Balkani poolsaar

Tere, trippijad

Plaanis on viiekesi teha ring peale Balkani poolsaarele. Lühidalt näeks välja nii: Eesti- Rumeenia- Bulgaaria- Kreeka- Makedoonia- Albaania- Montenegro- Bosnia- Horvaatia ja tagasi koju läbi Sloveenia. Tehes natuke eeltööd riikide kohta, mis ei kuulu Shengenisse siis selgub, et mitmel naabril ei ole omavahel just parimaid suhteid.

Ehk on siin inimesi, kes on sarnast retke ette võtnud ja oskavad rääkida, milliseid piire pigem vältida, kuidas on lood nendes riikides ja piiridel, kus viimastel aastatel on olnud aktuaalne pagulaste teema ( Kreeka- Makedoonia, Makedoonia- Albaania, Bulgaaria- Kreeka ).

Kuidas on ringi sõita Eesti numbrimärgiga Albaanias, Makedoonias, Bosnias, Montenegros. Kas lastakse piirilt kergelt üle ja kuidas suhtub Politsei Põhjamaade numbrimärkidesse? Kus riikides küsitakse makse? Olen lugenud, et nn mustalt peab maksma Albaanias? Milliseid linnasid/ rajoone soovitate turvalisuse mõttes kindlasti kaaluda ?

Tänud ette !

Mitte küll mu päris isiklik kogemus, aga kuivõrd mu sõbranna (lätlanna) elab juba mitu kuud Makedoonias ja jääb sinna veel rohkem kui aastaks, siis olen temalt päris palju infot saanud. Tal on Läti numbrimärgiga auto, millega ta seal ringi sõidab. Makedoonias kasutavad nad autot iga päev ja ta pole ühtegi probleemi maininud. Kui ma tal Makedoonias nüüd külas käisin, sõitsime tema autoga Ohridisse ja liikusime Skopjes ning selle ümbruses ringi, teel olnud politseipatrullidele see auto mingit huvi ei pakkunud. Ca kaks korda kuus käivad nad autoga Kreekas, samuti ei mingeid probleeme ja piiriületus olevat kiire. Ainult kord oli piirivalveametnik kommenteerinud nende autos kaasas olnud Makedoonia kodaniku kohta, et sellist riiki, nagu Makedoonia pole, vaid on FYROM. Samuti on nad käinud autoga Bulgaarias, kus piiriületus on mõnel korral võtnud veidi rohkem aega tänu väikesele järjekorrale. Samas auto numbrimärk või selles olnud isikute kodakondusus vms mingeid küsimusi ei tõstatanud.

Seega vähemalt lätlaste kogemus selles osas on igati OK. Makedoonia on selline päris huvitav riigike ja Ohrid väga kena linn.

Eelmisel aastal sai sõidetud Sloveenia, Horvaatia, BH, Montenegro, Albaania, Makedoonia, Serbia, Ungari ja polnud mingeid probleeme.

Pinged on Kosovo ja Serbia vahel. Sellega seoses ahistatakse Serbias Kosovo numbrimärgiga autosid ja Kosovos Serbia omi. Aga neid riike sa niikuinii ei külasta.

Tšehhi turiste aga millegipärast Albaanias armastatakse: http://maailm.postimees.ee/3249483/albaanias-lasti-maha-kaks-tsehhi-turisti

Suht sarnane reis sai paar aastat tagasi läbi tehtud ja käimata jäi vaid Bosnias. Enne riigipiiri ületamist hoiatati Albaania kohta, et ei ööbiks seal kusagil “lageda taeva all“, sest päeval rahulik albaan võib öösel rahutks osutuda. Politsei oli regulaarselt iga mõnekümne kilomeetritagant teedel turvamas ja autosid kontrollimas. Otsitakse relvi või tont teab mida. Ka meid peeti paar korda kinni kuid välismaalasi ei kiusata. Igaljuhul huvitav maa oma kontrastide poolest. Midagi sellist mujal Euroopas enam kuskil ei näe.

Midagi kellelegi niisama maksma ei pea ja Eesti numbrimärkidesse suhtutakse hästi. Montenegrosse minekul tuli riigipiiril osta vinjett, vist maksumusega 10 euri, kehtivusega üks aasta.

Albaanias võib julgelt käia kõikjal, kuid ööbimine peab olema turvalises kohas. Albaaniasse sisenemisel peab jälgima, et passi märgitakse ära riiki sisenemine, riigist väljumisel võib sellest muidu probleem saada.

Veel Albaaniast: Kui Euroopa kõige ohtlikumaks ringteeks peetakse Pariisi Triumfikaare ringi, siis pärast Albaaniat paigutasin mina Euroopa kõige ohtlikumale esikohale Tirana ringteed. Nii et ettevaatust!

Albaanias võib vahel kohata ekstravagantsusi, näiteks mind koos abikaasaga peeti poolekstunniks kinni piiripunkti fotografeerimise eest. Asi lahenes, kui aparaadist said fotod ülevaadatud ja selgitused antud.Spiooniseisus taandati.

to Joosepx: Vinjett Montenegrosse minekul? Minuteada maksab seal vaid Sozina Tunneli läbimine (2,50€). http://www.theaa.com/allaboutcars/overseas/european_tolls_results.jsp?country=Montenegro Palun selgitust:)

Esimest korda sisenesin Montenegrosse Horvaatiast ja piiripunktis sunniti ostma vinjett. Teisel korral siis Albaaniast Montenegrosse ja piiril nõuti jälle maksmist. Tegelikult on vinjett vist asjale vale sõna, pigem mingi riikisisenemise maks. Täpselt ei mäleta aga mingi pileti sarnane tõend maksmise kohta anti, mida aknale kleepida vist ei olnud vaja.

Sarnane värk oli ka Rumeeniasse minnes, piiril oli putka, kuhu tuli midagi maksta ja tšekk paluti riigist lahkumiseni alles hoida.

Käisin Rumeenias just eelmisel suvel ja minult ei küsitud küll mingit maksu piiridel. Sisenesin Serbiast. Huvitav....

2011 a maksin MNE ka seda öko vms. maksu 10€ ja kleebis läks aknale, aga kohalik ütles, et alates järgmisest aastast seda tasu enam pole.

Planeerin suvel Balkani reisi oma autoga. Kas on kellegil värskeid uudiseid. Ööbin peale Bulgaaria ja Kosovo nendes kõikides riikides? Häid soovitusi? Kuidas on lood rahavahetuse, kiirteede tasumise ja kütusega? Kas peab kindlasti olema endal ka väike kanister kaasas?

Kas tänavu tõesti ei leidu sama kanti sõitjaid? Eelmisel aastal käinutelt paluks infot, näiteks pagulaste probleemist.

Käisin eelmine aasta Bulgaarias ja tegin seal kahenädalase ringi. http://trip.ee/foorum/uldfoorum/bulgaaria-linke-jm Sel aastal on plaanis sama pikk reis Albaaniasse. Hetkel käib majutuste ja auto organiseerimine. Marsruut on põhiosas paigas. Mõlemad reisid on lennukiga kohale ja siis autoga ringsõit. Raha võtan Krediidipanga deebetiga automaatidest. Bulgaaria kiirteekleepeka peaks saama piirilt ja tuhandetest tanklatest, postkontoritest jne, neil on kusagil ametlik ja konkreetne hinnakiri väljas. Kosovo kindlustuse (roheline kaart ei kehti) hinnakiri on ka kusagil ilusti väljas. Uurisin seoses Albaania reisiga, aga kuna Albaania autoga pole sinna eraldi kindlustust vaja, siis linki kirja ei pannud. Kütusega ei tohiks ka kusagil erilisi probleeme olla. Lihtsalt mägedesse minnes tasuks järgnev tankla kaardilt üles otsida või ikkagi paak viimases suuremas linnas täis võtta. Pagulasi ei märganud.

Aitäh, Vatse! Mul on samuti teekond ja hotellid paigas, aga praegu on veel võimalus muutusi teha. Lähen autoga Poola kaudu ja tulen tagasi üle Rootsi laevaga Tallinnasse. Kokku 3 nädalat juuli kuus. Huvitavad rahvuspargid jmt, seega põhiliselt loodus ja kenad väiksemad linnad. Kaubandus ei tõmba üldse, suveniire taga ei aja ja ega muuseumeid pidi ei viitsi samuti traavida. Eile avastasin Horvaatias Plivnice Rahvuspargi, pildid sellest kohast meeletult ilusad. Mu järgmine öömaja oleks ca 60 km põhjapoole. Kas keegi on seal käinud ja kui pika ajaga pean arvestama, et vaatamas käia? Praegu oleks võimalik sinna ka ööbimist saada, aga minu jaoks ei tundu see hea variant olevat. Järgmine päev Sloveenia ja Austria, tahaks sealt läbi kihutada, sest olen varem mõlemas riigis käinud ja just sealses kandis, öömaja oleks kohe peale Tšehhiga piiri.

Sain aru, et Bulgaaria on pigem päevane transiit. Ma ei tea su marsruuti, aga Albaania mägedest üks võimsama loodusega on vist Valbone piirkond. Kosovost tulles pääseb sinna lihtsalt ligi ja edasi võib minna Komani praamiga ranniku poole. Pidi olema üks maailma tipp praamisõitudest. Lisaks võib Albaaniast Montenegrosse sõita ka Vermoshi kaudu Plavi ja sealt läbi mägede edasi. Praeguse seisuga peaks kogu tee juba asfaldiga olema, Google streetviews käib alles tee ehitus.

Tõesti, mul ei ole plaanis eriti Bulgaarias olla, tulen Serbiast Niši poolt sisse ja lähen Sofiast läbi Serresse (Kreeka) suunda. Tegin täna muudatusi tänu saadud infole, lisasin Bulgaariasse öömaja, plaani Rila kloostri külastuse ja uurin võimalusi Balkani kõrgemale tipule 2925m võimalikult lähedale pääseda. See Musala mägi. Kreekas enam ei õnnestunud ühe hotelli broneeringut muuta, laupäevad-pühapäevad on juba kinni! Uskumatu, kui vara! See koht oli ca 20 km Serresest Tessaloniki poole. Montenegros on "bronn" Nikšicis ja sealt kavatsen Dubrovnikusse liikuda. Ma olen põgusalt Põhja - Horvaatias liikunud, aga mere sellele kaldale ei ole seni saanud.

Kirjuta fb või siin kasutaja travellers from estonia. Nad alles tulid sealt minu teada.

Bulgaaraias võid enne Kreeka piiri sissepöörata ka Melnikisse. Näiteks lõunasöögiks.

Musalale saab kõige lihtsamini lähemale Borovetsist tõstukiga. Ülemisest jaamast peaks olema 2,5 tundi matka. Kogu rada on streetviewga läbitav.

Tänud vastajatele! Võtsingi Melnikisse öömaja! Sealt hea mind huvitavatesse kohtadesse liikuda.

Kas kellegil on infot Bulgaarias Rila mägedes ringisõitva rongi kohta? Lugesin, et viie tunnine rongisõidu võimalus on olemas, aga seni ei ole leidnud korralikku teavet. Kust peale-maha jne Mida näeb?

Tõenäoliselt see - http://banskotouristinformation.com/narrow-gauge-railway/ Osa teest on paralleelselt autoteega, ainult tiirutab rohkem ja ise ei pea roolis olema. Samas on vaja kuidagi hiljem auto juurde tagasi saada. Bussi või taskoga läheb muidugi kiiremini. Ise pole sõitnud. Just see sama teed auto juurde tagasiminek oli peamine põhjus, miks edasi ei uurinud.

See on tõesti see!!! Huvitav, ma ei oska tõenäoliselt kaartidel raudteed sisselülitada, aga mitte ühegil ei näe neid. Tegelikult oleks väga huvitav selline mägede reis läbi teha, kuid ajaliselt liiga pikk. Otsisin seda rongi Bulgaaria romgide alt, aga turismisait ei tulnud pähegi. Aitäh, Vatse!