Kambodža - EUR - USD

Tere.

Kas on EUR mõtet vahetada Eestis USDiks või teha seda Bangokis või Kambodža´s ?

Tavidi kurss on suht kehva alati olnud võrreldes kohapeal vahetades ja automaadist võttes maksad ka teenustasu.

Tänan :)

Tegelikult on USD Tavidis pmst ainuke valuuta, mida seal oleks mõtet vahetada, ehk vahetuse marginaal on võrreldes teiste valuutadega  tunduvalt madalam, reeglina sinna 1% piiri. Hetkel küll siis 1,35% (Bloombergis keskkurss 1,0833, Tavidis 1,0687), mis ikkagi on madalam, kui traditsiooniline kaardi makse tasu (keskkurss + 1,5%). Bangkokis peaksid sa vahetama reeglina läbi Tai bathi, ma ei mäleta, et seal keegi otse EUR to USD vahetaks. Ja ka Kambodzas pigem vahetataks sulle kohalikku riaali euri vastu, mitte dollarit. Mis otseselt poleks ka midagi hirmsat, sest ka kohalik raha on igalpool täitsa ok maksevahend, maapiirkondades isegi pigem levinum, kui usd. Nii et vaheta ikkagi Tavidis dollareid, mida uuemad, seda paremad, ise vahetasin 2 a tagasi Kambodzasse minnes Tavidis tutikaid 20 USD kupüüre, kohapeal vahetusraha antakse nkn reeglina riaalides tagasi.

Miks üldse 2x vahetada?

Mul olid Kambodžas EUR-id kaasas, nendega sai ka tuk-tuki juhile makstud.

Samuti sai EUR-i kohalikuks rahaks vahetatud.

Usd sest kõik hinnad on seal Usd . ATM Saad samuti Usd katte teenustasu 2-4 euri väljavõtte .

Soovitan vaadata ennem kus inimesed saavad atm st Raha , minul automaat raisk ei tagastanud kaarti ,.lihtsalt kiilus kaart kusagile kinni

Ja juba viisa jaoks sul vaja kohe 30 usd :) seega votta mingi osa kaasa kindlasti

See on küll ainult minu konkreetne nägemus asjale, aga seal riikides käinuna võin väita, et:
vaheta Eestis raha ära ja täiesti muretu reis (ära võta kaasa $100 sedeleid). Kaotad kümme eurot, aga stress puudub (boonusena saad küsida Eestist uusi rahatähti, mida ka antakse).

Variant 2: võta kohalikust sularahaautomaadist välja maksimaalne summa kohalikku raha. Teenustasu oli umbes neli eurot, aga summa on piisavalt suur, et ära elada nädal-kaks. Hotellid jms saad bookida ju internet teel ja maksta netis.

Kambodžas kehtib täiesti ka kohalik raha, kuigi sularahaautomaadist saab välja võtta mõlemat raha - nii kohalikku kui dollareid.  Kohalik raha on "odavam", sest dollarimees on alati rikas ja temalt võib rohkem küsida.

Algul jälgisime ka neid kursse ja asju aga kui reis ise mingi 2000€ nägu läheb, siis pole erilist vahet kas raha väljavõtmisele läks 10 või 50 eurot.

Käisin Taist Kambodza tripil ja igal pool sai maksta Tai bahtis.

dim123: Nojah, viisa eest maksin netis, automaadist raha välja ei võtnud. Täitsa dollarivaba Kambodzas käik oli mul :)

Mina võtsin enne minekut SEBst (Tornimäe peakontor) hunniku dollareid.

Kohapeal on taala ametlik kurss 1:4000, aga poes kohalikus rahas makstes tahetakse alati 100 kohalikku lisaks (ehk siis 0,5$=2100R ja 1,0$=4100R). Samas see 100R on vaid 2 eurosenti. Põhimõtteliselt nad käsitlevadki raha nii nagu dollar oleks paberraha ja kohalik riaal mündid (kuigi ka see on paber); mingi aeg oli rahakoti vahel ka 20000R (2,50$).

Kusagil (kõrval)tänaval süües/näksides on alati hea veidi kohalikku omada, sest hinnad võivadki olla 500-2000R.

Dollarikupüürid võiks jääda vahemikku 1...20$. Kõige levinum kohapeal on 1$ ja need olid kohati ikka vägagi kulunud välimusega aga kordagi ei tekitatud probleeme vastuvõtmisega.

Tai baathe võtsid piirilähedaste alade transamehed mul paar korda kursiga 3$=100B, ehk 6-10% kursikasumiga nende jaoks.

See info on eksitav, et poes tahetakse kohalikus rahas makstes 100 rieli lisaks. Ei taheta - kasvõi selle pärast, et hinnad ongi rielides. Kurss 1 USD = 4100 KHR kehtib ainult mõnes suuremas poes maksetes.

Kohalikud ei käsitle rieli müntidena, vaid igapäevaselt põhiliselt arveldavadki nendes, kuigi turistile jääb mulje, et kõikjal on dollar, sest poes saab tõesti tagasi dollaris või dollari/rieli kombinatsioonis. Maksa aga turul näiteks 6000 rieli maksvate puuviljade eest 20 dollarilisega ja neljal juhul viiest saad tagasi rielis. Et enamik turiste ei näe kunagi ei 20000 ega 50000 rielisi kupüüre, siis võib tekkida mulje, et neid polegi ja ongi ainult dollar kõikjal.

Phnom Penhis niiöelda supermarketites kus hinnad dollarites võeti tõesti 100 lisaks.

Vahetasin USD-d kaasa. Kui otsa said, siis vahetasin kohapeal eurode abil juurde. Hinnad kõik dollarites. Täis dollaridest antakse poes tagasi. Sente nad ei kasuta ja annavad kohalikus valuutas tagasi.

Tuleb olla küll ettevaatlik, kuna seal liigub palju "copy" kirjadega dollareid. Sain kas valuutavahetusest või siis ühes massaažisalogis pikali olles, ühe võlts 100USD võrra rikkamakas.

@ Jaanus Kamber

Kuidas üldse saab massazisalongis vahetusrahana (?) tagasi saada 100USD rahatähe?

Ilmselt pea padjas, üks käsi masseerib, teine kobab kliendi rahakotis?

Üsna levinud scam seal neis odavates salongides. Kehvasti, kui kohe ei märka kohapeal, et raha rahakotis ära on vahetatud.

Massazis ikka tasub rahakott enda lähedal hoida.