Kuidas siis tagada tänapäeva keerukas maailmas reisides enda (ja oma pere) turvalisus? Tänane pommirünnak Norras ja ka eestlaste läbielamised Liibanonis on selged näited, et teema on väga aktuaalne ja väärib käsitlemist
Valdkond ise on väga lai, aga keskenduks praktilistele asjadele, mida iga tavaline reisija saab ise reisile eelnevalt ja reisil olles teha, et enda ja oma pere väljavaateid erinevates võimalikes ohuolukordades parandada. Igasugused praktilised nipid oleks väga teretulnud.
NB! Jätame välja vaidlemise, mis riik on turvaline ja mis mitte. Ja ka selle, kas üldse reisida. On kindlasti rida asju, mis kehtivad kõikides riikides, isegi olenemata sellest kas tegu on isegi töö- või puhkusega. Näiteks igasugune lisavarustus, samuti asjad, mida tasub reisil olles jälgida. Igasugused viited oleksid ka väga teretulnud.
Avan ise selle videoga Stratforilt:
Kokkuvõte
Enne reisi, paki endale kaasa:
-
hästi toimiv taskulamp - see võimaldab leida pimedas teed aga ka ründajaid pimestada. Viimaseks sobib eriti hästi spetsiaaltaskulamp eriti tugeva valgustusvõimega (hind alates ca 100 eur)
-
(tasku)nuga - aga uuri igaks juhuks enne, kas see pole sihtriigis illegaalne.
-
ravimid, mida vajad ja mida võiks vaja minna. Mida teed näiteks allergiate puhul?
-
päästevöö jms. (kui oskad seda kasutada)
-
lisarahakott, milles on natukene raha ja mille saad röövi korral röövlitele loovutada
-
kui soovid, hakka globaalpäästefirmade kliendiks, näiteks - http://www.globalrescue.com - nad aitavad sind hädaolukorras, tulevad füüsiliselt kohale ja päästavad. Aga kindlasti uuri ka teenuse tingimusi ;)
Hotelli valik
- Vali hoolikalt hotell, kus ööbid. Kas see on heas piirkonnas? On selles piirkonnas olnud hiljuti mingeid vägivallapuhanguid, terrorismi vms.?
- Kui võimalik, ööbi 3ndal korrusel. See on piisavalt madalalal, et saad vajadusel läbi akna evakueeruda. Samas piisavalt kõrgel, et keegi ei saa sulle tänavalt sisse astuda.
- Võimalusel vali tuba, millel on rõdu ja, mis on suunatud maja sisehoovi poole.
- Kontrolli kas hotellitoa ukse lukk töötab korralikult. Kui see ei tööta, vaheta tuba.
- Hotelli jõudes käi läbi evakuatsioonitee ja jäta see endale hästi meelde. Ole valmis seda ohu korral kasutama
STRATFORil on päris hea kirjatükk, mis käsitleb olukorrateadlikust - http://www.stratfor.com/weekly/20100609_primer_situational_awareness
Üldiselt algab igasugune turvalisus ikkagi meeleseisundist, sellest kuidas me ümbritsevasse maailmasse suhtume ja kuidas teda tajume. Minu kogemus ütleb, et valdav osa inimesi tegelikult ei taju väga selgelt mis nende kõrval ja selja taga (nii otseses kui ülekantud tähenduses) suvalisel ajahetkel toimub. Robustne näide - väga paljud jalgratturid liikudes kõnniteel või rattateel ei taju, et nende ümber on teisi liiklejaid ja keeravad neile jalakäijatest möödudes südamerahuga ette.
Mis puutub lampidesse, nugadesse, rapellimisaasaga püksirihmadesse jms ägedatesse vidinatesse, siis on need kõigest tööriistad mis avardavad sinu võimalusi keerulistest olukordadest välja tulemisel. Samas ei ole nad võluvitsad mis asendaksid kainet mõistust. Mida millises olukorras kasutada, peab ikka igaüks ise otsustama vastavalt olukorrale. Nuga on üldse üks väga huvitav ese meie kultuuriruumis. Tegemist on siiski eelkõige tööriistaga, ent ometi läheb teatud osa ühiskonnast krampi kui saab teada, et keegi nuga kaasas kannab. Ometigi näiteks ehitajad teevad seda iga päev avalikult, ilma et seda imelikuks peetaks.
Kokkuvõtteks tahan öelda, et ohte tuleb hinnata realistlikult ja läbi mõelda võimalikud ohustsenaariumid ning enda vastukäigud nendele. Nii säästama väärtuslikku reageerimisaega juhul kui tõesti peaks midagi juhtuma. Kindlasti ei tohiks kangekaelselt eitada ohtlikke vahejuhtumite võimalikkust ja veenda ennast , et elame lõputult turvalises maailmas.