Paluksin kiirelt nõu Aafrika teemadel

Püüan siis lühidalt kirjutada. Nimelt, mul on olnud juba 2-3 aastat suur soov minna Aafrikasse seiklema, tutvuma sealsete inimeste ja eluoludega. Ma olen alati kõrgelt hinnanud aafriklaste lahkust, abivalmidust ja seda, kui õnnelik ja rahulolevad nad ise on :) Nüüd kahe kuu pärast.. umbes nii juuli keskpaigas tahaksin kunagi enam-vähem augusti lõpuni sinna minna. Tansaanias ja Keenias tahaks ära käia, need kohad on miskipärast eriti muljet avaldanud. Ma lihtsalt tunnen, et tahaksin kogeda midagi uut ja 'leida iseennast' ringi reisides, seega ma tahtsingi küsida, millega peaksin ma sinna minnes arvestama, kui palju see kõik mulle maksma läheks jne :) Konkreetselt kindlaid küsimusi mul polegi, inimesed võiksid lihtsalt muljeid jagada. Kui oleks võimalik, siis soovitada ka kindlati odavaimat lennuvõimalust(lend ei pea toimuma tingimata Eestist, kindlasti võib ka mujalt) Ning ma väga vabandan, kui kellelegi pole äkki meeltmööda see, et sarnaseid teemasid juba on :D Igatahes, tänan vastajaid juba ette ära ja kõike head! :)

Kallis laps, algatuseks loe läbi Trip.ee postitussoovitused. Ma tean, et see on tüütu, aga me pole siin kahjuks hiromandid, et teada, kaua sinu puhul eneseleidmine aega võtab ja mis mugavusastmel sa ennast leida tavatsed.

Aga miks sa reisijuhist ei vaata? Või kavatsed ilma minna?

Aafrika on tõsine koht, üksik kogemusteta valge turist on suurepärane ohver. Peale selle on Aafrika äärmiselt kallis reisimiseks. Ennast võib leida ka Lätis või Eestis seljakotiga rännates.

Kallis laps? ma pean teid kurvastama, aga 25-aastane vist siiski pole enam laps teps mitte. Pealegi jääb teie vastukajast mulje, nagu oleksin ma eriliselt rõhku pannud eneseleidmisele, mis pole üldsegi mitte nii. ja Lätti minek? No ei, jääb ära. Lätis olen niigi palju käinud ja kes veel aru ei saanud, siis minek on kindlasti Aafrikasse, mitte kuhugi mujale. Olen juba arvestanud sellega, et minek on kallis.. no paljud asjad elus on kallid, ja siis? Alati on võimalik ka odavamalt läbi ajada ja pealegi, tahtmised ei tohiks jääda alati raha taha. Pealegi lähen reisile pundiga, (N25, M24 ja N28) Ainus asi, mida ma tahtsin, olid muljed Aafrikast.

Ennast saab leida ainult vähe teisi aidates .) Seega miski vabatahtlik töö Aafrikas oleks küll soovitatav variant.

Saatsin sulle sõnumi ja võin jagada omi muljeid Tansaaniast ja Sansibarist. Mõlemad on võrratud!

Plaan on hea, aga kardetavasti lõhud oma Aafrika visiooni selle reisiga ära :) Ma ei ole küll terves Aafrikas käinud, kuid mulle meenuvad esimeste märksõnadena kohe vaesus, pealetükkivad inimesed, viisadega jamamine, ohtlik, pikad ja ebamugavad sõidud, rahliselt kallis, haigused, sõjad, korruptsioon jne... aga ometi lähen alati sinna tagasi.

Esmakülastusena soovitan alustada Egiptusest, Marokost, Tuneesiast (ei ole käinud), Keeniast, Tansaaniast, Gambiast või LAV-ist (ei ole käinud).

Mina eelneva kirjutaja arvamust täielikult ei jaga ja soovitan Sul kindlasti Aafrikas ära käia. Vaesust on seal küll palju, kuid pealetükkivaid inimesi teiste madala elatustasemega maadega võrreldes vähe. Viisad saab lihtsalt ja kergelt otse piirilt, haiguste vastu võimalik vaktsineerida. Bussisõidud on küll tõesti väga pikad ja ebamugavad aga see käib asja juurde. Kindlasti ei kehti see terve Aafrika kohta, käisin ainult Tansaanias ja Keenias, kuid seal küll mingit ohtu ei tunnetanud. Suurlinnades tasub muidugi kindlasti ettevaatlik olla aga väikestes kohtades on ka pimedas ringi liikuda täiesti ohutu. Lendasime Aafrika poole Brüsselist Jetairfly-ga. Piletid olid ostetud Brüssel-Mombasa-Brüssel, kuid maha läksime hoopis Zanzibaril (sellel marsruudil on Zanzibaril vahepeatus). Nädala veetsime seal ja siis seiklesime maad mööda Mombasasse, seega jäi ära palju tüütut bussisõitu. Soovitaks alustadagi nendest maadest, et Aafrikaga esmatutvust teha, sest kindlasti on seal maid, kus olud väga karmid. Kirjutan siia ka summa, mis meil selle reisi peale kulus. See siis 55 000.-krooni kahele inimesele, seal sees absoluutselt kõik kulud (ka üks kolmepäevane safari). Kindalsti on võimalik odavamalt läbi ajada. Ja loe läbi kõik eelnavad reisikirjad ja soovitused, mida tripist leiad, need kuluvad seal olles vägagi ära. Ilusat reisi!

Ma olen arvestanud sellega, et Aafrikas on vaesus.. see on ju nii aktuaalne teema, et sellest mitte tealdik olla on praktiliselt võimatu, aga ma usun siiski, et ma olen iseloomult piisavalt positiivne ja optimistlik, seega suudan ka neid pealetükkivaid inimesi ja pikki bussisõite hinnata.. isegi, kui need on ebamugavad. Ja Morrisette, teil läks kahe peale 55 000.-? Olen raha mitmeid kuid vaikselt kõrvale pannud, koos põhimõtteliselt 50 000. Me oleme õnneks ka selline seltskond, kes ei ootagi mingit luksust ja me tuleme vähesega hästi toime. Suurimad tänud igasugustele soovitustele :)

Teema algataja on ilmselt väga hästi kursis, et Aafrikas on 53 maad, mis kõik erinevad üksteisest vähemalt sama palju või rohkem kui Euroopa riigid. Selle ca 6 nädalaga, mida reisiks plaanid, ei näe sa kindlasti "Aafrikat" vaid 1-2 maad ja nende põhjal kogu kontinendi kohta üldistuste tegemine on üsna tobe.

Mõned huvitavad materjalid, mida võiks olla kasulik lugeda/vaadata:

Kuidas kirjutada Aafrikast? Keenia kirjaniku Binyavanga Wainaina paduirooniline artikkel kõigist nendest klisheedest, mis meile pähe tuleb kui kuuleme sõna "Aafrika" (paljud on neist on käesoleva jutulõnga varasemates postitustes juba kirjas) http://www.granta.com/Magazine/92/How-to-Write-about-Africa/Page-1

Chimamanda Adichie (Nigeeria kirjanik): The danger of a single story Äärmiselt mõtlemapanev video stereotüüpidest ja eelarvamustest, Aafrikas ja mujal.

http://www.ted.com/talks/chimamanda_adichie_the_danger_of_a_single_story.html

Vabatahtlikud Keenias: http://mannapudrukauss.blogspot.com/ Vabatahtlikud Nigeerias: http://jeerumnigeerium.blogspot.com/

Ja lõpetuseks - eesmärgist "iseennast Aafrikasse otsima minna" on klisheelikum ainult "iseennast Indiasse otsima minna" :) Mine parem maale vanaema juurde, lõhu seal kaks-kolm nädalat puid, riisu lehti ja pane suveks juurikad maha (kui maa lubab) - tuleb vähemalt sama edukas iseenda leidmine, kui "Aafrikas" .

Ära kuula ironiseerijaid, mine käi ära, tõeline elamus igas mõttes. Minu jaoks seni lahedaim reis näiteks.Vaktsiinid tee kindlasti, malaariarohud ka. Moskiitosid rohkem kui kohalikke. Transport on jube, aga tasub ära proovida - vinge, kui kannatust varuda. Hotellid kohapealt, ja saime jube korralikud väga norm hinnaga. Inimesed on vaesed, aga toredad, jube jutukad ka. Vargaid on meilgi, igaks juhuks hoia seljakott lukus ja dokumendid, "kodumasinad" väga peidus.

Nõustun triipkoodiga, ka minu jaoks oli see reis kõige elamusterohkem ja põnevam. Ja kui oled sellele nii pikalt mõelnud, siis mis seal enam viivitada. Sellest 55 000.- kr kulus meil transpordile algusega Tallinnast 19 000.- kr/ 2in, kohapeal kulus siis ~36 000.- kahele, reis kestis meil 16 päeva. Odavamat majutust kui 35USD 1öö/kahene tuba, me ei leidnud, ka kõige viletsamat mitte. Ja oma raha hoidke kindalasti peidus ja luku taga, pikanäpumehi on palju, ka korralikes kohtades (näit safaritel lodge`s). Õnneks võtavad nad su rahakotist küll ainult osa, mitte ei tee seda tühjaks aga see lohutab vähe. Vaktsineerimine on igaühe isiklik asi, ka sinna kulub korralik summa kui kõik nõutavad ära teha ja malaaritablette ka võtta. Meie tegime ainult kollapalaviku vaktsiini, sest kartsime et seda võidakse Tansaaniast tulles Keenia poolel nõuda. Aga ei küsinud keegi. Moskiitosid oli vähe (väga tuulised ilmad), kindlasti on neid rohkem peale vihmaperioodi. Kui Keeniasse minek, siis soovitan meest nimega Victor, temalt saab abi ja soovitusi öömaja osas ja ka safarit broneerida kui huvitab. Võin anda tel nr ja meiliaadressi. Nii kaugele minnes on hea kui on keegi, keda usaldada saab. Veel soovitaks ikka natuke läbi mõelda, kuhu minna, teha n.ö. väike reisiplaan. Internetist on võimalik päris palju infot välja otsida ja see tuleb kohapeal kasuks. Aga see on lihtsalt soovitus! Parimat!

Tahaks minna Aafrikasse. Veigo ütles õieti "Kallis laps...". Alustada võiks sellest, et tuleta meelde geograafia tunnis õpetatu. Aafrika on väga suur, paljuriikne ja väga eritahuline. On sõbralikud riigid ja on väga vaenulikud riigid. Mina soovitan valida üks riik ja reisida seal ning tunnetada selle riigi aurat.

Antonio, in17 ju kirjutas, et tahab ära käia "Tansaanias ja Keenias". Suht konkreetne. Ja ta nimi on petekas - tegelikult 25 aastat vana täiskasvanud inimene. Las käib!

Edu!

Oskan rääkida vaid Keenia kohta. Lugedes teemaalgataja soove, siis soovitaksin sellist reisi ülesehitust, et alguses minna nii paariks nädalaks vabatahtlikuks, harjub kiiremini kohaliku kultuuriga ning saab tänu usaldusväärsetele kohalikest tuttavatele veidi infot ja nõuandeid, seejärel puhata-reisida ning lõpus soovitaks veeta nädal(-paar) üksinda (ehk siis ilma teiste eestlasteta) kas siis reisides või vabatahtlikku tööd tehes - kui eesmärgiks on nn eneseleidmine, siis soovitaks just teatud aja olla üksi ning reisi lõpupool on selleks sobivaim, kuna siis on juba julgem tunne. Mina olin vabatahtlik näiteks siin: http://takatifugardens.atspace.org - enamasti inglise keele õpetamine koolis lastele, keskust juhib austraalastest paar, kuid töötab ka kohalikke, elamine ja toit on tasuta, mingisuguseid tasusid ise maksma ei pea. Tean veel paari kohta tasuta vabathatlikuks olemiseks, soovil kontakteeru: 6smily@gmail.com

"Millega peaksin ma sinna minnes arvestama?" Enda turvalisuse huvides liikle pimedas vaid taksoga. Linnades on turvalisuse probleem pimedas suur, ka maapiirkondades on isoleeritud/inimtühjades kohtades risk olemas. Soovitan kaasa võtta (käte)desinfitseerija. Võtke kaasa võimalikult vähe asju, kohapealt saab enam-vähem kõike osta ning suurte kottidega mitmeliikmeline valgete inimeste grupp äratab liigselt tähelepanu. Kui soovite natuke kohalikku ühiskonda sulanduda, ärge käige ringi nii, nagu me Eestis suvel käiks, eriti väiksemates linnades soovitaks vähemalt üle põlve pükse ning vähemalt midagi sama katvat kui varrukatega t-särk, kohalikud käivad enamasti (eriti väljaspool Nairobit) pikkade pükste/seeliku ning tihti ka pikkade varrukatega särgiga. Ja veel, ära usalda rahaasjades kohalikke, keda vaid veidi aega oled tundnud, kui tahad teha annetust millegi ostmiseks, ära tee annetust, osta see asi.

Lennufirmadest võid vaadata selliseid: http://www.emirates.com/english/ http://www.virgin-atlantic.com/en/eu/index.jsp

Safari: kui reisi sees on ka sõit rahvusparki, soovitan 3-päevast safarit. Lisaks on huvitavad kohad Baringo järv - saab telkida Robert's campis, öösel tulevad jõehobud telgi kõrvale rohtu sööma, tohutult palju linde ja väga ilus järv; lake elmentaita - teel Nairobist Nakurusse (umbes 40 km Nakurust), palju flamingosid, saab lihtsalt seal jalutada, rahulik, turistidevaba koht. Turkana järve idakallas ja teekond sinna... Hell's gate national park - pargis saab sõita jalgrattaga või jalutada, sebrad, pühvlid, kaelkirjakud, gasellid jne.

Ööbimine: ka lonely planetis on olemas odavamad "hotellid", nende hinnad 1 inimene on alates umbes 350 shillingit (umbes 50 krooni), üsna korraliku kaheinimese toa saab umbes 1200 shillingiga - veidi alla 200 kr. Mina näiteks rentisin külas maja, 3 tuba, 2500 shillingit kuus (umbes 400 kr), võimalusi on palju. Alati tasub kohalikelt nõu küsida (kuid olla vastuste suhtes siiski igaks juhuks veidi skeptiline).

Head reisi :)

Mina ka soovitan Tansaaniat. Ja kindlasti rahvusparke, need jätsid ikka väga võimsa mulje, Serengeti, NgoroNgoro. Sõitsime seal 5 päeva ringi ja läheks võimaluse korral kohe uuesti tagasi:) Internetist leiab jah palju infot, näiteks safarile minekuks kasutasime sellise firma nagu www.sunnysafaris.com abi. Kui juba plaan Tansaaniasse minna, võiks ka Sanzibaril ära käia. Sinna võimalik minna nii praamiga kui ka lennukiga. Me sõitsime lennukiga, siselendusid teeb selline firma nagu Precision Air. Korralik, uued lennukid ja piletihinnad ka täitsa ok. Tansaaniasse (Dar Es Salaami) lendasime Qatar Airwaysiga algusega Stockholmist läbi Doha. Oli sooduspakkumine, pilet ühele inimesele algusega Stockholmist siis natuke üle 10 tuhande krooni. Soodsalt saab ka läbi Londoni Keeniasse Nairobisse lennates ja sealt bussiga või lennukiga edasi minnes. Meil ei olnud kollapalaviku vaktsiini tehtud ning ka tõendit ei küsinud piiril keegi (üldse oli viisa tegemine piiril väga lihtne ja väikse ajakuluga, nii et ei ole suurt mõtet seda varem ette teha). Kuigi lugesin ka ise, et vahest nad pidid kollapalaviku vaktsiini tõendit küsima, aga mitte eriti Euroopast tulevatelt inimestelt. Malaariatablette üldiselt ikka soovitatakse võtta, kuigi ise nägin reisi jooksul umbes kahte sääske.. Ja ööbimise kohapealt loodusparkides. Eriti Serengetis ja Ngorongoros on lodge'des tubade hinnad väga kallid, üle 300USD/öö.. Võimalik on ööbida ka telgis (võimalik safarifirmalt rentida kogu telkimisvarustus ja ka lisaks autojuhile võtta kaasa kokk, kes valmistab hommiku-lõuna- ja õhtusööki ja aitab ka telkide kokkupanemisel) ning siis tuleb safari hind oluliselt soodsam. Kuna meil olid reisil lapsed kaasas, ei hakanud metsikus looduses lõvide, hüäänide ja pühvlite keskel telkima, samas võib see aga päris huvitav olla:)

Alustajale võiks Namiibia olla päris hea variant. See riik tundub olevat üks turvalisemaid Aafrikas, küllaltki puhas ja heas korras (ilmselt on nad midagi õppinud sakslastelt, kes toimetasid seal enne I maailmasõda) samas leidub palju ilusat loodust ja kõikvõimalikke loomi, maa on suur ja rahvast hõredalt, malaariat on vähe ja ainult riigi põhjapoolses osas (seal võiks siiski malaariarohtu süüa, Lariami või Malaronet). kohale saab sõita Air Namibia´ga, mis tundub väga viisakas lennuliin (algusega Frankfurdist) ja praegusel ajal, mis on turistidele off-season võib ilmselt edasi-tagasi pileti saada kusagil mitte üle 10-12 tuhande, võibolla isegi odavamalt. Neil on ka Tallinnas väga asjalik esindus, kust ma ise olen tavaliselt ostnud lennupiletid ja osa majutusest. Münchenist peaks Windhoeki lendama ka Air Berlin, aga sellega mul kogemus puudub. Ühtlasi saab praktiliselt sama hinnaga teha ka veel stopoveri näiteks Cape Town´is, ka Lõuna-Aafrika on suht tsiviliseeritud riik, aga seal pead olema pidevalt valvel, sest röövida võidakse ka kesklinnas päise päeva ajal (eriti ohtlikud kohad on Johannesburg ja Durban). Aga lohutuseks, et enamus Aafrika paariariike on veel palju ohtlikumad. Kindlasti tasub Namiibias rentida auto ja käia Etosha rahvuspargis, Damaralandis ja võib ka lisada rannapuhkuse Swakopmundis, mis on väike saksa stiilis linnake ookeani ääres. Vesi on küll jahedavõitu, aga eestlasele siiski ujutav, ehk 18 kraadi ja hulga soojem, kui Cape town´is kus vesi on jääkülm. Siinsamas Trip´is peaks Namiibia kohta olema piisavalt infot üleval. Viisad on vajalikud mõlemasse riiki ja nendega läheb aega, kuid Namiibia saatkond Stockholmis on sõbralik ja abivalmis mida ei saa just ütelda LAVi esinduse kohta Soomes. Viisateenuse võib saada kas samast Air Namiibia esindusest või mõne muu reisibüroo abil või ise saates kulleriga.

Unustasin veel lisada, et sealsamas Namiibia kõrval on ka Botswaana, kus on veel rohkem loomi ja mis peaks nüüd olema viisavaba.

Kui eneseleidmiseks läheb, vaata näiteks selliseid blogisid:

http://avantyristid.blogspot.com/ http://ethelkxxk.wordpress.com/

Viimase blogi autorit mõnevõrra tundes soovitan ma ka talle kirjutada ja nõuandeid küsida, kolis peaaegu hetkeimpulsi alusel Ghanasse ja on seal umbes aastakese elanud.

Minu enda kogemused on pigem korraldatud missioonidelt, aga nende põhjal ma siiski ei soovitaks paljudes riikides suvalise ühistranspordiga ringi sõita (pikad bussisõidud), tegelikult ma pigem soovitaks sel puhul hankida endale mõne korraliku 4x4 auto ning sõita läbi erinevate riikide. Siis olete rohkem vabad ning näete ka rohkem. Millised riigid? See sõltub juba teie enda kultuurihuvist ja keelteoskusest ning kindlasti kogemustest ohu hindamisel konfliktijärgsetes piirkondades. Ma soovitaksin valida kõigepealt huvitav piirkond välja ning siis seal asuvate riikide kohta ülevaateid lugeda ning vaadata, mis kõige mõistlikum ja põnevam tundub.

Olen käinud ja näinud nii et minu poolt sulle kõikke paremat ja ma usun et sa jääd rahule. Ole ettevaatlik ja ära mine inimestega kaasa kui nad sind kuskile kutsuvad :) Jõudu:)

Mikk.