta Fusina külla ja sealt laevakesega Veneetsiasse edasi minna. Kas keegi teab, kui tihedalt see laevaliiklus seal on? Kus kohast pileteid saab ja kui palju need umbes maksta võivad? või teab keegi kust võiksin sellist infot leida? Ööbimise koha pealt vaatasin valmis Fusina kämpingu, kuid jällegi ei bronni. Septembris vast vabu kohti ikka on, või? 12.09 Võtaks suuna allapoole. Käiks Ravennas ja San Marinos. Ei kujuta üldse hetkel ette, kuhu õhtul ööbima jääda. väga tore oleks, kui keegi teab miskit soovitada. 13.09 teekond San Marino kandist Pisa suunas. Kuhu sisse põikame, vaatame jooksvalt tee peal, kuid panime omale piiriks San Marino ja Pisa, et sellest joonest allapoole liikuda väga ei tahaks (ilmselt ajaliselt lihtsalt ei jõua). Toscana põhjalikum avastamine jääb mõneks järgmiseks korraks :) Siiski tekitab minus huvi Volterra linn. Kes seal käinud, kuidas iseloomustate? Ööbida tahaks võimalikult Pisa lähistel. Jällegi soovitused teretulnud. 14.09 esimese poole päevast plaaniks Pisa linna jaoks ning edasi võtaks suuna mööda rannikut üles poole. Ööbimine? 15.09 Cinque terre piirkond. Rohkem hetkel ei olegi plaani võtnud. Kui kohapeal tundub, et aega ja energiat ja tahtmist veel jätkub, eks siis saab mööda Liguuria rannikut veel seigelda. Aga arvan, et viimased veidi rahulikumad päevad olekski õige lõpp meie reisile :) 16.09 tagasi Bergamosse, rendiauto tagastus ning 16.00 peame juba lennujaamas olema.Loodan, et kõik läheb ka kenasti plaanipäraselt :)

Auto sai lõpuks läbi Advantage bronnitud. Kui kellelgi on nendega kogemusi, siis võib neid jagada. Mulle natukene jäid kohati mõned punktid segaseks, ntx see omavastutuse määr. Aga loodan kohapeal selgust saada ja hoian pöidlaid, et ei järgneks ebameeldivaid üllatusi, hinnalisasid jne.

Jään veelkord häid soovitusi ootama :) Kõike kaunist

Laeva pileteid Veneetsiasse saab osta Fusinas campingust kohapealt. Olime eelmisel aastal 2 ööd selles kämpingus (ilma broneeringuta, ei olnud probleemi platsi saamisega.Kuid Garda järve äärsetes kämpingutes oli küll koha saamisega probleeme. Pidime ikka päris mitu läbi sõitme,ennem, kui koha saime). Täpselt ei mäleta kui tihti laevad käisid, aga minu meelest oli ikka igal täistunnil. Täiskasvanu pilet Fusina kämpingust ostes oli u 20€(võin mõne euri-ga mööda panna,aga saan pärast täpselt üle vaadata), laste pilet oli poole odavam. Ma ei tea kuidas septembris seal rahvast on, aga juuli lõpus ja augusti alguses oli väga palju ja ööd olid väga lärmakad. Meile soovitati nö vaiksemat telkimisplatsi kuna olime lastega. Aga vaikust seal küll ei olnud. Pidu ja kõva muusika käis hommikuni. Lisaks maandusid ja tõusid õhku lennukid just täpselt selle kämpingu kohal. kuna telk oli mere ääres, siis oli ka kuulda, kui laevad mööda sõitsid ja lisaks veel mingid tornid, kus tuli põles väga kõva mühinaga. Aga sellest kõigest me ei laskńud ennast väga häirida.Paar ööd kannatab ju välja ja kõik muu Itaalis on ju seda väärt, et paar ööd vahele jääb :). Ka San Marinos sai käidud. Ööbisime ühes Rimini kämpingus. Riminist San Marinosse on umbes 20 km. Väga hea asukohaga oli see kämping. Üle tee ilus suur liivarand, tänavate ääres poed ja söögikohad. San Marino vanalinna ehk siis mäe otsa sõitke kindlasti funikulööriga. Lühike sõit, aga ikkagi äge :).Vist oli 20€ pileti hind. Kui teedest rääkida, siis meie kasutasime tasulist kiirteed ainult ühel korral, siis kui hakkasime Itaalist, Veneetsiast kodu poole sõitma (käisime oma autoga).Ja see oli ainus tee Itaalis, kus pidime istuma ummikus. Itaalia on väga super, ühel päeval tahame üle vaadata ka Lõuna-Itaalia. Sel korral Roomast alla poole ei läinud.

Ilusat reisi teile!

Neile, kes kavatsevad alates 2013 aastast Põhja-Itaalias sõita üle Stelvio mäekuru (Passo dello Stelvio), teadmiseks, et see tee muutub tasuliseks. Info selle kohta peaks ilmuma www.greenpass.bz.it Tulime sealt kaudu 2 nädalat tagasi ja sildid olid väljas, aga lehekülg netis täna veel ei tööta.

Käisime eelmisel aastal Itaalia-reisi ajal ka Volterras. Soovitan kindlasti minna ja enne veidi uurida, kes olid etruskid :) http://uksest-valja.blogspot.com/search/label/Itaalia

Väikene My, ega sa ei mäleta, mis kohas te Riminis ööbisite, või oli see jooksvalt kohapealt leitud kämping?

Kapa, väga lahe reisikirjeldus :)

Ööbisime kämpingus nimega Camping Italia (Via Toscanelli, 112 47900, RIMINI). www.campinitaliarimini.it Ette broneeritud see meil ei olnud, aga kodus valisime selle kämpingu välja juba talvel. Just selle pärast, et mere ääres ja nii kui nii oli plaanis Riminis paar päeva veeta. Kaks ööpeva läks maksma 103€. 3 täiskasvanut( tegelilt üks oli laps 11a vana, kuid teda arvestati täiskasvanute hulka)- 60€, 1 laps-11€, plats koos autoga- 32€.

Vaatasin üle ka laeva piletite hinnad Fusina Campingust: täiskaavanu 12€, laps 6€. Nii, et panin ennem päris kõvasti mööda :). Funikulöör San Marinos oli 4,5€ nägu.

Kasutan juhust ka kirjutan samasse teemasse, et mitte uut teemat tegema hakata.

Meie tripime ka oma ITA reisist paar päeva Toskaana kandis - olen välja vaadanud mõned linnakesed, kust sooviks nö läbi keerata - Pontito, Barga, Lucca, Pistoia jms. KÜSIMUS - kas ma peaksin seal kuskile ööbimise ette panema? Kuidagi tahaksin pigem selline "go with the flow" minna - aga kune meil on ka kaks last, siis otseselt puu alla jääda ei taha. Ehk, et küsimus siis - kas on tõenäoline, et me ikka seal kuskil öömaja leiame - või peaks ikkagi mingid peatuspaigad ette broneerima?

Stelvio mäekuru, (Passo dello Stelvio) september 2016 ei olnud tasuline, nii Merano poolt tulles üle Prato Allo Stelvio kui Bormio poolt tagasi tulles, Strada Stadale 38.