Jaanipäev Horvaatias!

Eestlased , kes te puhkate sellel ajal Horvaatias andke märku , mida teete ja kus olete . Äkki teeks sel ajal mingi ühise koosviibimise ja tähistaks eestlaset kombel jaanipäeva :). Kõik mõtted ja ideed teretulnud :)

No tere! On ikka see maailm imeline.Minnakse puhkusele kaugele ja tahetakse omasuguseid kohata,et äkki saab lõket,õlli libistada,viina panna ja siis veist kakelda ka äkki...jaanipäeva tähistada,my ass...

Hei Moosinagu said millestki valesti aru, keegi ei rääkinud siin viina joomisest ja veel vähem kaklemisest. Lihtsalt tore oleks sel ajal kohata eestlasi ja ühiselt midagi koos ettevõtta, seltsis ju segasem ;).

No vabandust, aga mina ka ei saa aru miks peaks välismaal jaanipäeva teiste kaasmaalastega tähistama???? Milleks sa siis üldse Eestist ära sõidad nendel päevadel? Igal maal ikka oma kombed ja pühad. Kui jaanipäev ja seltsis segasem nii armas on, siis tuleb seal olla kus seda ka tähistatakse.

Jaanipäeva saab ka kuskil mujal tähistada , ei pea ilmtingimata Eestis olema. Vahelduseks ju väga hea kuskil soojas seda päeva tähistada :)

autoreisija, milleks mängida sellisel kombel "mõttepolitseinikut" ja kellegi plaane kritiseerida, kui need Sinu nägemusega reisimisest/jaanipäeva pidamisest kokku ei sobi?

Vaevalt, et arvaksid kõige paremini inimesest, kes tuleb püstitatud autoreisi teema alla selgitama, kuidas inimesed peaksid rohkem loodust säästma ja "kui reis ette võtta, siis tuleb seda teha ainult jalgrattaga".

Arvamus on nagu perse, igalühel oma. Arvan samuti, et kuskil võõral maal elueest tahta korraldada Eesti üritusi on tobe. Austage ja nautige tavasid, mida uus keskkond/kultuur pakub.

Ega plaanis ei ole ekstra minna Horvaatiasse Jaanipäeva pidama , lihtsalt see päev jääb meie puhkuse aja sisse ja mõtlesime seda tähistada , ja kui on eestlastest ka kedagi seal, sellel ajal siis oleks tore trehvata ja midagi huvitavat koos teha . Ei ole vaja siin õeludseda ,kommenteerida, teie võite rahulikult eestlaste kommbel siin Eestis seda päeva tähistada:)

Kus seal Horvaatias suurt jaanituld teha saab?

  1. juuni tähistamise traditsiooni (Eestis siis jaanipäev) ei saaks nüüd küll ainult mingiks "Eesti asjaks" nimetada. 23./24. juunit (ehk nn. midsummer day, St. John's day jne) tähistatakse paljudes riikides, k.a Horvaatias. Ka lõkke süütamine kuulub teistes riikides selle päeva tähistamise traditsiooni juurde. Horvaatias nimetatakse seda päeva "Ivanje"-ks. http://www.secret-zagreb.com/2012/06/ivanje-midsummer-dream-croatian-way.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Midsummer#Croatia

Lõkke süütamine südasuvises Horvaatias on muidugi valdavas enamuses kohtades suhteliselt rangelt keelatud. Eriti nn. vabas looduses. Seega tulega olge ettevaatlikud. Aga külm õlu ja pisikene paari oksakesega lõke kuskil rannas oleks väga mõnus. Eriti veel kui seltskond tore on.

See wikipedia jutt väidab, et lõkked süüdatakse järvede, jõgede ja mere kaldal. Seega on kohalikel aastasadadega juba mingi tuleohutusest tulenev traditsioon välja arenenud. Ju siis tuleb otsida lähima veekogu kaldal olev organiseeritud lõke ja sellega ühineda.

Ma ei halvusta mõtet saada puhkuse ajal kokku oma kaasmaalastega, kuid kõik sujub ikka ja ainult siis, kui kokku saavad sarnaste vaadetega inimesed. Oleme Horvaatias kohanud väga toredaid kaasmaalasi rahvusest sõltumata, kuid kui kohtad lärmavat ja ennast täis eestlast, siis kas kipud temaga ühinema? Horvaate austava inimesena oleksin osaline nende korraldatud üritusel, mitte ei korraldaks nö omadega kohtumist. Oleme oma perega Horvaatias puhanud kolmel suvel ning ühe puhkuse jaanipäevast võin meenutada järgmist: kämpas olid meie lähinaabriteks norrakad, sakslased, austerlased, ungarlased ning keegi neist ei tõtanud randa Jaani tähistama, ainukesed, kes Jaani koos lõkke ja lärmiga nautisid olid poolakad. Meie eestlastena tegime omas telgis väikesed Horvaatia õlled ... Lisaks sellele, et soovitan olla külaline horvaatide peol, austage ka nende hoiatusi tulega seoses! Kui oled näinud põlenud ja suitsevaid mäekülgi, siis ei kipu küll lõkketegemise peale mõtlema, sest tulekahju Horvaatias tähendab tõelist hävingut. Hoolige nendest, kes teid vastu võtavad. Põhja-Horvaatia randades tuleb arvestada booraga, see tähendab, et lõkke tegemise asemel kindlustad oma telki, et see ära ei lendaks... Olge mõnusad!

See burja on tõsi, olen samuti veetnud öö kaljuteel, kusjuures matkabuss on olnud köitega mändide külge seotud , et alla merre ära ei puhuks.

Mina olen ka keset Poola metsa Jaanituld teinud. Lõke ise oli tegelikult sümboolne, piisavalt väike. Ärasõiduaeg sattus lihtsalt selline.