Pardakaamera

Mõlgutan mõtteid autosse pardakaamera ostmiseks. Olen uurinud erinevaid foorumeid, kuid eriti palju värsket ja asjalikku infot pole leidnud.
Siit ka küsimus. Millist pardakaamerat sõiduautosse soovitate, mida oleks hea silmas pidada selle valikul?
Küsimus ka laadimise kohta. Kas laadimine sõidu ajal käib läbi sigaretisüütaja pesa?

Tere, johhaidii.
Kasutan seda juba mõnda aeda. Üldiselt, mida kallim, seda parem. Nüüd on neid igasugu lisanditega (gps,fotakas,jne). Seda pead ise valima, soovitada on raske. Laadimine käib ikka läbi sigareti süütaja. Mul on selline, mis on usb otsikuga ja vahelüli on ka kaasas, et saaks sigaretisüütajasse panna. Ah jaa, parem on selline, mis ka pimedal ajal lindistab.

Pardakaamera valikul on kriteeriume tohutult, pigem on küsimus mis sulle vajalik on.
Tavaliselt valitakse 2-3 kriteeriumi põhiselt.

 1. Pildi kvaliteet päeval ja öösel.
 2. Salvestusmeedia ja selle suurus(max mahtuvus)
 3. Kaadrisagedus(tihtipeale saad max sageduse juures 8h lindistust)
 4. Kaamerate arv ja nende "vaatenurk"
 5. IR vajadus
 6. Lokaalne toide(aku kestus)
 7. Kinnitus võimaluse(ntx peegli külge jms)
 8. Kaugjuhtimine
 9. Välise monitori võimalus
 10. G-andurite vajadus
 11. Salvestusviited(ka eelsalvestuse vajadus)
 12. Talvekindlus
 13. Valgustundlikus ja reageerimise kiirus
 14. Peenemad häälestused(signaalide elimineerimine, teabe teisendus(km/miilid), kaardikasutus(ntx googlemapsi route) GPS standardid jms
 15. Mahamängimse programmi mugavus(ka eksporti tasub vaadata)

Ilmselt on neid tegureid veel mille põhiselt keegi otsustada soovib aga ise valiks parimat pildikvaliteeti. Kuna Eestis nende müümisega ollakse alles lapsekingades, siis soovitan vene foorumites väheke ringi käia(Видеорегистратор otsinguks). Youtubis oli kellegi vennikese võrdlus (ca 8 salvestiga), sealt saad päris hea ettekujutuse, mis vahe neil on. Aga suht rusikareegel, et kallimas otsas on paremad salvestajad(Sony mdx on kallis aga kiitust väga saanud ei ole)

Ei oska Sulle täpsemat nõu anda, kui seda, et ise kasutan sellist komplekti http://www.oomipood.ee/product/cl-1092dv-l/autokaamera-hd-720p-2-lcd-kuni-32gb-sd-hdmi ja http://www.ordi.ee/EPood/Product.aspx?MC=TARVIKUD&ItemID=4500-1719 ning ei oska midagi paha öelda ja olen rahul. Päeval kasutan 1080P resolutsiooni ja öösel 720P resolutsiooni. Telekast vaadates pilt OK (minu arvates).
Tegemist on puhtalt isikliku kogemusega, mis ei pretenteeri absoluutsele tõele!

Paar asja kindlasti. Et oleks näha auto reg. numbrid nii päeval kui ka öösel. GPS, st. Sinu kiirus. Löögiandur, kui peaks midagi juhtuma, siis näiteks minut enne ja minut peale avariid salvestatakse (ei kirjutata automaatselt üle). Et salvestaks ühe minuti, kahe minuti, viie minuti pikkuste osadena.

Oluline oleks veel jälgida salvestusnurka. Osad on väga väikese nurgaga, aga natukene kallimad juba päris ilusa laia nurgaga.
Veel peaks arvestama seda, et näiteks Austrias on see vidin keelatud.

Ise lasin esinduses autot ostes toitekaabli peegli juurde vedada lae seest.
Siis hea, et juhtmed ei tilbenda vaateväljal ees.

Täpsustuseks Austria teemale: vidin ei ole keelatud, küll aga on keelatud filmimine. Tõsi, erandiks on see kui filmitut kasutatakse eraotstarbel (nt perekondliku reisivideo tegemiseks), seega kui Austria politsei teid kinni peab ja pardakaamera tõttu trahvi peaks tahtma teha, siis tuleb alati põhjendada, et tegemist on eraviisilise reisivideoga.

Olen ca aasta kasutanud pardakaamerat, algul laenasin, aga peale mõnda sõitu ostsin suht odava ja paigaldasin igapäevaseks kasutamiseks. Minu arust on ta eriti vajalik just Tallinna hullumeelses liikluses ja nüüd on kohe tunduvalt rahulikum sõita. Kuigi meie kohtud vist eriti ei arvesta neid salvestisi, aga enda süütust on lihtne politseile ja kindlustusele tõestada.
Kasutan madala kvaliteediga salvestusrežiimi, mis 32 Gb mälukaardiga salvestab ca 16 tundi. Alles hiljuti vaatasin "taustaks" eelmise aasta välismaal tehtud sõite ja hea oli reise meenutada.
Autos on Itaaliast ostetud 12v jagur vist kolme suure pesa ja USB kohtadega.

See Austria teema on õige. Keeld tuli neil eelmise aasta kevadel läbi ühe kohtuloo, kus oli teemaks see, et keegi oli Youtube'i riputanud mingi video, kus oli näha mingis autos vale mees vale naisega ja selle alusel tõmmati käima peretragöödia.
Mina vestlesin Austria politseiga sellel teemal suvel Tauren autobahn'il. Kuna teadsin keelust, siis kaamera ei töötanud. Näitasin politseinikule kaamera viimast faili, kus oli näha meie Austriasse sisenemine läbi Karawanke tunneli ja siis salvestuse lõpp. Politseinik oli meeldivalt üllatunud, et meiesugused "ossid" tunnevad Austria seadusi ja peavad nendest kinni :).
Liiklusadvokaat Indrek Sirk on öelnud, et põhimõtteliselt peaks nende kaamerate salvestused kõlbama kohtule tõendusmaterjaliks küll, sest tegemist on n.ö. sõltumatu tunnistusega, kus on salvestatud tuimad faktid.

Kasutan videoregistraatorit enda mõlemas autos ja siiamaani rahul. Esimese ostsin 130 euriga netist ja teeb kõik vajaliku ära, teise ostsin 30 euriga Järve keskusest ja see teeb samad asjad ära (video kvaliteet ehk natuke kehvem, aga kõik olulise fikseerib ja toimib samaväärselt).
Nii, et minu arust pole mõtet eriti palju raha selle vidina peale raisata, kuna enam-vähem samaväärsed on nad kõik.
Kuigi jah, kallim näeb natuke parem välja (stiilikas :D)

Procam 2X3
Datakam G5
Trendvision TV-103
Visiondrive VD-9500H
Kõike neid proovinud, väga head, ainult mis hind endale sobib.

Sellest Austria seadusest on põhjalikumalt juttu sealse andmekaitseühingu kodulehel: http://www.argedaten.at/php-generiert/privacy_day_at_Mythen_und_Fakten_zur_mobilen_Video%C3%BCberwachung.html. Lühidalt kokku võetuna ei ole lubatud avalike kohtade filmimine jälgimise eesmärgil ilma konkreetse kahtluse olemasoluta. Küll aga ei ole keelatud oma kinnis/vallasvara filmimine, kaasa arvatud vara kaitsmise eesmärgil. Teisisõnu, lubatud on valvekaamera, mis näitab oma maja uksi-aknaid, kuid tänav ei või vaatevälja jääda. Samuti on lubatud kaamera, mis jälgib vaid oma auto siseruumi (nt varguskaitseks). Lubatud on ka filmimine turismi- või spordieesmärkidel: seega filmida võid mägesid ja vaatamisväärsuseid, või siis näiteks kiivri küljes kaamera millega oma sportlikke saavutusi jäädvustad. Trahv, kusjuures, on päris krõbe, kuni 25.000 eurot. Mis asja veel kurioossemaks muudab, on see et salvestisi saab põhimõtteliselt kasutada kohtus tõendusmaterjalina... ühesõnaga pole ime, et Kafka ning Hašek oma teosed Austria keisririigi hiilgeajal kirjutasid :)

to leokran:
Kust Eestimaal on võimalik osta Sinu väljapakutud kaameraid?
Erilise vaatluse all on Trendvision TV-103

Eesti kohta ei oska öelda,viibin suurema osa ajast Venemaal ,siin saab pea igast putkast.

Ega te ei oska öelda, kas ka praegu kehtib see Austria keeld?

Teema jätkuna annan teada et Saksamaal avaldati täna sealse riigikohtu lahend, mille kohaselt on pardakaamera salvestite (ning sellest johtuvalt ka pardakaamerate) kasutamine põhimõtteliselt lubatud, eeldusel et salvestisi kogumina ei koguta ja avaldata ning õigusvaidlustes kasutatakse vaid juhtumi tehiolusid selgitavaid lõike salvestistest.

Rohkem infot inglise keeles: http://www.dw.com/en/dashcams-in-germany-permissible-in-court-court-rules/a-43788494 ja saksa keeles:   http://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/kriminalitaet/bundesgerichtshof-erlaubt-dashcam-videos-als-beweismittel-15590624.html

Kuna eelmisest soovitusest mitu aastat möödas, siis ootaks praegu uusi soovitusi.


Plaanis Balkani reisile kaasa osta pardakaamera. Seega vist vajalik, et oleks ära võetav, et ööseks autosse ei jätaks.

HD video, suure mälukaardi võimekus. Võiks niisama ka pidevalt videot salvestada, mitte ainult siis, kui nuppu vajutan. Et saaksin mingeid juppe reisivideos kasutada.

Kust selline asi voolu saab, sigaretisüütajast? Aga sinna ühendan juba GPS-i...

Olen loobunud DVR-st ja kasutan vana mobiili. Kvaliteet parem ja saab ka ülesse paigutatuna sõidu aegu pilte teha. GPS-i asukoht salvestub samuti. Äppe on selleks piisavalt, et kasutada DVR-na.

Nojah, ma pole veel nutitelefoni ajastusse jõudnud, nii et midagi osta tuleks niikuinii :D

minu soovitus oleks....osta algul koige odavam hiinakas,saad selle kätte 15 euroga,soida sellega 1..2 nädalat,tutvud olukorraga ja loomulikult ostad siis uue,aga,kas 200 eurose,60 eurose....seda otsustad ise.....mina soitsin mitu aastat hiinakaga,polnd häda midagi,salvestas,mängis olukorrad ette ,nyyd on mul muidugi hoopis kallim,kuna eesmärgid on teised!