Eesti juhiluba lõuna Aafrikas

Tere,

Kuidas on läinud autorent ZAR, NAM ja Botswaanas? Kas nõutakse rahvusvahelist? Nõutakse ingliskeelset. Meie omal on ju kirjas DRIVER LICENCE. Kas piisab?

Vaatan oma juhiluba, suht arusaadav ja lakooniline teine. Paluks kogemusi...

1
2

Namiibias käidud sel kevadel. Kuna ametlikult vaja, siis sai rahvusvaheline tehtud. Reaalselt kuskil keegi ei küsinud (autorent Europcar), mis muidugi ei garanteeri, et järgmistel samamoodi läheb.

3
0

Käisin LAV'is, kuskil ei küsitud aga igaks juhuks tegin rahvusvahelise kaasa.

1
0

Meie tavaline juhiluba kehtib Euroopa Liidu liikmesriikides ja Sveitsis.

Rahvusvahelised juhiload on Viini 1968 ja Genfi 1949 konventsiooni kohased. Olenevalt millises riigis sõidad.

Eelmisel aastal Tsiilis, kus käisin Wrc rallit vaatamas poleks ma mingi nipiga broneeritud autot saanud, kui ei oleks olnud kaasas rahvusvahelist juhiluba.

Seadus on seadus ja kas läheb õnneks, teab vaid vanajumal taevas. Mina käin puhkamas, mitte probleeme endale otsimas.

Lisatud: ah jaa meil oli bronnitud ka lisajuht, ka selle käest küsis rahvusvahelist. Tegu oli Santiago lennuväljal.

Päikest.

5
1

Kui rendifirmade lehtedel on kirjas, et rahvusvaheline luba on vajalik, siis tasub ikka kaasa võtta. Muidu võib ilma autota jääda või hiljem saada süüdistuse kehtivate lubadeta sõidu eest.

Kui rendifirma lehtedel on kirjas, et piisab EL-i või suvalisest ladina tähtedega loast vms, siis tõenäoliselt nii ongi ja kohalik seadusandlus seda lubab. Vajadusel võib kohalikke liiklusseadusi jms otsida. EL-i luba on täiesti seaduslik vist kogu Euroopas (ma ei usu, et näiteks Moldova või Valgevene erandiks on) ja lisaks veel päris paljudes riikides Euroopa ümbruses ja ka kaugemal. Lõuna-Aafrika riike ei tea. Tasub ise uurida, mis nende kohalikel lehtedel kirjas on.

2
0

Mul kogemus viimasest aastavahetusest Goas, kus rolleriga sõites India politsei praktiliselt iga päev kinni pidas ja rahvusvahelist luba nõudis. Eesti luba grammigi ei huvitanud. Lugesin kusagilt et kuna paljudes riikides rahvusvahelise loa tegemine kallis, siis jäetakse see tegemata, kohalikud võmmid teavad seda hästi ja kasutavad ära. Rollerirendis ei huvitanud luba kedagi.

3
0

Pmt ei ole vaja, ise pole kordagi teinud, Botswanas piisas trahvi tegemisel Eesti juhiloast. Auto olen ka kätte saanud sellega.

1
2

Lihtsam on järgida vene vanasõna "Rohkem paberit, puhtam tagumik." Isegi kui teoreetiliselt ei peaks vaja olema, sest sihtriik on samuti ühinenud nendesamade ülalnimetatud Genfi ja Viini teeliikluse konventsioonidega, taandub vastus ikka kohaliku vastaspoole (politseinik, autorentija jne.) arvamusele.

7
0

Inglise keelsetes maades on kohalike seaduste jms leidmine tegelikult üsna kerge. Botswana kohta sai kohe vastuse valitsuse lehelt - https://www.gov.bw/taxonomy/term/116?page=2#:~:text=Visitors%20may%20use%20driving%20licenses,for%20five%20(5)%20years. Ehk sobib nii meie luba kui ka rahvusvaheline luba. Teatud juhtudel saab rahvusvahelise loaga riigis kauem ringi sõita, aga tavaturistile piisab tegelikult sellest 90 päevast ju ka. Tõenäoliselt leiaks viie minutiga ka vastava seaduse, määruse vms ülesse, mille põhjal see ametlik info on antud.

Reaalselt peaks iga külastatava riigi kohta ikka sellise ametlikuma info üles otsima. Rahvusvaheliste rendifirmade lepingud ja lehed on tavaliselt esimesed kohad vihje saamiseks. Kui kõigil on kirjas, et on vaja rahvusvahelist luba, siis nii ongi. Vahet pole, kas seda keegi küsib või mitte. Kui kõigil on kirjas, et külastajal piisab oma loast, siis nii ongi. Residentidele kehtivad teised reeglid. Ja kui tundub, et Eesti luba on OK, siis võid vaadata mõne valitsuse lehe, kus see ka selgelt kirjas. Kohalik politsei jt järgivad kohalikku seadusandlust ja ei tekita kellegile selliste asjadega probleeme. Kui Eesti luba on ametlikult OK, siis ei väida üksku politseinik, et ei ole.

Üldine suundumus tundub olevat nii, et Aafrikas ja vähemalt Lähis-Idas on demokraatlikumates riikides igasugu maade load OK. Mitte nii demokraatlikes riikides on rohkem piiranguid oma kodanikele ja välismaalastele ning tihti ei ole OK.

Kaugema Aasia ja Ladina-Ameerikaga juhtimise kogemused puuduvad ja sinna ei oska sellist seaduspära pakkuda.

Ja lõpetuseks nimekirjad kõgist riikidest, mille kodanikud võivad turistina Eestis oma koduste lubadega vabalt liigelda - https://www.transpordiamet.ee/valisriigi-juhiluba#2 Ja kehtiv seadus - https://www.riigiteataja.ee/akt/107072017008?leiaKehtiv#para99 Lihtsalt näitena, et välismaise loa kehtivuse oma riigi territooriumil kehtestab riik ise ja mitte juhiloa väljastaja.

5
0

Käisime LAV-s eelmisel aastal. Tegin rahvusvahelised load ja Europcar autorent seda küsis ja tegi koopia. Kui stop märgi taga seisma ei jäänud ja politseinik kinni pidas, näitasin rahvusvahelist luba, mida vaadati kui ilmaimet, et mis papist kärakas see veel on? Aga noh, seekord soovis ta teistsugut "pappi".

2
0

Sellest väitest, et rahvusvaheline luba on kallis ei saa aru - mõlema konventsiooni kohase RV loa riigilõiv on 33EUR, ehk kui mõlemad võtta siis 66EUR. Seda saab ilma oluliselt vaeva nägemata kontrollida, milline riik millise teeliikluse konventsiooniga (nn. Viini ja Genfi konventsioonid) on liitunud. Üldiselt peaks enamik riike kuhu on võimalik autoga minna ja kus autot rentida, emmakumma konventsiooniga olema liitunud. Rahvusvaheline luba (papiraamat) on riigisisese (meil siis EU standardi kohase) juhiloa tõlge ja kehtib koos originaal juhiloaga. Viini oma kehtib 3aastat ja Genfi oma aasta (seal palju hieroglüüfides tõlkeid:) )

Isenesest TrAm andmetel on Eesti siseriiklik luba täielikult Viini konventsiooni kohane ja peaks kõikides konventsiooniga liitunud riikides kehtima ilma "papiraamatuta", aga elu ise on midagi muud (see on ka TrAm kodulehel kirjas vist), ehk "puhtam kuivem ja muretum tunne" on see 33EUR kulutada kui kuskil kellegagi diskussiooni astuda ja ilma asjata aega raisata. Vähemasti minu jaoks.

Ainult Genfi konventsiooniga liitunud riiki minnes ei ole valikutki - igaljuhul papiraamat.

3
0

33 eurot ikka päris palju. Just tegin endale Viini oma igaks juhuks ja maksis siin £5.50.

Aga samas võimalik trahv või kaasnev jama oleks kindlasti rohkem kui 33 eurot.

1
0

Mulle meenub, et äsja (nii kümme aastat tgasi) sai ka Eestis need pappkaaned vist 5€ eest. Masendavalt kallid on täna paljud asjad Eestis jah.

0
0

Kümmet aastat tagasi enam ei mäleta, aga 2018 oli 26EUR ja 2021 oli 27EUR papiraamatu riigilõiv. Julgen kahelda, et kümme aastat tagasi viiekas ainult oleks olnud.

2
0

Oleneb mis konteksti panna 33EUR... Keskmise pensioniga võrreldes märkimisväärne summa. Aga kui reisi hinnaga nendesse riikidesse kus seda papiraamatut vaja on võrrelda, siis on ikka tilk meres.

3
0

Namiibia autorendikatel on nõue, et juhiluba peab ingliskeeles olema. Vaadates enda juhiluba, siis on kirjas seal Driver licence, muu on ju suht lakooniline ja arusaadav sümbolite keeles....Mis seal veel ingliskeeles peaks olema?

2
2
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased