Balkani poolsaar

Tere, trippijad

Plaanis on viiekesi teha ring peale Balkani poolsaarele. Lühidalt näeks välja nii: Eesti- Rumeenia- Bulgaaria- Kreeka- Makedoonia- Albaania- Montenegro- Bosnia- Horvaatia ja tagasi koju läbi Sloveenia. Tehes natuke eeltööd riikide kohta, mis ei kuulu Shengenisse siis selgub, et mitmel naabril ei ole omavahel just parimaid suhteid.

Ehk on siin inimesi, kes on sarnast retke ette võtnud ja oskavad rääkida, milliseid piire pigem vältida, kuidas on lood nendes riikides ja piiridel, kus viimastel aastatel on olnud aktuaalne pagulaste teema ( Kreeka- Makedoonia, Makedoonia- Albaania, Bulgaaria- Kreeka ).

Kuidas on ringi sõita Eesti numbrimärgiga Albaanias, Makedoonias, Bosnias, Montenegros. Kas lastakse piirilt kergelt üle ja kuidas suhtub Politsei Põhjamaade numbrimärkidesse? Kus riikides küsitakse makse? Olen lugenud, et nn mustalt peab maksma Albaanias? Milliseid linnasid/ rajoone soovitate turvalisuse mõttes kindlasti kaaluda ?

Tänud ette !

Mitte küll mu päris isiklik kogemus, aga kuivõrd mu sõbranna (lätlanna) elab juba mitu kuud Makedoonias ja jääb sinna veel rohkem kui aastaks, siis olen temalt päris palju infot saanud. Tal on Läti numbrimärgiga auto, millega ta seal ringi sõidab. Makedoonias kasutavad nad autot iga päev ja ta pole ühtegi probleemi maininud. Kui ma tal Makedoonias nüüd külas käisin, sõitsime tema autoga Ohridisse ja liikusime Skopjes ning selle ümbruses ringi, teel olnud politseipatrullidele see auto mingit huvi ei pakkunud.
Ca kaks korda kuus käivad nad autoga Kreekas, samuti ei mingeid probleeme ja piiriületus olevat kiire. Ainult kord oli piirivalveametnik kommenteerinud nende autos kaasas olnud Makedoonia kodaniku kohta, et sellist riiki, nagu Makedoonia pole, vaid on FYROM.
Samuti on nad käinud autoga Bulgaarias, kus piiriületus on mõnel korral võtnud veidi rohkem aega tänu väikesele järjekorrale. Samas auto numbrimärk või selles olnud isikute kodakondusus vms mingeid küsimusi ei tõstatanud.

Seega vähemalt lätlaste kogemus selles osas on igati OK. Makedoonia on selline päris huvitav riigike ja Ohrid väga kena linn.

Eelmisel aastal sai sõidetud Sloveenia, Horvaatia, BH, Montenegro, Albaania, Makedoonia, Serbia, Ungari ja polnud mingeid probleeme.

Pinged on Kosovo ja Serbia vahel. Sellega seoses ahistatakse Serbias Kosovo numbrimärgiga autosid ja Kosovos Serbia omi. Aga neid riike sa niikuinii ei külasta.

Tšehhi turiste aga millegipärast Albaanias armastatakse: http://maailm.postimees.ee/3249483/albaanias-lasti-maha-kaks-tsehhi-turisti

Suht sarnane reis sai paar aastat tagasi läbi tehtud ja käimata jäi vaid Bosnias.
Enne riigipiiri ületamist hoiatati Albaania kohta, et ei ööbiks seal kusagil “lageda taeva all“, sest päeval rahulik albaan võib öösel rahutks osutuda. Politsei oli regulaarselt iga mõnekümne kilomeetritagant teedel turvamas ja autosid kontrollimas. Otsitakse relvi või tont teab mida. Ka meid peeti paar korda kinni kuid välismaalasi ei kiusata. Igaljuhul huvitav maa oma kontrastide poolest. Midagi sellist mujal Euroopas enam kuskil ei näe.

Midagi kellelegi niisama maksma ei pea ja Eesti numbrimärkidesse suhtutakse hästi. Montenegrosse minekul tuli riigipiiril osta vinjett, vist maksumusega 10 euri, kehtivusega üks aasta.

Albaanias võib julgelt käia kõikjal, kuid ööbimine peab olema turvalises kohas. Albaaniasse sisenemisel peab jälgima, et passi märgitakse ära riiki sisenemine, riigist väljumisel võib sellest muidu probleem saada.

Veel Albaaniast: Kui Euroopa kõige ohtlikumaks ringteeks peetakse Pariisi Triumfikaare ringi, siis pärast Albaaniat paigutasin mina Euroopa kõige ohtlikumale esikohale Tirana ringteed. Nii et ettevaatust!

Albaanias võib vahel kohata ekstravagantsusi, näiteks mind koos abikaasaga peeti poolekstunniks kinni piiripunkti fotografeerimise eest. Asi lahenes, kui aparaadist said fotod ülevaadatud ja selgitused antud.Spiooniseisus taandati.

to Joosepx:
Vinjett Montenegrosse minekul?
Minuteada maksab seal vaid Sozina Tunneli läbimine (2,50€).
http://www.theaa.com/allaboutcars/overseas/european_tolls_results.jsp?country=Montenegro
Palun selgitust:)

Esimest korda sisenesin Montenegrosse Horvaatiast ja piiripunktis sunniti ostma vinjett.
Teisel korral siis Albaaniast Montenegrosse ja piiril nõuti jälle maksmist.
Tegelikult on vinjett vist asjale vale sõna, pigem mingi riikisisenemise maks. Täpselt ei mäleta aga mingi pileti sarnane tõend maksmise kohta anti, mida aknale kleepida vist ei olnud vaja.

Sarnane värk oli ka Rumeeniasse minnes, piiril oli putka, kuhu tuli midagi maksta ja tšekk paluti riigist lahkumiseni alles hoida.

Käisin Rumeenias just eelmisel suvel ja minult ei küsitud küll mingit maksu piiridel. Sisenesin Serbiast. Huvitav....

2011 a maksin MNE ka seda öko vms. maksu 10€ ja kleebis läks aknale, aga kohalik ütles, et alates järgmisest aastast seda tasu enam pole.

Planeerin suvel Balkani reisi oma autoga. Kas on kellegil värskeid uudiseid. Ööbin peale Bulgaaria ja Kosovo nendes kõikides riikides? Häid soovitusi? Kuidas on lood rahavahetuse, kiirteede tasumise ja kütusega? Kas peab kindlasti olema endal ka väike kanister kaasas?

Kas tänavu tõesti ei leidu sama kanti sõitjaid? Eelmisel aastal käinutelt paluks infot, näiteks pagulaste probleemist.

Käisin eelmine aasta Bulgaarias ja tegin seal kahenädalase ringi. http://trip.ee/foorum/uldfoorum/bulgaaria-linke-jm
Sel aastal on plaanis sama pikk reis Albaaniasse. Hetkel käib majutuste ja auto organiseerimine. Marsruut on põhiosas paigas.
Mõlemad reisid on lennukiga kohale ja siis autoga ringsõit. Raha võtan Krediidipanga deebetiga automaatidest. Bulgaaria kiirteekleepeka peaks saama piirilt ja tuhandetest tanklatest, postkontoritest jne, neil on kusagil ametlik ja konkreetne hinnakiri väljas. Kosovo kindlustuse (roheline kaart ei kehti) hinnakiri on ka kusagil ilusti väljas. Uurisin seoses Albaania reisiga, aga kuna Albaania autoga pole sinna eraldi kindlustust vaja, siis linki kirja ei pannud. Kütusega ei tohiks ka kusagil erilisi probleeme olla. Lihtsalt mägedesse minnes tasuks järgnev tankla kaardilt üles otsida või ikkagi paak viimases suuremas linnas täis võtta. Pagulasi ei märganud.

Aitäh, Vatse! Mul on samuti teekond ja hotellid paigas, aga praegu on veel võimalus muutusi teha. Lähen autoga Poola kaudu ja tulen tagasi üle Rootsi laevaga Tallinnasse. Kokku 3 nädalat juuli kuus.
Huvitavad rahvuspargid jmt, seega põhiliselt loodus ja kenad väiksemad linnad. Kaubandus ei tõmba üldse, suveniire taga ei aja ja ega muuseumeid pidi ei viitsi samuti traavida.
Eile avastasin Horvaatias Plivnice Rahvuspargi, pildid sellest kohast meeletult ilusad. Mu järgmine öömaja oleks ca 60 km põhjapoole. Kas keegi on seal käinud ja kui pika ajaga pean arvestama, et vaatamas käia? Praegu oleks võimalik sinna ka ööbimist saada, aga minu jaoks ei tundu see hea variant olevat. Järgmine päev Sloveenia ja Austria, tahaks sealt läbi kihutada, sest olen varem mõlemas riigis käinud ja just sealses kandis, öömaja oleks kohe peale Tšehhiga piiri.

Sain aru, et Bulgaaria on pigem päevane transiit. Ma ei tea su marsruuti, aga Albaania mägedest üks võimsama loodusega on vist Valbone piirkond. Kosovost tulles pääseb sinna lihtsalt ligi ja edasi võib minna Komani praamiga ranniku poole. Pidi olema üks maailma tipp praamisõitudest. Lisaks võib Albaaniast Montenegrosse sõita ka Vermoshi kaudu Plavi ja sealt läbi mägede edasi. Praeguse seisuga peaks kogu tee juba asfaldiga olema, Google streetviews käib alles tee ehitus.

Tõesti, mul ei ole plaanis eriti Bulgaarias olla, tulen Serbiast Niši poolt sisse ja lähen Sofiast läbi Serresse (Kreeka) suunda. Tegin täna muudatusi tänu saadud infole, lisasin Bulgaariasse öömaja, plaani Rila kloostri külastuse ja uurin võimalusi Balkani kõrgemale tipule 2925m võimalikult lähedale pääseda. See Musala mägi.
Kreekas enam ei õnnestunud ühe hotelli broneeringut muuta, laupäevad-pühapäevad on juba kinni! Uskumatu, kui vara! See koht oli ca 20 km Serresest Tessaloniki poole.
Montenegros on "bronn" Nikšicis ja sealt kavatsen Dubrovnikusse liikuda. Ma olen põgusalt Põhja - Horvaatias liikunud, aga mere sellele kaldale ei ole seni saanud.

Kirjuta fb või siin kasutaja travellers from estonia. Nad alles tulid sealt minu teada.

Bulgaaraias võid enne Kreeka piiri sissepöörata ka Melnikisse. Näiteks lõunasöögiks.

Musalale saab kõige lihtsamini lähemale Borovetsist tõstukiga. Ülemisest jaamast peaks olema 2,5 tundi matka. Kogu rada on streetviewga läbitav.

Tänud vastajatele! Võtsingi Melnikisse öömaja! Sealt hea mind huvitavatesse kohtadesse liikuda.

Kas kellegil on infot Bulgaarias Rila mägedes ringisõitva rongi kohta? Lugesin, et viie tunnine rongisõidu võimalus on olemas, aga seni ei ole leidnud korralikku teavet. Kust peale-maha jne Mida näeb?

Tõenäoliselt see - http://banskotouristinformation.com/narrow-gauge-railway/ Osa teest on paralleelselt autoteega, ainult tiirutab rohkem ja ise ei pea roolis olema. Samas on vaja kuidagi hiljem auto juurde tagasi saada. Bussi või taskoga läheb muidugi kiiremini. Ise pole sõitnud. Just see sama teed auto juurde tagasiminek oli peamine põhjus, miks edasi ei uurinud.

See on tõesti see!!! Huvitav, ma ei oska tõenäoliselt kaartidel raudteed sisselülitada, aga mitte ühegil ei näe neid. Tegelikult oleks väga huvitav selline mägede reis läbi teha, kuid ajaliselt liiga pikk.
Otsisin seda rongi Bulgaaria romgide alt, aga turismisait ei tulnud pähegi. Aitäh, Vatse!

Google mapsis on raudteed preaguses versioonis üsna hägused. Kui päris suureks mõõtkava teha, siis see hägune joon on näha.

Ise plaanin ka sealkandis seigelda - sihiks Dubrovnik ja Kotor. Esialgne idee -Eestist autoga Budapest-Zagreb-vb Timisoara- Belgrad-Nis-Skopje-Tirana-Ohrid-Kotor-Dubrovnik. Kas on väga rumal mõte? Kui stressirohked on piiriületused ja kuidas on turvalisusega Serbias ja Albaanias ? Kas Belgradist otse Kotori peale ka saab? Igav oleks mööda Dalmaatsia rannikut edasi-tagasi Dubrovnikuni sõita ?

Albaania ja Serbia turvalised. Serbia pealinnas lihtsalt palju põgenikke. E.amus pole neist teadlased ja tookad nagu meil siin väidetakse vaid pigem vargad. Kotor super. Kes Montenegrot kulastab seadke see linn omale kohustuslikuks.

Margus 360! Mis kuul minek on? Ma lähen suht sarnast teed, aga Poolast Debrecenist mööda Timisoara peale (Budapest on linn, kus võib mitu tundi lihtsalt liigelda, seista ja ikka läbi ei saa), sealt Serbia kaudu Nišist mööda ja öömaja enne piiri. Järgmine päev Bulgaarias, seejärel veidi Kreekas ja Makedoonia kaudu Albaania, kust lõpuks samuti Dubrovnikusse. Mereäärt edasi Neumis (BiH) öömaja ja pärast juba põhjapoole.

Sai suvel ka käidud ja mootorrattaga Balkanile tiir peale tehtud. Kõik oli väga normaalne, keegi halvasti ei suhtunud, politseiga kokku ei puutunud. Piiriületused sujusid samuti ladusalt. Kogemused panin blogisse ka kirja:
https://reinholdjasemud.wordpress.com/2017/01/22/kahel-rattal-balkanit-avastama/

Väga hea materjal blogis! Tänud!

Seoses uute reeglitega tugevdatud kontrolliga Schengeni piiridel pidid järjekorrad näiteks Kreeka piiril juba praegu kiirelt kasvama. Seega suvel võib näiteks Sofia-Thessaloniki ja Skopje-Thessaloniki teede peamistes piiripunktides tekkida koralikud ooteajad. Sama võib oodata ka näiteks Ungari-Rumeenia, -Serbia piiril. Käivad jutud, et Sloveenia-Horvaatia piiril on mingi eriõigusega saadud erand ja kõiki EL-i passiga liiklejate dokumente skännima ei hakata. Muidu tuleb nendes piiripunktides ka paras suvine hullumaja,

Lisaks omavahelistest suhetest. Makedoonia-Albaania piir on hetkel koht, kus makedoonlased võivad poliitilistel põhjustel Albaaniasse minejaid ja sealt tulijaid kiusata. Eriti, kui sa mainid, kui ilus ja hea ikka Albaanias on.

Tänan info eest! Mul tekkis Balkani kohalikke LE lugedes kummaline mõte. Kõikjal kirjutatakse "pooltuledest" ning paljudes riikides on nad ööpäev läbi kohustuslikud. Trahvid päris suured ilma tuledeta liikumise eest. Eestis me paljud sõidame nn päevatuledega ja uutel sõidukitel ongi selline variant ca 5 aastat juba peal, nendega koos tagatuled ei põle. Kas mõni balkani poliis ajab näpuga määrust või on seal ka elu euroopalik?

Eks neil ole ka sarnased autod müügil:)
Olen oma uuema autoga kolmel suvel sõitnud päris palju mööda Euroopat ja keegi ei ole sellise teemaga tülitanud. Arvan, et pole probleemi.

Minu jaoks pole küll probleemi tulede lüliti lähitulede peale keerata. Endal rahulikum ja ohutum.

Lp. Cocoboco! Tõesti selles ei ole probleem, et lülitit kasutada, aga minu arvates on mu auto päevatuled tunduvalt paremini nähtavad võrreldes pooltuledega. Teate küll neid uutel autodel olevaid kõveraid tulede konsoole. Olen "homeuseriga" täiesti nõus, et trend peaks liikuma selles suunas, et uuematel masinatel ongi tuled nii seatud. Ei ole 100% kindel, aga minu arust ei saagi ma sõidukiga tuledeta sõita, kas päevane või öine režiim ja kogu lugu.
Udutulede kasutamine ilma põhjuseta on paljudes riikides karistatav, vajalik on udu, vihm, lumi või halb nähtavus.

Lp 834arr -
Panin väikse kirjatüki Sulle postkasti, sest muidu läheb väga OT-ks.
Parimate soovidega.

834arr, kui olete oma reisilt tagasi, siis ootaks muljeid, endal sarnane trip plaanis augusti keskel :)

To Plaks! Mul on muidugi kastitäis igasugust materjali kõigi nende riikide kohta kogutud ja kõik on samuti elektroonselt olemas. Kokku 345 MB + kaardid! Paberikandjal asjad viskan reisil olles minema, sest lehtede teisel poolel on isiklikud materjalid (paberi kokkuhoid), aga failidena võin kõike juuli lõpust anda - saata.

Sain eile uue Euroopa ravikindustuse kaardi ja sellega kaasas olnud voldikus on loetelu riikidest, kus see kehtib. Mulle tundus, et see nimekiri on vananenud! Balkani maadest puudub nimekirjas Albaania, BiH, Bosnia, Kosovo, Makedoonia, Montenegro ja Serbia.
Uurisin ja selgus, et on olemas kategooria kandidaatriigid: Endine Jugoslaavia Vabariik Makedoonia (2009. a. oktoobris soovitas Euroopa Komisjon ühinemisläbirääkimisi alustada),
Montenegro (ühinemisläbirääkimisi alustati 29. juunil 2012), Serbia (kandidaatriigi staatus 2. märtsist 2012, esitas ühinemistaotluse 22. detsembril 2009, 21. jaanuaril 2014 alustati, ühinemisläbirääkimistega)
Albania (kandidaatriigi staatus 27. juunist 2014).
Potentsiaalsed kandidaatriigid: Bosnia ja Hertsegoviina, Kosovo
Seega ei ole tõesti meil seal ravikidlustuskaart tõenäoliselt kehtiv.

See Euroopa ravikindlustuskaart kehtib ainult EL-i ja EFTA liikmete territooriumil. Näiteks Monakos, Andorras ja San Marinos see samuti kedagi ei huvita, aga vähemalt on naaberriigi haiglad lähedal. Nimi Euroopa ... on tõenäoliselt veidi eksitav.
Loogiliselt võttes on sellest kasu ka Prantsusmaa ülemeredepartemangudes nagu Reunion, Martinique jne, sest need on osa EL-ist, aga näiteks Tahitil ja Arubal pole sellega midagi teha. Samuti Mani saarel ja Kanalisaartel.