Olen reisides korduvalt kokku puutunud olukorraga, kus turistid teadlikult ja tahtlikult eiravad oma reisi sihtkohariigi tavasid, moraalinorme, seadusi jm. Isiklikult ei ole kunagi sellest aru saanud ega seda mõistnud. Mind ennast väga häirib, kui Eestis käivad turistid piltlikult (aga ka mitte piltlikult) öeldes sülitavad meie ühiskonnakorraldusele ja normidele. Häirivad välismaised kodanikud, kes reisides teevad võõras riigis asju, mida koduriigis ei teeks. Mulle tundub, et reisides peaksime austama kohalikku kultuuri, traditsioone, moraali ja ühiskonnareegleid.
Mind ennast häiris postitus selle kohta, kui palju maksavad naised Laoses ja Kambodžas (http://trip.ee/content/naised-laoses-kambodzas.html). Mitte selle tõttu, et ma prostitutsiooni ei toetaks - minu poolest tehku igaüks mida soovib - vaid selle tõttu, et konkreetne tegevus on neis riikides ebaseaduslik ja karistatav ning seega soovivad turistid kavatsetult rikkuda kohalikke seadusi. Igal riigil on omad põhjused, miks üks või teine tegu loetakse kuriteoks vm. Minu meelest eirates seadusi eirame kohaliku ühiskonna poolt kokkulepitut. Kas ma eksin? Oskab keegi mulle selgitada, kas ja miks võib või ei või välisriigis käituda teisiti kui koduriigis. Kas reisides on see lubatud? Kas nii on õige teha? Kuidas teised sellistesse asjadesse suhtuvad?
Ironiseerivalt haakub teemaga väga hästi just Postimees online püstitatud artikkel: "Iga kuues Eesti kodanik rikub seadust" http://www.postimees.ee/519682/iga-kuues-eesti-kodanik-rikub-seadust/
Kui me juba oma kodumaal ise ei järgi seadusi, mis siis reisil olles teiste maade seaduste järgimisest rääkida.