Lennureis 1a. lapsega - Mallorca või Dubrovnik?

Tere :) Oleme kahe vahel, kas lennata puhkama Mallorcale või Dubrovnikusse, 1.a lapsega: plaan oleks rentida korter või villa basseiniga ja olla nö paiksed, küll aga tahaks ikka hommikuti/pärastlõunal ringi kärutada. Kumba kohta soovitaksite rohkem ja miks?  Tänud info eest! :)

Mina soovitaks Mallorcat. Dubrovnik pole eriline lastesihtkoht, pigem kultuurireisijale - autoga ringi liikumiseks üsna kitsas ja mägine, rand kivine ning vaatamisväärsuste jaoks tuleb üsna kaugele sõita. Mallorca on väikelapsega lühitrippide mõttes mitmekesisema valikuga.

Kindlasti Mallorca. Saarel on tegemist ja vaatamist päris palju. Ka rannad on seal ilusad. Majutuse soovitaks valida Playa de Palmasse. Siin lingil on infot Mallorca kohta.  https://www.europeanbestdestinations.com/destinations/palma-de-mallorca

Mina soovitaks mõelda üldse mõnele kolmandale variandile. Mallorca on põhimõtteliselt hiiglaslik turismikombinaat. Jah,  sooja vett ja liivarandu jagub, kuid enamikus on sisuliselt tegemist kas ülerahvastatud Saksamaa, Inglismaa vms ( sõltub kuhu kvartalisse lähed, st millise riigi reisijad sinna peamiselt paigutatakse) ehk saar paksult pakettreisijaid täis ning kulinaarset või kultuurielamust raske leida. Saksa stiilis pidude ja õhtuelu nautimiseks võib ka Saksamaale endale minna. See võib kõlada veidi uskumatult, aga näiteks nii Tenerife kui Madeira minu kogemuse järgi paremad valikud. Turiste vähem ja eriti Madeiral ka kohapealset aurat. Seda viimast Mallorcal paraku napib.

 Dubrovnikus ei ole käinud, aga põhjapoolsem Horvaatia ( Istria) samas väga sümpaatne, sinna läheks iga kell. Ja tipphooaja väliselt pole ka privaatsusega probleeme, täitsa võimalik hea otsimise korral väikseid rannasoppe leida kus saab üsna omaette olla. Tegelikult sealne hiliskevad üsna juunikuise Eesti moodi.

Mallorcal olen kaks puhkust veetnud Dubrovnikus mitte. Kaldun ka Mallorca poole.

Palmas elamist ma ei soovitaks, tavaline suurlinn. Liivased laiad rannad leiad Alcudia piirkonnas.

Väljaspool Palmat on liiklus rahulik ja rendiautoga saab päevatrippe kenasti teha.

Kui otsustad ikka Horvaatia kasuks, siis soovitan majutus võtta Dubrovniku asemel Cavtati. Mõnus väike linnake, kust saad Dubrovnikus laevaga ära käia.

Ma olen kolmel korral Mallorcal käinud, kõik need korrad olid küll aprillis ja oktoobris, ent siis erilist ülerahvastatust küll ei täheldanud. Mis pidutsemisesse puutub, siis Magalufis või Arenalis käib tõesti paras labrakas, ent ei pea ju sinna minema, saar piisavalt suur et mujal rahu ja vaikust nautida. Ise olin näiteks idarannikul Cala d'Oris, rahulik külake pereturistidele ning isegi Alcudia oli täitsa tipp-topp kahe väikelapsega puhkamiseks.
Turistide üldarvu osas jah, 2019 oli Tenerifel on 2x vähem turiste kui Mallorcal (5 vs 10 miljonit), samas on Mallorca ka 2x suurem kui Tenerife ja vaatamist rohkem, seda enam et Mallorcal pole vulkaani, mis poole saarest enda alla võtaks. Sel aastal on need näitajad muidugi kordades madalamad. Ning viimasena asjaolu on Mallorca lihtsalt 2000 km lähemal, mis lapsega reisides tähendab 2x2,5 väärtuslikku tundi vähem lennukis viibimist.

Olles väikeste lastega omajagu reisinud, siis julgeks soovitada sihtkohta, kuhu saab otselennuga ning mis toimuvad mõistlikul ajal (mitte öised lennud). Mallorcal ei ole ise käinud, seetõttu ei taha mingit hinnangut anda. Veel julgeks soovitada Paphost Küprosel - ei ole ülearu palju rahvast, kortereid-söögikohti leidub, seal promenaadil kärutada väga ok.

Ma valiks ka lastega lennureisi-puhkuse puhul, et kuhu saaks ühe jutiga, mitte ei peaks terve päev jamama mingite lennujaamadega, et kuidas ühte või teise kohta saab. Lõpuks on sellest päevast terve perega kopp ees, järgmine kulub "taastumisele".

Kui tahta mõnuset olemist , siis ikka võimalikult kiiresti ja normaalsetel aegadel , just laste (lapse) pärast, lennata.

Dubrovikus olen käinud 3 korda - mu üks lemmiklinnasid, aga vist soovitaks lapsega pigem Mallorcat. Enda lapsega sai käidud Mallorcal kui ta oli 1 asta ja 7 kuud. Tegemist jätkus seal kindlasti ja ei tuldnud küll mingit turismikombinaadi tunnet peale. Olime 8 ööd, iga päev käisime ka kuskil sõitmas ning palju jäi veel ka avastamata. Soovitan kindlasti La Palma akvaariumit. Ööbimskoht soovitan vaadata Cala d'Or piirkonda.

Aprillis võimalik et tõesti vähem  turiste  kui juunis-juulis mil oli tipphooaeg. Minu teine kogemus veebruarist ja siis sealses mõistes muidugi täielik madalhooaeg. Aga saar selles mõttes piisavalt suur tõesti, et võimalik ka vaiksemaid nurki leida kui võimalik maja või korterit rentimist endale lubada. Pakettreisijad satuvad samas sageli piirkondadesse kus see kirjeldatud peomelu. Aga sealgi mereäärsed promenaadid, rannad ümber nurga jne. kõik olemas.  

Minu jaoks kippus samas ikkagi kohalikku aurat ja autentsust veidi nappima, selles mõttes näiteks Costa del Sol oli huvitavam. Mitte küll rannik ise muidugi, vaid sisemaa -Ronda, Mijas, valged külad ja oliivisalud jne. Autosõit väiksemaid teid pidu Rondasse eriti meeles. Mallorcal seda eriti ei tunnetanud, välja arvatud saare keskel asunud klooster. Aga kliima muidugi soe, meri sealsamas ukse all ja väikelapsega kultuurireisi teha nagunii ilmselt  veidi keeruline.

Ma ei saa aru, mis massturismist te räägite... see oli kõik enne koroonat ilmselt. Eelmisel suvel sai veel üsna vabalt reisida ja vähemalt nendes Vahemereäärsetes kohtades, kus mina käisin, oli igal pool tühjus. Ok, kohalikud inimesed ikka rannas käivad, aga üldpilt oli väga hõre.  Rääkimata linnadest, kus oli parkimiskohti lahedalt, piltidele kedagi peale oma pere ei jäänud...

Kui Mallorca poole vaadata, siis võib kaaluda ka naabersaar Menorcat. Paar-kolm aastat tagasi sai ühe tripi käigus mõlemal saarel seigeldud ja mulle isiklikult meeldis Menorca rohkem.

https://en.wikipedia.org/wiki/Menorca

Olen ise Mallorcal Alcudia rannas peatunud ja kuigi tegu oli augustikuuga ning enne koroonaaega, siis mingit turismikombinaati seal küll polnud. Vastupidi, turiste oli mõõdukas koguses, ei tekkinud ülerahvastatuse tunnet ning puudusid ka õhtused-öised peod, mis kuidagi öörahu oleks rikkunud (peatusime otse rannas ja väga vaikne oli).  Samas meeldis, et restorane oli hästi palju mille vahel valida, piirkond oli hubane ja ringi käia ning näha oli palju.