Eriolukord - riigist lahkumine

Kuna Eestis on nüüd eriolukord, nagu nii mitmeski Euroopa riigis,

https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/eestis-kehtestati-eriolukord-avalikud-kogunemised-on-keelatud-koolid-kinod-ja-teatrid-kinni-piiridel-kontroll?id=89207583

siis tekivad küsimused.

OK, riiki saabumine tähendab 14-päevast karantiini (tegelikult küll ainult teatud riikidest, aga lihtsuse huvides oletame, et lähimad poolteist kuud lõpeb igasugune välisreis Eestisse tagasi jõudes 14-päevase kodusistumisega).

Aga riigist lahkumine? Väljuda ilmselt lubatakse (kuni lennud veel toimuvad - mil määral need toimuma jäävad, eks paistab), aga kuidas suhtuvad teised riigid eriolukorra kehtestanud riikide kodanike sisselaskmisesse? Kas enam-vähem kõik reageerivad omakorda 14-päevase karantiininõudega?

Oletame, et eriolukord kestabki 1. maini ja seda ei tühistata varem.

Kas see tähendab, et lähimad poolteist kuud pole ühelgi eestlasel asja enam-vähem ühtegi välisriiki? Või kas on näiteid riikidest, kuhu eriolukorra kehtestanud Euroopa riikide kodanikke endiselt sisse lubatakse ilma 14-päevase karantiinita? (jättes välja Itaalia kui tõelise koroonakolde, aga eriolukord on kehtestatud ju veel ka mujal, väikese koroonalevikuga riikides nagu ka Eesti hetkel)

Ehk teisisõnu - millised riigid sulgevad põhimõtteliselt lähipäevil 1. maini piiri kõigile Eesti kodanikele ja millised riigid vaatavad siiski pigem nakatunute/surnute arvu ja otsustavad selle põhjal?

Ma pigem arvan et Eesti eriolukord ei huvita ühtegi riiki. Piiride sulgemisel ja karantiini kehtestamisel lähtuvad pigem nakatunute arvust ja uute juhtumite juurdetuleku kiirusest.

Aga Eesti enda karantiin? Keegi on aru saanud? Valitsuse pressikonverentsilt suht kodeeritud sõnumid. Kas suunatakse kuskile Laatsareti kaheks nädalaks või lihtsalt koju? Asking for a friend

Eesti olukord huvitab paljusi riike. Eriolukord tähendab, et saabute kõrge ohutasemega riigist, mis omakorda võib tähenda, teid ei võeta vastu või pannakse karantiini.

Mees80, millel see väide põhineb? 

Leedukad ei ole saanud mingit erikohtlemist. Eestit ei peeta kõrge ohutasemega riigiks.

https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries
Võtame sealt tabeli lahti riikide järgi. Järjestame populatsiooni ja haigusjuhtumite järgi miljoni elaniku kohta.
Eesti on 19 kohal, Soome 20 kohal, Saksamaa hetkel 17 kohal.
Eestit võib-olla hetkel veel ei peeta kõrge ohutasemega riigiks, kuid see tõenäoliselt muutub kiiresti, just tänu sellele, et riigis kuulutati välja eriolukord. Paberitel see midagi muud ei tähenda, kui seda, oleme ohupiirkond.
Norra uudiste järgi on kõik väljaspool Skandinaaviat asuvad riigid kõrge ohutasemega riigid.
https://www.helsedirektoratet.no/nyheter/information-about-quarantine-after-traveling-outside-the-nordic-countries

  • All who have been outside the Nordic countries are to stay in their homes for 14 days after arriving home to Norway, regardless of whether they have symptoms.
  • Travellers from countries outside the Nordic region who are not residents of Norway will be asked to return. The alternative for these travellers is quarantine. Travellers with symptoms will be isolated.
  • This means that everyone presently staying in Norway and who has been in a country outside the Nordic region in the past 14 days is to be quarantined.

Huvitakski reaalne olukord ja reaktsioon, mis igas riigis on erinev.

OK, on teada, et USA, Iisrael, India on peatanud kõigi välismaalaste või vähemasti Schengeni kodanike sisenemise. Ilmselt lisandub neid riike veel, kes teevad Schengeniga üks-null ega viitsi riike eraldi loetlema hakata.

Euroopas näiteks Slovakkia on peatanud kõigi välismaalaste sisenemise, samas Tšehhi Vabariik sulges küll maismaapiiri Saksamaa ja Austriaga (ning sakslastele ja austerlastele), aga mitte teiste riikide kodanikele (veel).

Aasia puhul teame, et Vietnam veel viimati hoolega selekteeris paarkümmend riiki välja ja Eesti polnud nimekirjas.

Tai vist laseb enam-vähem kõiki veel sisse ja on üksikud riigid (Itaalia) keelunimekirja pannud, aga seni pole näha, et nad eriolukordadega riike rohkem diskrimineeriksid.

Singapur keelas sisenemise neljale suurele (Itaalia, Saksamaa, Prantsusmaa, Hispaania), aga sinna nagunii keegi ei taha minna, sest Singapur ise on kõigi jaoks automaatse karantiini riik.

Aga hetkel esimese poole päevaga ei paista küll, et Eesti eriolukord oleks ergutanud ükskõik millist riiki erimeetmeid rakendama.

On keegi ka Hetkel Küprosel? Kuidas seal olukord ning suhtumine riiki sisenejatesse?

Mees80, see ei ole OK, et sa VÄIDAD, et Eesti ON kõrge ohutasemege riik ja hiljem põhjendad, et sa vaatasid tabelist, et me oleme 19. kohal ja sina küll liigitaks meid ohtlikuks.

See on kõige ehedam valeinfo levitamine!

EasyPy mina olen juba 3 nädalat Küprosel. Olukord rahulik ja eile saabus meile külaline Eestist ja piiril ei tehtud midagi (termokaamera ainult üles pandud). Muidugi mis lähipäevad toovad seda ei tea.

Tai on 21 riigil sissesõidupiirang st visa on arrival tühistatud.

Tundub et ei ole ikka, Visa on arrivali ja visa excemptioni tühistamine on praeguse seisuga tühistatud.

https://thethaiger.com/coronavirus/government-cancels-cancellation-of-visa-on-arrival-visa-free-travel

USi saab ka schengenis olnu, kes ei ole viimased 14 päeva olnud schengeni alal. 

Nt meie juhtum - oleme Mehhikos ja tulime Eestist 6.03. Tagasilend läbi usa ja riiki saab alates 21.03, sest pole niikaua schengenis olnud. 

Adekvaatset infot saab ka lennukompaniide kodulehtedelt.

Ohutaseme määramine on puhas matemaatika. Eestis hakkab ametlikult kehtima see 16.märtsist, vaatame siis. Hetkel oleme tabelis 12 kohal. 

Mis määrab ohu suuruse, ikka kui suure tõenäosusega nakatud. Paraku rahva vähesus paneb meid kehva seisu.

Praegu kui Eestist Norra minna, siis kehtib 14 päeva isekarantiini nõu.

Kuidas telgis ööbides asi toimib?

Saan aru, et telgiisekarantiini ajal, ei või politseisse minna Norra id numbrit taotlema?

Kui tööle ei või minna, kas tulevad siis tööturahad 2 nädalat, kui töötukindlustust ei ole, kuna alustatakse töösuhet kõige varem 2 nädala pärast?

Ma lasen esmaspäeval 5 inimest lahti.  Alustan  paanitsejatest. Ise nad selle hundi kaela röökisid. Minu ettevõtluse üks alustalasid on liikumisvabadus ja  nad oleks pidanud mõistma tagajärgesid. Kui paanitsejate mõtlematu tegevuse tagajärg on majanduslangus, siis ma ei kavatse ka nende arvelt püksirihma pingutada. Riik on lolliks läinud, riigijuhid saavad oma paõga ikka kätte, erasektoris  käivad asjad reaalsemalt.  Kahju, aga mis teha. Reisima.net vms pmst.

Jah, hetkel on enamasti kõik teised lollid.  Täielikult nõus.

Reinsalu juba vihje andis. Läti sulgeb varsti piirid. Ilmselt teeb sama Eesti. Kas alates esmaspäevast või teisipäevast. Siis välja sõita enam ei saa. Mis saab sisse tulijatest? Eks seda loeme varsti uudistest.

Arvestage ka sellega, et need 10 päeva ja kaks nädalat mis erinevad riigid on teatanud, neid pikendatakse. Vaadates kui kaua võttis aega Hiinas viirusest võitu saamine, siis meil on veel pikk tee ees.

Kas kindel,et  Norra sulgeb kõik lennujaamad?

Norra sulgeb alates 16.03 ainult Norra kodanikud saavad riiki.