Reis Sitsiiliasse

Plaan minna septembri alguses Sitsiiliasse aga kas siis on piisaval soe või ei ? Tahaksin mööda Sitsiiliat autoga sõita , rendiksin auto ja läheksin.
Ma ei tea kas etnasse tasub minna? Kas keegi teab mis oleks selline mõnus linn kus pole väga palju rahvast aga on ka . Söögi kohti teate seal häid ?
Lihtsalt palun öelge neid kohti kus te olete seal käind ja mis on teile eriti äge ja lahe olnud , olen ka kuulnud et mõned käisid seal ka snorgeldamas aga ma ei tea.Aga millised on üldse hinnad seal ma pole kahuks kursis.
Tahaksin sattuda ka kuhugi istandusse sinna , mandariinide , sidrunite ,igatahes tahaksin et oleks suur ja põnev seiklus.
Äitäh kõigile kes mindagi postitavad..

Auto rent suht kallis ja ka tingimused pingsad, tasub veidi kodutööd teha, kasvõi tripi otsing auto+ rent+ itaalia. Eesti hind korruta kahega ( välja arvatud suht norm veinid ja puuvilju leiab mitte turistilõksudes septembris soodsalt.)Turismipiirkondades võib septembris tunda veidi juba hooaja lõpumüüki ( nahk, jalatsid ), aga ikka rohkem septembri lõpupoole. Edu

Oleme käinud Sitsiiliasse seprembris 2010. sinna siis läbi Riia ja Milano - Trapanisse. Elasime väikses linnas San Vito Lo Capo, rahvast oli nii ja naa, aga ka see rahvas oli see tõttu et septembri lõppus selles väikses linnakeses korraldatakse Cous-cous festival.
Hinnad on seal suht kõrged, auto rent oli 40 euro/päev kõige väiksem auto. Ilm oli septembri lõpus super +25 +29 ja vesi oli ka 23-25C , nii et ilma poolest pole vaja karta. Käisime Palermos,jubedat ummikud
Aga Etnale tasub kindlasti minna, see on super!!!! Sinna läksime vara hommikul, kella 5 paiku läbi saare lõuona osa, tagasi tulime läbi põhja osa ja kodus olime nii kella 9 paiku õhtul. Tee oli väsitav aga see tasub seda ära. Kui on küsimusi, küsi. Vastata on alati lihtsam :)

Meie olime Sitsiilias oktoobris ja ikka oli häeti soe, nii et ilma pärast ära muretse. Auto rent on kallis võrreldes teiste maadega. Meie rentisime auto ja ainus kindel sihtkoht oli Etna, edasi sõitsime vabalt, nii kuidas kulges ja kuhu jõudsime. Segesta kandis käisime apelsini- ja viinamarjaistandustes. Ekslemist oli palju, sest meil puudus gps, aga nägime palju põnevaid kohti ja tutvusime kohalikega. Palermo kesklinna läksime bussiga. Võta vabalt ja rahulikult, küll kohapeal selgub, kuhu, kuna ja kauaks jääte. Me teeme tavaliselt alati nii, et kõige tähtsamad sihtpunktid kirja ja edasi kulgeb vabalt. Puhkus ju! Edu sulle, maa on ilu ja kohalikud väga sõbralikud.

Ma ei jaga seda arvamust, et auto rent kallis oleks. Autoeurope ja eriti "it" lõpuga variant andis väga ok pakkumisi, tuleb translatsiooni programm hoida käe pärast ja asi töötas. Valisime "Full excess" ja see tähendas, et pange või puusse, meie maksame ja kedagi ei huvitanud.
Septembris on veel väga soe. Etna on kohustuslik, aga palun arvesta, et üleval on 15 kraadi jahedam pluss tuul kui all. Loodetavasti pole see tehe ülejõu käiv. Kaks linna mida soovitaks on Cefalu ja Siracusa. Ah jaa, loomulikult külastage Ericet. See on parim - võimalusel ööbige seal üks öö. Midagi romantilisemat on raske ette kujutada.
Palermo ja Catania on suurlinnad ja melu täis. Kui on soov saada ekstreemset elamust liiklusest, siis autoga Cataniasse soovitaks küll.
Kokkuvõttes on Sitsiilia üks ilusaimaid kohti maa peal siinkõneleja arvates. Võibolla aitab see vimase reisi järgne kokkuvõte ka: http://malta.monkey.ee/2010/10/sitsiilias-reisimine/

Ma ei ole kunagi Sitsiilias üle 25 euro päevas autorendi eest maksnud, olen muidugi ka alati eelistanud väiksemaid ja tagasihoidlikuma välimusega sõidukeid (korra oli vana Panda, 10 eurot päevas :)), sest on vähem muret (ei varastata) ja ei torka silma (mulle ei meeldi turisti mängida). Arvesta et on-line hinnad on kohalike firmade omadest tunduvalt kallimad, aga auteuroopa (http://www.autoeuropa.it/index.aspx) pakub septembriks väga soodsaid hindu. Muidugi ise Palermos kohale jalutades (nt. Via Stabile) saab endale veel paremad tingimused välja kaubelda. Mis muusse puutub siis hoia eemale supermarketitest, osta söök turult ja väikestest poodidest ja saad aimu kui odav on Sitsiilias elu. Septembri lõpp on sigahea aastaaeg Sitsiilias reisimiseks: soe nagu augustis (veidi talutavam), turiste vähem ja kohalikud kõik tööl, nii et rahvast liigub vähe ja pole vaja rabeleda. Proovi veidi italiaano keelt õppida, aitab !

Mul on õnnestunud Kreekas maksta mingi ulmeline 60 EUR / ööpäev. Augustikuu, 8 päeva, Toyota Corolla (mistahes klass see siis ei oleks), Avis Thessaloniki lennujaamast.

Selgus, et me üürisime autot kõige kallimal ajal üldse: augustikuise puhkuste-nädala ajal. Varianti "mine kohale ja vaata sealt" ka ei olnud, tuli otse lennujaamast keset ööd punuma panna. Paar nädalat hiljem oleks hinnad olnud 2x all ja veel hiljem veel rohkem all.

Moraal: kõik sõltub. :)

Eelpool on juba ôige mitu head soovitust antud. Lisan veel omalt poolt môned môtted.

Septembris on Sitsiilias veel mônusalt soe (isegi palav, eriti sept. alguses).
Auto soovitan valida pisema, sest : 1) siis ei eraldu massist, 2) lihtsam liigelda tiheda liiklusega linnades (Palermo, Catania), 3) lihtsam parkimiskohta leida.

Nagu "Roomlane" juba kirjutas, tasub toidupoolise osas igasugu supermarketeid vältida. Kui ei ole just eesmärk igapäev restoranis einestada, siis vôib Sitsiilias ülisoodsalt kôhu täis saada. Turg vôtab silmad kirjuks - valik on äärmiselt rikkalik ja hinnad sôbralikud.
Mulle meenub mitmete aastate tagune Palermos käik, kui Eestis maksis kilo tomateid umbes 30 krooni ja samal ajal olid Palermo turul küpsed kohalikud tomatid vaid 60 eurosenti!
Sitsiilias on vôimalik erinevatest poekestest-kioskitest (Panificio) osta maitsvaid kohalikke pirukaid ja muid "näkse", mônikord müüakse sooje pirukaid lausa tänaval. Väga maitsvad on riisipallid, mis täidetud hakkliha, roheliste herneste ja tomatikastmetäidisega (nimetus: arancine).
Pagariärides on imeline valik kôiksugu küpsetisi (mandlitega, pistaatsiapähklitega). Ja muidugi kuulsad Sitsiilia cannoli'd (torukesed, mis täidetud magusa ricotta-kreemiga).

Kuhu minna? Kui vôimalik, tehke Sitsiiliale tiir peale. Näha on palju ja isegi "tagumine" külake on huvitav.

Kindlasti: Palermo, Agrigento, Siracusa, Taormina, Caltagirone ja Etna.
Aga, kui vôimalik, siis ka: Trapani, Selinunte, Segesta, Ragusa, Noto, Modica, Palma di Montechiaro, Piazza Armerina, Cefalu.
Kôige jaoks kindlasti aega ei jätku... Aga saate vähemalt esialgse plaani paika panna, kuhu tasuks sisse pôigata. Soovitan tôesti eelnevalt netis pôhjalik eeltöö teha.
Kultuurikiht Sitsiilias on niivôrd rikkalik,et paari sônaga ei anna seda siia kirja panna.

Head reisi!

Ratapignatal on igas asjas täiesti õigus ! Lisaks et tasub google mapsiga või Micheliniga asjad täpsemalt paika panna, nii et võimalikult palju asju korraga näha ja teha saaks, ööbimiseks soovitan soojalt turismitalusid (agriturismo) ja B&B-sid: odavam ja maal ringi liikudes ka praktilisem, netist leiab neid palju

2012 septembris sai oldud Sitsiilias 20 päeva.
Rentisime Palermo lennujaamast auto (18 päeva maksis 300€).
Tegime saarele siis tiiru peale suunaga põhjarannikult Läänest-Itta ning lõunarannik siis Idast-Läände.
Capo d´Orlando kandis olid rannad ok ning vesi kõige soojem. Esimesed kaks ööd olime Brlo lähedal rannas asuvas hotellis La Sgogliera, millel oli üllatavalt hea oma restoran. Seejärel olime kaks ööd Pirainos ühes väga maalilises pisikeses hotellis. Sealne hotelliomanik soovitas meile kõrvalkülas asuvat restorani, kus oli väga maitsev toit. Edasi Cataniasse, kus sai külastatud Etnat.
tõstuki pilet oli ca 65€ nägu. Selle eest sai siis tippu välja. Kui all oli +30C, siis üleval oli +5C ning tuul 25 m/s. Seega paksult riidesse.
Tõstukisõit oma hinda väärt pole, kuid Etna on üldiselt "must do" ning seepärast seal ka käisime. Catania ei meeldinud. Suur ja räpane linn.
Sealt edasi sõitsime Scoglittisse, mis on väga ilus rannaküla oma võrratute restoranide ning imeilusa laia liivarannaga.
Peale Scoglittit olime Agrigentos. Templite org oli suurepärane, samuti Agrigento linn. Ümbruses oli mitmeid väga häid restorane.
Peale seda sõitsime Marsalasse. Linn ilus, kuid meile erilist muljet ei jätnud. Marsalats ca 20 km eemal ühes väikeses külas sõime kogu reisi parimat pizzat.
Peale Marsalat sõitsime Trapanisse, kuhu jätsime auto ning hüdrofoliga Fabignanale. Superilus saar, kus tasub kindlasti roller rentida, et kogu saar läbi sõita. Restoranid Favignanal olid keskpärased (seda siis Sitsiilia mõistes loomulikult).
Peale Favignanat olime 4 päeva San Vito Lo Capos, mis oli väga suurepärase rannaga väikelinn. Meie sealviibimine oli sätitud Cous Cous festivali ajaks, mil linn oli külastajaid täis ning sai suurepärase söögielamuse. Sealt linnast leiab päris mitmeid väga häid restorane ning parima magustoidu koha.

Meie reis oli planeeritud nii, et igas kohas peatusime 2 ööd (viimases 4 ööd). See oli piisav aeg, et nautida rannamõnusid, tutvuda lähiümbrusega ning katsetada kohalikke restorane, millede leidmisel kasutasime kohalike nõuandeid ning tripadvisori appi.

P.S minu soovitus on Cataniat ja Palermot vältida.

Sel aastal läheme jällegi abikaasaga kahekesi 30 Augustil Eestist oma autoga minema ning plaanime ca kuu Sitsiilias veeta. Majutus siis sarnaselt eelmise korraga- 2 ööd koha peal ning siis järgmisesse linna/külasse edasi.
Kui kellegil on soovitusi heade ja audentsete söögikohtade osas Sitsiilisas, siis oleksin tänulik info eest.

triplekix, kui sa Catania kandis käisid, siis kas sa Taorminat ja nt Giardini-Naxost ei külastanud. Catania on tõesti suurlinn ja üsna must tundus ja väldiks isegi, kuid natuke eemal on juba tegevust ja vaatamist küll sealkandis. Need on küll nn turistikad ( Eesti reisibürood müüvad ka sinna lende-hotelle ), kuid sept lõpp ja okt algus oli väga lahe seal olla. Taorminas on väga nunnud rannad :) ja vana kreeka-rooma teater. Samuti saab seal kandis nn "Ristiisa" jälgedes käia. See kirik kus Don Corleone poeg abiellus on väga ägedas mägikülas - Savoca. Samas on ka godfatheri baar jne.
Minule see kant meeldis. Muidugi lisaks veel Etna mis on samas.
Giardini-Naxose rand on mõnus ja pika promenaadiga. Õhtul restoranis süües on maagiline vaade Taormina tuledele mäe jalamil.
2012 septembri lõpp ja oktoobri algus oli seal väga soe. Kordagi ei pidanud ( ka öösel ) pikkade varrukatega riideid kasutama. Auto rentisime läbi hotelli ja saime väga ok hinnaga. Autosse lisatud TomTom ajas küll kohati pada, juhatades meid otse "hukatusse" :) ehk teele "mis kunagi viis sinna kuhu sul vaja minna" ühesõnaga kaljusein oli ees :)

Ma küll ei tahaks Catania ja Palermo kohta nii kriitiline olla. Mulle suurlinnad muidu eriti ei istu, kuid nii Catania kui Palermo meeldisid oma loomulikkuses mulle tunduvalt rohkem kui totaalselt ülehaibitud Taormina, mille pool-lagunenud amfiteater poleks üldse märkimist väärt, kui see ei asuks niivõrd suurepärases asukohas.

Oleneb ikka reisi tüübist ka. Kui üksi mütata või ühe kaaslasega, siis uuriks ka suurlinnasid jne. Kuid kui tegemist on perepuhkusega, siis minu mainitud sihtkohad olid küll väga mõnusad kogeda ( kaks last oli kaasas ). Minu viga, et enne ei maininud, et lastega käisime.
Me isegi sõitsime punase turistibussiga Taorminas! Ma ei ole elusees sellega sõitnud ja olen ausalt isegi kõõrdi vaadanud selle bussi poole :) Aga seekordne bussikogemus Taorminas oli küll ülivägev, lastele ka.
See pool-lagunenud teater on lihtsalt nii vana ja pole uuesti vb üles ehitatud ja seega ehedam äkki :P Asukoht on tõesti teatril suurepärane! Ja ikkagi meeldisid mulle ka Taormina rannad Isola Bella ( see on tegelikult vist selle väikese kaljusaare nimi ) jne. Vanalinn, see oli ikka hullult pikk tänav mida mööda jalutatud sai.
Ma ei nimetaks seda haipimiseks, sest see on ikkagi inimeste enda kogemus mida nad on ise vahetult tundnud ja kogenud reisil. Ma ei aja siin mingit reklaamijuttu vaid kirjutan siiralt läbi elatud elamustest :)

Päikest!

Taormina on sama tore, kui Tallinna vanalinn. Ja olgem ausad, viimane on päris lahe. Keko viidatud Isola Bella oli ka tore rand. Catania vanalinna osa oli õhtul OK ja Palermo oli lihtsalt huvitav kultuuriline kogemus. Mina ka ei väldiks kumbagi. Taormina ümbruse mägedes on väga toredaid linnakesi ja külakesi, k.a Ristiisast tuntud baar.

Mis iganes ajendil Triplekix oma reisikirjelduse siia pani, aga täiesti normaalne marshuut oli neil. Ehk et tublid. Olles käinud saare suht läbi mitu korda, siis ka mina oleks Catania suunas kriitiline - Palermo on natuke parem - kuigi ikkagi räpane suurlinn pädeb ka siin. Aga kõik muu - superlux. Antud kirjelduses polnud mainitud Siracusa, Cefalu, Noto jne. MA loodan, et Trapanis olles lisaks saare külastusele ikka Erices ka ära käisite.Tõenäoliselt käisite, kui 4 päeva San Vito La Capos olite. Ja seal olles loodetavasti käisite poolsaare tipus olevaa looduskaitse ala Zingaro matkaradadel.
Samuti olen nõus viimase kommentaariga Tallinna vanalinna kohta - häbenema me küll ei pea.

Käisime loomulikult ka mitmetes teistes kohtades, mis mu kirjeldusest välja jäid (Siracusa, Noto, Marina di Ragusa, Marina di Modica, Erice, Trapani soolaväljad jne). Esmases kirjelduses tõin ära kohad, kus peatusime kaks ööd ning sealt siis lähikonda väljasõite tegime.
Tegelikult Catania ja Palermo vältimise kohta olin võibolla tõesti natuke kriitiline, sest Catania vanalinn oli ju ometi igati ilus ning sealt sain reisi parimat gelatot (jäätist). Samas linna ümbrus on ikka päris jama ja räpane ning "laiali valgunud".

Sel aastal sama tripp siis jällegi ees, kuigi peatuskohad tulevad erinevad ning sõidusuund seekord vastupidine.
Eelmine kord Taormina üldse ei tõmmanud, kuid sel korral plaanime enne tagasiteed ka 1-2 päeva ikka seal rannas vedeleda.

Palermo on väga põnev kultuuriline kogemus, osaliselt just seetõttu, et näeb selgelt kontrasti ilu ja räpasuse, kunagise suuruse ja hilisema allakäigu vahel. Peatänava kõige luksuslikemate poodide juures võid pöörata ümber nurga ning leida ennast täielikust slummist, küsides, et "kas ma siit välja ka saan". Aga kokkuvõttes, imeilus. Samas, selle ilu tabamiseks soovitan küll tugevalt eeltööd teha, ajaloo ning arhitektuuri kohta lugeda, muidu jäävad paljud asjad tähelepanuta.

Parimat jäätist sain mina aga hoopis Ustical, kus ma soovitan kindlasti ära käia. Ajaloohuvilistele soovitan peale templite oru ka Selinuntet (näitlik õppetund Rooma ja Kartaago suhete kohta, kohe saab aru, miks see linn kartaagolastel pinnuks silmas oli).

Kas keegi on ka Sitsiilias rongiga sõitnud?