trip-krainetrip-ukraine-dark
Kontroll Iisreali piiril

Kas kellegil on veel väga negatiivset kogemust Iisraeli piiril kontrolliga ? Just väljareisimisel. Mind kontrolliti ca 2,5 tundi ja otsiti läbi üksipulki kuigi ma olin Iisraelis vaid 2 päeva ja mul polnud kaasas peale vahetussokkide ja paari pluusi midagi. Kui lähen perega reisile ei tea kas siis tehakse sama protseduur kõigi pereliikmetega ? Kuidas nad lastega räägivad sel juhul kui lapsed ei räägi ühtegi keel peale Eesti keele jne ... On kellegil veel halbu kogemusi sellega ?

Oo, sellest võib pikalt rääkida! TLV Ben Gurion on üks põhjalikumate turvaprotseduuridega lennujaam kogu maailmas üldse. Kui Sa peaksid veel lendama nende enda lennufirmaga ELAL (mina lendan õnneks reeglian LH-ga) ja seejuures mitte oleme juudiriigi kodanik, siis on kontroll veel eriti põhjalik.

Ametlikult on soovituslik olla TLV lenujaamas 3 tunid enne lennu väljumist -- muidu ei ole tagatud see, et jõuad turvaprotseduurid läbitud.

Aastate jooksul on see kõik, tõsi veidi lihtsamaks muutunud, kuid siiski üsna põhjalik.

(Kogu jutt käib liinilendude kohta, charteritesse suhtutakse võib-olla veidi teisiti).

Pihta hakkab kõik reeglina intervjuuga, mille käigus uuritakse Sinu reisi põhjuseid, kokkupuuteid teiste isikutega ja kokkuvõttes määratakse Sinu turvarisk, mis väljendatuna väikeses kleepekas kleebitakse nii Sinu passile kui ka pagasiühikutele. See vestlus samas võib olla äärmiselt põhjalik ja ka isiklikuks minev. Mina käin Iisraelis ca 2 x aastas ja kui ma poolteist aastat tagasi seal oma assistendiga (minust 14 aastat noorem näitsik) käisin, oli intervjuus ka suur osa uurimisel, missugused on meie omavahelised suhted: kas kindlasti ainult tööalased või ka intiimsed. (Märkus: nende turvatöötaja pikalt saatmine mistahes küsimuse peale tähendab aga 100% vähemalt oma plaanitud lennul mitte lendamist, küsigu nad Sinult mida iganes). Tegelen äriga, kus meie koostööpartner on väga lähedalt seotud juudiriigi julgeolekuteenistusega ja minu hää sõber meie Iisraeli partnerfirmas olnud eelnevalt ligi 15 aastat TLV lennujaama turvašeff. Küsisin tema käest asja kohta põhjendust ja selgus et isegi sellisele "ülekuulamisele" on täiesti neil põhendus olemas: kui tegemist oleks olnud mitte vaid ametialase suhtega, olevat see täiendav turvarisk võimaliku kättemaksuhimulise kolmanda osapoole tõttu.

Igatahes on see päris crazy ja korduvalt on ka tõemeeli hakatud näiteks minu läpakat tükkideks lammutama (õnneks pole küll kunagi tegelikkuses selleni jõutud).

Kuigi viimastel kordadel on minu koostööpartner vormitanud minule ja minuga koos reisivale töökaaslasele eelneva julgeolukontrollipaberi -- paber pika numbrikombinatsiooniga, mille nägemisel, arvutisse sisestamisel ja isiku kontrollimisel lennujaamas lüüakse kulpi ja eskorditakse ilma järjekordate läbi järgnevate securiy checki ja passikontrolli otse lounge'i ning seeläbi olen sellest pikast kontrollikadalipust pääsenud, siis tundub siiski, et praegu on olukord veidi lihtsamaks muutunud.

Igal juhul kõikidele minejatele : VARUGE SEAL TÕESTI AEGA JA KANNATUST!

Jah lennujaamas. Ma lihtsalt mõtlen et nii ei saa sinna ju perega minna. Kui mul ajusid komposteeritakse on veel kuidagi OK aga perele küll ei tahaks sellist jama see on tõsiselt haige teema.

Kulla Cris kas sa üldse välispoliitiliste uudistega kursis ei ole? Igatsugu islami terroristide sihtmärk nr.1 on Iisraeli riigi kodanikud. See tähendab et eelkõige üritatakse kaaperdada või hävitada neid reisilennukeid millega Iisraeli kodanikud sõidavad. Ja selle vältimiseks ongi nende lennukitel suurusjärk karmim turvakontroll.

Ikka olen kursis, aga see ei õigusta kuidagi seda kontrolli. 2-3 erinevat küsitlejat miks tulin , kellega kohtusin jne. Telefonid ära - telefonidest info nende arvutisse, teise inimese arvuti ära - info arvutist nende arvutisse, laadija saadeti 5 päeva hiljem postiga järgi. Riided peaaegu kõik ära, siis tuli kindaga neeger ja ma juba mõtlesin, et hakkabki see protseduur mida kõik naeravad aga õnneks lihtsalt kontrollis riideid üksipulki üle. Ühesõnaga arvestades kõiki asjaolusi on see ikka liig, mis liig.

Käisin 3 aastat tagasi Iisraelis sisenedes riiki maad mööda Jordaaniast. Istusin 3 tundi piiri peal ja natuke enne piiripunkti sulgemist lasti üle. Väike hirm oli küll, et kohe pannakse piiriületus kinni ja saadavad lihtsalt minema, et tule homme uuesti. Tundub, et üksinda reisijad on neile eriti kahtlased. 2 ameeriklast kes ka üksinda reisisid, ootasid sama kaua koos minuga. Samas olid mul varasemalt passis Egiptuse, Jordaania ja Süüria templid. Läbiotsimist ega suurt küsitlust küll ei toimunud.

Miks te muidu just sinna puhakama tahate minna?

Me käisime kolmekesi - küsis kõigilt kolm neli küsimust ja edasi, mina kui vähemkahtlane sain käsipagasi kontrollist mingi 10minutit kiiremini läbi kui teised ( kleepsusi andis ära kiskuda pärast igalt poolt). Midagi erilist küll polnud peale selle pommipulgaga riiete vahel udjamise ja hästitreenitud küsitlejate. Saabudes piiritüdruk küsis küsimusi mille vastuseid poleks tal olnud mingit võimalust kotrollida ega teada. Minu arust täitsa tore kogemus- kuigi jah mitte siis kui seal sagedasti käia.

Punane meri ikka ahvatlev aga Egiptus ülejäänud pereliikmetele liiga räpane ja siis jääb üle vaid Iisrael.

Ma kujutan, et kui lähete meie reisikorraldajate tšarterreisiga Eliatisse, siis pole vast sellist kontrolli.

Minu kogemus on, et USAsse lennates on olnud hullem kontroll kui Iisraelis. Mõlemad on olnud liinilennud. Mõned võetakse Iisraelis kõrvale ekstrapõhjalikku kontrolli, ma pole lihtsalt sellisesse sattunud. Olid tavalised küsimused, kuhu lähed, kellega, kes pakkis kohvri jms.

Ehk, kui sul peaks olema passis ka mingi Araabia riigi viisa vms. tempel, et oled sellises viibinud, siis ei välista ka "cavity" searchi! Araabia teema ükskõik milline tõmbab Israeli ametniku sae mõnusalt käima. Olenemata, kas sa oled blond või mitte.

Küsimus neile, kes läksid 31.01 Top Toursiga Hilton Tabasse. Kuidas oli piiriületus? Täna ütles mulle Top Toursi esindaja, et piiriületusel tuleb Hilton Tabasse minekul näidata ainult hotelli voutsherit ja edaspidi üle piiri liikumisel tuleb esitada ainult Hilton Taba toa kaart ja ei mingeid makse. Kuidas see toimis?

Oma silm on kuningas! Lähen sõpradega järgmine nädal Iisraeli, kui tagasi, siis panen oma muljed piiri peal toimunust rahvale lugemiseks.

Iisraelis käidud 3 korda. Esimene kord Küproselt kruiisiga, kontroll praktiliselt puudus. Teine kord liinireisiga. TelAvivi lennujaamas oli tagasitulles päris põhjalik kontroll. Algul küsimused ja hiljem koti sisu täielik ülevaatus. Fotokas pakkus neile erilist huvi, läbiotsija tegi oma jalast pilti, siis kiskus aku välja ja nõudis patareisid mida mul ei olnud, 20 min hiljem oli ta kuskilt leidnud mingid patareid ja toppis neid fotokasse, samuti lappas ta kõik pildid fotokas läbi. Ostsin 2 väikest kotikest Surnumere muda, see olevat ohtlik veos, pandi umbes 50x50x20 cm pappkasti ja koos turvatüdrukuga viisime selle kuskile lifti. Naljakas oli see et ainuke asi mis Tallinna jõudis oli see muda, kohver oli Prahast tagasi TelAvivi läinud ja Tallinnasse jõudis 3 päeva hiljem ;) Kolmas kord olin väga suure turvariskiga kuna mul käed värisesid. Küsis et miks mul käed värisevad, ütlesin et mul on pohmakas ja sellepärast. Aga muidu on see värk seal suht naljakas kuid kindlasti vajalik. Mõned huvitavad küsimused veel: Miks teil on passis Jordaania viisa? Kellega kohtusite ja kas ta andis teile mingeid pakikesi?!?! Kas teil on kohalike inimeste telefoni numbreid telefonis? Kas teie tervis on korras?

Lugesin huviga rakverelanna lugu + vaatasin ka kommentaariumit. Kokkuvõtteks võiks öelda, (siinkohal ma soovi millegagi teda solvata) et üksikute (noorte) naiste reisimisega on alati probleeme. (Ka minu tütre vallalist sõbrannat küsitleti Kanada piiril suht hoolikalt kui ta mu Torontos elavale tütrele külla sõitis) Sellest loost rakverelannaga tulevad välja ka kultuurilised nüansid, idas nii reeglina ei tehta, et lapsed&mees jäävad koju ja ise lähed reisima-lõbutsema.Samas kipuvad üksikud reisivad eurooplannad sageli idast pärit Ahmedite&Mahmudide mesijutu ohviteks langema või käivad nad ise musti ja kuumi mehi jahtimas.(ka minu ühe sõbra tütar tahtiks lisaks päevitusele ja muule kila-kolale ka üht Mahmudi Maarjamaale kaasa tuua). Üks nüanss jäi veel silma - kas need ülekuulamised, kontrollimised, (mis vahetevahel tunduvad ka naiivsed/asjatundmatud), pole äkki koht, kus koolitakse välja ja antakse lihvi kõikvõimalikele uurijatele, turvatöötajatele, politseile, jne. Kasutatakse turiste n.ö. "katsepolügonina" + tagatakse maksimum turvalisus nende samade isikute jaoks, keda nad vahetevahel rohkem "peedistavad". Aga eks mul ole ise võimalus seda kõike kogeda omal nahal ja üsna varsti.

2009.a. märtsis ületasime Tabast Egiptuse - Iisraeli piiri ja tagasi Iisraeli-Egiptuse. Mingit probleemi polnud. Olime 4-kesi: mina abikaasaga ja 2 last ( 1a ja 4a ). Ja meil passid olid AÜE ja Egiptuse templeid täis, nüüd küll AÜE-sse minnes tuli uued passid teha, kuna sinna Iisraeli templiga ei pääse. Piiril ainult küsiti: mis eesmärgil ja kas meil relvi on. Tagasiteel aga seda, kas reis õnnestus.

Piiriületus on tõesti tasuta, kui tõestad, et elad Hilton Tabas. Häid küsimusi veel: Abielupaarilt, kel erinev nimi passis, küsiti kas magate koos?!!! Veel, et kas toateenindaja oli juut või moslem? Kust ma tean? Siis ei öelnud midagi. Mida teie nimi tähendab? Isanimi? Isapoolne vanaisa nimi? August? Kas nagu kuu? Jah. Siis hakkas naerma? Minult kuuldes, et tulin Iisraeli ja elan Hilton Tabas, ütles, et olen väga kaval:) Pisteliselt võeti sõrmejälgi ja keelatud ainete proove kohvrist, passilt, kaameralt ja telefonilt. Hämmastas, et piiri peal seisab erariides mees, automaat käes ja näpp koguaeg päästikul. Tegelikult mitte midagi hullu ja see kõik annab lõppkokkuvõtteks reisile juurde. Pabistama ei pea ja puhake Hilton Tabas!

Tõestuseks on ju hoteli voucher. Trükkisin kohe mitmes eksemplaris selle välja. Kas Hilton Tabas on võimalik ka näiteks koha pealt Petra tuuri osta. Kui jah , siis millise hinnaga. Sain aru, et seal elades võib toakaardi ettenäitamisel vabalt piiri üledada. Kas on nii?