Eneseisolatsioon ja transiittsoon

Tere, ei õnnestu leida kuskilt infot. Minek läbi Austria Itaaliasse, hetkel on Austria riikide seal, mida külastades või läbides peaks jääma 14- päevasesse eneseisolatsiooni. Kas see kehtib ka juhul, kui ma reaalselt riiki ei sisene, vaid ootan oma järgmist lendu transiittsoonis?

Üldjuhul transiittsoonist lahkumata ei loeta, et oled “punast” riiki läbinud. Selline on rahvusvaheline tava.

Sinu asi on seda kuidagi tõendada ja pardakaardid peavad seda ka toetama.

Kui sa mõtled, et Itaalia mingid piirangud sulle kehtestab, siis seda ei ole. Austria läbimine Itaalias probleeme ei tekita.

Kui mõtled eneseisolatsiooni Eestisse jõudes, siis selle kohta ma pole konkreetseid vastuseid näinud. Poliitikud ja ametnikud on väitnud transiidi kohta mõlemat.

Mina tegin erinevatesse Eesti ametkondadesse sama küsimusega kõnesid (lennud Kreeka-Poola-Tln) - väideti, et transiitsoonis viibimist loetakse riigi külastamiseks ja eneseisolatsiooni nõue rakendub. Kûsisin ka täpsustavalt juriidilise nurga alt, et riiki sisenemist/külastust ju ei toimu - öeldi, et ikkagi isolatsiooni kohustus, aga põhjendusi ei antud/ei osatud anda :-)

Kuna vastavas korralduses või määruses pole lennujaama transiiti kusagil märgitud, siis tõenäoliselt on see juriidiliselt vaieldav koht. Edasi võib LOTi lennuki puhul vaielda teemal, kas Poola territooriumiks oleval lennukil viibimine on samuti Poola külastamine. Või kas Ukraina firmale kuuluv tsarterlennuk, mis lendab ainult Eesti ja Kreeka vahel on Ukraina territoorium. Jne.

Kui Tallinnasse jõudes sunnitakse allkirjastama eneseisolatsiooni paberit, siis soovija võib sealt juriidiliselt edasi liikuda ja lasta vajadusel kohtus asjad selgeks vaielda.

Raul_R, proovid äkki järgi? ;) Endale pole põnevaid sõite Euroopas kahjuks hetkel tulemas.

To vatse.

Lennujaama transiitala ei ole samaväärne riigi külastamisega.

Tegemist on rahvusvahelise lähenemisega. Tallinnas küsitakse lennujaamas, kust reisija tuli ja lähtutakse õnneks kainemõistuslikult sellest. Eesti peamistri (kes “punase” riigi lennujaama läbimist suureks koroonakuriteoks ühes intervjuus pidas) seisukohad ei oma õnneks seadusandlikku jõudu.

Eestis on see kogu temaatika väga politiseeritud, kuna osa valitsusest tahaks (nagu mulle tundub) justkui kangesti Eesti riigipiirid üldse lukku panna ja võtme ka pooleks murda. Olles võtme koopia enne oma diplomaadilise passi vahele peitnud.

Eesti suureks hädaks on reisimise seisukohalt ka minister Aas oma “geniaalse” leiutisega, et kui nakatumiste suhtarv on 25 või rohkem, siis ei tohi sinna riiki lennata. Selle loogika järgi ei saa me esmaspäevast (või nädal hiljem) lennata enam Varssavi ja kohe varsti ka Frankfurti. Mõlemad on suured ja väga paljude jätkuühenduste sõlmlennujaamad.Kumbagi (aga eriti FRA-d) ei ole mahtudelt mõtet võrrelda RIX-ga ja ega ka HEL jääb kaugele maha.

Lufthansa oli seejuures firma, kes ka kõige hullemal koroonahüsteeria ajal jätkas Tallinnasse lendamist. Kui nüüd meie nõmedad ministrid oma tölpluses need ühendused ise kinni panevad siis... on nad ikka Aasta Tölplase tiitli auga ära teeninud.

Ma pole päris kindel, et kõik PPA ametnikud lennujaamas on nõus sellega, et transiit ei tähenda meil eneseisolatsiooni. Liikvel on olnud erinevaid kuuldusi ja nendele on antud ametnike poolt erinevaid selgitusi. Mulle pole silmajäänud ühtegi kinnitust, et transiit oleks OK.

Minu enda loogika järgi on see samuti OK, aga ametis on terve hulk ametnikke, kellel on mingi muu loogika või puudub mõne asja suhtes üldse loogika. Kuna vastav korraldus on üsna üldsõnaline, siis oleks vaja sinna kõrvale juriidilist analüüsi, mis Eesti või ELi seadusandlus lennujaamade transiittsoonide läbimise kohta ütleb. Tegemist on ka Schengeni alaga. Üks võimalus see analüüs saada olekski eneseisolatsioonist keeldumine ja võimalik kohtutee. Valutum oleks tõenäoliselt vastava haridusega inimese selgitus koos viidetega.

Kas Eesti politsei/piirivalve saab teise riigi lennujaama piirivalvelt teavet meie riigi kodanike kohta, kes nende riigi lennujaama sisenevad? Et nt härra Allar ( nimi muudetud ) vahemaandus karantiini nõudega riigis Austrias või tulles karantiini nõudega riigist, aga maandud nt Riias ja edasi tuled Eesti riiki autoga?!

Meie valitsust mitte juhtiv, aga peaministrina töötav kodanik ütles mingis intervjuus, et  piiril lähtutakse riigist kust saabud. Seega kui tulid lennukiga Riiast, siis ei huvita kedagi kus sa enne Riiat viibisid.

Absurd, aga nii ta meil on.

Eelmine nädal Tallinnasse saabudes küsisid kaks politseinikku kõigi käest, kus riigist tullakse. Tõestama oma vastust ei pidanud, viibati lihtsalt edasi. Ehk siis karmi kontrolli ilmselt pole.

UK on paika pannud, et punases riigis transiit tähendab eneseisolatsiooni, isegi kui viibisid vaid lennujaama transiittsoonis.

Isolatsiooni ei kehtestata, kui lennuk küll maandus punases riigis, aga reisija lennukist ei väljunud ning rohkem reisijaid peale ei võetud.

Autoga reisijatele on kinnitatud, et isolatsiooni ei pea jääma, kui punasest riigist läbi sõites ühtegi peatust ei tehtud ja keegi autost ei väljunud. Tobe, aga vähemalt on konkreetsed juhised.

Jep, aga UK on selle ka suht konkreetselt sõnastanud, et ei tohiks kellelgi tekkida kaheti mõistmist. Tagsitulles tuleme otse Itaaliast, niiet küsimus, mis riiki külastasid, saab ilmselgelt vastuseks sellisel juhul Itaalia, nii nagu ta ka tegelikkuses on.

Kui juriidiliselt asjale vaadata, siis Eestil on kaks piiri: sisepiir (piir teiste EL liikmesriikidega) ning välispiir (piir mitte-EL riikidega). Alus: riigipiiri seaduse (RiPS) § 2: https://www.riigiteataja.ee/akt/RiPS. Õhusõidukiga Eestisse ELi riiki saabudes loetakse piiriületuseks juba Eesti õhupiiri ületamist (RiPS § 9 lg 3 p 1), samas kui mitte-ELi riigist saabudes on piir ületatud alles peale piirikontrolli läbimist (RiPS § 9 lg 2). Kuidas teistes riikides on, ei tea, aga ilmselt analoogiline olukord. Ehk siis kui pilli lõhki ajada, siis võiks Varssavi lennujaamast Tallinna lennujaama saabudes öelda, et sisenesite Eestisse Lätist (suunaga Läti õhuruumist Eesti õhuruumi), rakendub VV 16. mail 2020 korralduse nr 172 punkt 1.2 alapunkt 4 (https://www.riigiteataja.ee/akt/331072020003), mis vabastab Lätist riiki sisenejad ja seega on kõik koššer :)

Meil enne koroonat ostetud piletid oktoobriks Riga- London Stansted- Alicante ja tagasi ka sama rada pidi. Nädal siis Hispaanias kohapeal. Ryanair muutis tagasi tuleku lennuaja nii, et pidin võtma 1 ööks hotelli Stanstedi lennujaamas. (Hilton Stansted, lennujaama alal iseenesest asub).See on siis juba transiidist täiesti väljumine ju? Oktoobri olukorda me muidugi ette ei tea aga... kellelgi häid mõtteid? Kui peame seal öö veetma ja järgmine hommik soov Riiga startida, mida nad teevad? Ei lase lennule või trahvivad ? Väga nóme olukord igati.

Trikibriki, 

kui sa pead silmas kas UK trahvib sind, sest sa ei ole seal 14 päeva isolatsioonis, siis mina loen välja, et lahkuda varem on ikka võimalik, sa ei ole 14ks päevaks UKsse vangistatud. Lihtsalt ringi liikuda UKs 14 esimest päeva pole lubatud. 

"When you arrive in the UK, you will not be allowed to leave the place where you’re staying for the first 14 days you’re in the UK (known as ‘self-isolating’) unless you’re arriving from an exempt country.

/.../

If you’re travelling to the UK for less than 14 days, you will be expected to self-isolate for the length of your stay."

https://www.gov.uk/government/publications/coronavirus-covid-19-how-to-self-isolate-when-you-travel-to-the-uk/coronavirus-covid-19-how-to-self-isolate-when-you-travel-to-the-uk

Miina

Eesti PPA saab infot Leedu PPA käest.

Salastatud.

to Buldooza 

tegelikult kui saa vaatad ainult eesti seadusi , sellest on vähe. 

Eesti seadused töötavad teatud piirini , kui mängu tulevad USA jõud või isegi EU siis eesti seadused on 0 selle kõrval

Seda infot, kes kuskilt tuli VNO või RIX või HEL lennujaama ei saa Eesti PPA mitte kuidagi mitte kuskilt automaatselt. Ainult läbi konkreetse päringu iga isiku kohta eraldi. Nende kolme riigi jaoks on aga eestlane transiitreisija ega üldiselt huvita üldse. Samuti puudub neil igasugune huvi süveneda, mida Sa ankeeti kirjutad. Ma ei tea, kas piisab ka lihtsalt nimeks Hunt Kriimsilm märkimisest (sest praktikas ei süvene neisse keegi) või võib lihtsalt oma nimest paar tähte unustada/lisada/vahetada.

See on nö dead end.

Ja just seepärast, nagu meil ka tähtsad tegelased viidanud, see eneseisolatsiooninõue ei saagi täiel määral toimida. Ja oleks seepärast mõistlik asendada kohustusliku testimisega piiril. Jah, test ei pruugi peiteajal näidata, kuid tulemus oleks ikkagi korrektsem kui praeguse süsteemiga.

Ma ütleks, et see eneseisolatsiooniteema (14 päeva karantiinis) on Eestis nii hall ja reguleerimata valdkond  et võib olla ainult paar ametnikku teavad, millest nad üldse räägivad või mida nad kirja on pannud.

Mina näiteks ei loe üldse kuskilt välja, et Eestis elav eestlane peab jääma reisilt saabudes isolatsiooni (karantiini), vaid see puudutab ainult välismaalasi. 

https://vm.ee/et/teave-riikide-ja-eneseisolatsiooninouete-kohta-euroopast-saabujatele

ütleb sõnaselgelt: **haigustunnusteta välisriikide kodanikud ja eelpool nimetamata välisriikide kodanikud, kes tulevad Eestisse õppima või töötama. 
**Saabujatele rakendub liikumisvabaduse piirang.

Kohalike elanike kohta ma ühtegi viidet ei leidnud.

Siis on sul küll väga selektiivne lugemisoskus. Sinu poolt viidatud lõik on Eestisse sisenemise kohta.

Liikumispiirangu kohta käib see:

Kõik Eestisse saabuvad isikud, kes alustasid reisiteekonda riikidest või läbisid riike, mille kohta andmed puuduvad või koroonaviirusesse nakatanute suhtarv on suurem kui 16.

Kuna Hapnik teemaga on hästi kursis, siis lisa juba palun ka see, kuidas see eneseisolatsioon välja näeb ja kes katab minu kahenädalase lebotamise kulud - ehk täpsemalt, kuidas see eneseisolatsioon välja näeb.. Helistan perearstile? Politseisse? Registreerin ennast kuskil?
Ja need 14 päeva - on see  "palgata puhkus", tööluus, haigusleht või mingi muu variant?

Kui keegi tahab kaks nädalat töölt "vabaks võtta", siis piisab Poola piiril käimisest?

Mu lugemisoskus võib tõesti vildakas olla, aga sellistele küsimustele ma viidatud lehelt vastust ei leidnud ja ammugi ei leia seda sealt üles välismaalased..

Pole väitnud, et teemaga hästi kursis olen aga väita, et Eesti kodanikele see ei kehti, kuna ei suuda viidatud lehekülge lõpuni lugeda on jabur. 

Soovitaks enne reisile minekut mõelda, mis edasi saab. Mitte vägisi kuskil reisil käia (kuigi tagajärjed on teada) ja siis pärast viriseda, et mis nüüd saab kui pean kodus olema kaks nädalat. 

Usun, et su "lebotamise" kulud katad ikka sina ise, va juhul kui ntks su tööandja sind lähetusse saatis. Olid ju teadlik oma tegevusest ja tagajärgedest. Täiskasvanud inimene võiks ikka ise suuta mõelda, kas saad pärast kaugtööd teha või mitte. Keegi ei sunni sind ju reisima ja kui sunnib siis ju ta ka vastavad kulud katab. 

Siin on kümneid lehekülgi arutelusid, kas ja mis juhul tuleb kellegi arust karantiini jääda ja kuidas keegi on saanud vastuseid vastavatelt asutustelt.