Beebiga Lõuna-Euroopasse autoga?

Head tripikad,

Sooviks minna Lõuna-Euroopasse puhkama, aga olen 2 vahel - kas minna lõpurasedana (35. nädal augusti lõpus) reisile või hoopis siis, kui beebi on sündinud? Tähtaeg siis sept lõpp :)

Lõppsiht oleks Horvaatia.

Mis kuuselt oleks mõeldav, kui beebi juba sündinud? Selle aasta sees oleks vara?

35. nädal - absoluutselt kindlasti mitte.

Edasi sõltub lapsest ja see on puhas õnneasi. Mõni on väga leebe ja laseb sul olla, elada, reisida. Mõne lapsega oled 24/7 koomas ja reisimine on täiesti viimane asi, mida sa mõtled või tahaks. Ette ära plaane küll tee. Aga kui kõik on hästi, siis reisi kasvõi ühekuusega nii palju kui jaksad. 

Tripp, kolm last

Ka oktoobri löpupoole vöib Vahemere ääres veel väga mönusasti puhata ja meres ujuda. Näiteks Löuna-Itaalias.

Võtaks asja tõsiselt.

Ei tea miks, aga mul tekkis tunne, et tulemas perre esimene laps. Ei tea kas esmakordne autoreisija, aga see pole momendil tähtis. Vastus on ühene:

selle aasta sees on kindlasti vara. Me võime siin jagada kogemusi, lüüa enast rindu, julgustada või hirmutada. Aga targem on minna ja suhelda sellel teemal oma arstiga. Uskuge mind, teil kaob igasugune soov kuskile sõita, juhul muidugi kui lapse tervis tähtis.

Rasedana vist selles staadiumis ei läheks, kui ei taha just võõras riigis sünnitada. Laps võib tulla ju oodatust varem ka, kui miski märk sellele ei viita. 

Horvaatia läheb juba päris jahedaks päris kiiresti, seega sügisel küll ei jõua (nt Põhja-Horvaatia oli septembri lõpus juba ebameeldivalt jahe, eriti beebiga ujumiseks). 

Tasub arvestada, et põhilised vaktsiinid peaksid olema tehtud, ning et alguses on peaaegu iga kuu mõni visiit perearsti juurde. Mina arvan, et optimaalne oleks alustada reisimist umbes 6 kuu vanuses, varem kui on hea lühike otselend. Lendamine on mugavam nii endale kui lapsele, nagu pikk autosõit paari kuu vanuse lapsega ei ole väga tore (erandiks äkki kui on kämper vms, koos kõigi mugavustega). St näiteks kohapeal võtta rendiauto, ja sõita ringi on väga okei, aga 2000 km puhast sõitu, et jõuda kohale... ma arvan, et mitte enne kolmandat eluaastat :)

 Rasedana minnes on päris palju riske.  Kodus on igasuguste probleemide lahendamine lihtsam. Enamasti ei juhtugi midagi aga ette ju ei tea.

Esimene aasta võiks kodus olla aga väga palju sõltub lapsest. Kuidas talub sõitmist, kodust väljas käimist, kas on rahulik või kisab pidevalt jne, jne. Esimene aasta sõitsime lühemaid otsi ja Soome näiteks.

Võib ka autoga minna aga kõige parem on siis matkabussiga, kus sees külmkapp, gaasipliit ja igal hetkel on võtta soe vesi. 

Enda nahal järgi proovitud. Lapsed olid küll siis juba peaaegu kaks aastat vanad aga 2 nädalat Saksamaal oli väga tore reis.

Palju õigeid ja häid mõtteid on juba kirjutatud, aga mõned veel juurde:

- 35 nädalat rasedana on tundide kaupa autos istumine tõenäoliselt viimane asi, mida sa teha tahaksid, eriti palava ilmaga ja isegi ideaalselt kulgeva ja kerge rasedusega;

- vastsündinu turvahällis sõidutamine on alati risk. Nad ei pruugi veel suuta enda pead piisavalt hästi hoida, et hingamisteed avatuna püsiksid. Mingeid sõite on niikuinii vaja teha, aga mida lühemaks ajaks beebi sellesse sundasendisse panna, seda parem. Vastsündinut soovitatakse turvahällis hoida mitte rohkem kui 30 minutit, vanemat beebit mitte enam kui 2 tundi ööpäevas. Horvaatiasse selliste sõidupäevadega kohale jõudmine võtab päris pikalt. On siiski olemas hälle, milles laps on vankrikorviga analoogselt päris pikali asendis.

Meie sõitsime eelmine suvi 8-kuuse lapsega Põhja-Itaaliast Eestisse ja 9-kuuse lapsega tagasi. Võtsime hästi rahulikult, teekond oli osa puhkusest ja väga mõnus oli (sõitsime nii Eestisse kui tagasi 5 päevaga, päevas sõtsime max 6 tundi, pigem 5). Eeltöö oli tehtud ja etapid nii paika pandud, et põhimõtteliselt sõitsime ainult siis kui laps magas ning pärastlõunal tahtsime alati normaalsel ajal ööbimiskohta jõuda nii, et ise ka veel uut kohta uudistada ja nautida saaks. Sellist reisi julgeks küll soovitada, ka mõned kuud noorema lapsega. Aga päris vastsündinuga vast mitte, enne tuleks ikka last natuke tundma õppida ja tema iseloomule ja rütmidele pihta saada, et mida laps kannatab ja kuidas teatud situatsioonides reageerib.

Kummaline, et Sa ei küsi oma arsti käest nõu, et mis on tema seisukoht rasedana reisimisest sellises staadiumis, mida ta soovitab ? Iga inimene on erinev ja ainult arstid saavad öelda, kas Sul on ohutu rasedana reisida.
Beebiga reisil ei näe mingeid probleeme kui beebil kõik korras. Tuleb arvestada, et ka beebile peab isikutunnistuse tegema mingi äratuntava , nõuetele vastava pildiga.
Me oleme käinud 1-nädalasel reisil Poolas/Slovakkias nii beebiootel (varasemal nädalal, samuti küsisime arsti soovitust/nõusolekut) kui ka samuti 8-kuusega Itaalias. Kummalgi puhul mingit probleemi ette ei tulnud. Aga meie sõidugraafik oli ka nii sätitud, et ei peaks meeletult kiirustama, et vajadusel  olla valmis erinevateks olukordadeks, mis lastega sõit võib pakkuda. Ja , et lastel oleks ikka ööuni mõistlikul ajal majutuses. Vältida igasugust närveldamist, on peamine.

Lõpurasedana pead arvestama sellega, et paljud kindlustused ei taha sinu med.kulusid (kui peaksid enneaegselt sünnitama kuskil) tasuda ning reis võib minna mitu korda kallimaks.  Ja 1-kuuse beebiga? Eks see oleneb lapsest aga on lapsi, kes imikuna ajavad öö ja päeva sassi ehk siis öösel hoiab sind üleval ja päeval magad  koos lapsega ning ka selliseid, kes tahavad süles ja rinna otsas olla enamusärkveloleku ajast (nt. gaaside tõttu) seega autoga sõit ei tule kõne allagi.  Seega jah, ettemakstud broneeriguid ei teeks aga plaanida ikka võib, kui on rahulik laps kes magab pikalt siis saab tasapisi ju minna ja vaadata tee peal kaugele jõuab ja kuidas kujuneb. Meie käisime 2-kuuse lapsega kunagi Läti ringreisid ja sai ilusti hakkama, teine laps oli selline, kes polnud nõus autos turvahällis olema üle 30 minuti ja temaga ei saanud Tallinnast kaugemale 8-elukuuni.

Viimaseid nädalaid rasedana ei ole väga mõistlik minna reisile kui just teravaid elamusi ei otsi:)

Samas ühekuuse beebiga on väga rahulik reisida, enamus ajast ta magab või lutsib piima.  Meie käisime ühekuuse beebiga autoreisil Lääne-Euroopas. Kuna Belgiasse oli 2400 km ühe otsaga sõita veidi pikk, siis ühe peatusega Varssavis oli see täitsa talutav. Vahepeal muidugi bensukapeatused, kus sai mähkut vahetada ja piima anda. Kohapeal sai igapäevaselt nii paarsaja kilomeetriseid otsi turistitud. Igal juhul alusta varakult autoreise, siis kohaneb ta varakult juba autosõiduga ära ja ei ole mingit nurinat veidi suuremana. 

Horvaatiasse me oleme sõitnud ka ühe peatusega Lõuna-Poolas. 

Pigem meeldib beebile rohkem autos loksuda kui lennukis, vähemalt oma laste osas oskan väita. Minu mõlemad lapsed paarikuustena ei saanud lennukisõiduga hakkama, kõrvad ei kannatanud ja istusid koguaeg tissi otsas kõik lennusõidud. 

Muidugi olen kuulnud ka õuduslugusid beebidest, kes on väga rahutud, aga pigem muutuvad beebid tundlikumaks kolmandal-neljandal kuul kui ei maga enam nii palju. 

Toredat reisi!

Käisime just aastakseks saanud lapsega eelmine suvi autotripil. Veel ei kõndinud. Täiega chill oli. Aga väga kannatlik laps ka.  Horvaatiast tagasi tulime ainult ühe ööbimisega. Rasedana ei läheks ja enne lapse poole aastaseks saamist ei viitsiks minna, arvestades et pidevalt vaja imetada.

Käisin 6-7 kuud rasedana väikesel Leedu tripil. Juba siis oli kohati ebamugav olla. Lõpurasedana veel pinemat reisi kindlasti ei planeeriks. Lisaks sellele, et laps võib varem sündida, võivad sünnitusel juhtuda erinevad komplikatsioonid, on nt vajalik keiser või eriabi lapsele. Kindlustus selliseid asju ei kata, see võib sigakalliks maksma minna, lisaks muidugi veel emotsionaalne pinge. 

Räägitakse, et sügisel tuleb koroona tagasi, seega vastsündinuga sügisel Euroopasse tuuritama minekut kindlasti hetkel ei planeeriks. Kui laps on sündinud, saab vaadata, kuidas ise end tunned, kui tšill on laps ja mis olukord üldse valitseb. Lisaks veel ülal toodud fakt, et pisikesi pole soovitav väga pikalt järjest turvahällis hoida.