München

Äkki oskab keegi siin vastata mõnele küsimusele, mis tekkisid Müncheni kohta mul.

 1. Kas Munich-Salzburg rongile vaja bronnida varem? Koduleht soovitab soojalt/tungivalt bronnida.
 2. Kas olümpiastaadionile pääseb vaatama?
 3. Kas Münchenis veel miskit vaatamisväärsust või toredat kohakest, mis pole mainitud nii kodulehtedel?
 4. Milliseid söögikohti tasuks külastada? Või kust jäänd selline positiivne elamus?
 5. Kas botaanikaaeda pääseb tasuta nagu meil Eestis?
 6. Millist sööki tasuks Baierimaal kindlasti proovida?

Käisin veebruaris 2009 Münchenis.

 1. Ei tea
 2. Olümpiastaadionile pääseb küll, kui seal just mõni suur spordiüritus või Madonna kontsert pole. Pilet oli mingi 3-4 EURi kui õieti mäletan.
 3. Usun et kõik olulisem on igal pool juba mainitud ja see võtab ikka päris palju päevi et kõik ära vaadata. Loomulikult iseasi mis sind huvitab üldse.
 4. Kesklinnas rongijaama kõrval oli mingi itaalia söögikoht, maru hea lasagne ja pasta oli seal :P koha nime kahjuks ei mäleta.
 5. Ei tea
 6. Sööki ei tea aga kohalik õlu maitses küll hästi. Oktoberfesti platsi põhjapoolse sissekäigu kõrval üle tee on üks suur õllesaal (nimi kahjuks ununend jälle), kus ka kohapeal õlut tehakse. Väga toredad ettekandjad olid seal ja väga hea õlu. Kindlasti saab sealt mingit saksapärast toitu ka.
 1. Jah, kui tahta head hinda saada, tuleks see võimalikult vara broneerida. Kohapeal on palju kõrgem hind.

5.Kogu töde Myncheni botaanika-aia kohta selgub nende kodulehelt. http://www.botanik.biologie.uni-muenchen.de/botgart/info/info0.html#eintrittspreise 4. Mynchenis tasub vähemalt korra syya-juua kohalikes kuulsates öllepruulides (st nende biirstuubedes), nagu seda on Augustiner, Paulaner, Bavaria, Löwenbräu, Spaten-Franziskaner. Yks pönev koht, mis meenub, on Isarbräu (vanasse rongijaama ehitatud pruul-restoran), sinna pääseb linnalähirongiga. http://www.isarbraeu.de/front_content.php?idcat=177 6. Sealkandis vöid proovida hapukapsa ja braatvursti lisaks knödeleid. Knödlid on sellised klimpe meenutavad käkid (neid saab ka Tshehhis), mida pakutakse liharoogade lisandiks.

Saksa keelses riigis, et ühistransspordi firmade soodustuste hüvedest aru saada. IC ja ICE peale on vaja koht kinni panna. Tavaliselt. Saksa keelsel DB.de pealt saab ka infot Bayern Ticketi kohta. Ja automaadist saab seda osta ja tuleb Angebote alt osta. Single maksab 20 euri ja 5 persoonile 28 euri terve päev kella 09.00 ja 03.00 järmise hommikuni. Terves BAieris saab saab sellega igas transpordis söita. Müncheni linna ühistransport on terve teadus, pead ise teadma oma vajadusi, palju tarvitad. Selle järgi siis pileti variandi ostma. Ajalehekioskist osta Isar Card, 2 ringi on 11.50 , kestab esmaspäevast teise esmaspäeva kell 12.00.Nädal selle raha eest söita ei ole mitte kallis. Söida kuidas jaksad kahe ringi raadiuses edasi-tagasi suunas.Tavalise piletiga saad ainult ühes suunas mingid minutid. Ringidega plaanid igal pool üleval. Marienplatzi all on Müncheni Verkehrs- und Tarifverbundi saal , Nukumuuseumi poolses osas, maa all. Ja neid piletekontrolle on ikka ka. Nad pole sugugi mundris alati. Pühapäeva öhtul kell 20.00 kontrollivad ka. Ainult imesta. Neid 3-4 inimest tavaliselt. Mitte tänava kohvikkusse minna, sest õige Biergarten on ikka kastanite all.Sinna tohib oma laualina lahti laotada sarvesaia, valge redise ja muu hea kraamiga kaasa vötta aga ölu siis sealt ise osta juurde. Mitte suurt kruuki osta, liisub ära ju. Radlerit vöib ka osta. Limonaadiga ölu. Kui Baden-Württemberg on öige veini piirkond, nii on Bayern öige öllega mönulemise koht. Või kus siis veel.

Annan Sulle häid tippse kui kirjutad leenasuve ät gmail.com

Kas kellegil kogemusi Bayern ticketiga? Näiteks kui minna Münchenist Salzburgi pühapäeva hommikul ja õhtul hiljem tagasi. Mis selleks tarvis teha? Kas bayern ticket kehtib ka Salzburgi ühistranspordis?

nagu aru saan siis see pilet viiele inimesele 28 euri ja kehtib pühapäeast 0.00 kuni esmaspäevani 15.00

München-Salzbrg on lühike sprindiots, aga kui soovid alustada reisi Berliinist, on heaks valikuks Schönes Wochenende pilet. 37 euro eest võid sõita läbi kogu Vaterlandi regionaalrongidega. Pilet kehtib laupäeva või pühapäeva keskööst järgmise hommiku kella 3ni. Siit ka vastus Matkapiltnikule, et ilmselt kehtib ka Bayeri pilet kella 3ni nagu teised Saksa rongipiletid, mitte kella 15ni. Ise kavatsen seda varianti kasutada ilmselt järgmise aasta Oktoberfesti külastamiseks.

Plaan viia noorem õde sünnipäevakingiks Münchenisse - õpib teine usinalt saksa keelt, las praktiseerib ka:) Tekkis küsimus:

 • Kas ca 4 päevaga (saabumine N kl 9 paiku ja lahkumine P kl 7 paiku Lufthansaga) jõuaks ära käia Neuschwanstein´i lossis, vaadata Münchenis ringi ja sõita ka Salzburgi? Endale tundub, et jõuaks: N - München, R - Neuschwanstein, L - Salzburg ja P jälle München. Münchenis käinute arvamus?

Minu meelest täiesti teostatav plaan. Salzburgi ja tagasi saab rongiga väga mugavalt. Aga Neuschwansteini jaoks võiks võimalusel rendiauto võtta. Novembris pole Neuschwansteinis ehk väga palju turismigruppe, aga soojemal ajal on seal küll liiga palju rahvast.

Mis puudutab München-Salzburgi pileteid, siis nendega saadavusega tohiks ka samal päeva suuri probleeme olla, kuid parem oleks eelmisel päeval ära osta. Aga DB kodukalt saab samuti osta.

Neuschwansteini ei läe rongiga ka pikk aega. Üheks päevaks väga OK trip. Ja üks kaunimaid koti üleüldse. Ja kui ikka novemberi ja nädalavahetusel käia Müncenis, siis oleks patt jätta Bayerni mängule minemata ;)

Bussides, IR, IRE, RB, S-Bahn, U-bahn rongides tööpäeviti 09.00-03.00 järgmisel päeval, laupäeviti, pühapäeviti, riiklikel pühadel 00.00-03.00 järgmisel päeval. Salzburgi OK, jäta nädalavahetuseks, saad startida varem. Bayern ticket ei kata ühistransporti Salzburgi linnas. Füssenisse rong- Hohenswangausse buss(Neuschwansteini) OK. Kui aega üle jääb (novembris kahtlane, läheb kell 6-7 pimedaks), tagasiteeks saad lossi juurest võtta bussi Oberammergausse (talveperioodil suhteliselt tühi) ja sealt edasi rongiga Münchenisse. Münchenis raekoja tornis on akende allservas ehitiste kujutised, mida sa ühest või teisest aknast näed. Asjalik.

Varem kirjutatule lisaks juurde, et:

 1. kui juba siinkandis liikvel oled ja midagi eht-Bayerlikku süüa tahad, siis ei pääse mööda Weisswurst'ist ;). Väljanägemine on jah kahtlane esmapilgul, aga maitseb hästi.

 2. Salzburgi ja Bayern-Ticketi kasutamise kohta (mida ma soovitan, sest see on odavaim lahendus) pane tähele, et Bayern-Tcket ei kehti k6igis rongides (st k6ik mis on aeglasem kui RE e regionalekspress (kaasa arvatud), sobib; ICE ja IC ja EC rongis sellega s6ita ei saa. Muuseas - EC ja ICE kohareserveeringud on üldiselt nädala keskel olulised vaid siis kui liikud suurema seltskonnaga, üks-kaks inimest leiavad alati kuskil vaba kohakese, nädalavahetusel soovitan selle paar lisaeurot siiski kulutada (reserveering netist/automaadist pileti ostmisel 2,5 euri/ tädikese käest leti taga 4,5 euri). RE, RB jne rongides kohreserveeringut kui sellist nagunii ei eksisteeri... muidugi, kui rahaga paremat teha pole v6id osta ka I. klassi Bayern-Ticketi ('single' on tavapärase 20 asemel 30 euri); pisut kallim küll, aga esimeses klassis on pea alati vaba ruumi küllaga).

Ise käisin Bayern-Ticketiga Salzburgis paari nädala eest. Hommikuse 9:27 rongiga sinna (s6it RE'ga kestab ca 2 tundi) ning viimase rongiga (21:12) tagasi Müncheni. Vahepeal jäi rohkem kui küll aega, et linnaga tutvuda...

 1. Neuschwanstein'i kohta - jah, see on ilus ja imeline koht jne. Aga samas on see ka üks suurimaid turismimagneteid Saksamaal ehk siis ülerahvastatud ning pikkade ootejärjekordadega... ning lossi siseruumide tuur kestab vaid naeruväärsed 30min (omapead siseruumides ringi tatsama ei pääse)... Lisaks tasub meeles pdada, et sissepääsukaarte ei saa osta lossi juures, vaid Hohenschwangau's asuvast piletikeskusest. Kogu vajalik info on kenasti olemas sellel lehel: http://www.neuschwanstein.de/englisch/tourist/index.htm

 2. Ning 'leenasuve' väitis eespool, et 'Müncheni linna ühistransport on terve teadus, pead ise teadma oma vajadusi, palju tarvitad. Selle järgi siis pileti variandi ostma.' Njah, erinevaid pileteid on jh päris palju.. aga ma ütleks siiski julgustuseks, et ei ole see nii keeruline midagi... m6tle kas/kui palju üldse linnas sees ringi tuuritada tahad... enamik nö 'vaatamisväärsusi' (välja arvatud Nymphenburg'i (ja botaanika-aed), olümpiastaadion ja FC-Bayerni kodustaadion) asuvad kompaktselt linna südames üksteisest väikese jalutuskäigu kaugusel. Lisaks, kui oled vähegi sportlikumat tüüpi, soovitan hoopis päevaks jalgratas rentida ja sellega ringi liikuda (jalgrattateed on väga heas korras, neid on palju ning ratta rent päevaks on ka suht m6istliku hinnaga).

thirstytraveller kirjutas 10/07/2009 10:46: "München-Salzbrg on lühike München-Salzbrg on lühike sprindiots, aga kui soovid alustada reisi Berliinist, on heaks valikuks Schönes Wochenende pilet. 37 euro eest võid sõita läbi kogu Vaterlandi regionaalrongidega. [...] Ise kavatsen seda varianti kasutada ilmselt järgmise aasta Oktoberfesti külastamiseks."

Suhteliselt hullumeelsus on Barliinist Münchenisse regionaalrongidega kolistada - hea 6nne korral (ehk kui rongivahetused ilusti sujuvad) kestab see 'k6igest' ca 10 tundi... samal ajal on reis ICE'ga ca 6 tundi. ICE on loomulikult oluliselt mugavam (jah, samas ka kordi kallim).

Aga regionaalrongidega mässamise asemel, soovitaks ma uurida 'Sparpreise' (http://www.bahn.de/p/view/angebot/sparpreis/spartickets.shtml), mis kehtivad ka ICE's. B-M l6ik ei tule küll t6enäoliselt nii odav kui 'Wochenendiga', aga mugavus maksab ju ka midagi ;).

Mina soovitan ka suvel Münchenis rattaga ringi sõita - rattateed on seal väga head ja näed ka rohkem linna kui maa all rongiga sõites. Kui ratta rendid, siis saad luku kaasa - kui kuskil sees käid siis on ratas kindlas kohas.

Mina soovitan käia pargis Englisher Garten - see on väga suur park ja parim viis ongi seda rattaga läbida, aga veidi näeb ka jala. Rattatee läheb muidu mööda jõe äärt pea-aegu läbi kogu linna, seal on ka mõnus sõita, ristuvaid teid pole palju.

Kindlasti ma ei soovita minna BMW muuseumisse, mis on olümpiastaadioni kõrval. 2003. aastal oli see üks suur pettumus ja sisseseade oli samast ajast, kui linnas toimusid olümpiamängud ehk siis aastast 1972. Olümpiastaadioni ümbruses on tore jalutada, ei pea tingimata piletit ostma. Võib ka teletornis käia kui raatsimist on.

Elan Müncheni ligidal juba 16 aastat. Vaidlen viimasele vastu - BMW muuseum taasavati möni aeg tagasi on väga vahva koht. Meie käime seal päris tihti ja alati on midagi uut ja huvitavat juurde tehtud. Mönele tehnika vastu mittehuvitundvale tibile vöib-olla töesti ei ole huvitav...

randomize kirjutas 06/07/2010 - 01:15.: '2003. aastal oli see üks suur pettumus ja sisseseade oli samast ajast, kui linnas toimusid olümpiamängud ehk siis aastast 1972.'

Vahepeal on ajad edasi läinud ning uus BMW muuseum (2007. aastal avatud ja juba arhitektuurili mõttes vaatamist väärt BMW Welt) on tehnika/autohuvilisele kindlasti huvipakkuv koht. Lisaks toimuvad seal ka kogupere-ettev6mised ning on ka eraldi üritustesari peoloomadele ;). Vt lisaks http://www.bmw-welt.com/web/portal/de/index_highend.html

Olympiaturm'i (e nn teletorni) külastamine on väärt mõte ilusa ilma korral - super vaade linnale... ning rockmuusika s6brad leiavad sealt ka temaatilise muuseumi. Kui aga väheke 'madalama perspektiiviga' lepid ning raha kokku hoida tahad, siis roni lihtsalt Olympiabergi'i tippu - samuti linn kui peo peal. Ning kui satud sinna juhuslikult Föhn'i ajal saad supervaate osaliseks: nt midagi sellist http://www.flickr.com/photos/7659151@N04/2094117522 ;)