Esimene reisi planeerimine- sihtpunktiks Malta

Tere Plaanin täitsa esimest korda elus reisi välismaale ning sooviks leida aprillis Maltal mõistliku hinnaga ööbimist ning kuhu ja mis kohti peaks kindlasti nägema? Plaan on minna nädalaks elukaaslasega puhkama ja loodust nautima. Lennupiletid tundusid RyanAiriga hetkel kõige odavamad olevat.

Tänan :)

Kuulaks ka targemate nõuandeid. Hotelli majutus tundub Maltal suhteliselt kallis olema. Külaliskorterid tundusid mõistliku hinnaga. Endal jäi silma Mellieha küla, teeks ühe kiirvisiidi sinna mais. Trip pole siin reklaaminud aga jah, RIX-MLA-RIX pileteid leiab kohtati päris soodsalt nii veebruari lõpus, märtsi lõpus kui mai alguses. Ise ostsin 88€ga ära.

Ma vaatasin RyanAiriga, kuskil 110€ tuleks nägu aprilli lõpu poole. Aga majutus tundub kallis küll... Mul oleks vaja ainult aset kus magada ja kohta kus pesta end ja asju hoida.. Väga suurt hinda maksta ei tahaks selle eest.

Airbnb kaudu ju üsna soodsa hinnaga võimalusi aprillis.

Ma vaatasin ka erinevaid aprilli kuupäevi ja nägin kahele alates 20 € öö stuudiokortereid. 30 € öö on valik juba väga lai. Kui ka see kallis on, siis soovitan Couchsurfinguga proovida. Sealt edasi enam odavamaks minna ei saa.

Alati vaadata nii Agoda, Bookingu kui Airbnb rakendusega. Eks hostelides loeb palju ka see, et kas tahta tõesti ainult voodikohta mitme võõraga toas või rohkem eraldatust (nt eraldi vannituba lisab hinnale juurde jne). Maltal üleüldiselt kinnisvara ka kallis, et selles suhtes seal jah majutus väga odav ei ole.

Aga liigelda saab see-eest riikliku bussiliiniga üle riigi nädal aega Tallinja kaardiga 21€.

Lennupileteid vaadata skycanner.net, kiwi.com, momondo.ee ja kui seal tundub ok ajaliselt, siis alati soovitan veel eraldi Airbaltic, Ryanair, Lufthansa kodulehelt üle kontrollida igaks juhuks.

Malta isr on väike riik, aga samas vaatamist on küll. Linnad on väikesed, sageli üksteisega kokku põimunud ja erineva iseloomuga.

Kohtadest on kuulsad Blue Grotto. St Peter's poolini saab toredajalutusköiguga minna Marsaxlokist (kus pühapäeviti ka muide kalaturg). Hal Saflieni Hypogeum on tuntuim eelajalooline ehitis, kuid sinna piletid on kallid ja tuleb ette registreerida. On ka teisi varemeid, nt St Paul's catacombs jne. Iga linn on isenägu: Sliema ja ostukeskused, Paceville ööelu, Mdina vana pealinn,mis säilitanud enda vana kivise-kinnise iseloomu ja kust näeb head vaadet Malta maastikule. Marsaxlokk kui kalurilinn. 3 cities annavad hea pildi tavapärasest elust, aga omavad sellist mõnusat erilist atmosfääri siiski. Dingli cliffs rannikuala matkamiseks. Popeye village oma grotesksuses minevikus kuulsa spinatihimulise meremehe auks. Blue lagoon kõrvalsaarel oma kristallselge veega. Gozo on teine asutatud saar ja see ka tore oma kuldse Ramla Bay'ga ja tuntud kahjuks hiljuti vette vajunud Azure Window'i poolest.

Aga kui täpsustada, mis sorti asjad rohkem huvitaks, saan veel soovitada.

Malta on põnev koht, aga loodus seal küll praktiliselt puudub.... Pisikesel naabersaarel Cominol vast ainult.

Malta on väike koht aga bussid liiguvad suht aeglaselt, kuna kitsad käänulised teed ja liiklus tihe ning peatusi palju.Ise peatusime Melliehhas, Kaziria apartementis. Hind oli kolme peale 6-ks ööks 400€. Apartement väga hea, soovitan. Melliehhast hea ligipääs põhjapoolsetesse randadesse nagu Paradise Bay, Melliehha enda rand ja ka paadiga Cominole Blue Lagooni ja praamiga Cozo saarele.Bussiga saab ka Marsaxlokki (ümberistumisega Valletas) mis oma laupäevase kalaturuga on vaatamist väärt ja siis tasub ka St Peters pooliga tutvust teha aga seal pole pisikeste lastega, kes ujuda ei oska, suurt midagi teha, sest kohe vesi üle pea. Aga ujujatele ja seklushimulistele hea koht.Gozo saar on on seiklemiseks mõnus kuna rahvast vähem ja pisut metsikum.

Malta on väga hea valik. Olen ka mitmeid kordi käinud. Kohad mida kindlasti soovin külastada on Blue Lagoon ning soovitaks ka paadiga kõrval saarele minna, kus avanevad väga ilusad vaated, terve selle saare võiks läbi sõita. Kuna Malta on ka kodu paljudele kasiinodele ja ka paljudel Eestis tegutsevatel kasiinodel, mis on välja toodud Casinosenpai lehel, siis soovitaksin ka mõnes Malta kasiinos käia ja see elamus ka kätte saada. :)

Ise sai käidud 2016a aprillis 4 kesi Maltal, ööbimiseks sai võetud selline koht http://www.shamrockmalta.com/ 8 päeva koos transfeeriga lennujaama ja tagasi 4´le inimesele kokku oli 255 eur. Ööbimine oli 2 magamamistoaga pluss ühe köök-toaga korteris. wifi nädalaega maksis lisaks 10 eur (kiirus ja ühendus oli hea), nädalaega sai seigeldud ringi bussiga nädala kaart maksis 21 eur inimene ja sõida palju soovid(bussijaam oli 5 min kaugusel (tegemist oli vägapaljude liinide lõpp peatusega). nendel seal mingi bussiliine app ka olemas millega saad panna alguse ja lõpp koha ja väga hästi toimivalt ütleb kus peatuses peaks ümber istuma teise bussipeale. Nii nagu ka eelnevalt juba siin mainiti, et bussid ei pruugi alati siis tulla kui see plaanijärgi peaks olema, eriti kui on tegemist kohtadega kuhu lähebki ainult 1 liin (saime bussi oodata näiteks 2 tundi, enne kui taipasime küsida kohalike käest, kes meid siis juhatasid, et minge 1 tänav allapoole, et sealt läheb rohkem liine) Vaatamiskohtadest soovitaks külastada Mixta Cave Gozo https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g1182426-d12398751-Reviews-Tal_Mixta_Cave-Nadur_Island_of_Gozo.htmlMdina vanalinn : https://www.tripadvisor.com/Home-g190324?fid=efb4f8f8-bd86-4bfb-801b-130e64d4fd6cSeal ligidal kohe St Paul´s Catacombs Rabatis : https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g190326-d2624344-Reviews-St_Paul_s_Catacombs-Rabat_Island_of_Malta.htmlKindlasti Marsaxloxx : https://www.tripadvisor.com/Home-g190323?fid=98f66d43-401b-4a6e-88ca-1040cfaed28dsoovitan ka Malta Falconry Center https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g1929915-d2419817-Reviews-Malta_Falconry_Centre-Siggiewi_Island_of_Malta.htmlKui väheke ajalugu huvitab siis tasub ka külastada Hagar Qim Templeid: https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g1182441-d265854-Reviews-Hagar_Qim_Temples-Qrendi_Island_of_Malta.htmlMeie küll sattusime sinna järjekordset bussioodanuna jalutades mõned kilomeetrid, kui avastasime, et enne seda läheb üks tähistatud matkarada, nii me siis jalutasime ja sattusime sinna templisse altpoolt , hiljem saime teada, et peavärav sisepääsuga ja piletimüügiga asus teises kohas :)

Kas keegi on Maltal mõnes veinimõisas veinidegusteerimisel ka käinud? Kas soovitate? Ja mida võiks ette võtta kooliealiste lastega? Popeye village on üks asi aga Novembris vist veekeskused jm. pargid juba kinni.

Malta on nii väike, et põhim. ei ole oluline, kus ööbid, kõik on lähedal nii ehk naa. On kauneid lummava merevaatega hotelle, kuid aprillis on hooaeg juba käimas ning eriti soodsalt neid ei saa. Jaanuaris-veebruaris on hotellide hinnad Maltal üsna all, sest siis on seal jahe (+5..10 C), tihti sajab vihma ja turiste vähe. Bussidega võid kolistada, kuid kui vasakpoolne liiklus hirmu ei tekita, siis rendi auto (20 min-ga on asi käpas, alguses on veidi rahulikult vaja võtta). Aga bussidega pääseb ka igale poole, lihtsalt aega tuleb varuda, sest külakesed on seal vasakul ja paremal pool suuri teid ning bussid tavaliselt sinka-vonka sõidavad.Malta kohta on siin samas foorumis palju räägitud ja soovitatud, kasuta otsingut. Lastele - Malta Classic Car Collection ja Malta National Aquarium on kohad, mis lastele võiks meeldida. 

Veinihuvilistel on võimalus külastada näiteks Marsovini veinikeldrit, mis asub kohe Valletta lähedal. Umbes 2h jooksul on võimalus degusteerida nende enda toodangut ning tutvuda veinikeldri ja veini valmistamise protsessiga. Külastus tuleks ette broneerida, täpsem info nende kodulehel.

Mina vaidleks sellele väitele "ei ole oluline, kus ööbid" oma kogemuse põhjal ikka väga vastu. Me peatusime Melliehas ja sealt Valletta kanti (või ka Mdinasse) bussidega rallimine võttis ikka pool päeva aega. Reeglina kulus koos bussi ootamisega Mellieha-Valletta marsruudil 1.5-2 tundi, teises suunas me üritamast üldse loobusime, kuna õhtusel tipptunnil oli tegemist, et Valletta terminalis bussi mahtuda.Õnneks töötas Taxify suurepäraselt, aga selle extra 150 eur oleks võinud kulutada kallimale majutusele kuskil Sliema või Valletta kandis. Rahaliselt oleks pea sama välja teinud, aga ühistranspordis siplemise arvelt oleks ühe puhkusepäeva juurde saanud.Ma ei näe Melliehas peatumisel küll mingit pointi. Ranna pärast pole Maltale mõtet sõita, praktiliselt igal pool mujal Vahemere ääres on palju rohkem ja ilusamad rannad. Ajalugu ja kultuur on ikka Valletta pool saare otsas ning Gozo väärib üldse omaette trippi ja siis juba seal ööbimisega.

Jaa, nõus - ma jätsin lisamata, et kui auto rendid (ise nii kord tegin), siis pole eriti oluline, kus ööbid. Bussidega kõikjale saab, kuid see kolistamine võtab aega (sõitsin kord Maltal bussiga St. Julianist lennujaama üle tunni). Autorendi puhul tuleb arvestada sellega, et kui hotellil parklat pole, siis tuleb auto vbl 10..15 min. jalutuskäigu kaugusele jätta (kus aga tänaval koha leiad või siis kus on lähim (tasuline) autoparkla)). Mingil imelikul põhjusel on Maltal tänaval parkimine tasuta (vist mitte kõikjal?) ning seetõttu pole nii mugav nagu Tallinnas, et ükskõik kuhu minna, parkimiskoha alati leiad (loomulikult maksad selle eest, kui parkimiskoha leidmisega Tallinnas (võrreldes Maltaga) mingit probleemi pole). 

Malta nüüd kõige rikkalikuma loodusega ei ole, pigem on seal ajalugu, randu, Gozo on muidugi huvitavam. Aprill veel väga rannaaeg ei ole, ei peaks väga turistirohke olema, võiks mõistliku hinnaga majutust leida küll. Vaatamata väiksusele peaks siiski enne mõtlema, mida vaadata tahaks, et kus peatuda, liikumine võtab aega. Meil oli oma transport, asusime Bugibbas, näiteks kasvõi Vallettas käisime võttis omajagu aega. Teed kõige paremad-laiemad ei ole, liiklus üsna aeglane.Kui soov just loodust nautida, siis võib mõelda ka Küprost. Saab samuti otse Ryanair-ga, piletid võib saada odavamalt, enda kogemuse põhjal Küprosel majutus ja elu üldiselt odavam. Kuna saar palju suurem, siis vaatamist ka rohkem.

Malta on ka meie arvates väga hea reisikoht just oma vaatamisväärsuste rohkuse ja eelkõige kompaktsuse pärast. Olime seal suvel 2018 nädal aega ning meie arvates üldiselt sellest piisas, et peamised kohad üle vaadata. Aga kuidas kellelegi. Panime kokku ka väikse reisivideo, ehk on abiks sihtkohtade valimisel või lihtsalt hea meenutada.