Hei, oleme augusti keskel Küprosele (Paphosele) reisile minemas. Reisi pikkus nädal. Sellega seoses mõtlesin uurida, et kuidas toimib ühistransport või oleks mõistlik kaaluda rendi autot? Kui rentida auto, oleks seda mõistlik teha eelnevalt internetist või leida kohapealt kohalik autorentija?
Kui reisite tipphooajast väljaspool ,siis on rendiautosid piisavalt saada. Lennujaamas on kõige kulukamam rentida. Võtad Bookingust auto ära , koos kõikvõimalike kindlustustega,aga kohapeal tulevad mingid lennujaama tasud veel lisaks maksta .meil läks lisaks 60 eur . Niisiis tasub auto rentida väljaspool lennujaama. Osad firmad pakuvad sellist teenust ,et tulevad teile lennujaama järgi ja viivad paari kilomeetri kaugusele platsile. (Lennujaama välisukse juures ootab inimene teie nimesildiga)
Limasolist Paposhele on kiirtee ,aga seal pole midagi vaadata. Saab ka mööda mereäärt vana teed ,seal on palju ilusaid kohti. näiteks APHRODITE s Viewpoint .Aga eelmine kuu oli seal tee ühes kohas suletud.
Enamus autorendi firmad ei luba sõita Türgi poolele.
Ma olen palju käinud Küprosel, Samuti Türgi poolel ,kuid auto jätsime piiri taha.
Kindlasti tasub minna autoga Troodos mäele ,see aasta ei ole isegi lund .Suusabaaas oli kinni..
Samuti on põnev koht Famagusta Ghost town VAROSHA mis türgi poolel.(Eesti passiga vabalt võimalik minna) Deryneia või Litsas piiripunkt. Olen kirjutanud sellest siin varem pikalt.
Türgi tänavakaubanduse huvilistel tasub minna üle piiri Nikosia kaudu LEDRA tänava lõpus piiripunktist,samuti näeb seal Türgi kirikuid ja kogu linna elu.
Liivaranda otsides tuleb suunduda Aya Napa poole,soovitaks NISSI BEACH. Mujal on enamuses teravate kividega rand.
Ühistransport töötab hästi ,igalepoole saab bussiga ja hind paar eurot. Paposelt tasub bussiga minna näiteks POLI s linna mööda põnevat mägiteed.
Liiklus on aga teistpidi kui meil ja tahab harjumist.Rendiautodel on numbrimärgid punased ,et kaugelt näha segane roolis .
Kultuuri seal on igasugust ,Venemaa lipud lehvivad ka seal mõnel hotellil aastal 2023.
Jutt polnud Põhja-Küprosest, vaid riigist lahkumisest. Eelpoolmainitud maantee läbib Suurbritanniat, seda mitmekümne kilomeetri ulatuses.
Ilmselt statistiliselt on olnud inimestel seni seal vähe võimalusi sattuda liiklusõnnetusse. Kuid kui midagi peaks juhtuma siis on enamik inimesi rikkunud rendilepingu tingimusi.
Lepingus on lause "The renter shall not take the vehicle outside Cyprus"
Võta nüüd kinni, tähendab see Küprose saart või Küprose riiki oma riigipiiridega. Kaardi järgi idaosas on riigipiirid eriti sigrimigri. Kas saab baasiks nimetada teise riigi territooriumi, kus on väiksemad linnad ja asulad, ma ei kõnele mingist sõjaväeosast. Loomulikult saab kaaslasega juttu ajades ka Raplast sōita Riiga, ilma et paneks tähele riigipiiri. Ja ka Hiiumaad vōib nimetada Eesti ülemere piirkonnaks. Vabandan kui eksisin riigi nimetusega. Mitte Suurbritannia , vaid Ühendkuningriik.
Olen lihtsalt pedant.
On ikka küll. Google mapsis on riigipiirid olemas.
Küsimus veel kui usaldusväärsed on firmad mis pakuvad autot sulas. Mul pole vaja lennujaamast autot tingimata kätte saada. Kodulehel saab broneerida ja maksta alles kohapeal, juunis. Kuid kas selliseid broneeringuid saab ka usaldada? Hind on tiba kallim, kuid sisaldavad täiskindlustust ja ei nōuta deposiiti.
Olen lihtsalt pedant.
Pedant võiks ju teada, et eelpoolnimetatud maantee ei saa läbida Suurbritanniat, mis on saar Põhjamere ja Atlandi ookeani vahel. Samuti ei läbi maantee Suurbritannia ja Põhja-Iirima Ühendkungiriiki. Küll aga läbib see Akrotiri, mis on Briti Ülemereterritoorium ning muu hulgas kasutusel ka sõjaväebaasina.
Aga õige vastuse oma küsimusele saaksid ilmselt otse rendifirmast.
Jaanuar 2023 sai käidud Küprosel. Auto sai võetud Paphoses sellisest firmast nagu Elephant RentACar, kuna nende kohta oli palju head tagasisidet. Ei pidanud pettuma, soovitan. Nemad ei keelanud ka põhja poole minemast, lihtsalt hoiatasid, et nende täiskindlustus seal ei kehti. Piiriületus rendiautoga oli väga lihtne. Enne passikontrolli on putka kus ostad tavalise põhjapoole liikluskindlustuse ja mine. Mis on võimalik oht ? Enda süül tekkinud kahju enda rendiautole on enda kanda ja liikumisvõimetu auto transport tagasi piirini samuti. Kes seda riski ei suuda taluda, siis tasub jala/taksoga üle minna ja võtta põhjast teine rendiauto koos sealse täiskindlustusega. Meie sõitsime üle Metehan (suur, hea tee, 24h kindlustuse müük) ja tagasi tulime Kato Pyrgos (pisike mägitee) kaudu. Kokku sõitsime põhja pool 3 päeva. Liiklus tundus seal kohati isegi rahulikum, teed vähemalt sama head, iga nurga peal kiiruskaamerad, rohkem politseid väljas. Kütus alla euro ;) Mis puutub neisse briti kontrolli all olevatesse aladesse, siis selle kohta ei mainitud rendifirmas midagi, unustasime muidugi ka ekstra küsida. Näiteks see ala mis Limassol Salt Lake juures oli vaevu tajutav, lihtsalt tee ja mõned sildid.