Psühhotroopsed ja narkootilised ravimid

Mul on kolmeks kuuks Esta luba, eesti keeles ravimijuhend, tsekid,luba ravimiametilt, kuid olen ikka mures, kuna siin on ära hirmutatud, et saadetakse piirilt tagasi ja mul veel ka ravimid. Ravimiamet ütles, et arsti teatis oleks inglk. kuid see valmistas meie arstidele suurt peavalu, anti ainult eesti keeles. Endal muidugi pole mingit probleemi tõlkida. Kas 3 pakki rivotrili ja kolm pakki paroxetini(see on antidepressant) lubatakse võtta? Ma ei leia kusagilt andmeid selle kohta. Ravimiamet ütles ka, et nemad annavad loa aga uurigu ma ikka ise ka, kas vastav riik lubab..Edasi-tagasisoidupilet olemas. Koht kus olla NY olemas, krediitkaarti aga pole. Saan teha krediitkaardi tunnustega deebeti. 14 dollarit maksin pereliikme krediitkaardiga. Rahalisi probleeme pole.

Vajaksin rahustamist neilt, kel endil kogemusi USA tolliga, et kas kõik korras.

Suured tänud neile, kes vaevuvad vastama.

Suure tõenäosusega probleeme tollis ei tohiks tulla, seda enam kui kõik paberid Ravimiametilt jne kaasas, ja tegu vaid 3 karbiga kumbagi, ehk siis kindlasti annab vajadusel põhjendada et see kõik vaid oma tarbeks. Ja kui ka peaks keegi siiski sind ette võtma, ja kui (mistahes ettekäändel) nendega maale mitte lubama, siis nii paroksetiini (brand name seal Seroxat, või koopiaravimina Paxil) kui ka Rivotrili on USAs kindlasti mõlemat apteekides olemas, tõsi soodustused arvatavasti ei laiene ja seetõttu hind ehk kallim. Ja kui reptseptiga (või ka ilma) seda kätte ei saa, siis on-line pakutakse mõlemat seal ohtralt ja kätte toimetamine on seal USA-siseselt kindlasti kiire.
p.s. Kui kõik käsipagasis, siis peab valmis olema, et "küsimusi" võidakse esitada ka varem, juba Eestist alates, üks variant on jagada ka pool-pool, et ühe jooksvalt vajaliku karbi võtaks käsipagasisse, teised suurde, seda on ka loogiline põhjendada, ja väheneb tõenäosus et miskit võib lisaks tollile ka lihtsalt pagasiga kaotsi minna (või viibida)..
Senikaua aga rahulikku närvi.

Aitäh, TarmoK! Väga kena sust põhjalikult vastata. Lugesin kusagilt, et ravimid peavad olema käsipagasis ja 1 liitrises kilekotis suletuna? Kas ravimeid peab deklareerima, kui vaid isiklikuks tarbeks ja kogus täpselt selleks ajaks kuni seal? Kas Usas saab siis neid ravimeid ilma retseptita?

Kati, kust Sa lugesid, et ravimid peavad käsipagasis olema ja kilekotis? Ma võin eksida, aga seni pole kunagi ravimid sinna minigrippi pannud - sinna lähevad ikka vedelikud ja gelid.

Ravimeid olen vedanud nii käsipagasis (seda, mida hetkel tarvis on / võib vaja minna) kui ka äraantavas. Nt kuuajalisele reisile on kahe peale ravimeid ikka hulgim - ja kõik äraantavas ning seni pole (ptüi-ptüi) kuskil kunagi keegi selle vastu huvi tundnud. Reisinud selliselt nii Euroopas kui USAs kui Aasias ja Aafrikas.

Tip, ma ei mäletagi, kust seda lugesin..olen püüdnud leida informatsiooni erinevatelt saitidelt.Seega ka antidepressandid ja rahustid võivad olla äraantavas pagasis? Paberid kõik olemas. Ma lihtsalt arvan, et äkki see ei jäta head muljet kui selliste rohtudega lähen, eriti kuna kuna kasutan estat. Olen lugenud , et inimesi on tagasi saadetud aga pole kunagi aru saanud pohjustest, sest seda pole selgitatud. Lähen puhkama ja ei tahaks, et midagi tobedat selle ära rikuks. Kohalikud kasutavad ju ise ka antidepressante ja rahusteid, see pole midagi midagi nii halba..Mul nad niikuinii nii igaks juhuks kaasas..

Kas isiklikuks tarbeks kasutatavaid ravimeid väikses koguses peab üldse deklareerima?

KatieK, kommentaariks niipalju, et arstid annavadki üldjuhul erinevaid tõendeid riigikeeles ja tõlke tellimine on juba iga inimese enda kohustus. Ametlikud tõlked peavad olema ka kinnitatud, mitte lihtsalt enda kirjutatud. Ravimid ei pea olema käsipagasis ja liitrises kotis, kus vedelikud jne. Mind aga hämmastab Sinu viimane lause, et need ravimid - Rivotril ja Paroxetin on nagunii nii igaks juhuks kaasas. Vähemalt Paroxetin ei ole ravim, mida lihtsalt igaks juhuks võtta.

Ma lisaks ka, et väike karbike (või paar), pealegi enda tarbeks (eriti kui see tõendatud on) ei vajaks tõenäoliselt mingit deklareerimist, pigem võib mistahes omal initsiatiivil liigne agarus ja deklareerimine (juhul kui see tõesti otseselt kohustuslik ei ole) tõmmata vaid lisatähelepanu. USA ja ESTA puhul on üldse nii, et nad võivad vahel ka mistahes muul ettekäändel riiki mitte lubada ja nende poolt vaadatuna võivad nad teha seda isegi põhjendamata ja vaidlustada pole seal midagi, see on ka ESTA reeglitesse sisse kirjutatud (kuigi eestlasi üldjuhul ei kiusata, kui just mingit suurt põhjust selleks pole). Kui nüüd tagasi ravimite juurde ja kui need vaid "igaks juhuks" kaasas, siis aruta iseenda ja arstiga läbi, äkki piisab ka turvatunde saavutamiseks sellest, et kumbagi on vaid karp käepärast, sellega saad vähendada "koguselisi etteheiteid", juhul kui selliseid piiril peaks tulema. Kui peaks siiski vajalikuks osutuma kohapealne ost - nagu mainisin, mõlemad on seal olemas, ja eeldatavasti on need siiski apteekides retsepti alusel, siis neid (nagu teisi retseptiravimeid USAs) võib küll avalikult reklaamida, sh. veebis (erinevalt Euroopast ja Eestist, ja jumal tänatud...), ja seeläbi eksisteerib ka veebis massiline ja avalik müük. Samas, kuna see on veebis suur business, siis ka pettureid ja võltslehekülgi on jalaga segada, seega pea kindlasti kohalikega nõu, millised on "reliable" Aga veelkord, külma närvi ja loodetavasti on reis mis ees ootab juba iseenesest positiivne, et kummagi karbi järele ei pea kätt sirutama.

On üsna suur tõenäosus, et kedagi su kotid "ei kotigi". Isiklikuks kasutamiseks kaasa võetud ravimeid deklareerima ei pea ja tollis võib minna "rohelisest koridorist" (nothing to declare). Need korrad, mis ma USAs olen käinud, ei ole keegi kunagi pagasi vastu huvi tundnud ega tollikontrolli kutsunud. Kaasas on mul küll olnud ainult paracetamol, kõhurohi ja unerohi, aga unerohu kohta mingeid tõendeid ega retsepte ei ole seni võtnud. Enamasti olen sellesama unerohukogusega taas koju tagasi tulnud ning samamoodi ei ole Euroopasse saabudes keegi mingit huvi tundnud. Ravimeid minigrippi panema ei pea (kui need ei ole siirupi või pasta kujul), ega kellelegi omaalgatuslikult ette näitama. Aga see selleks. See, et mind ei ole kontrollitud, ei tähenda, et kedagi ei kontrollita. USA-s reguleerib seda valdkonda FDA, ehk siis FDA kodulehelt või sinna e-maili saates saad kindlasti kõige ammendavama vastuse. Üldjuhul on soovituslik (mitte kohustuslik) mitte sisse vedada rohkem kui kolme kuu varu, ehk siis 3 karpi iga ravimit on Ok. Küll aga peaksid vaatama, kas need ravimid on FDA poolt tunnustatute nimekirjas. Nad üritavad enda turgu kaitsta Mehhikost ja veelgi kaugemalt lõunast tulevate odavate koopiaravimite eest (nt südamerohtude hinnavahe on USAs ja Mehhikos mitmekordne) ja seetõttu võib - juhul kui sind juhtumisi kontrollitaksegi - tekkida takistusi, kui antud ravim (mitte toimeaine, vaid ravimi kaubamärginimetus) ei ole FDA nimekirjas. Selleks puhuks peaks sul tõesti olema ette näidata lisaks retseptile ka arsti kiri, mis provides evidence that the product is for the continuation of a treatment begun in a foreign country/area.

Aitäh kõigile, kui kellelgi veel oma kogemusi kirjeldada või teadmisi edasi anda,siis tänud ette..

Kuidas praegult keegi on näiteks retseptravimeid kaasa võtnud ja kas kedagi on ka ravimite osas põhjalikumalt kontrollitud .Praeguseks ajaks on retseptid enamuses digiretseptid aga ülejäänud maailmale on see sageli tundmatu. Trükkida välja eesti keelne digiretsept . Tõlkida see intenetis inglise keelseks ja samuti välja trükkida . Kas sellest on üldse mingit abi kui soovitakse piiril tõendeid ravimite kohta . Samas on teada , et vajalik on inglise keelset notari poolt kinnitatud retsepti koopiat. Juhul kui digiretsept on olemas ja kui see ise tõlkida inglise keelde ja siis minna notari juurde siis kas notar saab seda kinnitada kui ta ise ei näe originaalset digiretsepti arvutis . Teine võimalus oleks lasta välja kirjutada paberist retsept ,mida tehakse praegult väga harva.

Kõikidest ravimitest ongi kõige ohtlikumad psühhotroopsed (unerohi, rahustid jne ) ja narkootilised ravimid , sest neid võidakse vaadata kui narkootiliste ainete sissevedu ,mille eest osades riikides väga suured karistused. Teised retseptravimid nii suurt ohtu ei tohiks kujutada.

Asi peaks olema siiski mõnevõrra lihtsam. Arstilt võtta retsepti koopia, pitsat all. Retsepti tõlkida pole vist küll vaja, oluline on ju patsiendi nimi ja ravimi nimi. Ja veel on võimalik võtta Ravimiametist tõend. Kõik, rohkem pabereid korjata pole vaja. Tegelikult võib paljudesse riikidesse siseneda oma antidepressantide jmt koguses kuni 30 tabletti ilma igasugu paberiteta, aga samas Eestisse naastes võib ka ühest Xanaxi tabletist tõusta suur jama, juhul kui teile pole arst seda välja kirjutanud. Üldiselt peab jälgima, et käsipagasis olevate ravimitega saaks jamata läbi ka vahemaandumiste teele jäävatest riikidest. Aga lisaks 2 paberile pole minu arvates muud küll vaja.

Mind huvitab samuti hetkel küsimus, kuidas võib kaasa võtta nn "kolmandates" riikides toodetud ravimit "Schengeni ruumis" ja on vaja teostada lennujaamas ümberistumine.

Otsisin Terviseameti ja Tallinna Lennujaama kodulehed läbi, aga enam ei leidnud sealt teavet ravimite kohta (kunagi oli). Helistasin lennujaama infosse ja seal tehti selgeks, et normaalses koguses tablettidega reisimisel probleeme ei ole. Kui keegi teab värsket selle teemalist linki, pange palun siia foorumisse. Mäletan, et tõenäoliselt eelmine aasta leevendati rohtude kaasavõtmise korda ja suurendati lubatud koguseid.

Leidsin meile vajaliku info: http://www.sam.ee/ravimitega-reisimine?group=7

Mina olen võtnud Ravimiametist Schengeni-tõendi: täidad nende lehel taotlusvormi (ravim, retsepti nr, soovitav kogus, jne.), siis saadad neile ja nemad omakorda saadavad postiga pabertõendi, 1-2 päeva. Mul harilikult Xanax kaasas:)

Ehk on minulgi seda tõendit vaja, peab uurima :)

Kas ma saan õigesti aru, et kogu see retseptiteema käib pigem psühhotroopsete ravimite kohta. Kui ma võtan vererõhutabletid, siis nende kohta ei pea mitte mingeid retsepte olema, eriti veel kui on tegemist niiöelda ühe karbiga kus on 21 tabletti? Ning ma oletan ka et tavapäraste ibumetini jmt jaoks ei ole vaja mingit paberit kaasa...